bugün

entry'ler (587)

yazarların euro 2012 şampiyonu tahminleri

almanya-hollanda finali olur. gönül hollanda kazansın artık dese de almanya daha şanslıdır. isveç de yarı final oynar.

2012 eurovision şarkı yarışması

rusya'ya puan vermeyen tek ülke isviçre olurken isveç'e puan vermeyen tek ülke ise italya olmuştur.

malta'dan 8, san marino'dan 5 puan almamız dışında iyi anlamda sürpriz puanlar alamadık. litvanya'dan alınan 1 puan bile bosna'dan aldığımız 4 puandan ya da avusturya'dan aldığımız 3 puandan daha hoş oldu.

2012 eurovision şarkı yarışması

finalde kim kime kaç puan verdi, kimden kaç puan aldı görmek için buyrunuz: http://www.eurovision.tv/...est?event=1593#Scoreboard

2012 eurovision şarkı yarışması

8, 10 ve 12 puanların genel olarak komşuya, eşe dosta gittiği, 6 ve 7 puanların sonuçları şekillendirdiği yarışma.

öncelikle fena göt oldum, bakınız (#15605417). ama daha kötüsü çok büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. trt yorumcularının dediği gibi son yıllardaki en kaliteli finaldi bence de, ama sonuçlar çok enteresan geldi bana. oy verenleri ve jüriyi çözemedim bu yıl.
bence şaşırtıcı olanlar:

1- loreen'i favori gösteren çoktu ama şişirme olduğunu düşünüyordum, yanılmışım hakikaten çok beğenilmiş. bence hala bir numarası yok. hatta tuhaf figürleri gülünçtü. birinci olduğunda bile aşırı donuk olması sevimsizdi.

2- sırbistan temsilcisinin sevilen biri olduğunu biliyordum ama 200 puanı aşacak kadar popüler olmasına şaşırdım.

3- tatlı ninelerin halk oyu alacağı kesindi ama jüriden çok oy beklemiyordum, demek ki almışlar.

4- arnavutluk'un solistinin sesi çok güçlü olsa da şarkısı kötüydü ve açıklandığından beri kötü eleştiriler alıyordu genelde, ilk 5 beni şaşırttı.

5- kuula çok sevdiğim bir şarkıydı ancak bu kadar şarkı içinden sıyrılıp 6. olmasına şaşırdım. avrupa'ya dair umutlarım canlandı.

6- nina zilli'yi birinciliğe aday göstermiştim, bu kadar zayıf bir performans göstermesi üzücüydü, daha şarkı bittiğinde umudu kestim.

7- can bonomo yarı finalden çok daha iyiydi, kusursuza yakındı, ilk 5'te olmaması hayal kırıklığı. kesinlikle haketmişti.

8- favorim moldova ve romanya da ilk 5'te hiç olmadı ilk 10'da olmalılardı. moldova bence bir tür yalnız ve güzel ülkem olması yüzünden daha iyi bir sıralama göremedi.

9- kıbrıs, yunanistan ve irlanda zayıf şarkılarıyla hakettiklerinden fazlasını alamadılar, bu sevindiriciydi.

10- avrupa'daki türkler eskisi kadar çok oy vermemişti. ve bir de bosna hersek'ten gelen azıcık puana üzüldüm.

11- izlanda'nın mükemmel şarkısı hakettiğini alamadı. birleşik krallık bu yarışmada sevilmiyor. norveç'in sonunculuğu büyük sürpriz.

son olarak seneye isveç'e bizden kim giderse gitsin, can'ın şevki ve heyecanına sahip olsun isterim. popüler, burnu havada tipler gitmese de şevkle çok güzel işler ortaya konabiliyor, bunu gördük.

teşekkürler can bonomo.

2012 eurovision şarkı yarışması

sonucu %50 oranında etkileyen jüri oylarının geçtiğimiz saatlerde verildiği yarışma. geriye bir tek şahane final ve izleyici oylaması kaldı.
yarı finallerde yarışan şarkılarla ilgili yorumlarda bulunmuştum, okumak isterseniz (#15559911) ve (#15582434).

yarı finallerde tahminlerim yüksek oranda tuttu ancak finalde kesin sıralamaları tutturmak güç. öncelikle direkt finalist 5 ülke ve azerbaycan'a bakalım:

italya: yarışmadaki favorilerimden biri l'amore femmina. birçok takipçi per sempre'den vazgeçilmesine üzüldü ama bence bu şarkı daha iyi. nina zilli'nin sahnede ortaya koyacağı performans sıralama açısından çok mühim.

almanya: standing still güzel bir şarkı, solistin de enerjisi güzel. ama halktan alacağı oylar çoğunlukla lena'nın aldıkları gibi olacak, şirin/yakışıklı bulunduğu için.

birleşik krallık: kırk yılda bir vasatın üstünde şarkı gönderiyorlar, bence love will set you free seçimleri muhteşem. jüriden oy almıştır muhakkak ama halktan ne kadar alır kestirmek zor. eurovision izleyicisi genel olarak kığır kıpır ve sahne şovuna özenilmiş şarkıları oylar.

fransa: echo vasat bir şarkı bence. bu kadar. sahne şovları ne değiştirir, bilmem.

azerbaycan: vokal çok güçlü, sound güzel, şarkı da hoş. when the music dies azerilere tekrar birincilik kazandıramaz ama derecesi iyi olacak.

ispanya: quedate conmigo'yu ispanyolcaya olan takıntım ve vokalin iyi olması nedeniyle beğendim.

tam sıralamayı tahmin etmek güç ama aralarında yer değiştirecek olsalar da ilk 10 şöyle şekillenir diye düşünüyorum:

1. italya
2. isveç
3. türkiye
4. rusya
5. kıbrıs
6. romanya
7. azerbaycan
8. moldova
9. norveç
10.yunanistan

rus ninelerin sırasından emin olamıyorum çünkü halk oy verecek olsa da jüri çok oy vermemiştir gibi geliyor.
bir de almanya ilk 10'a girebilir belki.

gönlümün ilk 10'u ise şudur:

1.türkiye 2.moldova 3.italya 4.izlanda 5.romanya 6.estonya 7.ispanya 8.azerbaycan 9.malta 10.birleşik krallık

edit büdüt: can bonomo ilk 4 içinde yer bulacaktır. umarım en birinci o olur.

2012 eurovision şarkı yarışması

efendim ilk yarı finalle ilgili yorum ve tahminlerimi yapmıştım, genel olarak herşey beklediğim gibi seyretti. şuradan görebilirsiniz: (#15559911)

ikinci yarı final daha sürprizli olmaya aday bence. buyurun önce ülke ülke yorumlarım:

sırbistan: şarkının soundu çok hoşuma gidiyor. benzemese de aklıma game of thrones'u getiriyor nedense. zeljko'nun da seveni çok. nije ljubav stvar ne kadar sevilmiş, göreceğiz.

makedonya: crno i belo oldukça güzel bence ancak solistin yorumundan hoşlanmadım hiç. sahneleri de zayıf.

hollanda: you and me bu yılki favorilerimden. ama çok şanslı olduğunu düşünmüyorum. yine de ben mutlu olarak dinlemeye devam edeceğim önümüzdeki yıllarda.

malta: kurt calleja acayip sempatik bir adam. sahnede pozitif elektrik saçıyor. ama this is the night vasat bir şarkı.

belarus: kötü kostümler, kötü şarkı, we are the heroes şarkıda geçtiği gibi bir winner değil.

portekiz: portekiz dikkat çekmeyen, geri planda kalan şarkıların ülkesi. pek şarkılarını hatırlamam bile. ama vida minha'yı oldukça beğendim. solist de hoş, sesi de. müzik sessiz gemi'yi hatırlattı, nakaratta "çok seneler geçti, çok seneler geçti" diye başlayıp gidecekmiş gibi hissettim.

ukrayna: bence çok sıradan ve gereksiz bir şarkı olmuş be my guest. solist ablanın tepinirken zıplayan göğüsleri bir hatun olarak benim bile dikkatimi çekti ama ne kadar oy alır bilmem.

bulgaristan: love unlimited'in sözleri leyla ile mecnun'da yaptıkları eurovision şarkısı gibi. solistin sesi çok kulak tırmalayıcı.

slovenya: verjamem'de pek bir numara yok ama kızın sesi çok güçlü.

hırvatistan: şarkıları nebo'da pek etkileyici bir şey yok. solist elindeki zincirimsi şeyle dansçıları mı kırbaçlayacak diye düşünmedim değil.

isveç: geldik yılın en overrated şarkısına. euphoria bence tırt bir şarkı, loreen'in dans diye yaptığı hareketler komik, ayrıca o loş ışıkta saçının kırıklarını saymak zorunda mıyım?

gürcistan: bunlar i'm a joker'la finale kalsın ben eurovision'u bırakırım. ehe. you're a joke dostum.

türkiye: can bonomo açıklandığında "ne alaka, nereden çıktı" diyenlerdenim. ancak love me back'i tanıttığı akşam inandım kendisine de şarkıya da. çok başarılı bir iş, sahne şovları da güzel olmuş, ilk 5 bekliyorum.

estonya: bu şarkının sözlerini anlamıyorum. ama kalbime dokunuyor, sezen aksu dinler gibi etkileniyorum. kuula dinle demekmiş bu arada.

slovakya: eurovision'da olacaksa adam gibi gerçek rock parçaları olsun, don't close your eyes gibi çakma olanlar değil. ayrıca biri o soliste kurt cobain olamayacağını söylesin.

norveç: bu şarkı bana bir yeriyle tik tok'u nakaratıyla da bir çok kişiye olduğu gibi born this way'i hatırlatıyor. stay, iyi bir şovla sunulacak gibi.

bosna hersek: korake ti znam beni etkilemedi. net.

litvanya: love is blind çok güzel bir şarkı bence ama o sahne şovu hiç olmamış sanki.

tahminlere gelirsek;
norveç, türkiye, isveç, malta, sırbistan, slovenya, estonya, hırvatistan, bosna hersek, slovakya çıkar. bosna ya da hırvatistan yerine makedonya da çıkabilir. belki bir de hollanda. bu nasıl bir tahmin bilemedim. ilk yarı final çok daha kolaydı.

ben portekiz, hollanda ve litvanya'yı finalde görmeyi isterim.

edit: makedonya yazacağıma ukrayna yazmışım, düzelttim.

can bonomo

malta temsilcisi kurt calleja ile amsterdam'da verdikleri ropörtaj sayesinde çok eğlenceli bir adam olduğunu gördüğümüz eurovision temsilcimiz. ilgili ropörtaj şudur: http://www.youtube.com/watch?v=l9hKcMs-n04&feature=plcp

bir de konuşma tarzı, yüzü ve hatta duruşu arda turan'a çok mu benziyor ne? 1.15'ten itibaren http://www.youtube.com/watch?v=wlsWgepVMSk&feature=plcp

2012 eurovision şarkı yarışması

ilk yarı finalin ardından finale kalan ülkelerin hangi sıralarda sahne alacağı belirlenmiştir. kimileri son sıraları kimileri ilk sıraları avantajlı görüyor, hangisi doğru karar veremiyorum ama son sıralar akılda kalmak açısından daha iyi. rusya*, macaristan* ve arnavutluk* kötü kura çekti bu bağlamda. ama arnavut abla güçlü yorumuyla, rus nineler de şirinlikleriyle kura dezavantajı yaşamazlar.

ilk yarı final tahminlerim 9/10 tuttu. bir tek arnavutluk yerine israil'i yazmıştım ancak arnavut abla haketti. israil de iyiydi aslında, israil ve isviçre'yi tamamen müzikal çerçevede değerlendirdiğimde danimarka ve irlanda yerine finalde görmek isterdim.

romanya'nın canlı performansı hayal kırıklığı yarattı, kıbrıs temsilcisi ivi adamou vokalistlerinden geri kalışıyla hadise'nin performansını hatırlattı.

bu gruptan gelen en iyi parça ve şov kesinlikle moldova'nın bana göre. hatta can bonomo birinci olamazsa, moldova kazansın isterim. daha izlenecek çok performans var, ne tatlı diyerek ilk yarı finali kendimce noktalarım.

ekleme: moldova finalde son sırada sahneye çıkacak.

2012 eurovision şarkı yarışması

yarışma esnasındaki performanslar oldukça farklı olabiliyor orjinalinden. insana favorilerini değiştirten bir yarı final oluyor an itibariyle.

romanya sorun yaşadı, hatunun sesi yetmedi birkaç yerde. arnavutluk'u temsil eden abla yıktı geçti helal olsun.

2012 eurovision şarkı yarışması

öncelikle bu geceki yarı finalin kostümlü son provalarının özetini şuradan izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=81cE3DV_OYE&feature=plcp

adettendir tek tek yorum yapmazsam olmaz şimdi. buyurun:

karadağ: şarkıları euro neuro, bana çok sinir bozucu geliyor. şovda da bir numara yok.

izlanda: never forget'in sözlerinden ziyade bestesini etkileyici buluyorum. sahne kostümleriyle de çok cool gözüküyorlar.

yunanistan: aphrodisiac, sözleriyle ve solistin söyleyiş şekliyle bende sabır denemesi hissi yaratıyor. sevemedim.

letonya: öncelikle solist ablayı tebrik ediyorum o kalçalara ve göbeğe rağmen giydiği elbise için. ancak esein adı beautiful song olsa da hiç güzel olmayan bayık bir şarkı bence.

arnavutluk: suus çoğunluğun düşündüğün aksine bence fena olmayan bir şarkı ancak solistin sahnedeki şeklini ve "suus" diye bağırırkenki zorlanan yüz ifadesini hiç sevmedim.

romanya: zaleilah bu seneki şarkılardan dinlemeye en çok devam edeceklerimden biri. boş bir şarkı evet ama müzik ve solist hatunun söyleyiş şekli keyifli.

isviçre: unbreakable, aynı sözleri çok tekrarlasa da hoş bir şarkı. ancak sahnelerini pek beğenmedim.

belçika: would you? yok ben almayayım.

finlandiya: nar jag blundar vasat sayılabilecek bir şarkı bence.

israil: in time değişik bir havası olan bir şarkı, akılda kalıyor.

san marino: social network song, ada gel. gerçi facebook hali de aynı derecede berbattı. solist iticilik abidesi, şarkı da keza öyle. hatta keşke hiç olmasaydı bu performans.

kıbrıs: ekürisi yunanistan'la benzer bir şarkı olmuş la la love, sıradan. ama kulağa daha hoş geldiği kesin.

danimarka: seveni çok should've known better'in biliyorum ama ben kızın yapmacık yüz ifadesine de, should've known better deyişine de katlanamıyorum.

rusya: party for everybody'i de neneleri de ayrı değerlendirmek lazım sanki yarışma dışında. sevimli ama gereksiz.

macaristan: sound of our hearts gayet başarılı bir şarkı bence. macaristan'ı kişisel sebeplerden severim, sonunda iyi bir şarkı yollamalarına sevindim.

avusturya: woki mit deim popo bu senenin açık ara en berbat şarkısı. keşke solistlerin sesi kısılsa falan da hiç dinlememiş olanlar bu faciayı duymadan atlatsa.

moldova: lautar bu seneki en sevdiğim üç şarkıdan biri. balkan ezgileri zaten güzeldir, sözler ve performans da yakışmış bence.

irlanda: anlamıyorum, madem waterline gibi vasat bir şarkıyla katılacaktı jedward, niye tekrar katıldı ki?

finale kalacak ülkeler tahminim şöyle: irlanda, romanya, kıbrıs, yunanistan, moldova, macaristan, rusya, izlanda, israil, danimarka.

moldova elenirse çok üzülürüm ayrıca kalamayacağını düşündüğüm ama danimarka yerine kalmasını istediğim ülke isviçre.

düzeltme: cehennet uyardı arnavutluk'u temsil eden abla suus diyer bağırmıyormuş, artık her ne diyorsa işte.

lautar

bolca balkan ezgileri içeren tatlı mı tatlı bir şarkı. umarım final görür. şuradan dinlenebilir: http://www.youtube.com/watch?v=3H7AILnPoio

sözleri de şöyle:

at the wedding tonight she looks nicer than the bride.
when she smiles, I forget my lyrics.
i got blind, I got mad, not from the diamonds she had
but from the beauty that puts my heart on fire

you have never been at my show
you haven’t seen before how looks the trumpet
but the sound goes straight to your soul
gets you out of control
this trumpet makes you my girl

just like from paradise, you came down from the skies
on a plane which belongs to your daddy
welcome to carousel. The wine is sweet, but take care,
cause too much is no good for a princess.

you have never been at my show
you haven’t seen before how looks the trumpet
but the sound goes straight to your soul
gets you out of control
this trumpet makes you my girl

2012 eurovision şarkı yarışması

öncelikle tanımlayalım, bu hafta üç gece avrupa'da ve hatta dünyanın başka yerlerinde birçok insanı ekrana kilitleyecek olan, bir ton "politik yeaa" geyiği yaptıracak olan keyifli organizasyondur kendisi.

evet, yine yılın en güzel zamanlarından biri geldi çattı. ülkeler şarkılarını duyurmaya başladığından bu yana devamlı bu şarkılar çalıyor kulaklığımda. ancak henüz son provaları izlemedim, özellikle izlemeden yorum yapmak istedim şarkılara.

öncelikle isveç'in favori gösterilmesinden çok rahatsızım zira şarkıyı da loreen'in performansını da itici ve vasat buluyorum. birincilik için içimden bir ses italya diyor ancak hiç beklenmedik sonuçlar da çıkabilir, galibin önceden net olarak kestirilemediği yılları seviyorum.

ne istediğimi de söyleyecek olursam tabii ki can bonomo kazansın isterim ilk olarak. for real'den beri içime sinen ilk şarkı oldu love me back. keşke kazansa ancak birinci olacağını sanmıyorum malesef.

onun dışında moldova'nın lautar'ı başlarda hiç dikkatimi çekmemişken şuan ikinci favorim, bayılıyorum dinlemeye. joan franka'nın you and me icrası da çok sıcak geliyor bana, mutlu ediyor. ve tabii ki l'amore femmina. tek kelime* dışında birşey anlamayarak dinlesem de bayılıyorum. can kazanamazsa nina zilli kazansın çok sevinirim diyerek tahmin ve dileklerime son vereyim.

neden 6 hocam

bu sorunun sorulduğu anı kesip, sağda solda paylaşıp "ehehuheheu 6 dedi 6" modunda takılan arkadaşlara sormayı çok istediğim bir soru var: biz size ne yaptık lan?

harbiden çok merak ediyorum, size ne yapmışız ki her başarımızda, sizden her anlamda üstün olduğumuzu hissetiğiniz her olayda haset duygularınız kabarıyor ve ne yapacağınızı şaşırıp ilkokul 3 modunda geyikler yapmaya başlayıp kendinizi iyice küçültüyorsunuz?

tanım: liseli turnusolu olan soru. evet, gerçekten beyin bedava.

fatih terim

fatih terim'e saygı duyarım ama kendisinden çok hazetmem. ancak hakkını vermeli, aldığı kararlar, attığı adımlar özellikle bu sezon çok yerindeydi. galatasaraylılığı da tartışılmaz.

tanım mı gerek? acılarından nereye saldıracaklarını şaşırmış olan bir grup eziğin, kendileri gibi ezik ve saçmasapan cümlelerle saldırdığı efsane teknik direktör. gerzekçe esprilerinizi biraz da süper final sonrasına saklayın zira daha çekilecek acınız bitmedi.

nestor fernando muslera micol

"etik" kelimesini ağızlarına en son alabilecek insanların diline düşmüş olması; ne kadar doğru bir adam olduğunu ve o insanlarda haset yaratan üstün başarılara imza attığını bir kez daha kanıtlayan, süper lig'in en iyi kalecisi.

ayrıca aylar sonra sözlüğün yolunu buldum, sayesinde yazma şevkim alevlendi. penaltı öncesi heyecanına, gülüşüne kurban olurum lan. aslanım benim.

ender arslan

bana yeniden entry yazdıran adam.

hayat ne tuhaf lan, dün gibi hatırlıyorum efes pilsen world cup'ların birindeydi, benchte oturan kaya peker, ender arslan'ın boynuna galatasaray atkısı takmaya çalışıyordu. ender de çıkarıp atmıştı atkıyı. kaya peker galatasaraylıydı çünkü ender arslan ise fenerbahçeli.

geçen gün final serisinin son maçında baktım da bir şöyle, fenerbahçe formasıyla kaya'daki hırs, azim şaşırttı beni. tamam, ekmeğini yediğin yer orası olabilir, ama gönül bağı bu nasıl bu kadar agresif olabilirsin ki diye. üstüne ender'in galatasaray'a transferi iyice şaşırttı beni.

tuhaf olan benim belki de, önümüzdeki onlarca örneğe rağmen hala şaşırabiliyorum bu tip "transfer"lere.

ender, senle 8-9 yıllık mazimiz var, severim seni. efendi gibi oyununu oyna, o formanın hakkını ver koçum. hadi bakalım.

edit: unutmadan ekleyeyim, yakında baba olacaktır kendisi.

bir milyon canlı para

hiç bir yerde yazmıyor hayret, bir tek bizim ev halkı mı duydu en son yarışan şapşal kızlardan birinin birinci sorunun süresinin bitmesini beklerken diğerine "engin'in gözlerine bak" dediğini? ardından da engin altan düzyatan soğuk rüzgarlar eşliğinde mesafeyi koydu elbette.

öyle bir geçer zaman ki

yine şahane bir bölüm sonrası önümüzdeki haftayı iple çektiren dizidir.

--spoiler--
mete'nin inci hocaya yaptığı konuşma şahaneydi. biraz liseli konuşmasıydı, evet ama o kafasını gösterdiği yerde oyunculuğunu bir kez daha konuşturmuş aras bulut iynemli. gözlerim doldu.

ailemizin gerizekalısı berrin'in ahmet'e "mitinge gitme. sana bildiri bile vermediler. iki tarafta seni istemiyor. yalnızsın." demesi de pek harikaydı doğrusu. be şaşkoloz, o çocuk dışlandıysa kimden ötürü?

--spoiler--

son olarak; ali kaptan, denizlerde sefil olup o osman'ın çok sevdiği köpek balıklarına yem olasın inşallah. neriman sen de.

8 mart 2011 fc barcelona arsenal maçı

linklerle kafayı yedirten maç. son 10 dakikada arsenal'in turun gittiğinden bihaber gibi kapandığı maç da diyebiliriz pek tabii. bu aşkın katili önce sensin star tv sonra da sensin robin van persie! kalbimin 1/3'üne taht kurmuş barcelona'ya tebrikler.

yetenek sizsiniz türkiye

kulaklarımı -en kibar tabirle- acıtan bir kızı ilk 6 aday arasına soktular ya ne denir ki.