bugün

sonunda başlayacaktır. özellikle batı' da çok güzel seriler olacaktır ve eşleşmeler şu şekildedir.

doğu konferansı

1) miami heat - 8) milwaukee bucks
2) new york knicks - 7) boston celtics
3) indiana pacers - 6) atlanta hawks
4) brooklyn nets - 5) chicago bulls

batı konferansı

1) oklahoma city thunder - 8) houston rockets
2) san antonio spurs - 7) los angeles lakers
3) denver nuggets - 6) golden state warriors
4) los angeles clippers - 5) memphis grizzlies

tahminler

doğu konferansı

1-8) miami heat - milwaukee bucks

milwaukee bogut' u göndermemiş olsaydı, biraz direnebilirdi belki ama bu savunmasıyla tek maç dahi alamazlar gibime geliyor. yüksek skorlu maçların akabinde heat 4-0 alır diyorum.

2-7) new york knicks - boston celtics

new york sezon başındaki basketbolunu oynamıyor, oynayamıyor hatta. herşeye rağmen playoffa formda girdiklerini de söylemeliyiz. boston ise rondo' suz iyi savunabilen ama vasat bir takım oluyor. maçlar yakın geçecektir, doğunun en güzel serisi bu olur bence. boston özellikle evinde knicks'i çok hırpalayacaktır ama knicks' in tavanı daha yüksek olduğundan 4-2 knicks alır diyorum.

3-6) indiana pacers - atlanta hawks

indiana sezona çok kötü başlamasına rağmen koç vogel' ın yerinde müdahaleleriyle toparlandı. hawks her zamanki gibi ne yapacağı pek tahmin edilemeyen takımlardan ama tehlikeli kısaları olduğunu da unutmayalım. indiana kısalardan çok darbe yiyecektir, pota altları kısmen dengeli sayılabilir. seride paul george neredeyse herşeyi belirleyecek, ben george' un bu seriyi çok iyi oynayacağını düşündüğümden ve saha avantajı olduğundan indiana 4-2 veya 4-3 alır diyorum.

4-5) brooklyn nets - chicago bulls

deron williams kötü geçirdiği sezonu çok iyi bitirdi, playoffa formda giriyor. chicago yine çok iyi savunma yapacaktır ve nets' e çok sorun çıkaracaktır. yakın maçlar geçer ama oyun sıkıştığında nets' in silahları daha fazla olduğundan ve chicago' nun neredeyse hiç silahı olmadığından 4-1 nets diyorum.

batı konferansı

1-8) oklahoma city thunder - houston rockets

oklahoma bence ilk tur için lakers' ı isterdi. seriye gelirsek rockets çok tempolu oynayan, çok kötü savunma yapsa da harden önderliğinde yediğinden fazla atarak kazanabiliyordu ama burası playoff.. playoffta işler daha zor, harden bence serinin en iyi oyuncusu olacak, durant' ı de kısmen insani boyutlarda tutacaklardır ama westbrook' u hiçbir şekilde savunabileceklerini düşünmüyorum. 4-1 thunder alır.

2-7) san antonio spurs- los angeles lakers

spurs sakatlıkların da büyük etkisiyle playoffa istediği gibi giremedi, lakers ise kenetlendi diyebiliriz. kobe' nin olmaması lakers' ı içeriden daha fazla oynatacağından spurs bence çok ama çok zorlanacak. ribaundlarda aşırı fark yiyebilir spurs ama geçen seneki hücum performanslarına yaklaşacaklarını düşünüyorum. kısalarda da savunmada lakers' ın çaresiz olduğunu ve tony parker' ın ligin önemli 4-5 kısasından biri olduğunu da unutmayalım. güzel seri olur, sert de olur ve spurs 6. maçı deplasmanda kazanıp seriyi 4-2 alır diyorum.

3-6) denver nuggets - golden state warriors

bence batının en güzel serisi, hücum ve tempo şöleni olacak. curry, thompson, jack üçlüsü çok iyi duruyor ama bence denver kısaları daha komplike ve daha çok sayıda. igoudala thompson' ı yavaşlatacaktır. curry her maç 40 sayı da bulsa bence warriors için yetmeyecek. ayrıca nuggets' ın warriors'a göre bir tık daha iyi savunma yapabildiğini söylemeliyiz. bogut da hazır değil, lee bu sezon çok iyi oynasa da faried' in saldırganlığı ona çok ters gelecektir. ty, iggy, brewer, chandler hatta fournier devamlı hızlı hücuma çıkacağından warriors savunmada her an dağılma tehlikesi yaşayabilir. çok yüksek skorlu maçların sonunda 4-1 nuggets alır diyorum. nuggets taraftarı olduğumdan belki biraz duygusal yazmış olabilirim ama bence durum budur *

4-5) los angeles clippers - memphis grizzlies

geçen seneki eşleşmenin rövanşı.. geçen seneki takımlarla karşılaştırdığımızda memphis' in kadro olarak geriye gittiğini, clippers' ın ise crawford hamlesini görüyoruz. memphis gay' i gönderip aynı pozisyon için prince' i aldığı gün bence şampiyonluk adayı olmaktan çıktı. gay' den nefret eden biri olarak gönderilmesini çok doğru buluyorum ama en azından bir tane şutör alınmalıydı. neyse seriye dönersek clippers' ın göz ardı edilse de iyi savunma takımı olabildiğini unutmamalıyız. memphis' in belki de en önemli olayı savunması. uzunlarda memphis bir tık önde ama her serinin kaderini tek başına değiştirebilecek en önemli 2-3 oyuncudan biri olan chris paul faktörüyle clippers hep daha potansiyelli kalacaktır. mike conley' i çok beğensem de paul seriyi alır diyorum. 4-2 clippers..
20 nisan 2013 new york knicks boston celtics maçı ile başlayacaktır.

eşleşmeler ve serilerin değerlendirmesi:

doğu konferansı:

miami heat - milwaukee bucks: bu seride ne olacağını kestirmek çok da zor değil. miami heat'in form grafiği ve kadro kalitesi göz önünde bulundurulunca miami heat'in seriyi rahat bir şekilde kazanmasını beklemek çok yanlış olmaz. miami heat ilk turda doğu konferansı'ndan hangi takımla eşleşse seriye favori olarak başlardı. ama rakiplerinin miami heat'i zorlama ihtimallerinden söz etmek mümkün olurdu. milwaukee bucks'un bunu başarmasının çok da mümkün olmadığını düşünüyorum. en iyi ihtimalle milwaukee bucks kendi sahasındaki maçlardan birini kazanır. ama bu da düşük bir ihtimal. miami heat son maçlarda as oyuncularını dinlendirmesine rağmen sezonu 8 maçlık galibiyet serisi ile sonlandırdı. öyle bir hava yakalamış durumdalar. milwaukee bucks ise playoff'a kalmayı garantiledikten sonra iyice performansını düşüren bir takım görüntüsü verdi. onlar da önemli oyuncularını dinlendirdiler. ersan ilyasova'dan dolayı milwaukee bucks'a sempati duysam da mantık olarak seriyi kazanma şansları çok çok düşük. tahminim seriyi miami heat'in 4-0 kazanacağı yönünde.

new york knicks - boston celtics: ilk tur serileri arasında en çekişmeli geçmesini beklediğim serilerden birisi. gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. ikinci sıradan gelen takım ile yedinci sıradan gelen takım karşılaşınca çok da çekişme beklenmez genelde ama yedinci sıradan gelen takım boston celtics olunca işler değişiyor. onların bir kazanma kültürü var ve bu seviyede yıllardır oynuyorlar. rajon rondo ve jared sullinger'i kaybettiler ama hâlâ önemli işler yapabilirler. tabii ki kevin garnett'in neler yapacağı merak konusu. ne kadar sağlıklı olduğu takım adına kritik olacak. zira eğer sakatlığı onu etkilerse boston celtics'in şansı çok düşük olacaktır. ama sakatlıklardan etkilenmeden bir seri geçirirse new york knicks'i çok zorlayabilirler. paul pierce ve jason terry'nin de bu seviyelerde performanslarını arttırdığını birçok kez gördük. avery bradley gibi topa müthiş baskı yapabilen bir oyuncuları var. onun new york knicks kısalarına yapacağı baskı çok kritik olabilir. new york knicks için en önemli konu sakatlıklar. tyson chandler, kenyon martin, marcus camby ve amare stoudemire'nin sakatlıkları var. bunlara ek olarak pablo prigioni de sakatlandı. uzun rotasyonunda oyuncu bulma sıkıntısı çektiklerinden dolayı maçlara çok kısa oyuncularla çıktılar. bundan dolayı özellikle tyson chandler'in ne durumda olacağı onlar adına çok kritik. çünkü bu sakatlıklardan dolayı iç-dış dengesi acayip şekilde bozulmuştu son maçlarda. sürekli üçlük deneyen bir takım görünümleri vardı. şut soktukları sürece çok sorun yaşamadılar ama bu şutların her zaman gireceğinin bir garantisi yok. ondan dolayı iç-dış dengesini mutlaka iyi bir şekilde kontrol etmeleri gerekiyor. sadece dış şutlara bağımlı bir şekilde oynamaya çalışırlarsa büyük hata yaparlar. hatta bence intihar olur. bundan dolayı tyson chandler'in ve eğer dönerse kenyon martin'in performansı belirleyici olacaktır. carmelo anthony ve jr smith sezon sonunda inanılmaz oynadı ama playoff seviyesinde onların dış şut performansına bağlı kalamazlar. boston celtics'in tecrübesi ve new york knicks'in sakatlık problemleri göz önünde bulundurulduğunda bu serinin 7 maça uzaması mümkün olabilir. ben bu seride bir sürpriz olmasını bekliyorum ve 4-3 ile boston celtics kazanır diyorum.

indiana pacers - atlanta hawks: indiana pacers en çok beğendiğim takımlardan birisi oldu bu sene. normal sezonun en iyi savunma yapan takımlarından birisiydiler. sezon içinde roy hibbert'in de daha aktif bir rol almaya başlaması ile birlikte çok daha tehlikeli bir takım haline geldiler. ama tabii ki en önemli avantajları savunmaları. hücumda da david west, paul george, gerald green ve george hill gibi önemli oyuncuları var. yine roy hibbert ve lance stephenson da takım için kritik isimler. her şey bir tarafa, tam anlamıyla bir "takım" konumundalar. atlanta hawks'ı ise yıllardır çözemedim, anlayamadım. takımda josh smith olduğundan dolayı bir türlü ne yapacaklarını kestiremiyorum. bir türlü indiana pacers için söylediğim "takım" olamadılar. en büyük sorunları bu. bir maçta ne yapacaklarını tahmin etmek hiç mümkün olmuyor. bazen öyle bir oynuyorlar ki hiç beklenmemesine rağmen rakibine 30 sayı fark atabiliyorlar. bazen de ligin zayıf takımlarından 20-25 sayı fark yiyorlar. bundan dolayı indiana pacers karşısında da ne yapacaklarını tahmin etmek kolay değil. ama bu seride eğer bir şans yakalamak istiyorlarsa josh smith'in orta mesafe şutlarına kalmamaları gerekiyor. al horford mutlaka daha fazla kullanılmalı ve mümkün olduğunca hızlı basketbol oynamalılar. çünkü açık sahada çok daha etkili bir takımlar. ama takımın başına geldiğinden beri larry drew bu takıma yarı saha basketbolu oynatmaya çalıştı ve bir türlü tam verim alamadı. playoff'larda bir anda hızlı basketbol oynatacağını beklemek de pek doğru olmaz. atlanta hawks bu olumsuzluklara rağmen indiana pacers karşısında maç kazanacaktır. benim tahminim indiana pacers'in seriyi 4-2 ile geçeceği yönünde.

brooklyn nets - chicago bulls: chicago bulls için bu serinin en kritik ismi joakim noah olacak gibi. uzun bir süre sakatlığından dolayı oynayamamıştı. ama normal sezonun son maçında sahalara geri döndü ve playoff'larda onun hırsına ve kazanma isteğine çok ihtiyaç duyacaklar. onun brook lopez'e yapacağı savunma çok belirleyici olacak. zira brooklyn nets'te deron williams, brook lopez ve joe johnson dışında güvenebilecekleri bir oyuncu yok. eğer joakim noah, yapacağı savunma ile brook lopez'i yavaşlatabilirse chicago bulls bir sürpriz yapabilir. ama brooklyn nets'te deron williams'ın sezon ilerledikçe performansını arttırdığını da unutmamak lazım. tekrar süper yıldız gibi oynuyor. chicago bulls'un yaşamış olduğu sakatlık problemlerine rağmen hücumda güvenebileceği daha fazla isim var. bu konuda da brooklyn nets'e kıyasla ufak bir avantajları var. tabii savunmada da hâlâ ligin en iyilerinden birisi olduklarını söylemek mümkün. bu serinin de son maça uzaması muhtemel. bence brooklyn nets 4-3 kazanacak gibi.

batı konferansı:

oklahoma city thunder - houston rockets: bence çok zevkli maçlar izleyeceğiz bu seride. iki takım da hızlı basketbol oynuyor ve maçların tamamında çok sayı olması muhtemel. james harden ve kevin martin'in eski takımlarına karşı oynayacak olması da seriyi daha güzel hale getiriyor. maçlar zevkli geçecek olsa da çekişme konusunda çok şey beklememek lazım bence. zira oklahoma city thunder'in houston rockets'e göre çok daha iyi bir kadrosu var. scott brooks'a rağmen oklahoma city thunder bu serinin favorisi. daha önce çok kez söyledim ama bir kez daha söyleyeceğim. oklahoma city thunder sanki russell westbrook'un takımıymış gibi oynuyor. normal sezonda bu konu çok problem yaratmasa da playoff'larda sorun olabilir. çünkü russell westbrook bir anda kontrolden çıkabiliyor. scott brooks'un onu kontrol altında tutması şart. kevin durant'in hücumları sürüklediği bir takım olurlarsa çok daha zor durdurulurlar. ama bu seride bir anda böyle bir değişiklik beklemek çok doğru olmaz. güzel bir seri olacak, zevkli maçlar izlenecek ama oklahoma city thunder çok da zorlanmayacak gibi. oklahoma city thunder'in 4-1 kazanacağını tahmin ediyorum.

san antonio spurs - los angeles lakers: metta world peace aslında seri ile ilgili noktayı koymuş. gregg popovich ile ilgili sözlerinin altına imzamı atarım. gregg popovich ile ilgili şöyle demiş: "14 paket çikolata yemiş yaşlı 5 kadını sahaya çıkarır ve onlara maçı kazandırır. işte gregg popovich o kadar iyi." bunun üzerine çok şey söylenemez bence. yaşlandılar, bu sene bunlardan bir şey olmaz denilse de her sene bir şekilde bu takımı batı konferansı'nın zirvesinde tutmayı başarıyor. bu sene de iddialılar. tim duncan, tony parker, kawhi leonard ve tiago splitter bu sezon çok iyi oynadılar. emanuel ginobili'nin kendi standartlarının altında olduğunu söylemek mümkün. ama o kötü olduğunda bile kenardan gelen diğer oyuncular bir şekilde katkı yapıyor. oyuncu odaklı bir sistemde oynamadıkları için durdurulmaları neredeyse imkansız. üstelik kobe bryant'ın olmadığı bir los angeles lakers'in işi çok zor olacak. kobe bryant olsa çok zevkli bir seri izleyebilirdik. dwight howard ve pau gasol'un çok çok iyi oynaması gerekiyor. bunlarla birlikte steve blake, steve nash ve antawn jamison'un performanslarını arttırması şart. ama bu oyuncular iyi oynasalar da seriye ortak olmaları çok mümkün değil bence. san antonio spurs 4-1 kazanır bence.

denver nuggets - golden state warriors: şu iki takımı da izlemek büyük zevk. özellikle denver nuggets'i izlerken büyük keyif alıyorum. golden state warriors da onlar gibi hızlı basketbol oynuyor ve bu sene önemli bir atak yaparak playoff'a kaldılar. izleyeceğimiz tüm maçlar çok zevkli olacak kuşkusuz. ama takımlar arasındaki güç farkı serinin çok uzamasına engel olacak gibi. denver nuggets sezonun sonlarında danilo gallinari'yi kaybetse de bu seriye favori olarak çıkıyor. ilk maçta kenneth faried'in oynayıp oynamayacağı da belli değil. ama oynasa da oynamasa da denver nuggets evinde inanılmaz etkili ve seride 2-0 öne geçmeleri çok büyük bir ihtimal. seri oracle arena'ya taşınınca golden state warriors'un bir şansı olabilir ama orada da en fazla bir maç kazanacaklarını düşünüyorum. denver nuggets sistemini oturtmayı başardı ve takımdaki oyuncuların neredeyse hepsi oynadıkları sisteme uygun. bu seride de hızlı basketbol oynayan iki takım karşı karşıya gelecek. ancak golden state warriors çok karşı koyamayacak gibi. denver nuggets 4-1 kazanır diyorum.

los angeles clippers - memphis grizzlies: en çekişmeli geçecek serilerden birisi de bu. şöyle bir bakınca iki takımdan hiçbirini favori görmediğimi söyleyebilirim. çünkü çok denk iki takım karşı karşıya gelecek. memphis grizzlies normal sezonda en az sayı yiyen takımdı. los angeles clippers ise en az sayı yiyen dördüncü takım olarak tamamladı sezonu. los angeles clippers'in çok daha fazla sayı atma potansiyeli varken memphis grizzlies çok da sayı atan bir takım değil. maçlarını daha çok savunmaları ile kazanıyorlar. iki takım da cidden çok güçlü. ama memphis grizzlies, oynadığı basketbolu rakibine kabul ettiren bir takım. bu da ciddi bir avantaj. oyuncu odaklı bir şekilde takımları değerlendirince çok büyük fark olmuyor. ama işin içine yedek oyuncular girince los angeles clippers'in önemli bir avantajı var. jamal crawford, eric bledsoe ve matt barnes oyuna dahil olunca gidişatı değiştiren oyuncular. ancak memphis grizzlies'te bunu yapacak tek oyuncu jerryd bayless. o da bunu her zaman yapamıyor. yedek oyuncuların da devreye girmesi ile birlikte los angeles clippers bir adım ön plana çıkıyor sanki. hangi takım elenirse yazık olacak ama los angeles clippers'in 4-3 kazanacağını düşünüyorum.
ilk maçların bitimi itibariyle şaşırılan durum olmamıştır. keza tüm ev sahibi takımları beklendiği gibi sahadan galip ayrılmıştır.

ilk maçlar itibariyle serilerdeki durum ve seri hakkındaki görüşlerim;

doğu konferansı:

miami heat - milwaukee bucks: lebron, wade, bosh üçlüsü ve dolgun yedekler eklenince * kazanılması kolay bir maç oldu.* gerçi ilk çeyrek başa baş geçti. ersan'dan bu maç çok iyi şeyler bekliyordum ama malesef olmadı. 2 sayı 6 ribaunt ve 1 top çalma ile tam bir hayal kırıklığı yarattı. miami'nin zaafı olan tek yeri* verimlice bir şekilde kullanabilirdi oysa. bir aksilik olmaz ise miami'nin seriyi 4-0 ile geçeceğini düşünüyorum.

new york knicks - boston celtics: güzel bir çekişmenin olabilmesi için rajon rondo'nun sakat olmaması ve sahada yer alması gerekirdi diye düşünüyorum. boston new york knicks'e nazaran kısıtlı kadrosuyla seriye ortak olması çok zor gözüküyor. garnett'ten ziyade burada jeff green'e iş düşüyor ki ilk maçın boston adına en etkili ismiydi belki de. jason terry adeta fiyasko boston adına. dallas'taki gibi katkının yarısını verebilse keşke dedirtiyor kişiye. bu arada bu sene new york'u doğu finalinde görürsem şaşırmam.* boston evinde 1 maç kazanır tahminimce.* ama yinede biz new york'un 4-1 eleyeceğini söyleyelim.* *

indiana pacers - atlanta hawks: granger'sız indiana'nın neler yapabileceğini daha öncedende gördük, playofflarda da görüyoruz.* west ve george indiana'yı sürükleyen isimler. özellikle ilk maçtaki paul george'un triple double'i* insana oha dedirtecek cinstendi. george bu sene allstar olmayı sonuna kadar hakkettiğini bu performansıyla taçlandırdı yani. ilk maçta şaşırmadık pacers'ın kazanmasına. atlanta'nın bu ruhsuz kadrosuyla cidden bir şeyler başarabilmesi zor gözüküyor. teague'nin tek başına kendini hırpalaması malesef birşeyleri getirmez. josh smith ve al horford ikilisi istese neler yapabilir tahmin etmek zor değil, potansiyellerini kullanabilseler keşke. neyse zaten seneye ve ondan sonraki senelerde bambaşka atlanta izleyeceğiz.* ben atlanta en fazla 2 maç alır diyorum bu seride. o sebeple 4-2 indiana galibiyeti gibi gibi.

brooklyn nets - chicago bulls: pek çoklarının aksine brooklyn'nin zorlanacağını düşünmüyorum. chicago'nun rose'suz ve geçen senelere oranla kısıtlı kadrosu bunun en büyük göstergesi. brooklyn eğer seriye tüm ciddiyetini verirse maç bile vermeyebilir.*
ilk maçı çok rahat alan brooklyn* bundan sonraki evindeki 2.maçı da rahat alacaktır. nate robinson'la, richard hamilton'la olmaz bu işler. chicago'nun evindeki 2 maçı alacağını düşünürsek* seri galibinin brooklyn nets olacağını düşünüyorum; yani 4-2!

batı konferansı:

oklahoma city thunder - houston rockets: kevin durant ve arkadaşları bu sene şampiyonluğu yaşamak için hata yapmak istemiyorlar playoff sezonunda. zevkli geçer diye düşündüğümüz seri malesef ilk maçta öyle olmadı.* sadece diğer playoff maçlarına göre yüksek skorlu geçti, beklenildiği gibi.* gerçi gerek kadro farkı gerek westbrook ve drant ikilisi, gerek bench derinliği oklahomanın acımadan uzatmadan seriyi sonlandıracaklarına işaret ediyor. james harden'in tek başına oklahoma hücumuna aşık atması işleri dahada sarpa sardırabilir. bu arada ömer aşık çizgisini bozmadan oynamaya devam ediyor.* ben çekişmeye izin vermeyeceğini düşünüyorum oklahomanın, bu sebeple bir an evvel kısa tutmak isteyeceklerdir seriyi. seri için tahminim 4-0 veya 4-1 oklahoma.

san antonio spurs - los angeles lakers: kobe'siz lakers'ın seride etkili olabileceğini söylemek cidden zor. howard pota altında dominant değil, kendini vermiyor bir türlü görevine.* ilk maçta süpriz olmadı ve san antonio 91-79 kazandı lakers karşısında. rotasyonu adeta daracık olan lakers'ta metta world peace'nin hemen hemen katkı vermemesi lakers'ın skor anlamında tıkanmasına, bir türlü maça ortak olmasını engelledi. bu arada pau gasol dün elinden geleni yaptı, howardı oyuna sokmak için alley-oop pasları, asistleri takdir edilesiydi adeta. san antonio cephesinde herşey beklenildiği gibi. tim duncan yaşlanmadığını gösterdi. 'ben hala burdayım' der gibi oynadı. senelerden beri üçlü lokomotif tıkır tıkır işliyor.* dün ginobilinin kenardan gelerek 19 dakikada 18 sayı atması inanılır gibi değildi. belkide bu üçlünün son senesi bu sene. sonuna kadar gitmek istediklerine inanıyorum bu sebeple san antonio'nun. serinin 4-2 san antonio lehine olacağını düşünüyorum.

denver nuggets - golden state warriors: en zevkli eşleşme olacağını düşündüğüm ve hakikaten ilk maçta beni yanıltmayan seri olmuştur. denver'ın evinde canavar olduğunu biliyoruz ama eminim karşılarında böyle bir gsw beklemiyorlardı. maçı son saniyelerde kazanan denver'ın* seriyi daha iyi düşünüp daha iyi analiz etmesi lazım. gerçi sakatlıklarını göz ardı etmeyelim denver'ın. uzun soluklu bir seri olacağa benziyor. stephen curry diğer maçlarda ilk maçtaki gibi fazla ıskalamayacaktır potayı. ben bu çetin seriyi denver'ın 4-3 kazanacağını düşünüyorum.

los angeles clippers - memphis grizzlies: memphis gibi katı savunma takımının* hücumlarına biraz hareket katmazsa çok kolay maçlar verebileceğini düşünüyorum. clippers'ın nba'in en iyi bench katkısı alan takımı olduğu gerçek, ki ilk maçta da gördük.* çok fena bir takım olmuş clippers. doğuda new york için ne düşünüyorsam batıda da clippers için aynı şeyleri düşünüyorum. batı finali onlar için uzak değil bu sene. memphis'in bu seride 2 maç alacağını düşünüyorum, yani geçen seneki 4-3 gibi kıran kırana bitmez bu seri. kısaca 4-2 clippers.
konferans yarı finalleri, bu akşam oynanacak 2 maçla başlayacaktır.

doğu konferansı:

miami heat - chicago bulls:

miami heat ilk turda çok zorlanmadan milwaukee bucks'u geçti ve rakibini beklemeye başladı. miami heat oyuncularına brooklyn nets'i mi yoksa chicago bulls'u mu tercih ettikleri sorulsa muhtemelen brooklyn nets'i tercih ederlerdi. çünkü chicago bulls onlara ters geliyor. kadrodaki eksiklerine rağmen ne zaman oynasalar miami heat'e kafa tutmayı başarıyorlar. tabii ki yine bu serinin başında miami heat favori ama chicago bulls zor şartlarda göstermiş olduğu reaksiyonlarla ün salmış bir takım. luol deng, derrick rose ve kirk hinrich'in oynamadığı maçta brooklyn nets'i deplasmanda mağlup ederek konferans yarı finaline yükseldiler. sahaya karakter koyan bir takım ve eksik oyuncuları da olsa mutlaka miami heat'i zorlayacaklardır. miami heat seriyi 4-0 ile de geçebilir. ama oynanan maçlarda miami heat'i yoracakları kesin. onlar açısından serinin belirleyicisi joakim noah olacak gibi. zira chicago bulls'un oyununu direkt etkiliyor joakim noah. onun agresifliğine, kazanma azmine çok ihtiyaçları var. sakatlığına rağmen brooklyn nets serisinde forma giydi ve serinin yedinci maçında olağanüstü işler yaptı. performansı ile chicago bulls'un seriyi kazanmasında başrolü oynadı. ancak bu seferki rakip brooklyn nets gibi kolay olmayacak. hücumda ne kadar sınırlı bir takım olduklarını brooklyn nets karşısındaki seride gördük. brooklyn nets'in savunma konusunda sıkıntılı bir takım olduğu biliniyor zaten. savunmada sıkıntıları olan bir takıma karşı zorlanmışken miami heat gibi iyi bir savunma takımına karşı işleri hiç kolay olmayacak. sakat oyuncuları olsa da miami heat'i zorlayacaklarını söyledim ama maç kazanabilmek için luol deng ve kirk hinrich'e mutlaka ihtiyaçları olacak. tabii mümkün olsa derrick rose'yi de görsek ama çok yüksek bir ihtimal değil gibi. miami heat için aslında söylenebilecek çok şey yok. playoff'lara açık ara en hazır, en iddialı giren takım konumundaydılar. milwaukee bucks'u çok rahat geçtiler. takımda hiçbir problem yok ve bu seriye başlarken de iyice dinlendiler. chicago bulls'un ise hiç dinlenme şansı olmayacak. bundan dolayı da sakatların iyileşmesi için pek şansları yok gibi. luol deng'in en azından ilk birkaç maçı kaçırmasını bekliyorum. o sahalara dönene kadar hücumda çok ciddi problem yaşamaları olası. kirk hinrich ve luol deng'in iyileşeceğini varsayarsak seriyi miami heat'in 4-1 kazanacağını düşünüyorum. ama eğer bu oyuncular sahalara dönemezse miami heat 4-0 ile seriyi geçer diyorum. ama son tahminim 4-1 miami heat yönünde.

indiana pacers - new york knicks: oyun karakteri olarak birbirine çok ters iki takım karşı karşıya gelecek. indiana pacers ligin en iyi savunma takımlarından birisi iken new york knicks en iyi hücum yapan takımlarından birisi konumunda. aslında new york knicks'in ilk turda karşılaştığı boston celtics de bu karakterde bir takımdı ama indiana pacers'e kıyasla hücumda çok daha kısıtlı bir takım görünümleri vardı. indiana pacers iyi savunma yapıyor ama onların da hücumda bazı problemleri söz konusu. david west dışında oyun sıkıştığı zaman sorumluluk alacak oyuncuları yok. paul george her ne kadar çok iyi bir gelişim gösterse de kritik anlarda top kullanmaktan çekiniyor. george hill çok istikrarsız. zaman zaman iyi oynuyor ama ne zaman iyi, ne zaman kötü oynayacağını kestirmek mümkün değil. lance stephenson'un asıl görevi savunma ve hücumda oynadığı rol çok kısıtlı. roy hibbert ise sezon başına kıyasla hücumda daha aktif bir rol alıyor. ancak onun da istikrarı yok. tüm bunların yanına bir de etkisiz kenar oyuncuları eklenince indiana pacers için zor bir eşleşme meydana geliyor. atlanta hawks'ı iyi savunma yaparak elemiş olabilirler ama new york knicks karşısında hücumda da çok daha iyi oynamak zorundalar. new york knicks ise hücumu ile özdeşleşmiş bir takım. onların da bazı sorunları var. onların en büyük problemi ise üçlüklere fazlasıyla bağımlı oynamaları. iç-dış dengesini kurmayı hiç başaramıyorlar ve aslında bunu tercih de etmiyorlar. oyun karakterlerinde hızlı hücum edip savunmayı yerleşmeden yakalamak var. bunu da üçlüklerle yapıyorlar. üçlüklere bu kadar bağımlı oynamaları onların bir yerde duvara toslamasına sebebiyet verebilir. şutları girmediğinde ne yapacaklarını şaşırıp saçmalayabiliyorlar. onların önündeki en büyük tehlike bu. eğer şutları girmezse farklı bir şey deneyemiyorlar. carmelo anthony, jr smith, raymond felton ve jason kidd'in çok iyi oynamasına ihtiyaçları var. bu oyuncuların yanı sıra pota altında tyson chandler ile kenyon martin'den mutlaka hücum katkısı almalılar. aksi takdirde oyunlarını yine üçlüğe odaklarlarsa problemler yaşayabilirler. çünkü boston celtics'ten çok daha tehlikeli bir takım ile karşılaşacaklar bu sefer. bu serinin 7 maça uzama ihtimali oldukça yüksek bence. new york knicks 4-3 kazanıp konferans finaline çıkacak diyorum.

batı konferansı:

oklahoma city thunder - memphis grizzlies: yine oyun karakteri olarak birbirine ters iki takım karşılaşacak. oklahoma city thunder'in hücumu; memphis grizzlies'in ise savunması güçlü. normal şartlarda bu serinin favorisi oklahoma city thunder olabilirdi. ancak russell westbrook'un menisküs ameliyatı olup sezonu kapatmasından sonra ibre memphis grizzlies'e doğru dönmüş durumda. oklahoma city thunder şu durumda kevin durant'in eline bakmak durumunda. zamanında russell westbrook'un oynatılış şeklini eleştirmiştim. hâlâ da görüşümün arkasındayım ama hiçbir şekilde russell westbrook'tan yararlanamayacak olmaları onlar için tam anlamıyla bir felaket. oyunun hücum kısmında iyice sınırlanmış olacaklar. thabo sefolosha, kendrick perkins, derek fisher ve nick collison gibi oyunculardan alınacak hücum katkısı çok sınırlı olacak. kevin durant, kevin martin ve serge ibaka dışında hücumda güvenebilecekleri isim yok. kevin martin de playoff'larda hiç iyi oynamadı şimdiye kadar. bu seride bir şeyler yapmak istiyorlarsa tüm oyuncularının normal performanslarının çok üzerine çıkmasına ihtiyaçları var. russell westbrook yokken hücumda çok sınırlı bir takım halindeler. memphis grizzlies ise indiana pacers ile birlikte ligin en iyi savunma yapan iki takımından biri. onların da hücumda bazı sorunları var ama pota altında oklahoma city thunder'e büyük bir üstünlük kurmaları muhtemel. zach randolph, los angeles clippers karşısında çok iyi işler yaptı. marc gasol da kendi standartlarının üzerine çıktı. mike conley gibi oyunun her iki yönünü de oynayabilen bir oyun kurucuları var. tony allen'in playoff'lardaki performansı son derece başarılıydı. kenardan gelen jerryd bayless, quincy pondexter, keyon dooling ve darrell arthur onlar için çok önemli isimler. aslında playoff'ların başlamasından önce kenardan gelen oyuncuların çok da iyi olmadığı düşüncesi hakimdi. ama kenardan gelen oyuncular da özellikle hücumda çok iyi sinyaller verdiler. şu bir gerçek ki memphis grizzlies'in neler yapabileceğini, onların hücumu belirleyecek. savunmada zaten hiçbir sorunları yok. hücumda eğer büyük sıkıntılar yaşamazlarsa bu serinin favorisi olduklarını düşünüyorum. tahminim seriyi memphis grizzlies'in 4-2 kazanacağı yönünde.

san antonio spurs - golden state warriors: ilk turun en sürpriz takımı golden state warriors'tu. golden state warriors'un denver nuggets karşısında seriyi kazanmasında en önemli rol oynayan şey kendi oyunlarını denver nuggets'e kabul ettirmeleriydi. ancak bunu san antonio spurs'a yapmaları mümkün değil. bu seviyelerde yıllardır oynayan bir takıma karşı oynayacaklar ve bu seride kazanmak için birçok oyuncudan çok çok ekstra performans almak zorundalar. stephen curry, klay thompson ve jarrett jack üçlüsünden alacakları hücum katkısı çok önemli. zaten stephen curry'nin neler yapabileceğini biliyoruz. şu anda ligdeki en elit şutörlerden, skorerlerden biri haline geldi ve bu takımın tartışmasız en önemli parçası. bu üç oyuncunun dışında andrew bogut ve david lee'nin durumları belirleyici olacak. andrew bogut normal sezonda çok maç kaçırdı. ama playoff'larda son derece önemli işler yaptı ve golden state warriors pota altında çok önemli bir güç haline geldi. david lee'nin de sezonu kapattığı açıklanmıştı ama denver nuggets karşısında bir sürpriz yaparak sahalara döndü ama çok kısa süre sahada kalabildi. san antonio spurs karşısında ne kadar sağlıklı olacağı ve ne kadar verimli olacağı çok belirleyici olacak. onun sahada olması da şutörlerin daha rahat oynamasını sağlayacaktır. san antonio spurs için pek söyleyecek bir şey yok aslında. adları bile yetiyor çoğu zaman. bana göre batı konferansı'nın en önemli favorisi konumundalar ve kadro kalitesi, tecrübeleri bu seride onları net bir favori haline getiriyor. stephen curry'nin bir maçta çıldıracağını düşünerek san antonio spurs'un seriyi 4-1 kazanacağını düşünüyorum.
memphis grizzlies in NBA finaline çıkmasının düşük bir ihtimal olduğu, ancak doğu finalinde miami heat - new york knicks kapışmasının keyif vereceği organizasyon olacaktır. büyük finalde miami ile san antonio yu görüyorum, bu da aşağıdaki duruma tekabül ediyor:

(bkz: revenge of the king)
memphis'in müthiş savunması, GSW'nin ise müthiş hücum oyunuyla akıllara kazınan playoff.
gerçekten keyifli. doğudan Miami final biletini aldı sayılır ancak batı konferansı kıran kırana geçiyor. her an her şey değişebilir ve kimse favori değil. benim gönlüm ise GSW'den yana.

not: san antonio'dan nefret ettiğim doğrudur.
san antonio spurs un adım adım şampiyonluğa koştuğu playofflardır.
miami heat'in şampiyonluğu ile sonuçlanmıştır. miami heat şampiyon olurken sırasıyla milwaukee bucks, chicago bulls, indiana pacers ve san antonio spurs'u eledi. san antonio spurs ise finallere gelirken los angeles lakers, golden state warriors ve memphis grizzlies'i saf dışı bıraktı. finalde ise miami heat'e 4-3 ile elendi. finallerin en değerli oyuncusu ise lebron james oldu.

playoff'lar boyunca oynanan maçlar:

ilk tur:

doğu konferansı:

* miami heat 4-0 milwaukee bucks:

21 nisan 2013 miami heat milwaukee bucks maçı

23 nisan 2013 miami heat milwaukee bucks maçı

25 nisan 2013 milwaukee bucks miami heat maçı

28 nisan 2013 milwaukee bucks miami heat maçı

* new york knicks 4-2 boston celtics:

20 nisan 2013 new york knicks boston celtics maçı

23 nisan 2013 new york knicks boston celtics maçı

26 nisan 2013 boston celtics new york knicks maçı

28 nisan 2013 boston celtics new york knicks maçı

1 mayıs 2013 new york knicks boston celtics maçı

3 mayıs 2013 boston celtics new york knicks maçı

* indiana pacers 4-2 atlanta hawks:

21 nisan 2013 indiana pacers atlanta hawks maçı

24 nisan 2013 indiana pacers atlanta hawks maçı

27 nisan 2013 atlanta hawks indiana pacers maçı

29 nisan 2013 atlanta hawks indiana pacers maçı

1 mayıs 2013 indiana pacers atlanta hawks maçı

3 mayıs 2013 atlanta hawks indiana pacers maçı

* brooklyn nets 3-4 chicago bulls:

20 nisan 2013 brooklyn nets chicago bulls maçı

22 nisan 2013 brooklyn nets chicago bulls maçı

25 nisan 2013 chicago bulls brooklyn nets maçı

27 nisan 2013 chicago bulls brooklyn nets maçı

29 nisan 2013 brooklyn nets chicago bulls maçı

2 mayıs 2013 chicago bulls brooklyn nets maçı

4 mayıs 2013 brooklyn nets chicago bulls maçı

batı konferansı:

* oklahoma city thunder 4-2 houston rockets:

21 nisan 2013 okc thunder houston rockets maçı

24 nisan 2013 okc thunder houston rockets maçı

27 nisan 2013 houston rockets okc thunder maçı

29 nisan 2013 houston rockets okc thunder maçı

1 mayıs 2013 okc thunder houston rockets maçı

3 mayıs 2013 houston rockets okc thunder maçı

* san antonio spurs 4-0 los angeles lakers:

21 nisan 2013 san antonio spurs la lakers maçı

24 nisan 2013 san antonio spurs la lakers maçı

26 nisan 2013 la lakers san antonio spurs maçı

28 nisan 2013 la lakers san antonio spurs maçı

* denver nuggets 2-4 golden state warriors:

20 nisan 2013 denver nuggets gs warriors maçı

23 nisan 2013 denver nuggets gs warriors maçı

26 nisan 2013 gs warriors denver nuggets maçı

28 nisan 2013 gs warriors denver nuggets maçı

30 nisan 2013 denver nuggets gs warriors maçı

2 mayıs 2013 gs warriors denver nuggets maçı

* los angeles clippers 2-4 memphis grizzlies:

20 nisan 2013 la clippers memphis grizzlies maçı

22 nisan 2013 la clippers memphis grizzlies maçı

25 nisan 2013 memphis grizzlies la clippers maçı

27 nisan 2013 memphis grizzlies la clippers maçı

30 nisan 2013 la clippers memphis grizzlies maçı

3 mayıs 2013 memphis grizzlies la clippers maçı

konferans yarı finalleri:

doğu konferansı:

* miami heat 4-1 chicago bulls:

6 mayıs 2013 miami heat chicago bulls maçı

8 mayıs 2013 miami heat chicago bulls maçı

10 mayıs 2013 chicago bulls miami heat maçı

13 mayıs 2013 chicago bulls miami heat maçı

15 mayıs 2013 miami heat chicago bulls maçı

* indiana pacers 4-2 new york knicks:

5 mayıs 2013 new york knicks indiana pacers maçı

7 mayıs 2013 new york knicks indiana pacers maçı

11 mayıs 2013 indiana pacers new york knicks maçı

14 mayıs 2013 indiana pacers new york knicks maçı

16 mayıs 2013 new york knicks indiana pacers maçı

18 mayıs 2013 indiana pacers new york knicks maçı

batı konferansı:

* oklahoma city thunder 1-4 memphis grizzlies:

5 mayıs 2013 okc thunder memphis grizzlies maçı

7 mayıs 2013 okc thunder memphis grizzlies maçı

11 mayıs 2013 memphis grizzlies okc thunder maçı

13 mayıs 2013 memphis grizzlies okc thunder maçı

15 mayıs 2013 okc thunder memphis grizzlies maçı

* san antonio spurs 4-2 golden state warriors:

6 mayıs 2013 sa spurs golden state warriors maçı

8 mayıs 2013 sa spurs golden state warriors maçı

10 mayıs 2013 golden state warriors sa spurs maçı

12 mayıs 2013 golden state warriors sa spurs maçı

14 mayıs 2013 sa spurs golden state warriors maçı

16 mayıs 2013 golden state warriors sa spurs maçı

konferans finalleri:

doğu konferansı:

* miami heat 4-3 indiana pacers:

22 mayıs 2013 miami heat indiana pacers maçı

24 mayıs 2013 miami heat indiana pacers maçı

26 mayıs 2013 indiana pacers miami heat maçı

28 mayıs 2013 indiana pacers miami heat maçı

30 mayıs 2013 miami heat indiana pacers maçı

1 haziran 2013 indiana pacers miami heat maçı

3 haziran 2013 miami heat indiana pacers maçı

batı konferansı:

* san antonio spurs 4-0 memphis grizzlies:

19 mayıs 2013 sa spurs memphis grizzlies maçı

21 mayıs 2013 sa spurs memphis grizzlies maçı

25 mayıs 2013 memphis grizzlies sa spurs maçı

27 mayıs 2013 memphis grizzlies sa spurs maçı

final:

* miami heat 4-3 san antonio spurs:

6 haziran 2013 miami heat san antonio spurs maçı

9 haziran 2013 miami heat san antonio spurs maçı

11 haziran 2013 san antonio spurs miami heat maçı

13 haziran 2013 san antonio spurs miami heat maçı

16 haziran 2013 san antonio spurs miami heat maçı

18 haziran 2013 miami heat san antonio spurs maçı

20 haziran 2013 miami heat san antonio spurs maçı

playoff liderleri:

sayı krallığı:

1. kevin durant - 30.8
2. carmelo anthony - 28.8
3. james harden - 26.3
4. lebron james - 25.9
5. stephen curry - 23.4

ribaund krallığı:

1. kevin garnett - 13.7
2. reggie evans - 12.3
3. pau gasol - 11.5
4. ömer aşık - 11.2
5. andrew bogut - 10.9

asist krallığı:

1. deron williams - 8.4
2. stephen curry - 8.1
3. ty lawson - 8.0
4. mike conley - 7.1
5. tony parker - 7.0

blok krallığı:

1. brook lopez - 3.0
2. serge ibaka - 3.0
3. marc gasol - 2.2
4. joakim noah - 2.2
5. dwight howard - 2.0

playoff'larda triple-double yapan oyuncular:

- paul george - (bkz: 21 nisan 2013 indiana pacers atlanta hawks maçı)

- pau gasol - (bkz: 26 nisan 2013 la lakers san antonio spurs maçı)

- lebron james - (bkz: 22 mayıs 2013 miami heat indiana pacers maçı)

- lebron james - (bkz: 6 haziran 2013 miami heat san antonio spurs maçı)

- lebron james - (bkz: 18 haziran 2013 miami heat san antonio spurs maçı)