1. 1.
  sinema kariyerine küçük bütçeli animasyonlar çekerek başlayan amerikalı yönetmen, ilk büyük çıkışını beterböcek adlı filmle yapmıştır.. hayal gücü sonsuz geniş, koruduğu çocuksu ruhunu her filminde yansıtan ve filmlerinde gotik atmosferleri tercih eden yönetmen birçok filminde fetiş oyuncusu diye adlandırılabilecek johnny deep ile çalışmıştır.
  8 -2 ... panapa
 2. 2.
  25 ağustos 1958, amerika.
  batman filmleriyle de yeteneğini ve başarısını kanıtlayan yönetmen.
  (bkz: grotesk)
  2 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  helena bonham carter ile birliktedir..*
  1 ... panapa
 4. 4.
  (bkz: the nightmare before christmas)
  (bkz: corpse bride)
  3 ... dramtatatam
 5. 5.
  maymunlar cehenneminden kaçış filmini izledikten sonra bende büyük bir hayel kırıklığı yaratan fakat heme akabinde 2 yıl sonra büyük balık filmiyle beni kendisine ve sinema tekniğine hayran bırakan, o filmi gördükten sonra kendisini dikkatle takip etmeme neden olan bence gelecekte çok daha iyi ve olgun işler yapabileceğini düşündüğüm 48 yaşındaki amerikalı yönetmen...
  2 ... msd
 6. 6.
  johnny depp'in oyunculuğunu çok beğenen, nerdeyse iki filminden birinde oynatmış sinemanın dahi çocuğu olarak bilinen yönetmen.
  2 ... i m from absürdistan
 7. 7.
  (bkz: beetlejuice)
  (bkz: nightmare before christmas)
  (bkz: charlie s chocolate factory)
  (bkz: corpse bride)
  (bkz: mars attacks)
  (bkz: big fish)
  (bkz: sleepy hollow)
  fimleri birbirinden güzel olan, johnny depp ile biraraya geldiğinde tadından yenmeyen, özellikle big fish'inin üzerine film tanımadığım en başarılı yönetmenlerden biri.
  6 ... noodle
 8. 8.
  (bkz: edward scissorhands)
  2 ... alas
 9. 9.
  25 ağustos 1958 doğumlu olup burbank California da büyümüştür ve California sanat enstitüsünde animasyon okumaya başlamış ve bir süre Disney de çalıştıktan sonra oradan ayrılıp birçok animasyona ve filme imza atmıştır. Filmografisine göz attığımızda özellikle 80 kuşağını derinden etkileyen birçok filmi görürüz
  Bunlardan bazıları:

  Micheal keaton ın mükemmel oyunculuğunu izlediğimiz Beetlejuice
  Yine micheal keaton lı ama aynı zaman la Jack Nicholson ve danny de vito lu Batman
  Ve Batman returns
  Jhonny Depp le Edward Scissorshand
  Mars attacks
  Ve en sonunda Charlie and the chocolate factory.
  liste böyle gider... * *
  1 ... aflterxosruanrgise
 10. 10.
  ilk uzun metrajlı filmi beter böcek'le gönülleri fethetmiş yönetmen. filmlerinde fantastik ögeler barındırır. (canavarlar, robotlar, zombi köpekler, devler gibi..) 2003 tarihli big fish isimli filmi sanki yaptığı bütün filmlerin hayal ürünü olmadığına gerçek olduğuna dair bir derlemedir. çocukken arkadaşlarının oyuncaklara falan ilgi duymasının yanısıra burton mezarlıklara ilgi duyuyormuş.ilginç..
  1 ... illegal