1. 1.
  2011 de ekranlara gelecek yeni dizi...

  http://www.imdb.com/title/tt0944947/

  R.R.Martin'in (http://www.georgerrmartin.com/) çok satan A Song of Ice and Fire serisinden uyarlanan dizi yakında HBO ekranlarına geliyor.

  Serinin şu anda 4 kitabı piyasaya çıkmış durumda. Her kitabın bir sezona denk gelmesi planlanan dizinin ilk sezonu bir pilot ve dokuz bölüm olarak hazırlanıyor.

  Hikaye, Westeros'ta yaşayan soylu Stark ailesinden Piskopos Eddard'ın kralın sağ kolu olmasıyla beraber ailenin bürokratik dalaverelerin içine çekilmesini anlatıyor.

  Birçok fantazi romanın aksine gerek kitap gerek dizi de işlenen 'Thrones' dünyası büyü veya insanüstü güçler yerine sert gerçekçilik içeriyor. Dizinin bir nevi kılıç-kalkanlı Sopranos gibi olması bekleniyor.

  Dizinin kadrosuna gelince; Son derece kalabalık bir kadroya ev sahipliği yapan dizinin en önemli oyuncuları Eddard'ı canlandıran (bkz: Sean Bean) ve Catelyn Stark a hayat veren Jennifer Ehle.

  Son dönemde Conan'ı canlandıracağı haberleri ile sık sık gündeme gelen Stargate:Atlantis'ten tanıdığımız Jason Momoa ise Khal Drogo rolüyle karşımıza çıkacak.
  45 -4 ... aynali baba
 2. 2.
  türkçeye taht oyunları diye çevrilen, sadece 1 kitabı çevrilmiş ki o da 2 kitap halinde, harika bir seridir.

  eddard stark ve catelyn stark* seride çok büyük öneme sahiptir. kral robert ise ilk kitapta her ne kadar çok büyük öneme sahip olsa da, ikinci kitapta önemini yitirmektedir. stark ailesi kadar önemli, nüfuzlu ve etkili bir başka aile de Lannister ailesidir ki kral robert lannisterlardan bir hatunla, cersei lannister, ile evlidir. ilk kitap ilginç bir yerde bitiyor, burda robert stark'ın önemini, kendisi eddard stark ın oğlu, artıyor, çok etkili bir hale geliyor.

  güçlü karakterler bulunmakta kitapta. özellikle jamie lannister nam-ı diğer kralkatili baskın bir kişilik. ama tabi targeryenleri unutmamak lazım.

  yazar o kadar ince düşünmüş ki, kıyıda köşede kalan bir karakteri bile, jon snow, inanılmaz değişik ve sağlam yaratmıştır.

  okunulası bir seridir.

  imdb ye göre catelyn stark ı michelle fairley canlandırıcaktır ki kendisi çok uygundur, buyrun bu da capsi:

  game of thrones

  cersei lannister ı da cnbc-e de yayınlanan terminator dizindeki lena headey canlandırıcaktır, zebellah gibi kadın lazımdı o role, bulmuşlar:

  game of thrones

  hatunlar için bile izlenir.*
  24 -4 ... aelfinn
 3. 3.
  beklenen dizidir. the borgias ile beraber. ama borgiası yer kanaatimce. hatta spartacusu bile ezer. muhteşem bir pplot bölümdü zaten.
  4 -1 ... jackskellington
 4. 4.
  ilk bölüm itibariyle dikkatimi çekmiş dizidir. normalde yabancı bir dizi için 60 dakika uzun bi süre ama sürükleyiciliği bu uzunluğu farkettirmiyor. son dönemlerde çekilen spartacus, camelot gibi bunda da erotizmin geçtiği sahneler var ama spartacus kadar değil. en azdından ilk bölüm itibariyle.

  --spoiler--

  gelecek bölümlerle birlikte daha çok savaş sahnesi göstereceği kesin çünkü amansız bir krallık mücadelesi bizi bekliyor.
  --spoiler--
  9 -1 ... a natural disaster
 5. 5.
  ilk bölüm kesinlikle beklentilerimden çok yüksek çıkan dizi. sanki insan char açıp wow oynarken razorlightda ka...neyse atmosfer mükemmel ve karakterlerin(ırklar kabileler vs) gerçekçiliğini bozmadan ancak bu kadar güzel anlatılırdı. ayrıca burdan seslenmek istiyorum: sean beansen ne güzel adamsın ya. bir kitap uyarlamasıymış ve ben tabii ki okumadım. ama şu yeni başlayan dizilerle kıyaslarsak gayet öne çıkan bir yapım.
  9 -1 ... woxie
 6. 6.
  atmosferi ile coşturan dizi.

  boramir oynuyor gençler, izleyin.*
  8 -1 ... larsmon
 7. 7.
  ilk bölümünü izledim ve kurgunun güzel olduğuna kanaat getirdim. fantasik dizilerin kurguları mükemmel olmak zorundadır zaten. dizi tutar. izleyin.
  8 -1 ... orkestra adam
 8. 8.
  camelot'dan hayalkırıklığı yaşamam üzerine bu diziyle karşılaşmam güzel oldu. ilk bölümden yorum yapmak pek sağlıklı olmayabilir ama beğendim, kaliteli ve güzel bir yapım. umarım böyle devam ederler.

  uzun süre sonra gelen mutlu edit: kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi dizilerden! izlemeden ölmeyin!
  10 -1 ... tunc
 9. 9.
  daha ilk bölümüyle beğenimi kazanmış dizidir. hikayesi güzel gibi duruyor,umarım işleyişinde bozukluklar olmaz ilerki zamanlarında.bozulma olmaz ise diyeceğim şudurki bu dizi efsane olur.

  (bkz: winter is coming)
  10 -1 ... cekingen fil
 10. 10.
  ilk bölümü itibariyle gelecek vaadeden, rakiplerinin bir seviye küçük gözükmesine neden olmuş dizi.
  8 ... krevlornswathofthedeathwokclan
 11. game of thrones Başlığındaki Önemli Entry'ler