bugün

1919da büyük britanyadan bagimsizligini kazanmis ancak bir turlu gun yuzu gorememis, once rus isgali daha sonra taliban rejimi derken en son amerikan isgali ile mahvolmus, gelecegini yabanci ellere baglamis, kisi basina dusen milli gelir oranı dunya uzerindeki en dusuklerinden birine tekabul eden, asyadaki yolların kesisme noktasi bir ulkedir.
baskenti kabil, ana dili farsca ve pastudur, hamid karzai amerikan yonetimi tarafından uyduruk bir secimle ulkenin basina getirilmistir.son afgan krali zahir sahtir 1973te tahtan indirilip surgune gonderilmistir.
bu ulkenin insanları* cok guzel ve tatlidir.
(bkz. ben onlardan birini sevdim)
(bkz: burka)
türkçe konuşan bir kısım halkı görünce.vay be biz neymişiz dediğim memleket.
amerikanın girdiği fakat çıkıp çıkamadığı muhteşem medya tarafından manken haberleriyle doldurulduğu için hala meçhul asya ülkesi...
usame bin ladin ve george walter bush işbirliğiyle alt üst edilen,hiç bir suçu olmayan ülke.bin ladin gökdeleni yıkmıştır,bush da müslümanları yok etmeye çalışmak için bahane bulmuş oldu.olan zavallı afgan halkına oldu.
dünyanın,halen için için kanayan ama özellikte ıraktan sonra unuttuğu yarası..
insanlarının halen temiz suya bile muhtaç olduğu, çocukların önemli oranının basit hastalıklardan öldüğü ülke..
şu anda yeniden yapılandırma sürecinde olsa da, henüz çok başındalar yolun, ve taliban tekrar güç göstermeye başladı.işleri zor..
afganistanın talibanla birlikte en büyük diğer sorunu uyuşyturucu.. öyle bir boyuttaki bu, halk tarlalarda gıda yerine uyuşturucu ekip biçiyor.. milli hasılanın yarısından çoğunu uyuşturucu ticareti oluşturuyor..
baskent kabil dışında denetimin ve güvenliğin çok az olduğu diğer kırsal bölgelerde mülteci kampları giderek mülteci köylerine dönmüştür, ve bu yerleşimler radikal islamcı terörü beslemeye devam etmektedir..
geçmişin ve geleceğin toz toprak altında olduğu bu ülkeye güneş ne zaman doğacak, tam bir muamma..yazık..
türkiye'yi diplomatik anlamda tanıyan ilk müslüman ülke.
güzel, temiz kalpli ve mütevazı insanların mahsun ve mahzun ülkesi...
sovyetlerin çıkıp abd'nin girdiği zavallı ülke.

(bkz: sakın boş bırakmayın)
Nufusu kesin olarak saptanamayan ulkedir . cunku nufusunun onemli bir bolumu elverisli otlaklar bulmak uzere hayvan surulerini guden gocebelerden olusur . Ayrica yeryuzunde en cok esek bulunan ulkedir . yaklasik 2 milyon esek vardir bu ulkede . Ayrica buz kasi oyununun anavatanidir .
ehli küfrün insafına bırakılmış bir müslüman evladı!
taliban döneminden sonra, an itibarıyla futbol kadın milli takımını oluşturmuş ülkedir.
(bkz: girip de çıkmayasıca amerika)
ortalama hayat süresi 43.34 yıl olan ülkedir.
23 yaşındaki bir genci internetten indirip arkadaşlarına dağıttığı kadın hakları ile ilgili yazı sebebiyle idam edebilen ülke.

edit: gerçi henüz etmemiştir.

(bkz: yigidi oldur hakkini yeme)
içinde demokrasi denen bir kavram barındırmadığı için demokrasiyi savunan her insanın -yaşı kaç olursa olsun- canına kıyabilecek kapasitede bir ülke. büyük cesaret doğrusu, her ülkenin yapabileceği ama cesaret edemeyeceği durumdur bu. bunu yapmalarındaki amaç farklılık yaratmak değildir ama sanırım. farklılığın başka türlü şeylerde sağlanılması gerekir çünkü. farklılığa çok ihtiyaç vardır şu devirde. ama nasıl bir kapasiteye sahiptirler ki farklılık kavramını da içlerinde barındırmazlar.
geçtiğimiz aralık ayı içerisinde milli eğitim bakanlığının okullara gönderdiği resmi yazı ile çağrıda bulunup öğretmen görevlendirmek istediği ülke. kız ilköğretim okulu için bayan öğretmen görevlendireceklerdi, başvuran oldu mu bilinmez.
--spoiler--
Tüm AB Emperyalist ülkelerinin daha yoğun olarak ingiltere, Almanya ve Fransa nın destek verdiği Afganistan saldırısında 8000 i doğrudan NATO uçaklarının gerçekleştirdiği bombalamalarda olmak üzere yaklaşık 30 bin Afgan öldürüldü.
--spoiler--
üzerine birçok oyun oynanan hala da oynanmaya devam edilen ülkedir. geçmişten beri çıkar çatışmaları uğruna kıyıma uğrayan hala da uğramaya devam eden ülkedir. soğuk savaş dönemi süresince iki süper güç olarak gösterilen amerika ve rusya'nın milyarlarca dolar akıttığı, soğuk savaş bitmiş olmasına rağmen daha fazla paraların akıtıldığı ülkedir...

tanım kısmı açısından kurulabilecek çok az cümle vardır afganistan için. çünkü son 50 yıllık tarihinde hiç rahat bırakılmamıştır. sovyetlerin zamanında giriştiği işgal hareketi boyunca amerika hükümeti ve cia afgan mücahitlere para ve silah yardımında bulunmuştur. ancak bu doğrudan olan bir silah yardımı olmamıştır bu süreç çok sıkıntılı geçmiştir. işin ilginç tarafı yardım eden açısından sıkıntılı geçmiş olmasıdır. amerika yardım yapabilmek için mısır, israil, pakistan gibi ülkelerden onay ve bilgi almak için 2 sene harcamıştır. çünkü yardım ederken kendi iç dinamiklarini de sarsmamak istemiştir. bu konuda kendimizden bir örnek vermek gerekirse, bizim bir dış odaklı bir operasyona asker göndermemiz ise sadece 1 hafta sürmektedir. ve şehit olanlara başsağlığı diler gazi olanlara aylık para bağlarız bu şekilde çözeriz işi. neyse konumuza dönecek olursak amerika 1 milyar dolarlık silah yardımı yapmıştır afganlara, tabii sovyetlerin vurulması şartıyla ki öyle de olmuştur. silah yardımlarından sonra afgan mücahitler 2 sene içerisinde 200 den fazla sovyet helikopterini 100 e yakın sovyet tankını 50 ye yakın sovyet uçağını ve birçok sovyet askerini öldürmeyi başarmıştır. ve daha sonrasında sovyetlerdeki iç dinamiklerin tersine dönmesiyle afganistan'ın işgal hareketi durdurulmuş ve geri çekilinmeye başlanılmıştır.

günümüze gelecek olursak pek de bir şeylerin değişmediğini görürüz. sadece işgalci güç ve para yardımı yapan devletler rollerini değişmişlerdir. üstelik artık kimse kimseden bir şeyler sorar durumda da değildir. bm de karışmıştır işin içine sadece. bir de türk ordusundan kolluk kuvvetlerde görevler üstlenmiştir ve her kuvvet değişimi türkiye'de alkışlarla -ki neyi alkışladığını pek de bilmeyen milletiz biz- karşılanmaktadır. neyse hayırlısı olsun ne diyelim..!
emperyalist devletlerin atış poligonu.
müslüman kardeşler' in faşizan uygulamaları ile batı emperyalizminin vıcık vıcık vahşeti arasında, eskitilmiş mutfak bezi muamelesi gören talihsiz orta asya ülkesi.
dünyanın uyuşturucu ambarı.

uyuşturucu üretilecek ülkelerin seçiminde belli şartların mevcudiyeti, temel şarttır. sevkiyatın yapılacağa güzargaha hakim bir coğrafyada bulunmak,siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri yapının zayıf olması bunların başında gelir.

afganistan, sayılan özelliklere dış müdahalelerle sahip kılınmıştır. kronik bir kaos durumu ülkeye hakimdir. merkezi hükümet uyuşturucu üretiminden ve sevkiyatından ciddi pay almakta, üst düzey komutanlar da uyuşturucu sayesinde ihya olmaktadır. işin enteresan boyutuysa, halkın büyük kesiminin de, sivil-askeri elit kadar olmasa da- bu ticaretten nispeten pay alması ve ayrıca coğrafyaya hakim olan radikal islam yanlısı örgütlerin de bu işi açıktan desteklemesidir. ve zincir böyle tamamlanarak uyuşturucu ticareti adeta yasallaşmaktadır.

tüm bunlar göz önüne alındığında, kurumsallaşan uyuşturucu üretimi ve ticaretinin daha uzun yıllar bu coğrafyaya özgüleneceği kesindir.
1979 yılında Sovyetler Birliği Afganistan'ı işgal etmiş, 1980 ve 1984' de peşpeşe yapılan Moskova ve Los Angeles'deki olimpiyat oyunlarında ABD' nin başını çektiği 64 ülke protesto etmiştir.
bayrağı şu şekildedir;

görsel