bugün

amerika'nın kuzeyinde yer alan bir devlet.
hangi akla hizmet kurulduğunu hala anlamadığım ülke. milliyetçiliğin uğramadığı bir kara parçasında zamanında kim çıkmış da "biz kanadalıyız kardeşim, amerika'dan ayrılıyoruz" demiş, ilginç. her tür milletten insanlar bulundurur.
-fok katliamının yapıldığı ülke...
gelirinin %70i terence & philip'e bagli olan ulke.
kar yagdigi zaman hayatin felc olmadigi ulkelerin basinda gelen ulkedir. nitekim kutup kusagina yakin olmasi nedeniyle karla yasamaya yeterince aliskindirlar.
başkenti ottawa olan ülke.
iklimi cok soguk guzel bir milli marsi olan kendi halinde bir ulke amerikayla sinir komsusu olduklari icin devamli filmlerinde dizilerinde olsun birbirlerine dokudururlar .bide bazi anketlere gore amerikalilarin bir kismi kanadayi amerikanin bir eyaleti saniyormus (bkz: amerikalilarin aptal olmasi)
kızılderili dilinde büyük köy anlamındadır.
başkenti ottowa olan ama herkesin başkentini toronto olarak bildiği ülke.
ki$in e$$ekler gibi soguk olan, yazin nemden insani ya$amdan bezdiren ulke. alan olarak rusya'dan sonra dunya'nin en buyuk ikinci ulkesidir. 35 milyon civarinda bi nufusu vardir, ve bu nufus genellikle amerika sinirlarinda yogunla$mi$tir. kuzeye gidildikce hava soguklugu daha katlanilmaz hale gelir, toronto civarinda sicaklik 10 derece civarindayken yukon tarafinda -45 dereceye kadar du$ebilir. cok kulturluluk olayinin merkezidir, her irktan insan bir arada ya$amaktadir.

tabi dunya'nin her yerinde oldugu gibi, gittikleri her yeri kendi ulkeleri sanan cinlilerin, toronto'nun gobegine kurduklari igrenc balik kokulu china town zimbirtisi, multiculturalism'in bazen o kadar ilgi cekici olmadigi gerceginizi gozunuze sokar...
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.