yalnızlık

9476.
  • Kimi zaman evet can sıkıcı ve melankoli yaratan bir durum olsa da yine de atfedildiği kadar kötü bir kavram değil yahu bu yalnızlık.

Güzel bir bahar günü, hava günlük güneşlik, uzun bir yürüyüş yapmışsınız yalnız başınıza. Sonrasında bir ağacın gölgesine oturmuşsunuz en sevdiğiniz müzik kulağınızda, bir de en sevdiğiniz dondurmayı almışsınız kendinizi mutlu etmek için.

Bakın bu da yalnızlık ama kulağa ne kadar hoş geliyor. Her yalnızlık kötü değildir. insan yalnızken de gayet mutlu olabilir. Önemli olan yerine göre yalnız, yerine göre insanlarla iç içe olmayı öğrenebilmektir.
    6 1 ...
  • Halk edebiyatı'nın oluşmasını sağlamış zulümdür.

Bugün dillere pelesenk olan pek çok türküde bu zulmün izlerini görebilirsiniz.

örneğin abdülhamid'in memleketin ürünlerinin gelirlerini emanet ettiği reji idaresine karşı başkaldırının simgesi olan iki türkümüz, çökertme ve kerimoğlu zeybeği.

reji idaresi memurları ve bunların silahlı kolluk kuvvetlerinin mallarina el koymalarını hazmedemeyen ege köylülerinin isyanını anlatır bu iki türkü.

--spoiler--
    haydülen de haydülen
    şu dağlarda geyik kalmadı
    oynülen de kör arabım sen oyna
    senden başka yiğit kalmadı...
    --spoiler--

buradaki "kör arap" adlı yavşak türk düşmanı osmanlı'nın gücünü arkasına alarak reji idaresi namına köylülere zulüm eden bir araptır.

--spoiler--
    Şalvarı şaltağ Osmanlı
    Eğeri kaltağ Osmanlı
    Ekende yoğ, biçende yoğ
    Yiyende ortağ Osmanlı.
    --spoiler--

bu da pek bilinen 16. yy ait bir sivas yöresi deyişidir.
    sözlerde osmanlı'nın türkmenlere yaptığı zulüm ve zorla yoksul halktan aldığı ağır vergilere değinilmektedir.

yine Yoksul köylünün elinden varını yoğunu alan, hazine adına vergi toplamaya çıkıp kendine yontan zalim sözde memurlara karşı aşık seyrani şu sözleri söylemiştir;

--spoiler--
    Eyvah fukaranın beli büküldü
    Medet ticaretin gücüne kaldık
    Eyiler alemden korktu çekildi
    Bizler zamanenin piçine kaldık
    Rüşvet ile yazar hakim hücceti
    Hüccet ile alır kadı rüşveti
    Halk bilmiyor dini şer 'i sünneti
    Bozuldu sikkenin tuncuna kaldık.
    --spoiler--

osmanlı'nın kokuşmuş düzenini ve yoksul halka yapılan zulmü gayet güzel anlatmış aşık seyrani.

hangi birini sayalım.
    işte köroğlu orada, yüzyıllardır dik duruşun sembolü, halkın kahramanı;

--spoiler--
    Bilmez misin Köroğlu'nun huyunu
    Şimdi açar söze türlü oyunu
    Hak yaratmış sizin gibi koyunu
    Yese gerek benim gibi kurt gidi
    --spoiler--

ve tabi dadaloğlu'nun avşar elleri türküsü. hala duyulduğunda o devşirme köpeklere lanet okutan o muazzam destan.

--spoiler--
    Kalktı göç eyledi Avşar elleri
    Ağır ağır giden eller bizimdir
    Arap atlar yakın eyler ırağı
    Yüce dağdan aşan yollar bizimdir

Belimizde kılıcımız kirmani
    Taşı deler mızrağımın temreni
    Hakkımızda devlet vermiş Fermanı
    Ferman padişahın dağlar bizimdir

Dadaloğlum yarın kavga kurulur
    Öter tüfek davlumbazlar vurulur
    Nice koç yiğitler yere serilir
    Ölen ölür kalan sağlar bizimdir.
    --spoiler--

osmanlı yörük türkmen taifesine zulüm etmiş, katliamlar yapmıştır.
    bu katliam ve zulümlerde baş suçlu elbette ki kendi halkını unutan duraklama ve gerileme döneminin basiretsiz padişahlarıdır.
    bu basiretsiz padişahların körlüğünden faydalanan kuyucu murat paşa gibi devşirme köpekler türkmen katliamları yapmıştır ne yazık ki.
    (bkz: vurun şu pis türkün başını)
    ayrıca osmanlı'nın devşirme tarihçileri, türk ve türkmen adlarını da kızılbaşlığa mensup olduğundan dolayı "etrak-ı b'idrak" (akılsız-idraksız türk) gibi bir sıfatla anar.
    bir örnek de osmanlı divan-ı hümayün yazarı hafız ahmet çelebi adlı devşirmeden verelim;

--spoiler--
    sakın türk'ü insan sanma
    bin an bile olsa türkle birlikte olma
    türk eline şeker alsa o şeker zehir olur.
    türk'ün başını kesenken sakın gam yeme!
    baban da olsa türk'ü öldür.
    --spoiler--

(bkz: baban bile olsa türk ü öldür)

hülasa, osmanlı'nın yörük-türkmen taifesine yaptığı zulüm doğrudur.
    burada osmanlı'dan bihaber, osmanlı hakkında zerre bilgisi olmayan neo osmanlıcı sözde abdülhamid torunları bu gerçeği ne kadar inkar etseler de osmanlı türkmene zulüm yapmıştır.
    6 2 ...
  • şu hayatta herkes karakterine uygun dostlar edinir, karakterine uygun dostlarla gezer.
    erdoğan'da fetö ile dost olmuş, fetö ile geziyordu.
    akşener kurt peşindeyken erdoğan it peşindeydi

bunu bilmeyen yok.
    bir sürü fotoğraf, video var erdoğan ve fetö itinin yan yana olduğu.

peki erdoğan fetö piçi ile gezerken, kankacılık yaparken, akşener ne yapıyordu?

o da kendi karakterine uygun, asena kimliğine uygun bozkurtlarla takılıyordu.
    örnek; rahmetli ebulfeyz elçibey.
    meral akşener

ya işte böyle.
    şu hayatta kimi itle gezer, kimi kurtla gezer.
    (bkz: akşener kurt peşindeyken erdoğan it peşindeydi)

çok şükür ki biz itle gezenin değil, kurtla gezenin yanındayız.

sen yürü dağlar yürüsün ardında ablam...
    10 2 ...
  • Ateistim ama hala daha benim gibi ateist arkadaşlarımla bile konuşurken selamın aleyküm diye selam veririm. inşallah, çok şükür, allah kahretsin, rahmetli falanca vs gibi dini terimleri de kullanırım. Hatta geçen hafta cumaya bile gittim. (Ciddiyim şaka yapmıyorum. Ateist olduğumu bilmeyen ev arkadaşım -ki kendisini 10 senedir ta üniversite ilk sınıftan beri tanırım- kanka bu gün cumaya gidelim deyince kırmadım. Gittim cami şadırvanında usulunce abdest aldım namazı da adam gibi bütün namaz surelerini ve dualarını vs okuyarak kıldım.madem bir şey yapıyoruz tam yapalım ergenler gibi alay edip saygısızlık ederek ego mastürbasyoncusu ezikler gibi davranacak biri değilim zaten)

Sonuç olarak yaşadığınız toplumun bir parçası olmuş bir şeyden bahsediyorsunuz. Tamamen soyutlanmaya çalışmak biraz salakça ve eğreti duruyor. Ota boka kılıf uydurup inançsız olduğunuzu nasıl reklam edeceğinize kasmaya gerek yok.

Bu arada benim gibi mübarek ateisti de zor bulursunuz ha. Özellikle nargileci dar pantolonlu laz müteahit cocuğu akgençlik ve ülkücülerin yarısından fazlası namazın nasıl kılındığını bile bilmez.
    12 4 ...
  • o nedir. ben de yok . kim ne yazarsa yazsın umurumda değil. kafayı taktığım biri yok. hayat yeterince zor. bir de burdakileri sorun ederseniz işin içinden çıkamazsınız.
    6 0 ...
  • -yeni yazar mısınız?

- nick altı alamıyor musunuz?

- başlıklarınız uplanmıyor, karmanız artı olmuyor mu?

ayda sadece 59.99 tl + kredi kartina 3 taksit ile kankacılık lobimizden faylanabilirsiniz. 4 yıllık deneyimli ekibimiz ile sözlük hiç bu kadar eğlenceli, primli olmamıştı.

günlük 50 nick altı, ve +100 karma vaad ediyoruz.

başlık üzerinden başvurular alınmaktadır.

ek : made in uludağ sözlük.
    11 5 ...
  • Polis üniforması Ve saçma sapan güneş gözlükleri ile profil fotoğrafı yapan, instagram ve Facebook'tan çıkmayan, her karı kız fotoğraflarına yorum atan, özetle 10 km öteden abazanlığı belli olan polislerdir.

Aynı şey askerler için de geçerli. Özellikle uzman çavuş, astsubay falan.

iğrenç görünüyorlar tabi orası ayrı. Bunlardan etkilenen kız kekodur, apaçidir.
    8 2 ...
  • bence en kötü şey kırmaktan korkmamaktır.

"iş yerinde sinirlenmiştim, sana patladım kusura bakma."

ee kırıldım ama ben.. hem de bi şey yapmamışken. ben senin kum torban mıyım, sinirini benim üzerime atıyorsun?

en kötü durum bu bence.
    12 2 ...
  • Yeni mezun yetersiz polislerdir. Saçlarını jöle ile wax ile bularlar, garip şekillere girip damla gözlük takarlar.

Yazık bunlara.
    19 5 ...
  • Goodbadnotgodii?

bu trol mü en iyi yazarlardan?

Kedilerinbabasi57?

bu herkesi seri oylayıp kediler üzerinden prim kasan yavşak mı en iyi yazar?
    58 34 ...