1. 1.
  Orta Avrupa'da, yüzölcümü 357 031 km², nüfusu 82,5 milyonluk ülke.
  Federe devlet seklinde yönetilir ve 16 eyaletten olusur.

  Su siralar eskisi kadar iyi olmasa da, Avrupa'nin ekonomik devidir. Makine ve kimya endüstrisi cok gelismistir.

  Her ne kadar deutschland.de sitesinde iliman iklim kusaginda oldugu yazsa da, gayet soguk iklim kusagindadir.**

  En büyük havaalani olan Frankfurt uluslararasi havaalani- ki daha da büyütülmesi planlanmaktadir- Avrupa'nin hava tasimaciliginda en önemli merkezidir.

  Üniversite egitim sistemleri kendilerine özgüdür, Amerika taklitcisi olmak istemezler. Fakat günün sartlari geregi yavas yavas amerikan sistemine gecmektedirler.

  Bir de ingilizce konusurken 'th' ve benzeri her sesi 'z' diye telaffuz eden ve bunun yanlis oldugunu kabul edemeyenlerin yasadigi ülkedir.**
  13 -1 ... aftermath
 2. 2.
  ing.Germany.
  5 -1 ... hendrix
 3. 3.
  (bkz: Dazlaklar)
  6 ... kurabiyecanavari
 4. 4.
  yagmurun hiç eksik olmadıgı ordaki türkler yüzünden hiç sevilmedigimiz yemyeşil avrupa ülkesi
  5 -8 ... emon
 5. 5.
  sanayisi, teknolojisi, insanları, iklimi, arabaları, biraları, gelenekleri, yemekleri, mimarisi, tarihi ve kurallarıyla bende her zaman hayranlık bırakan avrupanın en büyük nüfusa sahip ülkesi.
  14 -1 ... arkun
 6. 6.
  alm: deutschland
  4 -2 ... trinfr
 7. 7.
  biralari ve almanlarin kurallara uygun düzenli yasamlariyla bende de hayranlik birakan,
  lakin iklimi, soguk insanlari*, 20 yas alti gencligiyle de tiksindiren ülke.
  dilini her ne kadar cok sevmesem de fransizcadan iyidir.
  6 -2 ... aftermath
 8. 8.
  gsmh'de dünyada üçüncü sırada yer alan ülkedir.
  sanayisinden bahsetmeye gerek yoktur diye düşünüyoruz. *
  5 -1 ... kara
 9. 9.
  her seyin, abartmadan söylüyorum her bir seyin standardi olan ülke. almanlarin yaptigi her isin bir kurali vardir, ne olursa olsun. ister basbakanin en önemli görüsmesi olsun ister cöpcünün cöpleri toplamasi. her sey kuralina göre yapilmalidir, yoksa kaos kacinilmazdir almanlar icin. biz isin kolayina kacariz, yeri geldiginde isi aksatiriz, yavaslatiriz. o anki duruma göre yapariz isi. ama almanlar, her islerini düzenine göre yapmak zorundadirlar. örnegini bugün gördüm yine, gicik oldum her zamanki gibi.

  oturma izni belgesine konulacak fotografimi begenmedi mesela bugün almanin biri. normlara uymuyormus. böyle fotografi kabul etmesi imkansizmis. fotografin kusuru da sadece yüz kisminin boyutlarinin olmasi gerekenden yarim santim kadar kücük olmasi. bu yüzden 2 saat uzadi isim.

  otobüste gidiyorsunuz mesela gecenin bir saati. sizden baska 1-2 kisi daha var koca otobüste. gidiyor otobüs, duraga gelince, kimsenin inecek olmamasina, durakta da kimsenin bulunmamasina karsin duruyor. ne gelen var ne giden. ama alman söför duruyor tam olmasi gerektigi yerde, saga yatiyor otobüs ve ön kapiyi aciyor. bakiyor saatine, duraktan kalkmasi gereken saat ve dakikada kapatiyor tekrar kapiyi, devam ediyoruz yolculuga.

  böyle bir zihniyet nasil kurulmus, nasil oturmus bu düzen hayret ediyorum her gün. helal olsun adamlara diyorum bir yandan, diger yandan da saydiriyorum salak herifler diye.
  26 -2 ... aftermath
 10. 10.
  Almanya üretimin yavasladigi, tamamen teknoloji ve know how satisina giren hizmet sektörüne gecisi ayarlamaya calisan kimya devi bir ülke.
  Nufusu gittikce azalmasi ve bununla birlikte cesitli pazarlara girmek icin kalifiye yabanci isci, IT Müh....... alan ve isi bittiginde "tschuss" diyebilen bir ülke...
  (bkz: tschuss)
  7 ... lalapunx
 11. almanya Başlığındaki Önemli Entry'ler