bugün

ingiltere ile bi türlü anlaşamayan ,alkolü seven , amerikada baya fazla vatandaşı olan, barda kavga etmeyi seven , ira adlı terör örgütü bulunan ülke
irish pub kültürü çok gelişmiş olan adada olup büyük britanyadan ayrı tek ülke
Republic of ireland. Türkiye'de kahveye takılan kişi sayısı kadar nüfusu olan yemyeşil karizmatik, kuzeyi kadar olmasada cesur ülke. Ayrıca yanlış bilinmemesi gerekir ira örgütü Kuzey irlanda'da ortaya çıkmıştır.
nufusu yaklasik olarak 4 milyondur ki bu nufusun yaklasik 1.5 milyonu baskent olan dublin'de yasamaktadir. 3-4 buyuk sehri vardir. digerleri oldukca kucuktur. (dublin, athlone, cork, limerick, ...)

gsmh olarak avrupa'daki en yuksek ikinci ulkedir. (birincisi sanirsam norvec ya da isvec)

daha onceleri (80'li yillar) sadece patates ile gecimini saglayip turkiye ve arnavutluk'la birlikte kita avrupasinin en fakir ulkesi iken, hukumet sayesinde 90'larin ortasindan itibaren it sektorune inanilmaz tesvikler vs'ler vererek dunyanin en buyuk sirketlerini ulkelerine cekmislerdir. su an bircok firmanin avrupa operasyon merkezi irlanda'dadir.

it sektorundeki bu gelismeler sayesinde 10 yilda 1 milyondan fazla kisi bu ulkeye doc etmistir.

dunyaca unlu trinity college buradadir. (yoksa sadece bana mi unlu!)

ayrica ortasindan guzel bir nehir gecmektedir ki bu da sehre ayri bir guzellik katar.
(bkz: hibernia)
(bkz: belfast)
varlığının ilk gününden bu yana giriştiği tüm savaşlarda içkiden oldukça yardım alan, içkiyle motive olan ülke.
disaridan calisan alma konusunda cok cok cok fazla ince eleyip sik dokuyan bir ulkedir artik irlanda. calisma vizesi/calisma izni almak icin surundurur de surundurur. maasiniz en az su kadar olmali, sunlar sunlar olmalı gibi bir suru sey siralanir. ee kolay degil tabii o kadar zengin bir ulke olmak. kisi basi dusen gelir bu sayede yuksek. disaridan gelecek adamin az bir ucrete calisarak piyasayi dusurmemesini istemektedir ki bu da ise yaramistir sonuc olarak.

diyecegim su ki, sayet calisma vizesi/calisma izni alacaksaniz 2-3 ay bir sure beklemeniz gerekebilir. ona gore ayarlanmalidir isler. 3 ay heba edilmemelidir, vize alindiktan sonra isten istifa edilmelidir.
orta çağ'da ki adı ''ermişler adası'' olarak bilinen ülke.
yılda kişi başı 2,6 kilo çay tüketimi ile guinness rekorlar kitabi'nın 2007 baskısına girmiş ülke. trabzonlu arkadaşları kızdıracak bir istatistik.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.