bugün

2011 de ekranlara gelecek yeni dizi...

http://www.imdb.com/title/tt0944947/

R.R.Martin'in (http://www.georgerrmartin.com/) çok satan A Song of Ice and Fire serisinden uyarlanan dizi yakında HBO ekranlarına geliyor.

Serinin şu anda 4 kitabı piyasaya çıkmış durumda. Her kitabın bir sezona denk gelmesi planlanan dizinin ilk sezonu bir pilot ve dokuz bölüm olarak hazırlanıyor.

Hikaye, Westeros'ta yaşayan soylu Stark ailesinden Piskopos Eddard'ın kralın sağ kolu olmasıyla beraber ailenin bürokratik dalaverelerin içine çekilmesini anlatıyor.

Birçok fantazi romanın aksine gerek kitap gerek dizi de işlenen 'Thrones' dünyası büyü veya insanüstü güçler yerine sert gerçekçilik içeriyor. Dizinin bir nevi kılıç-kalkanlı Sopranos gibi olması bekleniyor.

Dizinin kadrosuna gelince; Son derece kalabalık bir kadroya ev sahipliği yapan dizinin en önemli oyuncuları Eddard'ı canlandıran (bkz: Sean Bean) ve Catelyn Stark a hayat veren Jennifer Ehle.

Son dönemde Conan'ı canlandıracağı haberleri ile sık sık gündeme gelen Stargate:Atlantis'ten tanıdığımız Jason Momoa ise Khal Drogo rolüyle karşımıza çıkacak.
türkçeye taht oyunları diye çevrilen, sadece 1 kitabı çevrilmiş ki o da 2 kitap halinde, harika bir seridir.

eddard stark ve catelyn stark* seride çok büyük öneme sahiptir. kral robert ise ilk kitapta her ne kadar çok büyük öneme sahip olsa da, ikinci kitapta önemini yitirmektedir. stark ailesi kadar önemli, nüfuzlu ve etkili bir başka aile de Lannister ailesidir ki kral robert lannisterlardan bir hatunla, cersei lannister, ile evlidir. ilk kitap ilginç bir yerde bitiyor, burda robert stark'ın önemini, kendisi eddard stark ın oğlu, artıyor, çok etkili bir hale geliyor.

güçlü karakterler bulunmakta kitapta. özellikle jamie lannister nam-ı diğer kralkatili baskın bir kişilik. ama tabi targeryenleri unutmamak lazım.

yazar o kadar ince düşünmüş ki, kıyıda köşede kalan bir karakteri bile, jon snow, inanılmaz değişik ve sağlam yaratmıştır.

okunulası bir seridir.

imdb ye göre catelyn stark ı michelle fairley canlandırıcaktır ki kendisi çok uygundur, buyrun bu da capsi:

görsel

cersei lannister ı da cnbc-e de yayınlanan terminator dizindeki lena headey canlandırıcaktır, zebellah gibi kadın lazımdı o role, bulmuşlar:

görsel

hatunlar için bile izlenir.*
beklenen dizidir. the borgias ile beraber. ama borgiası yer kanaatimce. hatta spartacusu bile ezer. muhteşem bir pplot bölümdü zaten.
ilk bölüm itibariyle dikkatimi çekmiş dizidir. normalde yabancı bir dizi için 60 dakika uzun bi süre ama sürükleyiciliği bu uzunluğu farkettirmiyor. son dönemlerde çekilen spartacus, camelot gibi bunda da erotizmin geçtiği sahneler var ama spartacus kadar değil. en azdından ilk bölüm itibariyle.

--spoiler--

gelecek bölümlerle birlikte daha çok savaş sahnesi göstereceği kesin çünkü amansız bir krallık mücadelesi bizi bekliyor.
--spoiler--
ilk bölüm kesinlikle beklentilerimden çok yüksek çıkan dizi. sanki insan char açıp wow oynarken razorlightda ka...neyse atmosfer mükemmel ve karakterlerin(ırklar kabileler vs) gerçekçiliğini bozmadan ancak bu kadar güzel anlatılırdı. ayrıca burdan seslenmek istiyorum: sean beansen ne güzel adamsın ya. bir kitap uyarlamasıymış ve ben tabii ki okumadım. ama şu yeni başlayan dizilerle kıyaslarsak gayet öne çıkan bir yapım.
atmosferi ile coşturan dizi.

boramir oynuyor gençler, izleyin.*
ilk bölümünü izledim ve kurgunun güzel olduğuna kanaat getirdim. fantasik dizilerin kurguları mükemmel olmak zorundadır zaten. dizi tutar. izleyin.
camelot'dan hayalkırıklığı yaşamam üzerine bu diziyle karşılaşmam güzel oldu. ilk bölümden yorum yapmak pek sağlıklı olmayabilir ama beğendim, kaliteli ve güzel bir yapım. umarım böyle devam ederler.

uzun süre sonra gelen mutlu edit: kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi dizilerden! izlemeden ölmeyin!
daha ilk bölümüyle beğenimi kazanmış dizidir. hikayesi güzel gibi duruyor,umarım işleyişinde bozukluklar olmaz ilerki zamanlarında.bozulma olmaz ise diyeceğim şudurki bu dizi efsane olur.

(bkz: winter is coming)
ilk bölümü itibariyle gelecek vaadeden, rakiplerinin bir seviye küçük gözükmesine neden olmuş dizi.
dünyanın en başarılı kanallarından hbo'nun yeni dizisi. kış geliyor sloganıyla fena şeylerin olacağının habercisiydi ilk bölüm... erotik sahneler ve çıplak kadınlar yerine biraz daha gerilim ve savaşlara yer verse tam olacaktır.

http://www.youtube.com/watch?v=6MophfvUlfI&feature=player_embedded
ilk bölümünü izlediğim fakat ortak payda olarak tüm karakterlerin nerde kesişeceğini merak ettiğim dizidir.ayrıca vahşiler iğrenç ötesi.
hbo'nun yeni dizisi. ilk bölüm itibarı ile başarılı bir eser olduğunu göstermiştir.
Son zamanlardaki Tüm tarihi diziler gibi cinsellik önemli ögelerinden biri. 2. bölümü merakla bekliyoruz.
HBO kanalının yine kendi kalitesini gösterdiği dizi.

Pilot ve ilk bölümü oldukça iyi, beklenmedik şekilde ilerleyen bir dizi formatındaydı. 3 koldan farklı hikâyelerin birleşme noktası gibi bir şey, pilot bölümde bol bol anlatıyor.

Üstelik ilk bölümde ensest ve pedofili ilişkiler falan var, Spartacus açıklığında olmasa da önemin kanayan yaralarını göstermek için birebir aktarılıyor.

Bir de ilerleyen bölümlerde Sibel Kekilli kadroda yer alacak.

Toparlamak gerekirse, Tolkien abimizin bizlere bıraktığı fantastik edebiyatı ilk bölüm itibariyle özellikle sanatsal anlamda sonuna kadar onurlandıran bir dizi olmuş. Afiyet bal şeker olsun.
a song of ice and fire adlı kitap serisinden uyarlama hbo dizisi.
17 Nisan'da HBO ekranlarında ilk bölümünün yayınlanmasının ardından henüz ilk bölümüyle beraber ikinci sezon onayını kapmayı başarmış dizidir.

dizi ilk bölümünde tekrarlarla birlikte toplam üç yayınının ardından ortalama 4.2 milyon izleyici tarafından takip edilerek önemli bir başarı yakalamıştır. Dizi ilk gösteriminde 2.2 milyon, tekrar gösteriminde 1.2 milyon ve üçüncü gösteriminde ise 800.000 izleyiciye ulaşmıştır. dizinin The Kingsroad isimli ikinci bölümü 24 Nisan'da HBO ekranlarında gösterildi...
Hbo kanalının yeni dönem dizilerinden biridir. ilk bölüm itibariyle, izleyicilerinden tam not almayı başarmış ve kalite konusunda bildik hbo yapımlarından birisi olacağı sinyalini vermiştir.
1. sezon 2. bölümü yayınlanmış dizidir. Dizide izleyicinin gözünde karakterler yavaş yavaş oturuyor. izlemesi zevkli, ama bu daha başlangıç havası var dizide. Olaylar ne zaman kopacak merakla beklemekteyiz.
2. bölümü pek sıradan olmuştur malesef inş böyle devam etmez...
ikinci bölümü itibariyle fırtına öncesi sessizlik havası veren dizi. Eğer o fırtına güzel bir şekilde kopartılırsa, efsane olmaması için hiçbir neden yok.
sıradan hbo dizisi. sıkıntıdan yapacak iş arıyorsanız izlenir.
kaliteli olabileceğini düşündüğüm dizi. en azından ilk iki bölüm itibarı ile bu izlenimi vremiştir. ayrıca arya karakterini canlandıran kızın üstün performans gösterdiği bir gerçektir. gayet başarılı oynuyor.
türk yapımları arasında behzat ç ne kadar kaliteli duruyorsa, yabancı yapımlar arasında da bu dizi o kalitededir. her bir bölümü ayrı bir film gibidir ve bu tarzda çekilmiş en kaliteli film gibidir yüzüklerin efendisinden sonra.
Kral dizidir. Sean bean'in varlığı bile tek başına böyle bir diziyi götürmeye yeterken yan karakterler de gün geçtikçe derinlik kazanmasıyla daha da güzelleşecektir.
2 bölümünü peş peşe izlettirebilen ve şimdiye kadar fazla bir aksiyon görmesek de daha sonra ki bölümlerde seyirciyi bile koparıp atcağını düşündüğüm dizi. kurtlar vay vay vaaay dedirten cinsten.