bugün

senaristi ve yönetmeni'nin christopher nolan oldugu ters kurgusuyla insanı dumura uğratan sıradışı mükemmel bir baş yapıt.
insana kendi zekasini sorgulatan *, bir kere izlemekle butunuyle anlamanin ve tum ayrintilari yakalamanin kesinlikle imkansiz oldugu asmis film. bittiginde once bir salaklasiyorsunuz az biraz sure gecince kurgudaki deha piriltilarini idrak edip arka arkaya oha diyorsunuz. dedigim gibi ilk izlemede tum ayrintilara aciklama getirmek cok zor, o yuzden izleyenler *icin :
http://www.sinemafanatik.com/memento/mementoexp.html
(bkz: guy pearce)
(bkz: joe pantoliano)
(bkz: carrie anne moss)
izleyenlerin agzina sıçan bir filmdir. en ufak bir ayrinti kacarsa anlasilmasi imkansizdir. "gidip bi cay koyayim hele gelince devam ederiz izlemeye" tarzi bir film degildir.
(bkz: find him and kill)
filmi izlemeden önce iyi izle bak, sonra anlayamazsin, filmi izlerken de bak bak burayı aklında tut dikkatli ol burnunu karıştırma diye bir medya ve halk baskısıyla karşılaştığım için kasarak izlediğim iyi bir film.
filmden sonra kritik yapılır ve olaydan bi b.k anlamadığım ortaya çıkar.
2 kere izlenmesi gereken film. kurgu çok gariptir. akılda tutmak oldukça imkansızdır. zaman kavramı hiç kullanılmaz filmde "aha ben bu sahneyi önceden görmüştüm!" lafını bir çok söylemenize yol açar.
http://www.otnemem.com
bir sinemaseverin mutlaka izlemesi gereken film. yok böyle bir kurgu dedirten film.

http://www.imdb.com/title/tt0209144/
her yeni izleyişte gözden kaçan detayları daha iyi görebileceğiniz, defalarca izlenecek filmlerin basında gelen bir yapım. kurgu harikası..
izleyenin üzerinde iz bırakan filmlerin ipini çeker.
izledikten sonra iki gün kendime gelemememe neden olan filmdir. kurgusu senaryosu oyunculuğu aşmıştır. ulan benim niye aklıma gelmez böyle şeyler dedirtir, tekrar tekrar izlense bile sıkıntı vermeyecek bir filmdir.
(televizyonda barcelona - valencia maçı oynanmaktadır)

+maç kim kim?
-barcelona - valencia
+eskiden barcelona büyük takımdı. stoichkov vardı, koeman vardı.
-ohooo.. sen hala orda mısın ya? artık ronaldinho var, messi var gözünü seviyim kop gel artık ya!
+dostum sana söylemedim galiba benim bir hafıza problemim...
-kes lan yeter hep aynı terane!

(alıntıdır)
150 kere izlenesi film. her seferinde yeni ayrıntılar keşfediyorum ayrı bir tat alıyorum.
zaten o kadar karışık kurgusu olmasının yanında bir de tersten akan film. izledikten sonra leyla gibi dolaşır insan.

--spoiler--
iş bizim leonard ı kullanmasını bilmektir.
natalie çok güzel becermiştir bunu ve işlerini yaptırmıştır. teddy gammel ise becerememiş, canından olmuştur.
--spoiler--
ters kurgusu nedeniyle montajlamada yeni bir akım başlatmış olan filmdir. ayrıca...

(bkz: amnezi)
her karesinde farklı bir ayrıntıyı izleyiciye gösteren kurgusuyla aşmış christopher nolan filmi.
(bkz: following)
(bkz: akıl defteri)
arkadasımızı filmin basını söylemekle tehdit edebileceğimiz film.
+ nasıl filmlerden hoşlanıyosun janım ?
- marjinal filmlerden cicim...
+ hııım ! memento gibi mi şeker?
- efet hayatım...

en alakasız bünyeye bile marjinal bir film olduğunu fark ettirir.
düşündüren filmdir.
birde inatla
çok severim hastasıyım diyip filmin adının "momento" olduğunu idda eden insanlar vardır.
kendilerine filmin zaman kavramıyla ilgili değil (momento),
hafızayla ilgili (memento) olduğunu hatırlatmanızda işe yaramaz. *
ilk "e" si "o" olsa adana gazipasadaki pizzacı ismi olacak kelime.
mükemmel bir kurguya sahip defalarca izlenesi filmdir.
her sahnesinde izleyiciyi ekran ile konuşturan, "gitme, etme, yapma v.b." heyecan dozajı güzel harika bir filmdir.