bugün

sarışın, beyaz tenli, çekik mavi gözlü güzel insanlar diyarı.
uçsuz bucaksız ormanların, sokaklarında kedi-köpek yerine geyiklerin gezdiği, göller diyarı. finlandiya'nın yerlileri uzaktan türklerin akrabası olur aynı zamanda.
fin dilinde suomi olarak adlandırılır.
eğitim sistemi pek bi süperdir.ayrıcana laponya isimli bir başka diyarın kapıları gene oradadır.
(bkz: nokia)
bir iskandinavya ülkesi.
dilleri türkçemizle çok benzerlik taşıyan güzel ülke.
(bkz: fince)
mutlaka gidip gorulmesi gereken bir ulke.ozellikle (bkz: jyvaskyla)
the land of thousand lakes diye anilan ülke.fincede kendilerini suomi olarak adlandirirlar, bizim kullandiğimiz "finlandiya" kelimesi ise isveç dilinden gelir.zira finlandiya 1700'lü yillara kadar isveç kralliginin egemenliğinde kalmıştır.1900'lü yillara kadar da rus egemenliği altinda yaşadıktan sonra bolşevik ihtilaliyle bagimsizliklarini kazanmışlardir.öte yandan kadın cumhurbaşkanına sahip ender ülkelerdendir. (bkz: Tarja halonen) (bkz: kadinlarin yönetime gelmesi)
türklerle aynı soydan geldikleri iddia edilen finlilerin yaşadığı ülke.
(bkz: nightwish)
(bkz: lordi)
metal muzik piyasasına nightwish , him , amorphis , stratovarius , to die for, sentenced , children of bodom, moonsorrow , finntroll , sinergy , lordi , kalmah , skepticism , eternal tears of sorrow, for my pain gibi grupları armagan etmiş müzisyen yetiştiren bir ülke.
Avrupa Birliği'ne yeni adetler kazandıran dönem başkanı ülke.

Bakanların cep telefonlarını halka vermek, kapalı kapılar ardında fısır fısır dönen anlaşmaları televizyondan naklen yayınlamak, AB bakanlarının bir diplomasi aracı olarak cepten mesajlaşmasına olanak sağlamak gibi eski köye yeni adetler hep bu teknoloji çılgını ülkenin başının altından çıkmak üzeredir. * * * *
http://www.radikal.com.tr...1791&tarih=02/07/2006
yukarıdakilere ek olarak lost in tears, silentium, swalllow the sun ve apocalypticagibi cogunlukla gothic/doom agırlıklı n tane enfes grubu bize kazandırmıs, sevgi duyulası, sirin ulke.
göller ülkesi
neredeyse tüm kuzey ülkeleri gibi metal müzik dünyasına sayısız grup kazandırmış ülke. ayrıca bu sene eurovision'a lordi grubunu sokup birinci olarak tüm avrupa'ya da güzel bir ayar vermişlerdir.
esmer insanlar acaip ragbet gorur burda *
sarisin hatunlar ulkesi
dunyada sadece iki tane olan ulke.ikincisi nerde mi?isvec sinirlari icinde.isvecte tanistiginiz her 3 insandan birinin finli olmasi bi tesaduf olmasa gerek.
(bkz: ville valo)
(bkz: ohhşşş)
ayrıca sauna kültürünü ve kendisini ilk bulan milletin devlet ülkesidir.
diline, kültürüne ve coğrafyasına karşı korkunç bir antipati beslediğim soğuk ve sevimsiz olduğuna inandığım ülkedir. (insanlarla bir sorunum yok, gerekirse kanımı bile finli'ye veririm o başka mesele) Bugün finlandiya gibi sevimsiz bir ülkenin (bkz: kıbrıs)konusunda bir plan hazırladığını söylemesi bile çok acıdır.
internet alan adi uzantisi ".fi" olan ulke.

http://www.finland.fi
-dünyanın en çok göle sahip ülkesidir finlandiya. yüzölçümünün büyük bir kısmını ormanlar oluşturur. yaklaşık 5 milyon insanı barınıdrmaktadır ve 1.5 milyona yakın saunası oldugu bilinmektedir.
-takım oyunlarında pek bir başarı gösterememeleri normal karşılanmalıdır. bilgi toplumu bir ülkedir, insanlar genellikle kirada yaşarlar ve 18 yaşına gelindiginde hemen eve çıkılır.
-en sevilen sporlar motor sporlarıdır. özellikle rallide her dönem yeni yıldızlar çıkarır. bunun dışında formula 1 pilotları da oldukça meşhurdur, mclaren takımına çalışırlar daha çok. (bkz: mika hakkinen) (bkz: kimi raikkonen)
-isimleri genellikle 4 harflidir. (mika, kimi, tomi, jari...)
-melankolik ve depresif bir toplumdur. bunun en büyük sebebi esasında bilgi toplumunun en önemli özelliklerinden biri olan kişilerin yalnız yaşama istegidir. 18 yaşından sonra kimse ailesiyle yaşamaz, yeni eve çıkar. güneş görmediklerinden ve soguk oldugundan olsa gerek karamsarlaşırlar ve intiharlar sıkça yaşanır.
-avrupa ve tüm dünyada bilinen rock ve metal grupları yetiştirmişlerdir. metal müzik yapmaları tesaduf olmasa gerek.
mutlaka gidip görmek, en azından hayatımın bir kısmını orada yaşamak istedigim ülkedir.
ülkede en çok sevilen, yapılan ve izlenen sporun ralli olduğu tek ülke. ayrıca bütün millet birbirine bu kadar benzermi kardeşim? *