uludağ sözlük
  • evet, ayrıca acıktığı halde yemek yememek bir erdemse o halde kakası geldiği halde sıçmamak da bir erdem değil midir ey cemaati kuffar!

1- yazın sıcak ve kuru mevsimde uzun süre sıvı alımının kesilmesine bağlı olarak gelişmesi muhtemel dehidratasyon,[2] buna bağlı olarak güneş altında veya sıcak ortamda çalışan iş guruplarında güneş veya sıcak çarpması risklerinin artışı,

2- kronik hastalıklarda, hamile, diyabetik, hiper tiroidi, çocuklarda, yoğun fiziksel efor gerektiren işlerde çalışan kişilerde uzun süreli gıda alımının kesilmesi sebebiyle metabolik dengenin bozulması, doğum öncesi ve gelişim çağındaki çocuklarda yetişkinlikte öğrenim yeteneklerini de etkileyen gelişim yetersizliği,[3][4][5]

3- kalp, karaciğer ve akciğer yetersizliği olan kişilerin oruç tutmalarında, uzun süreli açlık sonrası yenilen ağır bir yemek sonrasında solunum, dolaşım ve kalp yetmezliklerinin ortaya çıkışı,[6][7]

4- diyabetiklerde, kansızlık ve tansiyon düşüklüğü olan kişilerde tansiyon ve şeker düşmelerine bağlı olarak meydana gelebilecek konfüzyonel durum ve bunun yol açabileceği trafik ve iş kazaları,

5-geçici baş ağrısı; sıvı ve kafein alımının kesilmesi gibi etkiler.[2]

6- psikosomatik değişiklikler; * ramazan orucu ile ilgili olarak daha çok sıvı alımı, sigara, kafein alımı ve uyku yetersizliği gibi sebeplere bağlanan kognitif fonksiyonlarda azalma, irritabilite ve letharji artışı, gerilim ve migren tipi baş ağrılarında artış, bunun trafik kazalarında artış gibi yansımaları bazı araştırmacılar tarafından not edilmiştir.[8]

7- anne sütüne etkileri; birkaç çalışma ramazan orucunun anne sütü üzerinde miktar ve bileşim olarak etkili olduğuna işaret etmektedir.[8]

8-açlık orucu (açlık grevi)'inde uzun süreli hipoglisemi sebebiyle geri dönülmez nörolojik hasarlar görülebilir.

9- idrar üzerine etkileri; bazı araştırmalar ramazanda oruç tutanlarda gündüzleri idrar çıkışının azaldığına ve idrar osmolalite değerlerinin arttığına işaret etmektedir.[8] bu değişiklikler idrarda taş oluşumu ve idrar yolu enfeksiyonları gibi ileri aşamalarda böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilecek birtakım hasarlarla bağlantılı değişikliklerdir.
  • insanların aklini karıştıran ve fatih in istanbul u fethettiğine olan inancı sarsan durumdur. E insanlar da şüphe duymakta çok haksız değil esasında,sonucta ortada bir kare bile olsa fetih gününe ait foto yok. Durum böyle iken nereden bileceğiz amk gemilerin karadan yürüdüğünü ya da gercekten bir kuşatma olduğunu belki sivaslılar geldi çöktü daha o zamandan güzelim istanbul a. istanbul da bu kadar çok sivaslı olmasına bakarsak gayette mantıklı bir seçenek bence fetih iddiasından daha inandırıcı hatta.
    ecinni
    1768 - 2 saat önce
    ... 5  :)   :( 
  • demek ki müşriklerde akıllı ve aydın.

dinciler gibi kahpe, kalleş ve kevaşe değil.
    minerva thetis
    3100 - 3 saat önce
    ... 11  :)  1  :( 
  • insanların kullanıp bırakayım dediği bir kız gibi eski foça.
    Herkes gönül eğlendirmek istiyor ama kimse nikaha yanaşmıyor.
    Düşünün yazları hafta sonları nüfus yüz bini geçiyor ama kışın sezon yok diye buraya ne hastane açan olur ne altyapı getiren.
    Siktiriboktan Anadolu taşrasına yıllar önce gelen doğalgazdan geçtim herifler hala foseptiğe yapıyor yazın vidanjör altın oluyor .
    vigilante8
    4179 - 4 saat önce
    ... 4  :)   :( 
  • ironi için söylediğim söz.

neden çünkü bir kötü müjdem var, başkanlık sisteminin ardından ülkeyi avrupa seviyesine çıkarmak için batı kanunlarını örnek almaya avrupa iş kanunlarından başlayan akp, emeklilik yaşını 72 ye çıkarmayı düşünüyor.

Şimdi almanya 65 den 67 ye çıkarmayı tartışabilir ama orada işçi diri kalır, işçi canlıdır çalışmaya gücü yeter, iş saati bitince olduğu gibi bırakır, 1 dk fazla çalışan ceza yer.

Türkiye de imzayı attırıp, gizli gizli çalıştırırlar, türkiye de ezerler, türkiye de bu yüzden ortalama yaşam süresi 75 +-5 i geçmez avrupada 90 +-5 ortalama yaşam süresi var oraya göre normal ölene dek çalışmak demektir bu türkiye de, keşke işçi haklarını da alsaydınız, köleliği almışsınız, haklarını unutmuşsunuz neyse problem yok, yerli nelson mandela çıkartırız aramızdan.

Başkanlık gelince istikrar gelecek diyenler 72 yıl çalışmak ister misiniz? 72 yıl çalışınca ekonomi düzelecek mi? 72 yıl çalışınca istikrar gelecek mi?

iktidarsızlık varken isteksizlik te olacak, hayat hepimize zehir olacak...

Not: hayret valla arkadaşlar a haber akit linki aradım da bulamadım sözcü dahi yazmamış, neyse...

http://www.memurlar.net/h...de-emeklilik-yasi-72.html
  • trt payı

69.
  • Bunu hangi akla hızmetle bizden alıyorlar anlamıyorum. Bir hukukçu çıkıp buna karşı çıksa ya da TV'de bunun kaldırılması gerektiğini belirten haberler yapılsa keşke. TRT çalışanının koluna taktığı saat benim yıllarca çalışıp kazanmam gereken paraya eşit. Haram zikkim olsun.
    zazatoucny
    6240 - 6 saat önce
    ... 10  :)   :( 
  • biir ikuu uc! nisiktaaas. şeklinde 3'lü çektiren, takımdaki tüm beyaz futbolcuları ouşan yapan, saçlarını kemirme isteği uyandıran beşiktaş çocuğudur.

babasına zaten beton yetmez, oğluna da sevgi kelimeleri, kalp yetmez. ağzını burnunu kemirdiğim. maşallah.

(bkz: maggarna)
  • hukuk

279.
  • Bir zamanlar tıp ile birlikte üniversitelerin en prestijli bölümüyken şu an sadece istanbul'da 20 tane fakültesi bulunan bölümdür. Orantısız bir şekilde mezun veriyor ve devlet en ufak bir müdahale etmiyor.bir 5, 10 yıla işletme, maliye gibi en tepeden en aşağı inecek bölümdür.1 profesör, 4 doçent doktor bulup fakülte açan eğitim sermayedarlarının 0 risk % 100 kar olarak baktığı rant kaynağıdır.
    chiko bangz
    7384 - 8 saat önce
    ... 5  :)   :( 
  • Utanmasam haritalara bile giricem. Eski sevgilimin karıştırmadım, medeni insan oldumda ne oldu amk adam evli çıktı. Şimdi hiç umrumda olmaz bana güvenmiyosun rereröler. Siz güvensizlik dersiniz ben tekrar aptal konumuna düşmeme çabası derim.
    cirkinsansi
    8745 - 9 saat önce
    ... 24  :)  7  :( 
  • #36750856 şu entry sahibinin yazdıkları gerçekten korkunç bişey. nasıl oluyor lan. sözlükte gizlilik ve özel bilgilerin korunması bu kadar basit mi amk. yazar arkadaşın evini sokağını oturduğu daireye kadar nasıl biliyor bazıları. tam bir skandalla karşı karşıyayız.ben zaten kişisel bilgilerimi paylaşmak istesem neden nick alıyorum arkadaş. kendi adım soyadımla da kayıt olmayı bilmiyor muyum sanki. nerde kaldı sözlük mahremiyeti. modlar bu işe en kısa zamanda bir çözüm bulmazlarsa s*kerim uludağ sözlüğünü çeker giderim.

yazarı tanıyan birilerinin ifşa etmiş olma ihtimali de var ama bu kadar da olmaz. fotoyu çektiği tarih ve saate kadar ulaşılmış. modların en kısa zamanda bu konu hakkında bir açıklama yapma ve çözüm bulması gerekiyor.

Edit : n dakota olayın exiften ibaret olduğunu iddia ediyor. Bence o kadar basit bi konu değil. Ben sözlük beni izliyor, g*tüm tutuştu demiyorum böyle bir olayın olduğunu ve nedenini merak ettiğim için başlığı açtım. Sözlük amacını aştım biraz (goygoy ve cinsellikle ilgili bir başlık olmadığı için) :) bilgi paylaşımı sanıyordum. bilgilendirme adına bi katkım olduysa özür dilerim.
    mata as
    10037 - 10 saat önce
    ... 24  :)  4  :(