bugün

türkiye'nin gelmiş geçmiş en güzel şiir okuyan sanatçısı. yusuf hayaloglu, ahmet arif ve attila ilhan şiirlerini daha bir güzelleştirir okuyunca. değeri - diğer tüm gerçek sanatçılar gibi- bilinmedi. çok sevdiği ülkesinden uzakta, sevmediği bir şehirde -bkz. paris- yalnız başına -yanında sadece eşi vardı- öldü...
[http://vimeo.com/16145855]
Zamanında çok dinlediğim efsane adam. görüşleri, karakteri beni ilgilendirmez ama yiğidi öldürüp hakkını veriyim, Türkiye'nin sayılı sanatçılarından biriydi. yemin ederim eğer o olaylar olmasaydı da uzaklarda ölmek yerine vatanında, memleketinde ölseydi cenaze konvoyunda rahat 2 milyon kişi olurdu.
öldüğüne hala bile inanmak istemediğim, şarkılarıyla her köşebaşı delikanlısının gönlünde taht edinmiş tatlı eşkiya.
her dinlediğinde aynı tadı, farklı duyguları verebilen ender insanlardan. keşke ölmeseydi...
nur içinde yatasıca...
bu ülkede boktan başka birşey üretmeyenlerin sanatçılığına laf attığı kişi. müziğini beğenip beğenmemelerini kastetmiyorum, sanatsal anlamda eleştirmiyor çoğu. bu boktan eleştiriyi yapan insanlardan daha çok ülkesini seven, ülkesinin hasretiyle ölen kişi. sanatçısına nasıl davrandığını görüp, mehmet ali ağca ve bilumum katilleri omuzlara alan halkı görünce utandım. yazarını linç etmeye kalkışan, sanatçısını yurtdışına tek başına ölüme gönderen halk hiçbirşeyi haketmiyordur.
bölücülü yanlısı olduğu ortaya çıktıktan itibaren gözümde sanatçı kişiliği sona ermiş kişidir. ölümlerden ölüm beğenmelidir denilesi, temiz öldüğü için de şanslı olan kişi.
fikirlerine katılmasamda şarkılarını yüreğimle dinlediğim pek çok duyguma tecüman olmuş onun söylediği şarkıları bir daha başka bir sese yakıştıramadığım 'ağlıyormusun anne gidiyor hayırsızın' diyen hakkında 'abi biliyomusun ölmemiş estetikle değiştirmişler'diye geyik üretilen sanatçı
şimdilerde herkesin kürtçe şarkılar söyledigini görünce insan anlayamıyor. anlamak mümkün de degil. zamanında ben kürtçe şarkı söyleyip buna da klip çekicem deyince asılmıştı bu insan.

doğrudur yanlıştır girmiyorum. kürtçenin türk hükümeti tarafından kabul edilmesi içimi acıtır. ama sesimi çıkarmam, mutlak benden daha iyi bilenler vardır.

lakin, dün siz benim dinlediğim bir şarkıcıyı, sanatçı* kürtçe şarkı söylediği için asarken, bugün ülkenin en çok izlenen programlarında ibrahim tatlıses'ler, izzet yıldızhan'lar nasıl kürtçe şarkı söyler ulan benim gözüme baka baka??

siz bana bunun hesabını nasıl verirsiniz?

bu adam göte göt dediği için mi sürgün edildi?

kürtçeyi sevmiyorum, ama sizden nefret ediyorum, uyum yasaları, avrupa birliği diye diye poponunuzu sattığınız için. ülkenin karakterini sattığınız için.

son olarak ahmet kaya iyi bir şarkıcı, sanatçıdır. şarkılarını severim.

kendisini de severim. pkk'lı olduğuna hiçbir zaman inanmadım. ben kürtüm dedi bağıra bağıra. şuçu da buydu. kaldıramadık.

sevmediğim bir olay, ama mecburen;

tanım: ölmüş sanatçı.
artık o bir ölü
toprağın altında gömülü

sanatcı adamın bölücülükle mölücülükle işi olmaz. varsa sanatcı değildir sanatcılık baş kaldırmak bölücülük yapmak değildir
ahmet kaya da boyle biridir
bugünlerde yine 'acaba yaşıyor mu' söylentisi ortaya atılan, magazincilerin eşi gülten kaya'yı aradıklarında telefona çıktığını iddia ettikleri sanatçı, müzisyen vd.
kaya gibi dertlerin adamı.
öldükten sonra iki tane albümü çıkmış ölü...
(bkz: yersen)
ne kürt olmayı, ne türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayı, ne de solcu olmayı başaramamış rahmetliktir. keşke sadece sanatçılık yapsaydı.
hiçbir şey demem Memleket Hasreti derim.
http://www.showtvnet.com/...elgesel/aynalar/ahmet.asf
ideolojisi bana hiç uymasa da şarkılarını dinlemekten zevk aldığım kişidir (bkz: yiğidi öldürüp hakkını vermek)ancak bazı kişiler gibi murat, kartal şahin ya da murat görünümlü şahin arabalarda, mahalle arasında volume düğmesini sağ tarafa kökleyip dinlemeye kalkarsanız küfür yersiniz, hakkınızdır.
kökeni, gelmişi, geçmişi beni uzaktan ya da yakından ilgilendirmeyen sanatçı kişilik. şarkılarının ve sesinin hastasıyımdır. ötesi de yoktur..
gerçekten çok güzel şiir okur, şarkıları da çok güzeldir fakat pkk yanlısı olması bu başarılarını bir çok insanın göz ardı etmesine sebep olmuştur. diğer pkk yanlısı olanlardan hiçbir farkı yoktur. sadece şarkı söylüyor olması onu diğerlerinden ayırmaz, ayırmamalıdır!!!
ne olursa olsun... 28 şubat sürecinin antidemokratik ortamında ona yapılan haksızlıklar da arada kaynayıp gitmiştir.
şimdi adını sık sık gündeme getirip prim yapmak peşinde olan medyamızın da o günlerde verilen emir üzerine, ahmet kaya'ya gizli bir sansür uyguladığı da ibretle hatırlanasıdır.
türkiye genelinde, hakkında hakim olan görüş; "şarkıları güzel ama politik görüşünü sevmiyorum." olan şarkıcı.
insanın tüyLerini diken diken eden sanatçı.
hadi dağa çıkıyoruz diyesi geLio insanın görüşü ne oLursa oLsun.
sesiyLe dağLarı titreteceğine inanıLan insan.
sanatını üst dorukLarında icraa eden muhtesem kişi.
dışarda mevsim baharmış
gezip doLaşanLar varmış
günLer su gibi akarmış
geçmiyor günLer geçmiyor...
(bkz: eLi öpüLesi insan)
sarkıları ve masalsı sesi, siyasi görüsü ne olursa olsun herkesi hayran bırakan sıradışı kişilik.
"Ağıtlar yakmayın adıma, ben ölmedim ölmeyeceğim" dizesi ile beni şüphelere gark ettirmiş olan sanatçı, mükemmel bir yorumcu, iyi bir dava adamı.
pkk lı olamayan mükemmel sanatçı. milli güvenlik ten mahkeme için basında çıkan pkk cı görüntülerini doğan yayın mahkemeye göndermedi ve 2 gün bilmem ne dolayısıyla kanalların kapanmasına neden oldu.,

taraflı yayıncılık.