bugün

entry'ler (226)

incilde muhammedin geçtiğini sanan cahil

sadece incil'de değil tevrat'ta da geçer.

(bkz: http://www.sorularlaislam...nubuvvetine-delildir.html)

(bkz: http://www.sorularlaislam...-ornek-verir-misiniz.html)

cumhurbaşkanlığı forsu

max payne 3 oyununda tesadüfen karşılaştığım forstur.

(bkz: http://galeri.uludagsozlu...C4%9F%C4%B1-forsu-688974/)

filistinde yıllardır bebekler ölürken tanrı nerede

bebeklerin ölümünün sorumlusu olarak yozlaşmış insanlığı suçlayacağına, suçu (inanmadığı) allah'a atarak kendini kahraman zanneden zavallı sualidir. aslında ortak bir acımız vardır: öldürülen bebekler. evet, bir bebeğin öldürülmesine hangi insan sevinebilir; bu katliamdan kim memnun olabilir ki

kutsal kitapta da bahsedilen zalimleri suçlamak yerine direkt tanrıyı suçlamak ya da inkar etmek için bahane üretmek acizce bir davranıştır. ayrıca işin kolayına kaçmaktır.

bu soruyu sormak, allah'ı ve onun adaletini inkar ederken aslında adaletsizliğin savunuculuğunu yapmaktır. şöyle basitçe anlatmaya çalışayim:

elimizde bir bebek, bir kız çocuğu, bir de yaşlı teyze olsun. ayrıca bebeği katleden, kız çocuğuna tecavüz eden ve de yaşlı teyzenin bileziklerini çalan bir zalim olsun.

allah'ı ve onun adaletini inkar edersek: ahiret yoktur. herkes öldüğünde; bir bebek öldürüldüğüyle kalır. kız çocuğu tecavüz edildiğiyle kalır. yaşlı teyze gasp edildiğiyle kalır. bunların hepsini yapan zalime ise yaptıkları yanına (ona göre)kar kalır.

allah'ı ve onun adaletini kabul edersek: ahiret(hesap günü) vardır. ve kısaca söylüyorum; hiç bir zulüm hiç bir zalimin yanına kar kalmaz.

işte şimdi bize iki şeyden birisine inanmak kalıyor: ya zalimliğin/zulmün (tekrar ediyorum zalimlere göre kar) zalimin yanına kar kaldığı bir adalete inanmak ya da boynuzsuz olanın boynuzu olandan bile hesap soracağı ilahi adalete inanmak kalıyor.

bu iki tercihten birini yapmakta insan özgür bırakılmıştır. yukarıda alay edilen imtihanının da ana konusudur bu aynı zamanda.

neyse... oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. insanlar mutsuz ve gergin. allah zalimlere fırsat vermesin. hepimize hidayet versin. selamlar...

5 şubat 2012 fenerbahçe beşiktaş maçı

fenerbahçenin kazanıp şaşırtmaması gereken maçtır. ayrıca bu maçı radyodan dinlemek çok üzücüdür. keşke izleyebilsem internetten filan... *

16 ocak 2012 manisaspor fenerbahçe maçı

maç bir an önce bitsin diye kendini yerlere atan manisaspor oyuncularının ve son dakikada yine aynı sebepten ötürü oyuncu değişikliği yapan manisaspor teknik direktörünün emeline ulaşamadığı karşılaşmadır. şimdi çıkar birileri hakemdi, uzatmaydı, şikeydi bıdı bıdı konuşur... dua etsinler adam gibi bir forvetimiz yok yoksa bu maçın hakkı en az 6 - 1!

dip not: fenerbahçe borani'yle yollarını ayırıyor diye zırt pırt haber yapan spor medyasına selamlar...

siyasi görüşü islam olmayan müslüman

islamın siyasi görüş olmadığını bilmeyen birinin tespitidir.

allah

yerin göğün yaratıcısı, varlığın da yokluğun da üzerinde olan, yüce merhamet sahibi ve tek mutlak galiptir.

31 yaş

(bkz: 31 yaş şiiri)

lise arkadaşının erikli su getirmesi

benim de bi arkadaşım vardı öyle. hala var. sırmakeş su da çalışıyordu. kapıyı açtım. vay sucuu dedim. girsin ucuu dedi güldük. (yazar burada çalışmanın ayıp olmadığını arkadaşlığın maddi değil manevi önemi olduğunu anlatmak istiyor)

sohbetin devamında öğrendimki su bölge bayisiymiş. yani sahibiymiş. günde yaklaşık 300 su satıyormuş. 4 minübüs dağıtım yapıyormuş. işçilerin biri fıtık olduğu için dağıtıma kendi çıkmış.

(eğer sorun maddiyat ise de: bir adet sudan elde edilen kar 3 tl. günde 300 su 900 tl. aylık kar 27.000 tl! masraflar 7000 tl olsun adamın eline geçen net para 20.000 tl! evet aylık geliri 20.000 tl olan adam su dağıtmaktan utanmıyorda baba parası yiyerek evde internette aval aval takılan eziğe ne oluyor sorarım)

arkadaşımı en son kanyon alışveriş merkezi otoparkında gördüm. altında 2009 model audi a4 yanında da nişanlısı vardı...

gheorghe hagi

iyi futbolcu; kötü teknik direktör.

alex de souza

ileride teknik direktör olarak ta fenerbahçe'de görmek istediğim futbolcudur.

d.n*: hagi'den çok daha iyi bi teknik direktör olacağı kesindir.

türk kizlarinin kendilerine olan asiri güvenleri

bu özgüveni facebook taki abazanlara borçludurlar.

cem yılmaz ın istiklal marşı

cem yılmaz'ın resmi facebook sayfasında yalanlanan şiirdir. cem yılmaz'a ait değildir.

buried

sinemaya gidip izleyemediğim için üzüldüğüm filmdir. evde ekran başında da izleniyor tamam ama bu film kap karanlık bi ortamda, dev perdede izlenmeliydi...

--spoiler--
film ayrıca amerikayı ağır bi şekilde eleştirir. izleyeni gerdikçe gere. bence bu filmi izlemek saatlerce sevişip boşalamamaya benziyor: yani film sarıyor(sürüklüyor) ama film bittiğinde de gerginliğiniz devam ediyor.
--spoiler--

ak parti nin tecavüzcüleri hadım ettirmesi

gereksiz eylemdir.

hadım değil de, özel bi ekip kurdurup ziktirmek lazım bu tecavzcüleri.

edit: tecavüzcülere orospu çocukları demeyi unutmuşum.

facebook

kekolar sayesinde türk kızlarının dötünü tavana vurdurtan* site.

shutter island

sıkmayan, sürükleyici filmdir. filmin yönetmeni de takdiri haketmiştir bence...

ayrıca: çok güzel bi film olmasına rağmen nedense hala izleyen biriyle karşılaşamadım.

--spoiler--
leo nun mağarada kadını bulduğu sahnede, kadın bardağı alıyor, su içerken nedense bardak kayboluyor. Bu bir çekim hatası mı konu ile mi ilgili hala anlayamadım.
--spoiler--

tom hanks

forrest gumpdaki oyunculuğuyla bi insana gerizekalılık bu kadar mı yakışır dedirttirmiştir. nadir kötü filmi bulunur kendilerinin.

mulholland dr

-seneryoyu senaristten başka kimsenin anlayamayacağı şekilde yazmak
-izleyicinin bi bok anlamamasını sağlamak
-kamerayı yarım saat bulanık gösterip sonra netleştirmeler
-bir buçuk saat olması gereken filmi iki buçuk saate uzatmaya çalışmak
-seyirciyi gereksiz* yerlerde germe
-sonunda rüyaymışmış yok mavi sandıkmış kara kitapmış gibi dandik gizemler bırakmak:

filmin sanatsal değerini arttıramaz. *ok gibi film arkadaş! yönetmeni de öyle... gerçi filmin bazı sahnelerinde bende güzel bi hareketlenme olduğunu sizlerden saklamak istemem. ama yine de mok gibi filmdir kendileri.

filmi iki kere izledim ve filmi tam olarak çözdüm. yine de hiç bi boka o kadar da şaşırmadım *mına koyim. yine *ok gibi yine *ok gibi.

özet isteyenler için: (bkz: #1982942)

yazarların en çok korktukları şeyler

''korkunun kendisinden başka korkulacak birşey yoktur!'' der bir filmde.