1. 1.
  uzay yolu tv dizisinin orjinal adı.
  (bkz: Mister Spock)
  (bkz: Kaptan Kirk)
  (bkz: Atılgan)
  1 ... aabi
 2. 2.
  bir yerden bir yere ışınlanma teknolojisi, sivri kulaklı mr. spock ve gemi mürettabatının giysileri ile unutulmayan kült dizi. 1979' da uzun metrajlı filmi çekilmiştir.

  (bkz: turist ömer uzay yolunda)
  ... oylumunelumune
 3. 3.
  ingilizce özgün adı ile "Star Trek" , Türkçesi ile "Uzay Yolu", Gene Roddenbery tarafından yaratılmış bilim kurgu televizyon dizisidir.
  Amerikan NBC televizyonunda ilk kez 8 Eylül 1966 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. 1966-1969 yılları arasında, "Kafes" (The Cage) adlı ön bölümü, üç sezonda toplam 79 bölüm takip etmiştir.

  Kaptan James T. Kirk komutasındaki yıldız gemisi Atılgan (U.S.S Enterprise NCC-1701), beş yıllık görevle, uzayın ayak basılmadık yerlerine giderek garip dünyaları keşfetmek, yeni hayat türleri aramak ve yeni uygarlıklar ile ilişkiler kurmak için uzayda yolculuk eder durur.
  Olaylar 2245 yılı civarlarında geçer ve yıldız gemisi Atılgan , Birleşmiş Gezegenler Federasyonu yıldız filosunda yer alır.
  O tarihlerde Dünya gezegeni tamamen birleşmiş olduğundan Atılgan'ın mürettebatı farklı ulusların bireyleridirler. Vulkanlı Spock gibi uzaylılar da vardır takımda , daha sonra Vulkanlı dışında başka uzay milletleri de katılmıştır kadroya.
  Kaptan Kirk Iowa'dan bir Amerikalı , Chekov - Rus , Uhura - Zulu , Sulu - Japon , Scotty ise iskoçtur.

  Dizinin her bölümü istisnalar dışında , farklı ellerden çıkan senaryolarla ve farklı yönetmenler tarafından çekilmiştir. Bu tekdüzeliği önlemiş ve her bölüme ayrı bir bakış katmıştır.
  TRT tarafından duyarlı bir şekilde yapılan çeviri ve seslendirmeler, o dönemlerde pek az kişinin kullandığı tarayıcı , alıngaç , bilgisayar gibi kelimelerin halk tarafından benimsenerek dilimize kazandırılmasını sağlamıştır. O yıllarda çok fazla bilinmeyen Lazer, ışınlama, ışık hızı vb. gibi birçok bilimsel kavram ile de bu dizi sayesinde tanışılmıştı.
  Kaptan Kirk'in iradesi, Spock'ın mantığı, işlenen bilimsel temalar, o zamanlarda bir çok kişiye ilham kaynaklığı etmiştir.
  Uzay Yolu Turist Ömer Uzay Yolunda (1973) filmine de ilham kaynağı olmuştur. Hulki Saner'in yönettiği filmde başrollerde Sadri Alışık ve o yıllarda TRT de yayınlanan dizideki seslendirmeyi yapan tiyatro sanatçıları oynamışlardı.
  3 ... roknorinto
 4. 4.
  hakkında daha fazla bilgim olsun isteyen herkesin http://memory-alpha.org/en/wiki/Main_Page i görmesi gereken dizi. adamlar üşenmemiş, dizinin wikipedia benzeri bilgi sitesini yapmışlar. gece gece ayağa kalktım alkışladım, babam duvara vurdu gup gup.
  2 -1 ... tankut kabza
 5. 5.
  https://video.uludagsozluk.com/v/dalga-dublaj-takimi-4308/


  bu da komik dublajlısı. nostalji komedi bir arada.
  2 ... serbest radikal
 6. 6.
  bir amerikan Tv dizsinin orjinal adı. Türkiye de uzay yolu olarak yayınlanmıştır. Sonundaki trek kelimesi arapçadan gelmektedir. Kökü 'tarik' dir tarikat/yol anlamında kullanılmıştir.
  -1 ... swalyangoz
 7. 7.
  Halen 40. yılını kutlayan, The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager ve Enterprise adlı, ilk üçü yedişer, sonuncusu dört yıl devam etmiş dört spin-off vermiş, bugüne dek on adet sinema filmi çekilmiş ve on birincisi J J Abrams tarafından çekilip 2008 Noel'inde sinemalarda görücüye çıkacağı resmen açıklanmış dehşetengiz ve Cem Yılmaz'ı meşhur edecek denli dünya çapında kült bilimkurgu klasiği.
  ... cloudynow
 8. 8.
  fimlerini de listeleyelim, eksik kalmasın:
  -the motion picture :dizinin 69da yayındna kaldırılmasından sonra çekilen ilk film. (ekibi topluyoruz olgusu)
  -the wrath of khan: orijinal dizideki bir bölümün devamı niteliğinde; üstün insan khan'a kirk'ün ayar verdiği film. genelde serinin en iyi filmi kabul edilir.
  -the search for spock: önceki filmin devamı.
  -the voyage home: serinin en makara filmi.
  -final frontier: tanrıyı arama muhabbeti.
  -undiscovered country: orijinal ekibin veda filmi.
  -generations: next generation tayfasıyla orijinal ekip arasında köprü şeyi.
  -first contact: next gen. tayfasının en iyi filmi.
  -insurrection: gençlik pınarından içelim güzelleşelim filmi.
  -nemesis: wrath of khan'ın gişede baş aşağı giden nex gen versiyonu.
  -star trek (2008): J J Abrams ve ekibi (Kurtzman, Orci ve Lindelof) tarafından diziye ilgiyi canlandıracağı umuduyla çekilecek film. Mr. SpockHeroes'taki Sylarcanlandıracak.

  güncelleme: filmde orijinal Mr.Spock Leonard Nimoy'un Spock'ın yaşlı, Zachary Quinto'nun ise genç halini canlandıracağı açıklandı. Ayrıca, iletişim subayı Uhura'yı Zoe Saldana, genç ensign Pavel Chekov'u ise Anthony Yelchin oynayacak. Filmin baş kötüsü Nero'yu Eric Bana canlandıracakmış. Filmin bir bölümü izlanda'da çekilecekmiş.
  1 ... cloudynow
 9. 9.
  eskilerden kalmış bir flimdir.kaptan körlk ve mistır spark ikilisinin konuşmaları vazgeçilmezdir.
  ... efe misin
 10. 10.
  fragmanları:

  https://video.uludagsozluk.com/v/star-trek-1258/

  ... limit