bugün

entry'ler (1398)

ari aster

midsommar, hereditary ve Beau Is Afraid filmlerinin yönetmeni .

beau is afraid

değişik yönetmen Ari Aster'in, Joaquin Phoenix'i başrolde oynattığı son filmi. süresi uzun ve zaman zaman sıksa da, gerçek ve hayal arasındaki gelgitler merak uyandırıyor.

dusan kovacevic

sırp metin ve senaryo yazarı. kara ve absürt mizah konularında kalemi çok kuvvetlidir.

(bkz: underground)

slobodan sijan

yugoslav sineması'nın vazgeçilmez taşlarından birisi. dusan kovacevic ile işbirliği yaptığı komedi filmleri meşhurdur.

kako sam sistematski unisten od idiota

1983 yugoslav komedi filmi. bu tür filmleri ile ünlü slobodan sijan yönetmeni ve başrolde danilo stojkovic var.

danilo stojkovic

sayısız filmde oynayan sırp aktör. bilhassa komedi filmlerindeki performansı üst düzeydir!
bazı filmleri:

(bkz: underground)

(bkz: ko to tamo peva)

(bkz: Balkanski spijun)

(bkz: Kako sam sistematski unisten od idiota)

(bkz: maraton ailesi)*

balkanski spijun

filmi neredeyse tek başına, Danilo Stojkovic götürmekte ve absürtlük derecesini katlamaktadır!

back to 1942

1942 senesinde, japonların çin'le savaşı sırısında, çin'de yaşanan muazzam kıtlığı konu alan film. uzun ancak sıkmayan anlatıma, meşhur aktörlerden Tim Robbins ve Adrien Brody de eklemişler ancak bunların rolleri kısa ve kenarda kalıyor.

afet filmi başlığını sevenler için bire bir.

tayland da mağarada mahsur kalan çocuklar

(bkz: Thirteen Lives)

thirteen lives

meşhur yönetmen ron howard'ın, tayland da mağarada mahsur kalan çocuklar'ın kurtarılışı hakkında çektiği 2022 model afet filmi. Viggo Mortensen, Colin Farrell ve Joel Edgerton gibi isimler var kadroda. dalışve su altı kurtarma konusuna ilgi duyanları boş çevirmeyecek bir yapım.

million alyh roz

alla pugacheva'nın en meşur şarkısı. milyon tane kırmızı gülden bahseden slow bir parçadır. sovyet diyarı ile hiçbir alakası olmayanlar dahi bir şekilde duymuştur. 80'leri başında çıktığı halde, hala çalar sağda solda.

nu pogodi

sevimli bir tavşanı kovalayan kurt ve bunların etrafında dönen, klas bir sovyet yapımı çizgi film. 70'lerde çıktığı düşünüldüğünde, animasyon kalitesinin oldukça yukarıda olduğu hemen fark ediliyor.

ismin türkçesi ise aşağı yukarı şu şekilde tercüme edilebilir:

"hele bekle bakalım!" hatta

"hele sen bir dur bakalım, sana neler edicem!"

vladimir visotskiy

çatallı sesi ve bağırırak şarkı söylemesi ile, 1 km. öteden bile rahatlıkla farkedilebilen bir şarkıcı idi. Birçok sinema filmi ve dizide kullanılmıştır eserleri. hatta meşhur nu pogodi çizgi filminde bile.

leonid kuravlyov

ivan vasilevich menaet professiyu filminden ve daha nice sovyet dönemi eserinden tanınan moskovalı aktör. andrey tarkovski ile de sınıf arkadaşıdır.

what we do in the shadows

dizi olanı, her ne kadar filmin absürtlük seviyesine varamasa da, hem orijinal yan karakterleri hem de enteresan olayları ihtiva etmesi bakımından, absürt komedi sevenleri boş elle göndermez!

hele de the trial bölümü, vampir yapımlarına, ucundan kıyısından bulaşmış olan neredeyse tüm oyuncuları bir araya getirdiği için, kendi çapında bir efsane olmuş!

musafaha

günümüzde moda olan, parmakları tutmak şeklindeki tatbikat, tevatürle gelen ve sünnet olan modele pek uymuyor sanki:

https://youtu.be/Twt6X2T_vmo

ekşi sözlük

ateist, anarşist, hedonist, pozitivist, heterodoks ergenlerin, beğenmedikleri her şeye sövme platformuna dönüşen oluşum!

freddie mercury

uyuşturucu ile iyice desteklenmiş parti gecelerinde, sayısız erkekle ilişki yaşayan, bu çarpık ilişkilerinden aids kapan, su testisi su yolunda kırılır kabilinden aids sebebiyle ölen ahlaksız!

gel gör ki bazı çevreler, bunu neredeyse aziz falan ilan edecek! hele şimdi filmi de çıktı, oscarfalan aldı ya, "yahu bu herif sapığın teki" diyenleri homofobik, gerici diye yaftalayıp, bildiğin "tabu" betonlayacaklar karşımıza.

ahlaksız ünlüler kervanının en önde gidenlerinden birisi bu... peşlerine takılan gençlerin ahlaki ve dini seviyesini yozlaştıran, mercury gibi daha niceleri var:

https://denizbalaban.blog...yragn-tasyan-unluler.html

birleşik krallık parlamentosu

ingiltere'yi de kapsayan krallığın parlamentosu. westminster denilen ucube ve sayısı binleri aşan binada bulunur. avam kamarası ve lordlar kamarasından müteşekkildir.

bu parlamentonun en büyük özelliği, ülkenin kendi tarihine bağlılığına paralel olarak, sahip olduğu enteresan gelenekleridir. avuç kadar bir yer olan avam kamarasında, bunları ayan ve hatta beyan şekilde görürüz. tören gürzü, oturma düzeni, hitap şekilleri, renkli meclis yöneticisi hakkında derinlemesine malumat:

https://denizbalaban.blog...uklarnda-bir-ulke-ve.html

dost

hak ve özgürlükler hareketi'nin ahmet doğan'dan sonraki lideri iken, hava sahamızda düşürülen rus uçağı gerginliği sırasında, türkiye'den yana saf tutmasıyla, fahri lider doğan tarafından kovulan lütfi mestan'ın kurduğu siyasi parti. 26 marttaki seçimlerde varlar ama bakalım höh'ten ne kadar oy bölebilecekler.