1. 0.
    (bkz: ebu cehil)
    3 -2 ... chilavert
  2. 1.
    islamın en büyük düşmanlarındandır. Hakkında 5 ayetten oluşan Tebbet suresi nazil olmuştur. Tebbet suresinin mealine aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
    http://www.kuran.gen.tr/?...dle&kid=1&sid=111
    7 -1 ... qb1903
  3. 2.
    tebbet suresinin türkçe meali ebu leheb in elleri kurusun cümlesiyle başlamaktadır.
    1 ... esteban
  4. 3.
    aklımdan hep, "adam surelere bile konu olmuş" diye geçirdiğim için kendisi hakkında, doğru-yanlış yaptığım araştırmanın sonucu.

+ bu adamın hz. muhammed'in yürüdüğü yollara sıçmak gibi bir huyu varmış

+ bu adam, ekürisi ebu cehil ile bulaşmadığı iş kalmamıştır.

+ hz. muhammed'i taşlatan adam olarak bilinir. (burada, allah'ın bir ayetini hatırlatmak istiyorum. "kimki sana en ufak bir zarar verir, ben dağları denizlere, denizleri dağlara katarım. ayı yukarı, güneşleride aşağı çekerim. not: ayetteki güneşler sözü ile, yıldızlarında birer güneş olduğu 1500 yıl öncesinden bildiriliyor)

+ bu denyo, kervanlarındaki develerin dışkılarını toplayıp, hz.muhammed'in evinin önüne attırırmış.

ve bunun gibi birçok örnek. adam tam cehennemlik.
    24 -6 ... maksat muhabbet
  5. 4.
    resulullah ın öz amcası, lakin en büyük düşmanı. her defasında onu küçük düşürmeye kalkışmıştır bu kişi. kendisi ve karısı, ve de onların yolunu izleyenler için sure inmiştir, tebbet suresi.

1.Ebû Leheb'in elleri kurusun. Zaten kurudu.

2.Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.

3.O, bir alevli ateşe girecektir,

4,5.Boynunda bükülmüş hurma liflerinden bir ip olduğu halde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir).
    10 -1 ... paradigma
  6. 5.
    (bkz: elohab)
    ... alpiloji
  7. 6.
    "ateşin babası" anlamına gelir. (bkz: ebu) (bkz: leheb)
    8 ... kutt
  8. 7.
    Asıl adı Ömer olan, hatta Efendimiz'in(sav) Allah'ım 2 ömerden birini bana nasip eyle duasındaki şahıstır.. Lakin Rabbimiz, ebu leheb'i değil, hz. ömer'i layık görmüştür...
    7 -2 ... madmax007
  9. 8.
    (bkz: oteki tarafta ebu leheb ile tavla oynamak)
    1 ... irishstorm
  10. 9.
    1400 yil oncesi arap yarimadasinin bush udur. pushtudur.
    7 -1 ... bakbibak