bugün

143,7 milyonluk Rusya nüfusunun %27'sini kentlerde yaşayanlar, %73'ünü ise kırsal kesimde yaşayanlar oluşturmaktadır.

60 farklı etnik grubun yaşadığı Rusya Federasyonu'nda başlıca etnik gruplar şunlardır; 116 milyon Rus, 9,6 milyon Tatar, 2,9 milyon Ukraynalı, 1,7 milyon Çuvaş, 1,6 milyon Başkort, 1,4 milyon Çeçen, 1,2 milyon Belorus, 1,1 milyon Moldovalı, 1,1 milyon Ermeni, 700 bin Udmurt, 600 bin Azerbaycan Türkü, 400 bin Alman.

Yaş ortalaması erkeklerde 24, kadınlarda ise 40'tır. Ortalama ömür ise sırasıyla, 59 ve 71 yıldır.
genellikle ülkemize nataşalık yapmaya gelen.taduna doyum olmaz,seksin tanrıcaları sayılan.rus ziktim diyerek kademe atladığını cümle aleme gösteren insanların türemesine vesile olan insaları yetiştiren ülke.
amerikanın bi boy küçüğü.
vodka nın anavatanıdır..ama ruslar genelde ev yapımı %70 lik vodkaları tercih ederler.ruslara ne kadar minnettar olsak az..
ihracatımıza sorun yaşadığımz ülke.
döndükten sonra türkiye'ye uyum sağlamakta güçlük çekeceğiniz ülke. o derece güzel kızları vardır. en meteor* gibi olanları da moskova'da.
fakirliğin ya da hayat standartlardaki eksikliğin eğitimi ve kültürü etkilemediğinin katını olan ülke.

okullarındaki kalite nedeniyle parmak ısırtan, 4 yıl okuyup sınavlarını başarıyla vermenin mezun olmak için yetmediği bir de tüm öğretim hayatını kapsayan mülakata tabi olunan ülke.

topraklarında yedi farklı saat dili mi kullanılan,
mükemmel ve evrensel niteliklerde eserler üreten sayıyız edebiyatçıya sahip ülke.
çocuğu altı yaşına geldiği halde her hangi bir spor dalıyla uğraşmıyorsa
"eyvah acaba çok mu geciktim" şeklinde endişeler yaşayan ebeveynlerin yaşadığı ülke.

sahip olduğu beyaz ırk nedeniyle güzellik kavramının yeniden tanımlandığı ve standartlarının belirlendiği ülke.

gücünü yitirmesiyle meydanı boş bulan, mahallenin muhtarlığına soyunan amerikaının sağa sola demokrasi götürmesine sebebiyet veren ülke.

"ankara = başkent, istanbul= herşey "
benzetmesinin
"moskova = başkent, st.petersburg = herşey "
şeklinde yapıldığı ülke,
ülkemize gelen bin bir farklı etnisiteden hayat kadının ülkesi olduğu düşünülen, ve bu nedenle de tüm halkının orospu kelimesiyle bir tutulduğu, potansiyel verici konumuna sokulduğu oysa bizim ülkemizdeki genel ilişki mensubu bayanlardan çok daha karakterli, namuslu ve duygusal bağlılığa sahip sevgililerin bulunduğu ülke.

beyaz gecelerin yaşandığı şehrin mensub olduğu ülke.
anlatmakla bitmeyecek gidip görülmesi ve dönüş konusunda kronik tereddütlerin yaşanması gereken ülke.

(bkz: rusya nın dünyaya kazandırdıkları)
yasamanin bazi milliyetci ve fasizm yanlilari irkcilarin yaptiklari yuzunden * yabancilar icin genelde zor oldugu,insanlarının kurtuluş gunlerindeki kutlamalarinın bile bizim şanli tarihimize ve o devirde tüm dünyada ses getirmiş çoğu millete umut ve önderlik etmiş olan Kurtuluş Savaşımız sonucunda elde edilen bagimsızlık ve kurulan cumhuriyetimizin kutlandigi bayramlar gibi sadece okullar ve stad içlerinde değil en işlek caddelerinde ki* tum yollar kapanarak yaşlısı,çoluğu,çocuğu ile elele,tek yürek,hep beraber,marslar söyleyerek,fişek gösterileriyle ve o ülkeden olmayan birine bile o günün şanlılığını,onlar icin önemini kavratircasina eğlenerek,coşarak ve en önemlisi etrafta bir tek kırılmış dükkan camı,devletin ve milletin bütünlüğüne karşı açılmış bir tek pankart,bayrak yada slogan olmadan kutlayan,çoğu sarhoş ama bizimkiler gibi ayık olupta ne yaptığını bilmeyen insanlar olmayan insanların oluşturduğu ülkedir.
(bkz: başımızı önümüze eğdirenler utansın)
(bkz: Bir gün Türkiye ilk günkü Türkiye olacak)
nufüsü bir yıl içerisinde 300 bin azalan, bunun üstüne doğum oranını arttırmak için ikinci cocuğa 9bin dolar teşvik parası vermeye hazırlanan ülke.
Resmi Bayramları aşağıdaki şekilde olan güzel ülke.

5 Ocak : Yeni Yıl Tatili
7 Ocak : Noel (Ortodoks Kiliseleri tarafından'nın Doğum Günü Yortusu; olarak kutlanır)
23 Şubat : Vatan Muhafızları Bayramı
8 Mart : Dünya Kadınlar Günü
1 Mayıs : ilkbahar ve Emek Bayramı
9 Mayıs : Zafer Bayramı
12Haziran : Milli Bayram
4 Kasım : Ulusal Birlik Bayramı
st.petersburg gibi şahane bir sehre sahip olan güzel ülke.
devasa bir medeniyettir. rusya ile kıyaslanınca ukrayna sıfır kalır. ukrayna kümeye! rusya daima süper lig'de!
ukrayna ile kıyaslanamayacak kadar değerli bir ülkedir. ukrayna her zaman kümeye!
rus milliyetçiliğinde rusya'ya bakış genellikle "ana" sıfatı üzerinde durmaktadır...rusya anadır(vatan),çar babadır(yönetim).
her açıdan büyük ülke ...

dünyanın yüzölçümü bakımından 1.,
demografik açıdan 8.,
satın alma gücü bakımından 10.,
gayri safi milli hasıla (gsmh) bakımından 14.,
askeri harcama bakımından (savunmaya ayrılan bütçe) 9.,
asker sayısı bakımından 5.,
nükleer başlık sayısı bakımından 1.,

büyük ülkesi ...
kendi ülkelerinde çok iyi eğitim * aldıkları halde nasıl olup da kandırılıp türkiyeye getirilip * zorla fuhuşa zorlandığını anlayamadığım kızları olan ülke.
mafyasıyla da bir o kadar ünlü olan ülke.
17 milyon km2'yi askin yuzolcumu ile dunyanin en buyuk ulkesi. asyanin yarisi yetmemis gelmis birde avrupanin ceyregini sahip olmuslar. nufusun cok buyuk kismi avrupa topraklarinda yasar.
benim su dunyada bir anlamadigim tarihi olay da napolyon ve hitler disinda hicbir ulkenin rus topraklarini sahip olmak istememesi. carlik rusyasinda ve sovyet doneminde bu yuzolcum 22.5 milyon km2 idi. kaldi ki 18. ve 19. yuzyilda onemi petrolden cok daha buyuk olan yeralti kaynaklari ve altin madenleri vardi rusyanin, halen de var. 20. yuzyilda petrol yataklari bulunmus gunumuzde en buyuk ikinci petrol ihrac eden ulke haline gelmis.
amina koyayim herkesin bizim topraklarimizda gozu var.
bir baska olayda gunumuzde rus topraklarinda yasayan turk kokenli milletlerin asimile oluslaridir. bu olay tee carlik rusyasinda baslamis, sovyet doneminde doruga ulasmis bugun ku garip halini almistir. oyle ki kazaklar, kirgizlar, ozbekler hatta turkmenler bile aralarinda kendi dillerini degil de rusca konusmayi tercih ederler. rusyanin icinde ise Altay, Başkortostan, Çuvaşistan, Dağıstan, Hakas, Karaçay, Balkar, Tataristan, Tuva, Taymir ve Saka turkleri bulunur ve bircogu ortodoks olmuslardir bile.
tabii bir de cin himayesinde ki sincan uygur bolgesi var, orasi da apayri bir konu.
iran'a 250 adet son teknoloji ürünü uzun menzilli Sukhoi-30 savaş uçağı satacak olan, abd'nin körfez ülkelerine satacağı silahlara karşı dengeleme yapmaya çalışan ve daha önce de iran'a nükleer tesislerini korumasında kullanacağı gelişmiş hava savunma sistemleri satmış olan ülke.. abd'nin ortadoğu projesinde iran'ı zayıflatma ve tek bırakma çalışmalarına yaptığı ataklarla karşılık vermekte şu sıralar..

şu günlerde ortadoğu'ya abd ve rusya tarafından silah yığılıyor.. abd ortadoğu'daki müttefiklerini güçlendirirken rusya da boş durmuyor..
filistine 50 zırhlı araç hibe edecek olan ülke..
Atatürk'ün ilişkilerimizi iyi tutmamızı öğütlediği ama bizim sırtımızı döndüğümüz bu yüzden bize diş bileyen, kurtuluş savaşı'nda bize el altından silahla satıp bize yardım eden ama bizim unuttuğumuz, güçsüzleştiği düşünülerek yanılıp aslında günden güne güçlenen bir ülke.
(bkz: rusya/#2005362)
en son bu guzide ulke kuzey kutbuna goz koymustur. hatta dibine inip bayraklarini da dikmislerdir. tabi kanada ile papaz oldular. kanada disisleri bakani araciligi ile, bu ne lan, orta cag'da mi yasiyoruz, istedigin yere gidip, bayragi dikip burasi bizim diyebiliyorsunuz diyerekten cevap vermistir.
nükleer bomba yüklü savaş uçaklarının, ülke dışnda uzun menzilli uçuşlar yapacağını açıklayan, bunun üzerine de, ingiliz hava sahasına yakın bir noktada, uluslararası hava sahasında ingiliz jetleriyle it dalaşı yaşayan uçaklara sahip, sscb'nin yıkılmasından sonra, tekrar eski günlerine dönmeye başlayan, dünyanın yegane 3 süper gücünden biridir. çin ile ortak politikalar gütmesi, abd'yi çok acaip ossurtmaktadır.
2007 avrupa basketbol şampiyonu olan ülke.