bugün

çingeneleriyle meşhur doğu avrupa ülkesi..kızlarının güzel olduğu sanılan ama aksine rezalet olan,macarları sevmeyen,doğu avrupadaki tek latin ülke..
zamanında gheorghe hagi gibi bir futbol profesörünü çıkarmış,milli takımı 1994 dünya kupası'nda fırtına gibi esmiş,arjantini bile elediği halde yarı finalde isveç'e yenilerek bizlere dramatik anlar yaşatmış olan ülkedir
çok sayıda türk yaşar burada. (bkz: gagavuz türkleri)
baskenti bukresteki parlamento sarayı pentagondan sonra en büyük bina olan, henuz cavusesku ve komunizmin etkilerinden sıyrılamamış, bir paket marlboronun 1 euroya satıldığı,komunızmden kalma dacia arabalarla dolu, 2007de abye tam üye olacak ülke.polisleri acayip rüşvetçi*, kızlarıysa inanılmaz derecede güzeldir ayrıca çok açık saçık giyinirler ve kimse de dönüp bakmaz. öyle ki vama vechede kız erkek çırılçıplak güneşlenirler, diğer sahilleri de topless kızlar ve tanga mayolu erkeklerle dolup taşmaktadır. ahlak kavramları çok zayıftır, çoğu kişinin birden fazla erkek/kız arkadaşı vardır.gerçek romanyayı görmek için maramureşe gidilmelidir.çingenelere karşı çok büyük ırkçılık ve önyargı mevcuttur
(bkz: transilvanya)
türk milli futbol takımının ilk resmi maç yaptığı ülke
hayat kadınları çok meşhurdur memleketimizde..
1989 da suratsız çavuseskuyu inanılmaz bir dayanışma ve kanlı çatışmalar sonucu devirmiş, ardından demokrasi ve avrupa birliğine giden yolda zengini zenginleşmiş fakiri daha da fakirleşmiş, kişi başına düşen milli gelir ortalama avrupa ülkeleri seviyesinin 3 te biri olan ülkedir.
rüşvet, rant, derin devlet vesayire almış başını gitmiş olan ülkedir. halkının yüzde 80 i halen kırsalda çok zor şartlarda yaşamaktadır. avrupa birliğine girince zengini yine daha zengin olucak, fakire gene esmer günler düşecektir.
hem sınırsal hem de ekonomik olarak, bulgaristanın biraz üstünde, macaristanın biraz altındadır.
türkiye de ise george hagi sayesinde tanınmışlardır
george hagi cavusesku'dan ünlüdür. iyi goller atmıştır.
(bkz: hayatımız futbol)
(bkz: dinamo bukres)
(bkz: steaua bukres)
(bkz: laura)
(bkz: tarom)
(bkz: romence)
avrupa birliğinin yeni üyesidir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.