bugün

yönetmenliğini christopher nolan ın yaptıgı batman i christian bale in oynadıgı 2005 yapımı serinin son filmi
gayet başarılı bi filmdir
batman in neden batman oldugunu onu batman olmaya hangi durumların yardımcı oldugunu anlatan güzel bi seri başlangıcı filmi umuyoruz ki film seri halinde devam eder...
son iki rezalet filmden sonra ilaç gibi geldiysede tim burton ın batman ve batman returns filmlerindeki gothic atmosfer ve hava yakalanamamıştır.ilk iki filmden kötü diğerlerinden iyidir.
tim burton'ın,gotham'ı,gotik,karanlık havasını en iyi anlattığı iki filmden sonra,''kısmet onaymış'' diye düşüncelere sevk ederek,christopher nolan tarafından 2005 yılının en çok ses getiren filmlerden birisi olarak çekilmiş,christian bale'in ise,karizma yoksunu olsa da,michael keaton ve val kilmer'dan* sonra en iyi batman olarak karşımıza çıktığı,cast'ında ise,liam neeson,morgan freeman,michael caine,gary oldman,rutger hauer ve ken watanabe gibi baba oyuncuları ve yanın sıra başarılı cillian murphy ve cruise kapatması katie holmes gibi ünlü ama vasatı aşamayan oyuncuyu da barındıran,senaryosu,batman'ın iç dünyasını,ve öncesini anlatması,bilgisayar efektlerine fazla başvurulmaması itibariyle,izleyenlerinin gönlünü fethetmesine rağmen,özellikle aksiyon ve dövüş sahnelerindeki yakın çekimlerin birbirine karışması sonucunda bu sahnelerin b.ka gitmesini sağlamış,buna rağmen,oyunculukları,sırıtmayan çekim açıları,yeni filme göz kırpan sonu ve sona giden kapanış sekansıyla,batman hayranlarını tatmin etmiş,devam filmini dört gözle beklettiren film..
Toplumsal ve hukuksal değerlerin çöküşe uğradığı gotham gotham'la özdeşleşmiş bir ailenin çocuğu olan bruce wayne nin korkaklar dünyasından korkutucu bir efsane olarak doğmasını anlatan film.Suçluların hala saha maç yaptığı bir şehirde (bkz: imposibble is nothing) tadında bir giriş yapıyor filmde batman.Umutsuz bir şehirde umut meyvelerinin filizlenmesini sağlıyor.Herkesin içinde ulan bu herifte bir b.k diye var diye geçerken o sadece insanları ve şehri düşünüyor.Bir düşüşten bir efsaneye,bir sembole......
-Neden düşerizz?
-Yeniden yükselmek için!
en iyi batman filmi olduğu aşikar.ama yine de böyle abartılacak çapta bir film değil.
klan öğeleri inandırıcı gelmediği için midir yoksa christian bale 'in dağdaki şatovari yapıdan kaçışındaki saçmalıklar göze takıldığından mıdır nedir bir türlü tatmin etmedi bu film beni. sevmek istedim onu.. ama olmadı.. ayrıntıcı insanları ve filmin kendi konusu içerisinde mantıklı olması beklentisi olanları da tatmin etmeyecektir.

Katie Holmes da görüntü itibari ile konsepte oturmamıştı. yanlış seçimdi. genç kız görünümü ile sırıtıyordu filmin içinde.

edit : katie holmes 'un bu filmin içerisinde ne amaçla kullanıldığını anlamayanlar 141 dakika boyunca sütyensiz dolaşarak göğüs uçlarını gözümüze soktuğuna dikkat etsin. evet katie holmes bir batman filmi için fazla ufak tefek, fazla şirin kadın. batman kadınlarının hepsi uzun boylu ve kadınsı olmuştur, konsepti böyledir. ufak tefek şirin seksi bir oyuncu hatadır, hele bunu o yönde kullanmak daha büyük hatadır.
christian bale'in karizmasıyla batman'in karizmasının birleştiği şukela film. devamı için (bkz: the dark knight)
(bkz: the dark knight)
christian bale bu filmde oynamak uzere christopher nolan ile ilk defa gorustugunde, the machinist'teki akillara zarar derecedeki zayif halindedir ve nolan'i karalar baglar bu yuzden dogal olarak ve kendisine hemen kilo almaya baslamasini soyler fakat durumu abartan bale cekimler oncesinde o kadar kilo ve kas yapmistir ki, kendisi batman kostumunun icine giremez ve tekrar kilo vermesi gerekir bir miktar.
daha iyi yükselmek için düşmenin şart olduğunu ve bir de süper kahraman kostümüne bürünen insanın sesinin, otomatik olarak kalınlaştığını bizlere gösteren film. o kostumu giyince ses tellerini kalınlaştıran bir etki hasıl oluyor demek ki!

drama ile iyice yoğrulmuş aksiyon gibi birşey herhalde bu. sonu belli olan filmlerden biri. siz hiç ailenizin kahramanının, filmin sonunda ayakta kalmadığı ve esas kızı öpmediği bir superhero filmi hatırlıyor musunuz?

ama kadro iyi. michael caine her zamanki ingiliz aksanı ile her zamanki gibi yardımcı ama yine her zamanki gibi harika. leon daki hapçı psikopat gary oldman biraz yaşlanmış ve beklentilerin aksine ( ki kendisini kötü rollerden tanırız ) polis teşkilatındaki tek güvenilir, dürüst çavuşu gayet güzel canlandırıyor.

yönetmen christopher nolan olunca izlemeden duramıyor insan.
dark side bir qui gon jinn izleyebileceğimiz filmdir.
başarılı bir yapım olmasından dolayı the dark knight'ı heyecanla beklememize neden olmuş film.
sözlükte kimse ilgi göstermemiş ancak cristopher nolan'ın ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu göstermiş harika film.
joel schumacher'in maymun ettiği son iki batman filminin karizmasını toplamasından ötürü nolan ve bale ikilisine fan destekli gişe hasılatı getirmiş sağlam bir yapım. tabi tim burton'ın serisiyle yarışamaz begins ve knight.
christopher nolan'ın memento gibi bir başyapıtdan sonra ben böyle boşuna isim yapmadım hey hollywood deme şeklidir.
"eger bir sehir yok edilmeyi hak edecek kadar kotuyse ama o sehir az da olsa yok edilmeyi hak etmeyecek iyi insanlara da sahipse mutlaka birileri o sehri yok edilmekten kurtarmak icin mucadele edecektir" mesajini veren filmdir.
gaza getiren bir filmdir. ayrıca bir değil bir çok mesaj veren bir filmdir. eğer çocukluğunuzun kahramanı batman ise ve oyuncaklarınızın büyük çoğunluğu batman oyuncakları ise filmi size 5 kere izlettirebilecek filmdir aynı zamanda...*filmdeki bazı diyaloglarda geçen sözler de çok etkileyicidir. beğendiğim sözlerden bazıları:

*neden düşeriz? çünkü tekrar ayağa kalkabilmek için.
*korkunun kendisinden başka korkulucak birşey yoktur.
*suçlulalar, halkın hoş görüsü ilebeslenir. *
tim burton çekti zannedip izledim sonunda christopher nolan ismini görünce şaşırdım ve beğenmedim. Tim burton çekse beğenirdim sanırım. Çünkü burton tarzına çok aykırı bir filmdi ve burton iyi iş yapmış derdim; ama the dark knight' ı çekmiş bir yönetmen için vasat bir film olmuş.
betmen'in çocukluğunda dudakları dolgun, büyüdüğünde uğur dündarımsı. film eleştirisi dediğin böyle yapılır.
'seni öldürmeyeceğim ama kurtarmak zorunda da değilim' repliğiyle bütün kareleri dolduran filmdir.
batman filmleri içersinde sanırım senaryosu en sağlam olanı başka türlü batmanin yaratılışı kullandığı araçların olayları psikolojik korkutma ve ortadan biranda kaybolmasının sırları filan bu kadar güzel açıklanamazdı.

devamı ve en sevilen batman filmi için ise,

(bkz: the dark knight)
hemen hemen seyrettiğim tüm batman filmlerinden iyi fakat esasen batman mevzusunun boktan bir mevzu olması hasebinde onla artizin çabasının yabana gittiği bir film. keşke bu kadar efor daha güzel bir konuda harcansaymış.filmdeki abla da tam kıroyuz abinin son vurduğu malmış meğersem. demek ki cruise abi nin motoruna kuş kaçmış irtifa kaybediyor manita açısından hep bir öncekinden kötüyü tercih ettiğine göre yada vardır bir bildiği abla pek matah değil ama belki muamelesi güzeldir biz bilemeyiz.
bir seriyi "nasıl esfel-i safilinden ala-ı illiyin e çıkarırsın?" deseler batman begins derim öyle klas bir remakedir. bir diğeri için (bkz: star trek)
benim gibi çabuk sıkılan bir adamın dahi,az önce üçüncü defa izleyerek keyif aldığı filmdir. film değil, sanki felsefi bir ekolün giriş demosu olan mantık şaheseri.

diğer kahramanlar gibi hayali,uç ve saçma gelmeyen,bize batman i yakınlaştıran,içselleştiren,insanlaştıran bir yapım. bir çağrı filmidir sanki, insanlık için çabalamaya,mücadeleye. bence,asla sıradan değildir. başarısız eski filmlerle yok olmaya yüz tutturulmuş bir kahramanı böyle bir geri dönüşle diriltilebilmesinin yanı sıra, ımdb puanı,dark knight a yönelik yaşanan ilgi patlaması da bunu kanıtlar niteliktedir. sadece felsefi altyapısı,diyalogları için dahi izlenmelidir.
yukardaki entry sonrası filmden hoşuma giden bazı cümleleri paylaşmak istedim.
--spoiler--
-intikamcılar,kendi zevkinin içinde yuvarlanarak kaybolan tiplerdir,yani yok edilebilirler. ya da hapse girerler. ama insan üstü biri olabilirsen,kendini bir ideale adayabilirsen,sana engel olmazlar. o zaman başka biri haline gelirsin.

-neden düşeriz biliyor musun?
tekrar kalkabilmeyi öğrenmek için.

-suçluya hoşgörü olmamalıdır. suç,toplumun aşırı anlayış göstermesinden bu kadar büyümüş,çoğalmıştır.

-eğitim hiçbir şeydir,ama istek her şeydir.

-korkuyu birinin üzerinde kullanmak için, önce kendi korkularının efendisi olmalısın.

-öfken babanın hata yaptığı gerçeğini gizleyemez.
-bu öfke yas tutmanı engelliyor ve hafızandaki sevgiyi siliyor,ümidini zehirliyor. birgün o sevdiğin kişinin hiç olmamasını isteyeceksin. böylece acından ayrılacaksın.

-geçmişinizi ne yapacağınızı söylemek bana düşmez. ama gelecekte ne yapacağınızı düşünen insanlar olduğunu unutmayınız.

-korkunç bir düşünce bir hayalet halini almalısın.
-tiyatral-yetenek-aldatmaca başlangıç için güçlü silahlardır.

-sorun aslında ne olduğun değil,yaptığın seyler seni diğerlerinden ayırır.

-kirli işleri olduğunu bilmediğim biriyle asla çalışmazdım.

-orman fazla vahşi olduğu zaman,yangın kaçınılmaz hale gelir.

-asırlar geçtikçe silahlarımız daha etkili oldu,ama gotham da yeni bir silah kullandık:ekonomi.
-yeterince aç yaratırsan,herkes suç işler.
--spoiler--