bugün

Orta Avrupa'da, yüzölcümü 357 031 km², nüfusu 82,5 milyonluk ülke.
Federe devlet seklinde yönetilir ve 16 eyaletten olusur.

Su siralar eskisi kadar iyi olmasa da, Avrupa'nin ekonomik devidir. Makine ve kimya endüstrisi cok gelismistir.

Her ne kadar deutschland.de sitesinde iliman iklim kusaginda oldugu yazsa da, gayet soguk iklim kusagindadir.**

En büyük havaalani olan Frankfurt uluslararasi havaalani- ki daha da büyütülmesi planlanmaktadir- Avrupa'nin hava tasimaciliginda en önemli merkezidir.

Üniversite egitim sistemleri kendilerine özgüdür, Amerika taklitcisi olmak istemezler. Fakat günün sartlari geregi yavas yavas amerikan sistemine gecmektedirler.

Bir de ingilizce konusurken 'th' ve benzeri her sesi 'z' diye telaffuz eden ve bunun yanlis oldugunu kabul edemeyenlerin yasadigi ülkedir.**
ing.Germany.
(bkz: Dazlaklar)
yagmurun hiç eksik olmadıgı ordaki türkler yüzünden hiç sevilmedigimiz yemyeşil avrupa ülkesi
sanayisi, teknolojisi, insanları, iklimi, arabaları, biraları, gelenekleri, yemekleri, mimarisi, tarihi ve kurallarıyla bende her zaman hayranlık bırakan avrupanın en büyük nüfusa sahip ülkesi.
alm: deutschland
biralari ve almanlarin kurallara uygun düzenli yasamlariyla bende de hayranlik birakan,
lakin iklimi, soguk insanlari*, 20 yas alti gencligiyle de tiksindiren ülke.
dilini her ne kadar cok sevmesem de fransizcadan iyidir.
gsmh'de dünyada üçüncü sırada yer alan ülkedir.
sanayisinden bahsetmeye gerek yoktur diye düşünüyoruz. *
her seyin, abartmadan söylüyorum her bir seyin standardi olan ülke. almanlarin yaptigi her isin bir kurali vardir, ne olursa olsun. ister basbakanin en önemli görüsmesi olsun ister cöpcünün cöpleri toplamasi. her sey kuralina göre yapilmalidir, yoksa kaos kacinilmazdir almanlar icin. biz isin kolayina kacariz, yeri geldiginde isi aksatiriz, yavaslatiriz. o anki duruma göre yapariz isi. ama almanlar, her islerini düzenine göre yapmak zorundadirlar. örnegini bugün gördüm yine, gicik oldum her zamanki gibi.

oturma izni belgesine konulacak fotografimi begenmedi mesela bugün almanin biri. normlara uymuyormus. böyle fotografi kabul etmesi imkansizmis. fotografin kusuru da sadece yüz kisminin boyutlarinin olmasi gerekenden yarim santim kadar kücük olmasi. bu yüzden 2 saat uzadi isim.

otobüste gidiyorsunuz mesela gecenin bir saati. sizden baska 1-2 kisi daha var koca otobüste. gidiyor otobüs, duraga gelince, kimsenin inecek olmamasina, durakta da kimsenin bulunmamasina karsin duruyor. ne gelen var ne giden. ama alman söför duruyor tam olmasi gerektigi yerde, saga yatiyor otobüs ve ön kapiyi aciyor. bakiyor saatine, duraktan kalkmasi gereken saat ve dakikada kapatiyor tekrar kapiyi, devam ediyoruz yolculuga.

böyle bir zihniyet nasil kurulmus, nasil oturmus bu düzen hayret ediyorum her gün. helal olsun adamlara diyorum bir yandan, diger yandan da saydiriyorum salak herifler diye.
Almanya üretimin yavasladigi, tamamen teknoloji ve know how satisina giren hizmet sektörüne gecisi ayarlamaya calisan kimya devi bir ülke.
Nufusu gittikce azalmasi ve bununla birlikte cesitli pazarlara girmek icin kalifiye yabanci isci, IT Müh....... alan ve isi bittiginde "tschuss" diyebilen bir ülke...
(bkz: tschuss)
2006 dünya kupasında oynayacak muhtemel 11 i

- Jens Lehmann

- Phillipp Lahm
- Arne Friedrich
- Robert Huth
- Christoph Metzelder

- Michael Ballack
- Bastian Schweinsteiger
- Bernd Schneider
- Torsten Frings

- Miroslav Klose
- Lukas Podolski
su yerine bira tüketen, yemekleri tatsız tuzsuz olan, topraklarında çok az orijinal alman barındıran ülke.*
5 yıllık yaşantımın 4 yılını zihin kapasitesi sınırlı olan bir alman devlet memuru yüzünden kayıtlara göre güya kaçak gecirdiğim domuzlarıyla ve aptal bön sarışınlarıyla meşhur ülke.

(bkz: Yabancı konsolosluklar tarafından Türk mahkemelerine suç duyurusu yapılması.)

(bkz: Kolumu alırsınız patates kafalı almanlar)

(bkz: Patates kafalı olarak bir halkı tanımlamak)

(bkz: Yalan mı)
emeklilik yaşı 65 olan ülke.
2006 almanya dünya kupasına ev sahipliği yapacak ülke.
hatırlayamadığım bi tarihte milli marşlarından ''deutschland überalles'' tümcesinin çıkarıldığı ülke.
otobanlarında hız sınırı bulunmayan ülkedir.. zaten sevdiğim tek yanı budur.. arabamın ibresi 280 'i bulmuşken bile yanımdan vızır vızır arabalar geçerdi--
80 milyonluk nüfusuyla avrupa'nın en kalabalık ülkesi,ingiltere ve fransa ile birlikte bir nevi avrupa birliğini yönetirler.
tarihin en büyük faşistini yetiştirmiş ülkedir..

(bkz: adolf hitler)
2006 dünya kupası'na ev sahipliği yapmasıyla, ekonomik yönden rahat nefes alan ülke. tabir caizse, bu dünya kupası, ilaç gibi gelmiştir almanlara ve almanya'ya.
ingilizler veya fransızlar gibi sinsi olamadıklarından dünyanın en büyük soykırımıyla anılan ülkedir ne yazık ki..insanları dısarıdan soguk ve bana ne der gibi gozukse de, bir alman iyiliğinizi asla unutmaz ve söz verirse mutlaka yapar. bilim araştırma konusunda çok iyidirler, ancak sistematik beyinleri, özellikle analitik düşünce diye bas bas bağırdıkları şey, yaratıcılıklarını köreltmiştir..şehirleri yeşil ve oldukça düzenlidir, ancak sanıldığı kadar temiz değildir..tabii bir de 8deki bulusmaya 8e 5 kala gelirler bilmem belirtmeye gerek var mı..
bu kadar duzen de fazla ama dedirtir insana. tekduzelik insanin canini fazlasiyla sikar. dili ise tam bir basbelasi, nedir bu artikellerin cektirdigi. ama kizlari gercekten guzel ve adeta tornadan cikmis gibi hepsi birbirine benziyor. **
israil'in avrupa'daki toprağı. basını yahudi medyasının elindedir,dış politikası da. kendilerini buna rağmen özgür hissediyorlarsa biradandır,alkol feci çarpmıştır kendilerini. israilin alman kurdudur kendisi,köpeğidir yani. allah orada yaşayan işçilerimize sabır versin.
başkent: berlin
nüfus: 83.029.536
nüfus artış hızı: yüzde 0.27
bebek ölüm oranı: binde 4.71
ortalama ömür: 77.61 yıl
okur-yazar oranı: yüzde 99
gsmh: 2,169 trilyon euro
kişi başına düşen milli gelir: 26 bin 400 euro
büyüme hızı: yüzde 1,7
enflasyon oranı: yüzde 2
işsizlik oranı: yüzde 9.9
(copy dir paste dir)
Bir birahanesinde(kneipe) otururken karşı masadaki iki çocuğun bir kutu içinden çıkardıkları plastik tavlayı kullanma klavuzunu uzun uzun okumak suretiyle oynadıkları ve o an bende tiksintiye sebep olan ülke.

Türklerinden de tiksindiğim yer.

Kızlarının göğüsleri güzel, bel altları ise hayvani derecede çirkin ve bacakları ise bir o kadar kalındır.

Bana 2 hafta hiç güneşi görmeden nasıl hayatta kalınacağını öğreten ülke.