1. 1.
  kuzey'in güzel ülkelerinden biri daha. insanları diğer kuzey ülkelerine göre daha sıcakkanlı olduğu için kuzey'in ispanya'sı denir.
  3 ... zibidi
 2. 2.
  Danimarka Krallığı, ya da kısaca Danimarka (Dancada Danmark) Kuzey Avrupa da iskandinavya da başkenti Kopenhag (København) olan bir ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2 inci Margrethe dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka ya aittir. izlanda ise 1944 de dek Danimarka nın egemenliği altında kalmıştır.

  Danimarka nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjaelland ın üzerinde kurulmuştur. Sjaelland, dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile isveç ten ayrılır. Ayrıca, (bir köprü ile Jylland a bağlı olan) Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi ndeki Bornholm adaları da Danimarka ya aittir. Ülkenin güney komşusu Almanya dır.

  Danimarka 1973 ten beri Avrupa Birliği üyesidir.
  5 ... trda
 3. 3.
  ürünlerini boykot etmeye başladığımız ülke.
  1 -1 ... trinfr
 4. 4.
  yaklaşık 20-30 yıl sonra (bu şekilde devam ederse) tamamen türkleşeceği söylenen ülke.
  1 -1 ... numb
 5. 5.
  ataları vikingler olan ülke.
  1 ... fibonacci
 6. 6.
  (bkz: densizmarka)
  2 -2 ... salca
 7. 7.
  iskandinavya'nın görünüşte en küçük, gerçekte ise -nüfuz anlamında- en büyük ülkesidir. (bkz: faroe adaları) ve (bkz: grönland) her ne kadar sembolik de olsa bu ülkeye bağlıdır. ikinci büyük şehri (bkz: aarhus)'tur. jutland yarımadasının güneyinde almanca da resmi dil sıfatı kazanır.
  ... real betis
 8. 8.
  hayatımda duyduğum en iğrenç şekilde şerefe diyen halkın yaşadığı yer
  böle bi kusarcasına telafuz ederekten ''skouuul''
  1 ... jansery
 9. 9.
  Soğuk hava koşulları yüzünden belli bir politika güdemeyen,onun bunun piyonu olarak,kendisinden daha güçlü ülkelere laf atarak nabız yoklayan,denizkızı heykeli ile meşhur olmuş soğuk iskandinav ülkesidir.
  1 -1 ... drejjj
 10. 10.
  yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en mutlu - daha doğrusu en mutlu insanlarının yaşadığı - ülkedir.
  ... real betis