bugün

bir-iki sene oncesine kadar istanbul'un dort bir yerini saran fast-food mekanları. yavas yavas modaları gecmeye basladi.

http://www.youtube.com/watch?v=pyS18slDhK4
simit besininin yıllarca ezildikten sonra, saray adı altında gönlünü alma çabasıdır.
Dünyanın en trişkadan ve lezzetli sarayı.
öncelikle belirtmek gerekir ki simit sarayı bir markadır. yani ismiyle özdeşleşmiş markalardandır.

yazları sinek avlamaları hasebiyle sadece kış için ayakta duramayacak müesseselerdir. türkiyenin her tarafında bir anda parlamıştır.
Çaylarinin bir kere guzel oldugunu gormediğim cogalmaya meyilli mekanlar
boku cıkan simit hedesi;
cokomikli simit, tahinli simit,pekmezli simit...
genelinde kötü müzik çalınan, sürekli bir uğultunun hakim olduğu, türbanlı popülasyonu yüksek olan kaçılası mekanlar.
tüm dünyaya yayılmasını arzu ettüğümüz lezzet saraylarıdır.
kimse mahrum kalmasın. bu lezzetten.
bir çok kafeye göre ucuz olması nedeniyle daha çok abazan kesimin,sabahtan akşama kadar bir çay içip kız tavlama hevesiyle gittiği ve birçoğunda başarılı olduğu yerlerden susamlı olanıdır.sayısı abazan sayısıyla doğru orantılı olarak artmaktadır.genelde arabesk müzik çalarlar.parasız kalmadıkça uğranmaması gereken ya da illa ben simit yiyecem diye tutturursanız paket yaptırmanız tavsiye olunan yer.
Osmanlı zamanında öğrencilerin (erkekler tabii ki) takıldıları saray.
(bkz: geleneksel fastfood)
(bkz: varoş toplama kampı)
kurucuları odtülü ve boğaziçili iki kişidir. simiti güzeldir. birçok türevi türemiştir. kocaeli'nde büyük bir ticari potansiyeli olan sokak simitçilerini mahvetmiştir..
eskiden katı besin olan ama saray furyası ilesuyu cıkan bi besindir
imalathaneleri sıkça uğur dündar tarafından basılan, simitten yüzlerce farklı ürün üretme yetisine sahip, simit adı altında undan imal edilen ne varsa tezgahında satan mekanlar. isimleri şöyledir bazılarının;
(bkz: x simit sarayı)
(bkz: simtçi)
(bkz: simidim)
(bkz: simitistan)*
simidin kapitalistleştirilmesi.
kim derdi ki gariban yiyeceği simit saraylara yerleşek ve son susam tanesine kadar sömürülecek. her sektörde olduğu gibi bu sektörün de posasına kadar kullanılacağı aşikar. internet cafeler de aynı şekilde başlamış ve bir sokakta ikiye çıkacak kadar yayılmıştı. simit sarayları da her yerde karşımıza çıkan, bir grupla dolaşıldığında, gidilecek mekan olarak belirlenmesine her zaman karşı çıktığım ve karşı çıkacağım mekan..
saray olarak adlandırılan bu simit satış yerlerinin ahırdan farkı yoktur bence çok pis, havasız ortamlardır beni simitten soğutmuştur bu yerler oysa bir simidi çay ,ayran ya da gazozla yemek çok güzeldir ama sary da değil.
(bkz: simit)
(bkz: simit sektörü)
lümpen mekanı şeklinde bir genelleme gayet isabetli olur bu dükkanlar için... o sorun değildir; sosyal statü üçgeni diye bir şey var; dibi elbette daha geniş olacak, da, nahoş olan oto-durum(sal) naçizane bende'niz için; saray gibi anlamsal çağrışımları çok yüksek ve hakiki manada 'elit'; iyice bizden, bizim yüce kültürden bir latif öğe olmuş, olaagelmiş bu üstün kelimeyi işbu 'tektip dandik united' mekanların dejenere etmesi, akıllardaki algısal karşılığını susamı yolunmuş simite çevirmesidir...
ilk duyduğumda simitten yapılmış bi saray hayal etmiştim, lakin simit satıyolarmış sadece.
bizim gariban smitiçilerde şovalye kostümü giysin abri de tam olsun fantezi.
simiti simit dışında herşeye benzeten yerler.
kaşarlı tost -- kaşarlı simit
sucuklu tost -- sucuklu simit
sosisli sanvic -- sosisli simit
kıymalı poğaça -- kıymalı simit
patatesli börek -- patatesli simit
yurdum insanını kafede oturma lüksüne kavuşturan,
2001 krizi sonrası ortaya çıkmış mekanların ortak adı.
eskiden yol kenarlarında oturarak karnını doyuran alt sosyal tabakadan insanlar
simit sarayları sayesinde insan gibi karın doyurabilmektedir.
ilk olarak; eski borsacı abdullah kavukçu tarafından mecidiyeköyde açılmış olan simitçi.
(bkz: abdullah kavukçu)
izmirliler için ,

(bkz: gevrek sarayı)