1. 1.
  amerikanın tekelinde bulunan askeri teşkilatlanma
  2 -1 ... leviathan
 2. 2.
  bir bayan şarkıcı.
  (bkz: chorjavon)
  2 ... atan alir spor
 3. 3.
  4 Nisan 1949'da amerika'da kurulan ve merkezi brüksel'de bulunan askeri teşkilattır. Türkiye nato'ya 1952 yıında katılmıştır. North Atlantic Treaty Organisation'in kısa yazılışıdır. Tükçe adı kuzey atlaktik paktı'dır.
  9 -2 ... zall
 4. 4.
  NATO'nun halen Askeri Komiteye bağlı Atlantik Müttefik Komutanlığı ve Avrupa Müttefik Komutanlığı olmak üzere iki büyük komutanlığı bulunmaktadır. Kurulduğu dönemde temel risk algılaması bir SSCB saldırı olan NATO, günümüzde daha mikro düzeyde güvenlik sorunları ile ilgilenmektedir.
  Üyeleri; Belçika, Bulgaristan, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, izlanda, italya, Litvanya, Letonya, Lüksenbourg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, ispanya, Türkiye, Birleşik Krallık ve ABD'dir
  2 ... zaknafien
 5. 5.
  (bkz: nato mermer nato kafa)
  2 -3 ... thug
 6. 6.
  savaşa karşı sarkılar söyleyen yüzünü bir türlü göremediğimiz şarkıcı.benim bir arkadaş söylediği şarkıyı ilahi zannederek beni sandelyeden düşürmüştür.
  1 ... tifosi
 7. 7.
  Sovyetler Birliği'nin oluşturduğu tehdide karşı, batı blokunun güvenliğini sağlama amaçlı kurulan nato'nun, bugün için işlevsiz kaldığının ve hatta görevini tamamlamış olduğunun söylenmesi; abd'nin ulusal ve küresel çıkarları hesaba katıldığında temelsiz kalmaktadır. NATO, Amerika'nın Avrupa'daki varlığının eşsiz bir yansımasıdır.

  Nitekim, 90lardan sonra bu örgütün "stratejik kavram" ve yeni güvenlik tanımlamaları itibariyle kendisine "alan dışı" müdahale imkânı yaratması bunun en önemli göstergesidir. Evet belki komünist tehdit sona ermişti, ama bir sürü yeni tehdit hasıl olmuştu. Onun için de NATO'nun dönüştürülmesi gerekiyordu ve dönüştürdüler kendisine yeni meşgüliyet alanı yarattılar; bilimsel çalışmalardan tutun da çevre güvenliğine kadar uzanan sorunlarla uğraşacak/ilgilenecek bir çerçeve çizdiler. Salt askeri güvenlik örgütü olmaktan öte, çok boyutlu güvenlik algılamasına uygun stratejiler geliştirecek bir örgüt olmasına gayret edilmektedir.
  1 ... rigormortis
 8. 8.
  ikinci dünya savasından sonra ingiltere, fransa , belcika , hollanda ve lüksemburg gibi avrupa ülkeleri iki kutupta dünyada güvenliklerini saglamak icin ortak hareket etme kararı alırlar. bu ülkeler arasındaki ittifaka abd ve kanada'nın yanısıra italya , izlanda, danimarka, norvec ve portekiz'in de katılmasıyla 4 nisan 1949'da nato (kuzey atlantik anlasması teskilatı) kurulur. *
  1 ... şenlik
 9. 9.
  sosyalizme ve onun nezdinde sovyetler birliğine karşı , emperyalist blok un jandarmalığını yapması için kurulmuştur.
  3 ... a la folie
 10. 10.
  geçen haftalarda, galatasaray üniversitesinde "güney kafkasya ve güvenlik" konulu oturumda, soguk savasın detaylarını aktarmışlardır.
  ... daisy