bugün

kuzey'in güzel ülkelerinden biri daha. insanları diğer kuzey ülkelerine göre daha sıcakkanlı olduğu için kuzey'in ispanya'sı denir.
Danimarka Krallığı, ya da kısaca Danimarka (Dancada Danmark) Kuzey Avrupa da iskandinavya da başkenti Kopenhag (København) olan bir ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2 inci Margrethe dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka ya aittir. izlanda ise 1944 de dek Danimarka nın egemenliği altında kalmıştır.

Danimarka nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjaelland ın üzerinde kurulmuştur. Sjaelland, dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile isveç ten ayrılır. Ayrıca, (bir köprü ile Jylland a bağlı olan) Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi ndeki Bornholm adaları da Danimarka ya aittir. Ülkenin güney komşusu Almanya dır.

Danimarka 1973 ten beri Avrupa Birliği üyesidir.
ürünlerini boykot etmeye başladığımız ülke.
yaklaşık 20-30 yıl sonra (bu şekilde devam ederse) tamamen türkleşeceği söylenen ülke.
ataları vikingler olan ülke.
(bkz: densizmarka)
iskandinavya'nın görünüşte en küçük, gerçekte ise -nüfuz anlamında- en büyük ülkesidir. (bkz: faroe adaları) ve (bkz: grönland) her ne kadar sembolik de olsa bu ülkeye bağlıdır. ikinci büyük şehri (bkz: aarhus)'tur. jutland yarımadasının güneyinde almanca da resmi dil sıfatı kazanır.
hayatımda duyduğum en iğrenç şekilde şerefe diyen halkın yaşadığı yer
böle bi kusarcasına telafuz ederekten ''skouuul''
Soğuk hava koşulları yüzünden belli bir politika güdemeyen,onun bunun piyonu olarak,kendisinden daha güçlü ülkelere laf atarak nabız yoklayan,denizkızı heykeli ile meşhur olmuş soğuk iskandinav ülkesidir.
yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en mutlu - daha doğrusu en mutlu insanlarının yaşadığı - ülkedir.
bizim girmek için bize girilmesine müsaade etmemiz gereken ab üyesi ülkedir.ülkemizde son zamanlarda dangalakmarka olarak adı değiştirilmiş ülke.
sadece kızlarının güzel olduğu ülkedir.
(bkz: danimarka da gösteriler)
(bkz: roj tv)
terörizmin ve medeniyetler çatışmasının bir numaralı psikolojik destekçisi ülke.
intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. ilkokul çağında çocuklara herşeyin en iyisinin Danimarka'da olduğu öğretilir. isveç'in can düşmanı bir ülkedir. insanları bir birine bir metre uzakta durarak konuşur, kimse birbine dokunmaz. Mini mini etekli kızlar bisiklete biner de kimse dönüp bakmaz.
en son karikatür kriziyle islam dünyasıyla arasının açılmasından dolayı gündemi bayağı bi meşgul eden kuzey avrupada başkenti koppenhag olan ülke.
bir iskandinav ülkesi...dünya'da en çok domuz eti tüketilen ülkedir burası...evlerin bahçelerinden domuz yağı kokusu tüm ülkeyi sarmıştır...çok bira içerler....güzel kızları vardır....haa bi de çok intihar eder bunlar.....
gece kuslari adini verdikleri bir sivil toplum orgutununun gonullu olarak geceleri bu gonullulerin arka sokaklarda genclerin suc islemesini onlemek araciyla devriye gezdikleri ulke. Uyusturucu, gasp, tecavuz gibi suclarin ortadan kaldirilmasi icin duyarli genclerle temasa gecilip maddi manevi destek veriliyormus. Devlet tarafindan da desteklenen bu proje gonullulerine maas baglanmis. Az da olsa turk gonullu varmis. Insan vay anasini be demeden edemiyor.
türk futbolunda bir tarihin yazıldığı ülke.
(bkz: 17 mayıs 2000)
kur'an-ı kerim'e sansür isteyen partinin bulunduğu ülke.
http://www.sabah.com.tr/dun101.html
canları çok sıkıldığından olsa gerek mesai başlangıç saatlerinin erken olduğundan şikayetçi olup eylem yapan ve başarılı olan vatandaşlara sahip* bir ülkedir.
şöyle de bir bayrakları vardır:

http://www.nationalflagge...alog/images/daenemark.gif
kişi başına düşen milli gelir rakamı 47,390 amerikan doları olan ülke... *
kamuya açık mekanlarına ciddi bir sigara yasağı getirilmiş ülke.