bugün

evet derken kafayı iki yana sallayan, hayır derken one arkaya sallayan tek ırk olan bulgarların yaşadığı anti turistik ülke
(bkz: varna)
(bkz: sofya)
tuna vilayeti.
Komşulari türkiye, yunanistan, romanya, sirbistan ve makedonya olan balkan ülkesi.diğer kayda değer coğrafi yapilari rila dağlari ve tuna nehridir.ülkenin geneli dağlıktır, tuna irmaği ise batidan doğuya akarak karadenize dökülür.öte yandan bulgaristanda yaşayan türkler, osmanli devletinin iskan politikasinin bir sonucundan başka bişey değildir.rumelinin fethinden sonra bir çok aile anadoludan rumeliye göç ettirilmiştir.birinci dünya savaşının ardindan yaşanan toprak kaybindan sonra bulgaristanda yaşayan türkler dalgalar halinde anavatana dönmeye başlamıştır.En son göç 1989 yilinda bulgaristan hükümetinin türklere uyguladiği insafsiz asimilasyon politikasinin tavana vurmasiyla yaşanmıştır.Hala 8 milyonluk bulgaristanda 1 milyondan fazla türk nüfusu bulunur.Sosyalizmin çökmesinin ardindan özgürlüklerine yavaş yavaş kavuşmaya başlayan türk azınlık "hak ve özgürlükler partisi" adi altinda bir parti bile kurmuş ve 2005 seçimlerinde sandiktan 3. çıkarak koalisyona katılmıştır.bu durum üzerine bulgaristandaki milliyetci parti küplere binmişse ve saçını başını yolarak eylemler yapmışşsa bile etkili olamamıştır kendi halkindan bile veto yemiştir.150 küsür kisilik mecliste 30 a yakin türk milletvekili yerini almistir.
Türklerden kurtuluş günlerinde sözde osmanlı katliamlarını anlatan filmler yayınlayan, her bir bulgar ile bir osmanlı polemiğine girmeniz mümkün olan, çıplak baldırı dekolteden sayıp X'ın muhteşem dekoltesi diyerek lanse eden magazincilerin gidip oradaki bayan şarkıcılara bir göz atmaları gereken (bkz: anelia gergana), içinde bir sürü Türkçe kelime bulunan anadile sahip, Arabanın çok ucuz olduğu ve araba almak isteyen bulgarların hafta sonu almanya'ya giderek bir araba alıp gelmelerinin bakkaldan su almak kadar kolay olduğu (bkz: avrupa birliği), varna, sofya, plovdiv ve velicu turnova şehirlerinin görülmesi gereken güzel bir ülke.
kızlarının güzelliği ile ünlü kuzey komşumuz.
aslında bulgarlar türk'tür. slavların bulgarları hristiyanlaştırması nedeniyle türklük özelliklerini kaybetmişlerdir. aynı durum için (bkz: macaristan)
1994 dünya kupası'nda çeyrek finalde almanya'yı yenmesiyle tüm dünyayı şaşırtan ülke
otobüs ile gidilmesi makul bir ülke. türkiye'de bazı otobüs şirketleri bulgaristan'a sefer düzenlemektedir.
avrupa birliğinin yeni üyesidir.
bulgaristanlı şarkıcıların çektikleri klipler hint kliplerinden bile komiktir. izlemesi dalga geçmesi zevklidir. bide acayip ucuzdur bu ülke buraya kıyasla. burda espresso yu 3-4 ytl ye içerken orda 500 bin liraya içebilirsiniz. tabi bunu bide euro ya çevirmek gerekir bugün itibariyle. (bkz: avrupa birliği)
gül yağı üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerindendir.
kuzatbatı komşumuz olan ülke.
1 ocak 2007 tarihinde avrupa birliği'ne tam üye olmuş ülke.
çabuk havaya giren, türk tır şöförlerine sınır kapısında eziyet eden ülke.
6 ay öncesinden yeni sınır geçiş prosedürlerini türkiye'ye bildirdiği halde, Avrupa birliği'ne girdikten sonra sınır geçişlerinde Türk şoförlerinin türlü sorunlar yaşaması sebebiyle, konu ile ilgili olan Türk makamlarının bir bok yapmadığını bizlere ispat eden ülke.
1 ocak 2007'de avrupa birliği'ne üye oluşunun ardından, devlet başkanlarının "son trenin son vagonuna bindik" açıklamasıyla Türkiye'ye mesaj verdiği ülkedir.
güzel bir ülke heryer yesil ve bol dilber var.
parasizlik ve yillarca fanusta yasamisliktan gelen bir takim bozukluklarin alip basini gittigi, ancak turkiye ile bir * yarisina girmedigi asikar olan balkan ulkesidir
gümrük çalışanlarının çoğunun rüşvetçi * olduğu ülke. ilk kez giriyorsanız binbir zorluk çıkarırlar, 20 euro verirseniz çantanızı bile aramazlar.
3 senedir gidip geldiğim inanılmaz güzel içkinin bol ve ucuz olduğu yemeklerine alışamadığım ama çok tatlı insanların olduğu ülke. Herkes gitsin görsün derim... Tatil yapılacak en iyi yerler listemde üst sıralardadır.
avrupa birliği ne girerken, -tanımış olduğu haklar nedeniyle- 80'li yılların ortasında ülkemize göç eden türk asıllı bulgar vatandaşlarını da avrupa birliği ne sokmuş olan ülke.
1 ocak 2007'de avrupa birliğine komşusu romanya ile elele girmiş ülke. hükümeti ab üyeliğine giriş kutlamaları ve yılbaşı etkinlikleri için iki milyon avro fon ayırmıştır. *
okur yazar oranının %98 olduğu,gerçek bir eğitim sistemi uygulamış, eric hobsbawm'ın dediği gibi feminist bir ülke olmayı başarabilmiş(herhangi bir devlet dairesindeki kadın memur sayısından bile anlaşılabilir), düzenli şehir dedikleri bu olsa gerek dedirten şehirlere sahip, sosyalizm'in çok ama çok şeyler kazandırdığı, bira'ya içki muamelesi yapılmayan, bir halk bu kadar kültürlü (kitap/gazete okuma oranı) olabilir dedirten bir yapılanmaya ve insanlara sahip ülke.
neredeyse her yıl giden birisi olarak söyleyebilirim ki, kızları efsanedir..
110,912 km²'lik yüzölçümüyle avrupa'nın 16., dünyanın 104. en geniş ülkesidir.
7,726,000 kişilik nüfusuyla avrupa'nın 21., dünyanın 93. en kalabalık ülkesidir.
77,130 milyar dolarlık ekonomisiyla avrupa'nın 30., dünyanın 68. en büyük ekonomisidir.