1. 1.
  tim burton'ın yönettiği '92 yapımı serinin ikinci ama burton'ın son batman filmi. danny devito, michelle pfeiffer, christopher walken gibi yıldızların döktürdüğü bu kimine göre* serinin en iyisi olan filmde, kahramanımız* penguen'e ve kedi kadın'a karşı karlı bir gotham city atmosferinde amansız bir savaş verir.

  çoğu sinemasever için son gerçek batman filmi budur, joel schumacher'in çektikleri seriye bir ihanet olmuştur malesef.
  3 ... kenjin
 2. 2.
  (bkz: #1035424)
  1 ... martin edilen
 3. 3.
  gotham cityi son defa gothic havasında, batmani son defa "gerçek karanlık ve sade bir yarasa" görünümünde izlediğimiz çizgi roman başyapıtı.
  2 ... endustriyel siyah
 4. 4.
  gotham city nin ilk filmden daha gotham city olduğu, batman kostumünün ilk filmdeki gibi kartonumsu olmadığı, müzikleriyle ve atmosferiyle kült mertebesine erişmiş bir filmdir. danny de vito nun çizdiği the penguin portresi müthiştir. michael keaton ın da batman olma konusunda aştığı rahatlıkla görülebilir, keşke tim burton ın serisi uzasaydı da onu daha uzun izleyebilseydik.
  2 ... disco inferno
 5. 5.
  tekrar tekrar izlediğim tim burton tarafından yaratılmış bir daha öylesi gelmemiş görsel şölen.
  2 ... portakalli irish cream
 6. 6.
  the penguin'in ölüm sahnesi adama o kadar koyar ki bu filmde, bir 70lik açasınız gelir. zaten film genelde böyledir, batman bunalım halinde, alfred'le ne zaman konuşsa '' ne olacak bu memleketin hali'' diyecekmiş gibi. ayrıca bu filmin senaryosunu nolan yazsa kesinlikle bu kadar zayıf kalmazdı...
  3 -1 ... anything is possible
 7. 7.
  serideki* en güzel gotham city'e sahip filmdir.
  2 ... mosquito queen
 8. 8.
  --spoiler--
  the penguin'in adamın burnunu ısırarak ham yapmasını unutamadığım film.
  --spoiler--
  2 ... the europaen union anthem
 9. 9.
  en karanlık batman filmi. atmosferi ilk filminden daha karanlıktır. gotham city daha da korkunç bir hal almıştır. danny devito nun oyunculuğu unutulmaz.
  2 ... koylu goren masum uzayli
 10. 10.
  batman serisinin asla yeri doldurulamayacak gibi görünen, tim burton imzalı en iyi filmi. ne yazık ki şu anda ülkemizde orjinal dvdsi bulunamamaktadır. *
  1 ... windows kullanan mac hayrani