bugün

netten keşfettiğim kadarıyla dünyanın en güzel kızlarının bulunduğu ülke.
bunlar bir zamanlar türktü.ama islamiyeti değil de hristiyanlığı benimseyince zamanla türklüklerini yitirdiler.bunun nedeni de hristiyanlığın türklükle bağdaşmamasıdır.
Türk damak tadına çok uygun gulaş yemeği meşhur olan ülke.
para birimi forint olan ulke.
en bilinen futbol takımları ferencvaros olan ülkedir. ayrıca futbol da eski günlerini mumla aramaktadır.

(bkz: ferenc puskas)
en büyük şehirleri budapeşte, debrecen, szeged ve pecs olan bu yaz bir ayımı geçirdiğim gidilip görülesi ülke.
ferenç varoş isimli takımda o coğrafyadan çıkmış olabilir..
ayrıca (bkz: satte nacar kadında macar)
başbakanın "gece gunduz halka yalan soyledik" açıklamasından sonra gecen geceki protesto gösterilerinde 200'e yakın insanın yaralandığı ulke. olaylardan sonra budapeste için

http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/5358690.stm
devlet televizyonunun bu akşamki türkiye maçına ithafen(!) savaş sahneleri gösterip osmanlı'yı yendik, yine yeneceğiz diye yayın yapan salak ülke. bakarsınız büyük bir hüsrandan sonra * "yalan söyledik hiç bir işe yaramıyoruz aslında" diye ferenc gyurcsany vari bir açıklama yaparlar ve charlie brown tarzında kafalarını elleriyle tutup hindi gibi düşünürler.
(bkz: orta asya)
(bkz: hun)
(bkz: sözlüğün dili macarca olsun kampanyası)
kitap okuma şeysinde aman işte her neyiyse oyunda - hah hah hah şimdi hatırladım toplam yıllık kitap satış rakamlarında - 11 milyonluk nüfusuyla 75 milyonluk türkiye'yi silmiş süpürmüş orta avrupa ülkesi. gerçekten kimin güçlü kimin gelişmiş olduğu apaçık ortada şimdi bu topluma bi şey olur mu allansen.
kütahya ilinin kardeslik antlasması oldugu ulkedir. her sene kutahya da bu yuzden macar gunleri düzenlenir.
avusturya, ukrayna, romanya, hirvatistan, slovenya, sirbistan ve slovakya ile komsu olan, dil yapisi itibariyle finlandiya haricindeki hicbir ulkeyle bir benzerlige sahip olmayan, nufusu 10 milyon olan bir orta avrupa ulkesidir. nufusunun buyuk cogunlugu katoliktir. yaklasik bir bucuk yuzyil boyunca turk egemenligi altinda kalmislardir.
(bkz: macaristan da turancılık)
ing. hungary .
hungary kelimesi -eski türkçe- olan 'on ogur' soz grubundan gelir.
bugün ki macaristan topraklarında yaşayan türk boyunun adıymış onogur ve -günümüz türkçesiyle- on kabile anlamına gelmekteymiş.
kökenen türk oldukları doğrudur yani.araştırılırsa görülebilir.
budapestenin göbeğinde bile neredeyse kimsenin inglizce bilmediği, milattan kalma desenli koltuklarıyla metroları pis kokan, insanlarının genelinin biraz kaba olduğu, türkleri büyük oranda sevmeyen, dillerinde fazlasıyla türkçe kelime barındıran, avrupa birliğine nasıl girdiklerine hayret edilen ve avrupanın en güzel ve büyük parlamento binasının bulunduğu memleket.. bir de demir ağlarla örmüşler ana yurtlarını her baştan ki tıngır tıngır tıngır bir yere gidip gelmek ortalama 3 tren değiştirip 7 saat gitmenize bile neden olabilir.. yurdum kadar olmasa da yine de güzeldir macaristan, görülebilesidir.
metrosu korku filmini andıran ülke. giderken "ulan devrilecek" ; dururken "ulan duramıycak galiba" diyorsunuz. tarihi binalarını da pek güzel koruyan ülkedir ayrıca. kızlarını görünce türk kızları da insan mı dememek işten bile değil.
pek çok yönden türklere benzeyen ülke. etrafta bıyıklı ve göbekli adamlar dolanır. ancak kızları daha bi güzeldir, sokakları daha bi temizdir. çok konuşkan bir yapıları vardır, iki macarı yanyana koyduğunuz zaman makina misali konuşurlar.

ne yazıktır ki osmanlının 150 yıl kaldığı bu ülkede bir tane osmanlılardan kalma yapı bırakılmamıştır.

m.kemal adında bir caddeleri vardır ve atatürk'e çok büyük saygıları vardır, türkiye'de bile sevmeyenler varken hemde.
kızları diğer avrupa ülkelerinden farklı olarak her renkte , her biçimde güzeldir.büğday tenlisi , beyaz tenlisi ,esmeri , sarışını ,renkli gözlüsü vs...

türk kızlarına göre farklı bir moda takip ederler , dar paça olayı onlarda da hakimdir fakat converse bizdeki kadar yaygın değildir , sizin g.tünüzün donduğu havada giydikleri kıyafetlerle ısınızın artmasına bir nebze olsun yardımcı olabilirler.

bunca abazanvari açıklamadan sonra gelelim genel anlamda insanlarının Türklere bakışına.gerçekten hem osmanlı ile macaristan arasındaki savaşları , egemenlik sürecini bilirler hem de bizleri severler , ilginçtir.savaşlardan kinle değilde sanki bir futbol mücadelesiymiş gibi bahsederler.fakat yönetimde etkili kesim öyle düşünmüyor olacakki hergün Osmanlıyı yendikleri savaşın saatinde çan sesi duyabilirsiniz.

gençlerinin önemli bir kısmı ingilizce bilmektedir.arkadaş olmak için yaklaşırsanız olumlu tepki alma ihtimaliniz yüksektir.fakat kızlarına tek gecelik ilişki modunda yaklaşırsanız olumlu tepki ihtimali bir o kadar düşüktür.evlilik öncesi cinsellik ve bekaret konularında bizden farklı düşünselerde , sizin cinsellik ima eden sözlerinize "ben orospu değilim" şeklinde cevap verirler.bırakın sözleri yakın dans etmek isteminiz bile buna sebep olabilir.

diğer avrupa ülkelerinin vatandaşlarına göre çok daha cana yakındırlar toplum olarak.soğuk yüzlü olmalarına rağmen yardım severdirler.siz üstlerine gitmedikçe kavgadan uzaktırlar ve kibardırlar.`
ekonomileri şu sıralar zordadır.nüfuslarının çoğunluğunu yaşlılar oluşturmaktadır.gökdelenler falan göremezsiniz caddelerinde.fakat caddelerdeki arabalar genelde yeni model araçlardır.sokaklarında gürültü pek yoktur.

trafik sorunu kimi zaman onlarda da yaşanabilmektedir.fakat insanlar genel itibariyle yasalara karşı duyarlıdır.örnek olarak yaya geçitlerinde araçların durması zorunludur.az sonra drift atacak bir araç bile sizin karşıya geçmenizi bekleyebilir.

geceleri sokakları ne kadar sakinse gece hayatı bir o kadar canlıdır.su gibi içki tüketilmektedir.Türk öğrencilere , arap dönercilere ve Türk lokantalarına rastlayabilirsiniz.

an itibariyle 100 forint = 75 kuruşa karşılık gelmektedir.enflasyon oranını kıyaslamak istersek değişik ürünlerde değişik oranlar karşımıza çıkacaktır.2000 forinte güzel bir polar alabilirken , iyi bir çorap 1000 forint olabilmektedir.
winston markalı sigara maalesef reyonlarda yerini alamamıştır.bond,viceroy,marlboro,pall mall gibi tanıdık markaların yanısıra macar sigaraları ve philip morris'in isimsiz sigaraları satılmaktadır.

1 paket pall mall : 540 forint iken 1 paket marlboro: 610 forinttir.petrol fiyatlarıan değinmemek de olmaz tabii.1 lt benzin an itibariyle 264 forinttir.

içinde domuz eti olmayan ürün bulmak zordur marketlerinde.tesco en ünlü alışveriş merkezlerinden biridir.budapeşte başkenti ve 1.şehridir ; debrecen ise ona nazaran daha küçüktür ve sakindir ,2.şehridir.

balaton gölü görülmeye değerdir.estergon kalesi,aslanlı köprü,margaret adası,parlemento binası ve tarihi yapılarla süslü caddeleriyle tarihi bir gezi yapman isteyenler için budapeşte birebirdir.debrecen ise bir nevi öğrenci kentidir.

özet olarak

kızlar : 10 üzerinden 9
toplum : 10 üzerinden 7
ekonomi : 10 üzerinden 5
eğlence : 10 üzerinden 6 * *
gelişme sürecinde bir sakin huzurlu ovalık doğu bloku ülkesidir.
halkı biraz kaba ama kültürlüdür.türkleri çok sevmeseler de fazla düşmanlık da duymazlar. kanuniye süleyman derler ve centilmen bir düşman olduğunu düşünürler.osmanlı 150 yıl yönetmiştir ama bizden sonra gelen austuryalılar taş üstünde taş bırakmadıklarından austuryalıları sevmezler.türk imajı daha iyidir.

macaristanda sırp hırvat çoktur.gelecekte bunlarla sorun yaşarlar mı, zannetmiyorum AB ye girdiler.

özellikle kuzeyde sentendre şehri çok güzel tarihi bir şehirdir.halk sırp ağırlıklıdır.hediyelik eşya dükkanları çoktur ve her dükkanda bir eva herzigova çalışır.şarabı hafiftir iyidir.alınabilir.
hun kökenli olduklarından dolayı kendilerini hungaria olarak tanımlayan macaristan ın baş şehri budapeşte ve tam ortasından geçen tuna nehri kıyılarında çigan muziği ve şarabıyla güzel geceler geçirilebilecek avrupanın güzel şehirlerinden biridir.
mohaç şehri dünyanın belki de en huzur dolu yeridir.dönercinin yanındaki pastaneden dondurma yemeniz şiddetle tavsiye olunur.
macarların gelmesinden önce sırasıyla kimmerlerin, iskitlerin, iliryalı kavimlerden panonyalıların, keltlerin, daçya krallığının eline geçen, daha sonra ülkenin batısını romalılar ve batı romalıların yönettiği ülke. daha sonra germen kavimlerden vandal, vizigot, markoman ve kuadilerin istilasına uğramış, daha sonra avrupa hunları, ostrogotlar, gepidler, lombardlar ve avrupa avarlarının eline geçmiş, avrupa avarlarının franklar ve bulgarların saldırısıyla 9. yüzyılın başında yıkılmasından sonra ülke daha sonra büyük moravya devletine dönüşecek nitra ve balaton prenslikleriyle bulgarlar arasında bölüşülmüş, 880lerde büyük moravya tarafından bütünüyle zaptedilmiş, macarların gelişinden sonra 1241'de moğol istilasına uğramış, 1541-1699 arası * osmanlı, 1699-1918 arası avusturya egemenliğinde kalmıştır.
kayıp insanların ülkesi. efenim hafta içi, etrafı dolduran insanların hafta sonu ve tatillerde ortadan nasıl kaybolduklarına şaşıracağınız bi ülke.nerdeler lan bunlar dedirtir.hele ki sonbaharsa üstüne üstük rüzgarlıysa hava, insana yalnızlığın nirvanalarını yaşatır. kızları allah gibidir ve abuk subuk trip yapmazlar*, içkiler o kadar ucuzdur ki fazla deil 6 ay ülser olmanıza yeter*.eğer fazla tarihi yer düşkünü bir türist değilseniz budapeste sizi fazlasıyla tatmin eder, hayat başkentte atar zati.görülesi bi doğu avrupa ülkesidir ama kalınası değildir heleki köyünün tekinde yaşamak işkencedir.eğer turist olarak geliyorsanız bu ülkeye budapesteden dışarı çıkmanın anlamı ,gereği ,mantığı yoktur. ha ille gezicem gezicem diye tutturduysanız spoiler vereyim iki kale bir iki kilise dışında bi sikim yok.yahu yok inat etme...
bayrağı şu şekildedir;

görsel