bugün

italya Cumhuriyeti ya da kısaca italya (italyanca Repubblica Italiana) Avrupa'nın güneyinde, çizme biçimli bir yarımadanın ve Akdeniz'de Sicilya ve Sardinya adalarının üzerine kurulmuş bir ülkedir. Kuzeyinde Fransa, isviçre, Avusturya ve Slovenya ile komşudur. San Marino ve Vatikan şehir-devletleri de bütünüyle italyan topraklarıyla çevrilidir.

"italya" ismi oldukca eskilere dayanmaktadır; Eski yunanlılar bulunduğu yöne dayanarak Esperia yani "Batı Ülkesi" olarak adlandırmışlardır. Zamanla bu ismin yerini bugünkü ismi olan italya'ya bırakmıştır. italia (anlamı "dana" olan Latince vitilus kelimesinden türemiş olabilir) kelimesi önceleri sadece Calabria bölgesinde kullanılıp "danaların bulundugu ülke" veya büyük bir ihtimalle "danalara tapılan ülke" anlamına gelmekteydi. Daha sonraları Romalıların ülke sınırlarını genişletmesiyle bu isim bütün yarımada için kullanılmıştır.

italya 20 bölgeden oluşan bir Cumhuriyettir. Kuzeyden Güneye bu bölgeler; Valle d'Aosta, Piemonte, Lombardia, Liguria, Veneto, Trentino-Alto Adige, Friuli-Venezia Giulia, Emilia-Romagna, Toscana, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Apulia, Calabria, Basilicata, Sicilia (Sicilya), Sardenia (Sardunya) olup italya'da toplam 109 adet şehir ve kasaba bulunmaktadır. Her bölge birbirinden farklı ve her birinin kendi yöresel hükümeti bulunmaktadır; bazıları özel bir statüye ve belirli bir 'otonom'luğa sahiptir.
resmi dili olan italyancayı öğrenmek için bu aralar harıl harıl çalıştığım,mezun olunca gitmek istediğim tek yer.*
içinde başka ülke barındıran ülke.
(bkz: vatikan)
(bkz: roma)
guneyinde sicilya diye bi ada var..yolunuz duser de giderseniz etna yanardagina ugramadan gelmeyin..zaten gorulecek tek yer orasi..siz en iyisi sicilyaya gitmeyin..
kendini herşey zanneden insanlarına ragmen icinde cok guzel insanlarıda barındıran türkiyeye pek cok acidan benzeyen ülke...yasanabilirlik acisindanda 10 numara ulke...lakin her seye ragmen,kızlarına,ekonomisine,şehirlerine tarihine rağmen bir türkiye etmeyecek yer...
(bkz: akdeniz insani)
içinde ayrıca kendisinden bagimsiz olarak san marinoyu barindiran ülke.
kuzeyden güneye gittikçe insanları daha bir Türklere benzeyen Avrupa ülkesidir.. Başkenti romada dünya kadar gezilecek turistik yer vardır Vatikan Aşk çeşmesi gibi.. Pisa adli şehrinde ikinci dünya savaşı sırasında bir bomba bile düşmemiş bir alan ve meşhur pizzza kulesi vardır.. Bence en güzel şehiri modenadır..Eger giderseniz toscana dan iki şişe chianti kırmızı şarap alın.. Cunku bir kadeh icince ilk şişenin bitmesi cok da zaman almayacaktır
herseye rağmen yaşanılası yer...
avrupanın güneyinde,akdeniz kıyısında,42 50 N, 12 50 E coğrafi enlem ve boylamlarında olan,301,230 km kare büyüklüğünde,7,600 km kıyı şeridi,1,932.2 km kara sınırı,58,133,509 (July 2006 est.) nüfusu olan ülke. 58 küsür milyon nüfusa rağmen ülkede 62.75 milyon kayıtlı cep telefonu vardır !!!!!!
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.