bugün

nihayet beyaz şova konuk olmuş kişi.
usta yorumcu, derledıgım şarkıları şöyle;

Kaybolan yıllar, içime sinmiyor, Gölge etme, Gün gelir, Yorgun akşamlar, Gelen gideni aratır, Kaç yıl geçti aradan, Sen, Neye yarar, Kime kalmiş bu dünya , Ölürsem yazıktır, Düşünce, Ağlamak Güzeldir, Yak bir sigara, Köprü, Tanrım, Hata, Hani, Dört günlük birşey, En uzun gece, Biliyorsun, Ben her bahar aşık olurum, Lunapark, Hoşgörü, Küçük yaz çiceği, Sürüklüyorum çaresizliğimi, Firuze, Ayrılıklar bitmez, Neredesin, ikinci bahar, Dümtek, Beni unutma, Bir acı kahvenin, Dilimin ucunda kelimeler, Sensizim, Zelzele, Bazen, Keşke, Zavallı bir gece, Şöyle yürekli bir sevda, Bir zamanlar deli gönlüm, Çocuk, Uzaklarda bir çizgide, Sen Ağlama, Benimle ol, Geri dön, Yeter, Bu gece, Dağlar Dağlar, Çocuklar Gibi, Tükeneceğiz, Bir Başka Aşklar, Bin Dokuzyüz Kirkbeş, Değer mi hic, Git, Kolay değiş,Beni unutma, Ah mazi, Ünzile, Sonbahar, Ali,Yalnızca sitem, Sarışınım, Geçer, Sultan suleyman, El gibi, Unut, Oldu mu şimdi?, Kavaklar, Bir çocuk sevdim, Hasret, Bir kuş uçur, Hayır, Seni istiyorum Olmaz ilaç, Akasyalar açarken, Silemezler gönlümden, Karam, Bırak beni,Şinanay, Gidiyorum, Son bakış, Yıllar sonra, Beni katagorize etme, Belalım, Kış masalı, Aynalar, istanbul hatırası, Zor yıllar,Gamsız,Seni Yerler,Yarası Saklım,Bile Bile, Kaçın Kurası, Le Le Le, Yalnızlık Senfonisi,Düş Bahçeleri,iki Gözüm, Zalim, Onursuz Olmasın Aşk.... *

http://alkislarlayasiyoru...-can-dundar-ve-cem-yilmaz
(bkz: sevilmesi mecburi kişiler)
minik serçe lakaplı,köfte dudaklı,ölümsüz sanatçı.
insanlari depresyona sokmak icin sarki yazan bir insan evladi.
allah gecinden versin ama ölürse eğer şimdiye kadar bir sanatçının cenazesi için toplanan insan rekoru kıracaktır türkiyede. tekrar ediyorum allah gecinden versin.
Kendisine hayvan lakabı takılmasını bir türlü anlayamayan,minik olmasının aksine kuru yük gemisi gibi vücuduyla ön planda bulunan günümüzün en cok kazanan bestekarı.
bazı insanlar vardır,bir konuda başarılı olmayı kafaya takarlar,hırsla azimle bir yerlere gelirler.bazı insanlar vardır ne yaparlarsa yapsınlar başarı kelimesinin yakınından bile geçemezler.bir de bazı insanlar vardır allah vergisi yetenekle içlerinden çağlayan ilham ırmağına karşı duramaz,herkesin kalbinde öyle veya böyle bir yer edinirler.işte sezen aksu bu son gruba giren bir sanatçıdır.sanatı gövdesine sığmayan ruhu kadar büyüktür,kelimelerin efendisidir kendileri.
13 Temmuz 1954 yılında izmir'de doğdu. Ziraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bıraktı. Profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başladı.

ilk 45'liği "Haydi Şansım/ Gel Bana" 1975 yılında çıktı. Aynı yıl içerisinde "Yaşanmamış Yıllar/ Kusura Bakma" isimli ikinci 45'lik plağı yayınlandı. Sezen Aksu bir dergiye verdiği röportajda, iki plağını amatör bulduğunu ve gerçek çıkışını üçüncü plağı "Olmaz Olsun/ Vurdumduymaz" ile yapacağını söyledi, dediği gibi de oldu. "Olmaz Olsun/ Vurdumduymaz", 1976 yılının müzik listelerinde uzun süre bir numaradaki yerini korudu. Yorumculuğu kadar besteci ve söz yazarı kimlikleriyle dikkatleri üzerinde toplayan Sezen Aksu'nun 1976'da çıkan diğer 45'likleri "Kaç Yıl Geçti Aradan" ve "Kaybolan Yıllar" oldu.

1978'de Hurşid Yenigün'ün iki bestesine söz yazan sanatçı, "Gölge Etme/ Aşk" isimli 45'liğini piyasaya sundu. Artık Sezen Aksu'nun müzik listelerinde haftalarca bir numarada kalması kimseyi şaşırtmıyordu. Yine bu yıl içerisinde, şu anda piyasada bulunan en eski Sezen Aksu yapıtı olma özelliğini koruyan "Serçe" kaseti piyasaya çıktı. Bir yıl sonra "Serçe"yi "Ağlamak Güzeldir" izledi. ilk kez 1979'da sinema oyunculuğu denedi.

1982'nin ilk haftası Şan Müzikholü'nde "Sezen Aksu Aile Gazinosu" adlı müzikali sahneledi. Müzikalde yedi ayrı tipi canlandıran sanatçı, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Altan Erbulak gibi usta tiyatro oyuncuları ile aynı sahneyi paylaştı. 1984 yılında yayınlanan "Sen Ağlama" çalışması, TRT denetiminden ancak bir sonra geçtiğinde şarkıları geneş kitlelere ulaştı. Bu sırada Minik Serçe, oyunculuk yeteneğiyle de önplandaydı. 1986'da sahnelenen "Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra" müzikalinde oynadı. Aynı yıl çıkan "Git" albümü piyasaya çıkar çıkmaz büyük bir ilgi gördü ve albümün hemen hemen bütün şarkıları hit oldu. Daha sonra yayınlanan "Sezen Aksu'88" isimli çalışmasını "Sezen Aksu Söylüyor" takip etti. 1991 yılında "Gülümse" de, diğer albümleri gibi büyük ilgi uyandırdı. Hatta albümdeki şarkılardan "Hadi Bakalım"ın single'I Avrupa'da yayınlandığında, klibi olmamasına rağmen iyi bir satış grafiği yakaladı.

Sezen Aksu, yoluna müzikalite açısından kusursuz albümler yapmak üzere devam etti. "Deli Kızın Türküsü" (1993) farklı tarzdaki Sezen Aksu albümlerinin ilki oldu. "Küçüğüm", "Masum Değiliz", "Kalbim Ege'de Kaldı" gibi şarkılar bu çalışmada yer aldı.

Çoğunlukla aşkı anlatan şarkılar yazan, besteleyen ve söyleyen Sezen Aksu, özellikle "Işık Doğudan Yükselir" (1995) isimli albümüyle müziğindeki farklılaşmayı sürdürdü. Sanatçı bu kez Anadolu'nun dört bir yanındaki ezgilerle kendi müziğini sentezledi.

1996 yılında vefat eden Onno Tunç'a ithafen, aynı yılın yaz ayında "Düş Bahçeleri"ni çıkardı. Bu albümde, altı yıl süresince vokalistlerine albümleri için verdiği şarkılarını yeniden yorumladı.

1997'de Goran Bregovic ile birlikte çalıştığı ve Balkan ritminde şarkılardan oluşan "Düğün ve Cenaze" yayınlandı. Farklılaşan müzikal çizgisine karşılık "eski Sezen şarkıları" isteyen hayranlarını kırmayarak 1998'de "Adı Bende Saklı" isimli albümünü yaptı. Sanatçının en son yayınlanan çalışması ise "Deliveren" oldu.

Bugüne kadar 16 albüm ve 500'den fazla şarkı yapan "Minik Serçe" ve "Ana Kraliçe" gibi unvanlara sahip sanatçı, Türk pop müziğinin en güçlü seslerinden biri. Ayrıca, bir zamanlar vokalistliğini yapan Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, Levent Yüksel, Sertab Erener gibi isimleri de pop müziğimize kazandırdı. *
levent yüksel, sertab erener, ışın karaca, aşkın nur yengi, emre altug, hande yener gibi daha aklıma gelmeyen bir çok ismi kendi vokal tezgahında yetistirip müzik dünyamıza kazandıran eli öpülesi büyük diva.

sezen aksu Başlığındaki Önemli Entry'ler

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.