1. 1.
  kuzeyden de kuzeyde, kutuplara yakın bir ada. ismi ingilizce ice-land'den yani buz-ada'dan geliyor. rivayet odur ki burayı ilk keşfedenler nüfusu buraya değil de greenland'a kaydırmak için buraya buz diğerine de yeşil demişler.
  6 ... zibidi
 2. 2.
  izlanda(izlanda Cumhuriyeti), Atlas Okyanusu nun kuzeyinde Grönland ın güneydoğusu ile Norveç ve Britanya Adaları nın arasında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi.

  Başkent : Reykjavik Nüfus : 293,291 Yüzölçümü : 103,125 km² (107 nci) Para birimi : izlanda Kronası Telefon Kodu : 354 internet Alanı: .is

  Eski Çağlarda Kuzeyli uluslarca yerleşim yeri olarak kullanıldı. 300 yıl kadar bağımsız kaldıktan sonra Norveç ve Danimarka yönetiminde kaldı. 1814 te Norveç ve Danimarka birleşik krallıkları Kiel Anlaşması ile ayrılınca Danimarka ya bağımlı hale geldi. 1918 de kendi egemenliğini elde etti. Danimarka Kralı na bağlı olmaya devem ettiyse de ikinci Dünya Savaşı nın yarattığı değişimlerden sonra 17 Haziran 1944 te Cumhuriyet kuruldu. izlanda Kuzeyin soğuk bir ülkesi olmasına karşın aktif volkanları ve sıcak su fışkıran geyser leri vardır.
  3 -1 ... trda
 3. 3.
  Vatna Jokl dünyanın en büyük buzulu bu ülkededir..
  4 ... arcadian
 4. 4.
  volkanik bir ada üzerinde kurulmuş olan ve anadili izlandaca olan ülke.
  2 ... gothic evil
 5. 5.
  başkenti reykjavik'tir .. icelandic denen bir dil konuşurlar, bu dil almancaya benzerliğiyle dikkat çekmektedir.. izlandalı bir insan birden fazla mesleğe sahiptir ..çünkü nüfus azdır.. okuma oranı %100'dür. bu ülkede yerden ısıtma sistemi bedavadır herkes rahatca ısınır.. suç oranı sıfırdır..kişi başına düşen milli gelir ise oldukça yüksektir.. sanayisi fazla gelişmediğinden bu ihtiyacını komşularından karşılar..
  4 ... sinek_sidiği
 6. 6.
  bir cm hastasına anında eidur gudjohnsen çağrışımını yapan ülkedir... bi de çok soğuk olur oraları...
  2 -1 ... don santino corleone
 7. 7.
  avustralyayla beraber dünyanın geri kalanından uzakta yaşıyormuş gibi duran, bütün halklar bi yere gitse bişey olsa haberleri olmayacak diye korkulan ülke.
  3 ... williamhowardtaft
 8. 8.
  1944'te bağımsızlığını ilan eden, nato ve avrupa konseyi üyesi ülke.
  2 ... pesadilla
 9. 9.
  en çok gidilmek istenen yerlerden biridir. en çok intihar olayları görülmektedir ayrıca.
  3 -1 ... vera
 10. 10.
  Kitap okuma oranı en yüksek ülkedir.
  5 ... crocus_cc