bugün
tavsiye

evlenip çocuk yapmak istediğiniz yazarlar

O kendini biliyor kimse artık çok şanslı bir yazar olsa gerek. Sözlükte aşık olunan yazar kim o kendini biliyor, sözlükte en çok sevilen yazar kim yine o. Yeter be o kendini bilmiyor diyeyim bari ben de.

Evlenmeye niyetim yok benim gibi düşünen kızlar eklesin.

17 ağustos 1922 mustafa kemal in cepheye gitmesi

türk kurtuluş savaşı'nın kaderini tayin eden, büyük taarruz'un bir baskın özelliği kazanabilmesi için atılan adımlardan biri.

müthiş bir plan, müthiş bir zeka örneği.

büyük taarruz'un saldırı planı olan kurt kapanı planı'nın detaylarını sadece atatürk, fevzi paşa, ismet paşa ve kazım paşa bilmektedir. plan büyük bir gizlilik içinde icra edilmeli, 100 bin kişilik ordu afyon'un güneyine taarruz için kaydırılmalıdır.

bunun için türk ordusu tarihte eşine az rastlanır bir yürüyüşe geçmiştir.
(bkz: 14 ağustos 1922 büyük taarruz sevkiyatı)

başkomutan mustafa kemal paşa da cepheye hareket etmeli, son hazırlıklarını yapmalı, ama düşman kuvvetleri, özellikle ingiliz istihbaratı bundan haberdar olmamalı, bu harekat gizlilik içinde yürütülmelidir.

bu yüzden mustafa kemal paşa dahiyane bir plan kurgular, çankaya'da bir çay partisi tertipleyeceğini bildirir ve bunu gazetelerde ilan eder. cepheye hareket edeceğini ise yalnızca azerbaycan ssc ve sscb elçilerine bildirir ve 100 yıl önce bugün gizlice cepheye hareket eder.
https://seyler.eksisozluk...nledigi-sahte-cay-partisi

bu öyle dahiyane bir plandır ki, ilerleyen günlerde 100 bin kişilik ordu afyon'un güneyinde pozisyon aldığında, afyon müstahkem mevkii komutanı trikupis bunu ancak 25 ağustos'ta öğrenir ve şöyle der; "biz gece eğlence yaparken türkler burnumuzun dibine kadar yanaşmış, artık her şey için çok geç..."

gerçekten de 26 ağustos sabahı türk toplarının ateş kusması ile yunanlar için her şeyin çok geç olduğu anlaşılacak, 200 bin kişilik yunan ordusu sadece 4 günde 3 parçaya bölünecek ve yok olmamak için izmir'e başıbozuk bir şekilde kaçacaktır...

işte bütün bu olay örgüsünde, 17 ağustos 1922 tarihinde atatürk'ün sahte çay partisi verdiğinin duyurulması ve gizlice ankara'dan ayrılıp konya'ya gidişi çok önemli bir yer tutmaktadır.

ne şanslı bir milletiz ki, dahi bir kurucumuz, kurtarıcımız varmış...

#tarih

şeyh said e it diyen kişi için suç duyurusu

diyarbakır barosu ve şeyh said derneği'nin birlikte yaptıkları şey.
https://twitter.com/Diyar...tatus/1559502254297817088

dün bir twitter paylaşımında şeyh said adlı vatan haini teröriste it diyen ümit özdağ için, diyarbakır barosu ve şeyh said derneği "şeyh said’in hatırasına hakaret" edildiği gerekçesiyle tck 130. madde kapsamında suç duyurusunda bulunmuş.

suç duyurusuna sebep olan ümit özdağ paylaşımı şöyle;
görsel

nasıl bir ülke haline geldik?

şeyh said adlı ingiliz işbirlikçisi hain terörist köpek için bu ülkede dernek kurulabiliyor.
görsel

bunu şöyle düşünelim. örneğin abdullah öcalan derneği, fethullah gülen derneği diye bir dernek kurulabilir mi?

demek ki ülkeyi bir 20 sene daha akp yönetse bu dernekler de kurulacak.

şeyh said'in bir de hatırasından bahsediliyor.
bizde şeyh said'in hatırası sadece şudur;
görsel

şeyh said ve yandaşları, bugün onu destekleyen, anan, adına dernekler kuran herkes teröristtir, vatan haini bir ittir. hadi bana da dava açın.

not: şeyh said derneği ve diyarbakır barosunun birlikte yaptıkları bu suç duyurusuna dair haber kaynakları;
https://www.birgun.net/ha...uyurusunda-bulundu-399297
https://www.evrensel.net/...n-umit-ozdaga-suc-duyursu
https://www.veryansintv.c...ili-suc-duyurusuna-yanit/
https://www.gazeteduvar.c...uc-duyurusu-haber-1577692

puantiyelikedi

bu kadınlar uzaylı mı acaba ya da kutsal canlılar mı neden bu kadar ilgi alıyor şuna bak bir sürü günaydın almış ben erkeğim benim nick altında günaydın yok.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Bir gün olsun... Bir gün... Bir kez... Hayır! Bir gün de bir kez de olmaz! Hatalar yapar, oturur susar, konuşur katar, bazen de yaparım. Değeri tartacak terazi yok akıllım. Aynaya her baktığında gördüğün simayı aynı sanırsın; fakat bir olur mutludur, bir olur hüzünlere bulanırsın. Her anın ve her halin farklıdır. Değişmez tek şey, nefs-i emmare hayvanı. Ölene dek yakamızda. Yine de o küstah hayvan, ne Kudret'in yazdığından ne de sevdiklerimizden deli gönlü kopartamaz. Gönül tertemiz bir GÜLŞENdir, hiçbir kirin erişemediği. Dünya durdukça...

17 ağustos 1999

o gün hava boğucu derecede sıcak ve rutubetliydi .
istanbulda nem ve hava kirliliği yüzünden yıldızlar
iç anadoludaki gibi net görülemez . ancak o gece
yıldız kümeleri bile rahatça seçiliyordu ...

17 ağustos 1999

karaburun tarafında yazlıktaydım. pek hissetmedim, ki depremleri fena ayılırım. Başka insanlar ise baya tepki verdiler. Lan ne abarttılar filan dedim hatta. bi açtım tv'yi; kıyamet kopmuş..hergün ölü sayısı x programı vardı. Yaklaşık 1 ay belkş daha fazla sürmüştür. Tüm millet ölü sayısı düşürmeye ayırmıştı konsantrasyonu. 20 binlerden itibaren yasak gelmişti, 12 binlere indirdiler sayıyı, resmen böyle siyaset dönüyordu. kanallar ölüm sayısı hususunda yarışıyorlardı.

Film tadında izlettirdiler tüm dönemi, belki o nedenle hala insanlar tesirindedirler.

Hatta bi film vardı "conspiracy theory" diye, orda depremden önce; türkiye'de 7.2 deprem, çok sayıda ölü yaralı vsr diye altyazı geçiyordu. illuminati kartları fırladı. israil uçağı bulan balıkçı vardı istanbul'da herifi öldürdüler!? sonra ölmedi dediler filan...

Film gibiydi yani..

sekse ulaşmanın çok zor olması

kadınlar için çok kolaydır. demin arkadaşım anlattı, bodrum'a gitmişler ve günde abartısız en az 50 kişi asılmış! gerçekten çok yazık...

erkek civciv katliamı

evet . sihirli soru . köpek mamaları nasıl üretiliyor ???
koyun , sığır ve canlı canlı parçalanan civcivlerden değil mi ???.
hani her canlının yaşama hakkı vardı ...
köpek lobisi bu soruyu duyunca küfrederek kaçıyor .
çünkü onlar hayvansever filan değil ....
* kimi mama satıyor .
* kimi hayvan derneğinden geçiniyor .
* kimi de her şeyden nefret eden ruh hastaları ...

yazarların başına gelen olağanüstü olaylar

Sanırım daha öncede yazmıştım bunu: hastanede yattığım çok sıkıntılı bir dönem olmuştu. Bir gün belimden sıvı almışlardı. Bir şey bulamamışlardı ve çok canım sıkkındı. Iyileşemiyordum. Bir kaç gün sonra taburcu oldum eve çıktım. O gece odanın kapısını kilitledim; eşimle annemlerin evinde olduğumuz için utanıyordum ailemden. Gece korkunç bir şekilde kafama vuruldu hem de bir kaç kez. Öyle uyandım ve direkt arkama baktım kim yaptı diye. Odaya sokak lambasının ışığı vuruyordu. Kimse yoktu. Eşim şaka mı yapıyor? Diye düşündüm 5 dakika onu izledim ama yok derin uykudaydı. Ben bunu tüm kalbimle iyiye yordum. Bana şifa getirildiğini düşündüm bu yüzden kimseye anlatmayacaktım. Öyle bir karar aldım. Sabah uyandık sahiden de anlatmadım. Sonra öğlen oldu eşim dedi ki "gece birisi kafama vurdu doğru söyle bak sen mi yaptın?" Bir anda elim ayağım titredi. Olanı biteni ona da anlattım. Hâlâ daha da bana bu olayı sorup duruyor "Sen yapmadın di mi doğru söyle bak" diye. Yeminler ediyorum ama insana çok tuhaf geliyor.

O geceden sonra sahiden düzelmeye başladım. Sonra da iyileştim.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.