bugün

sonradan görme sığır rapçi..
bi acaip konuşan fakat iyi müzikler yapan rapci.her klibinde en az 5 karı oynar (bkz: candy shop)
In da club,just a little bit,candy shop gibi çok başarılı parçalara imza atmış rap vokal.. Eminem ve Dr.Dre'nin keşfidir.. inanılmaz satış rakamlarına ulaşmıştır.. 2004 yılında Roke n Coke festivalinde ülkemize de gelmiştir...
Klasik bi Amerikan rapper'ı."Araba","kız","para" * * * üçgenine saplı kalmış,görmemiş bir zencidir.Her klibinde "biz niggayız (bkz: nigga) olum aha işte bööle sokarız kızlara,para bizde,karı bizde,lamborghini bizde,harem kurarım,ortalıgın amuğa korum" temasını işleyen Eminem şişirmesi adamdır.2004 yılında G-Unit'i de yanına katarak * Rock n' coke'a gelmiştir gelmesine ama iki rüzgar esince "daha duramayız burda yoksa yüzüm zedelenir hede hödö" diyerek yarım saatlik konserden sonra evine dönmüştür.*
Kısaca : Amerikan kırosu *
müzikal anlamda prodüktör ve aranjmanların mahareti sonucu ortaya çıkardıkları melodiler dışında müziğe 5 kuruşluk katkısı bulunmayan odun insanı.evet nitekim çok zordur insan sesi notalarında konuşarak şarkı söylemek.nitekim bu ve bunun gibi şarkıcı müsveddelerinin hiç bir şekilde uzmanlığı yoktur müzik konusunda.müzik yaratım sürecinde sanırım şu tür muhabbetler geçiyordur.

''hadi hocam bir melodi yap ben söyliyim paranın mına koyalım.yok yok yada hiç ben söylemiyim kendimi yormuyim. direk bu konuşmalarımızı kayıda al sen.üzerine melodileri yerleştir.gene paranın mına koruz.bu insanoğlu eşşek olduktan sonra osuruk sesi koysak bile paranın mına koruz''
sözlerini dinleyince 100 cent'te benden vereyim 150 cent'e çektir git denilebilecek fakat müzikal olarak beğenenlere renkler ve zevkler tatrışılmaz deyip saygı duyulabilecek insan.
sahte rapper. söz olarak sıfırdır. müziği ztn eminem ve dr. dre yapar ki ondan dolayı bikac sarkısının dinlenebilir yanı vardır. ülkemizde ve bütün dünyada neden bu kadar cok dinlenildiği anlaşılmazdır.
rapin her turunden ettigim gibi o tarz sarkilari soyleyen zencilerden,giyim tarzlarindan ve onlar gibi olmak icin yarisan ozenti gencligin adindan bahsettirildigi uzerine sadece osurulup kibrit cakmak suretiyle yakilasi insanlar silsilesinden sadece biri ve grubunun adi 50 cent...
g-unit diye bir de boy band kurmus zat. her klibinde kaslarini gozumuze sokmasa olmaz.*
(bkz: 50 YKr)
(bkz: 5 para etmez)
1'er sentLik 50 parçaya ayırıp bir kaç defa şiddetLi bir şekiLde siLkeLedikten sonra tekrar eski "tam 50 sentLik" haLine getirmek istediğim kas * kafaLı insan...insanLık dramını tetikLeyen unsurdur ayrıca *
dandik bi müzik türünün dandik icracısı...bunların trend olması, adamdan, müzisyenden addedilmeleri yeni neslin mental kalitesini ve ruhi derinliğini de ortaya koyuyor... nerde o frank sinatralar, o zeki mürenler...
(bkz: sıxty cent veriyimde sussun)
Rap'de beat-muzik faktorunun ne kadar etkili olduğunu bize göstermiş olan imitasyon mainstream rapcisi..bu ve bu gibiler underground-indie rapciler tarafından hiç sevilmemiştir, sevilmeyecektir, aralarında bi çatışma söz konusu değildir ancak bi samimiyet ve alaka da söz konusu değildir..

edit: çatışmadan kastım sözlü çatışma, rapde battle'ın olduğundan bihaberlere selam olsun.
adini eski bir gangster den alan rapper.
Gormemisin 50 centi olmus,boynuna kafam kadar madalyon,altina jip cekmis.
bana meydan okuyan rapper varsa gelsin sahnede yumruk yumruğa kapışalım diyen üçgen vücutlu tipik bir zenci.
eminem'in keşfettiği rapper. kendisi de sonradan the game'i keşfetmiştir. aslında sesi şimdi olduğundan çok daha farklıydı ama bir çatışmada ağzını sıyırıp birkaç dişine zarar veren bir kurşun sonrası şimdiki kendine has şivesi oluştu. in da club şarkısıyla çıkış yaptı ve get rich or die tryin filmi ile zirveye ulaştı.
ayrıca bakınız http://www.50cent.com
(bkz: get rich or die tryin)
(bkz: maganda)
1/2 Euro.
aslında "50 cent" bile etmeyecek olan bir adamın sahne adı. muazzez ersoy gibi yapma bir addır. bir başka değişle bu adam ne kadar sahici ise muazzez ersoy da o kadar gerçektir.
her gün arkadaşlarına şu kızı şöyle götürdüm, bu kıza böyle bastım, dün gece bi makasa girmişim baba var yaaa... çektim silahı dayadım kafasına şerefsizin. şeklinde atıp tutma olasılığı yüksek tayfanın karıdan kızdan bahsediyor diyerek eleştirdiği rapper. o şarkılarda bahseder en azından dansettirmeyi biriken enerjimizi boşaltmamızı sağlar. ya siz?
disco inforno adlı şarkısının klibini türk kanallarını bırakın yabancı kanallarda bile yayınlanamayacak kadar erotik çeken rapçi.
dünyaca ünlü bir rapper.. tabii ki amerikalı.. çoğu kişinin sandığının aksine aslen bir east-coast'dır, new york doğumludur.. hatta ilk bir iki albümü p diddy'nin prodüktörlüğünde çıkmıştır, ancak asıl patlamayı dr dre ve eminem'in elinden tutmasıyla yapmıştır..
kendisi rap müziğin yavşaklaşmasında adeta bir mihenk taşı, bir semboldür.. şarkı sözleri çoğunlukla 'amına korum' eksenindedir.. öyle olmadığı vakit de 'alayınızı skerm olm arkam sağlam' şeklinde özetlenebilecek sözler yazar.. ki bendeniz de iyi yazıldığı zaman bu tarz gaz sözleri de beğenen bir insan olmama rağmen 50'nin çok az sözünü beğenirim.. yani genelde sözleriyle öne çıkan bir rapper değil.. e sesi de zamanında ağzına yediği bir kurşun nedeniyle bir acaip, güzel sayılmaz.. peki nedir onu bu kadar piyasanın hakimi yapan ve bu kadar atıp tutmama rağmen benim playlistimde de 100'e yakın şarkısını barındırtan? cevap müziktir.. kendisinin söz yazarlığı belki vasattır ama şarkılarındaki beatler, flowlar çoğunlukla enfestir.. adam bu işi biliyor kardeşim valla.. ski mask way, ryder music ve when it rains it pours gibi yumuşak şarkıları da, disco inferno, piggy bank, candyshop ve poor lil rich gibi bilinen ve gaz veren şarkıları da, müthiş bir müzikal altyapı barındırır..
her şey bir yana in da club gibi bir hit çıkartmak her baba yiğidin harcı değildir..
müziğe olan bu yeteneğiyle, kendisinin müthiş bir prodüktör olacağını sananlar ise şu aralar yanılmış gözüküyor.. kurduğu g-unit grubu çok ses getirdiyse de, prodüktörlüğünü üstlendiği bu grubun elemanları tony yayo, olivia, lloyd banks ve young buck istenen patlamayı yapamadı piyasada.. zaten içlerinden zaman ayırıp dinlenebilecek bir lloyd banks var..
son albümü curtis'i, bir iki şarkı dışında tavsiye etmem.. get rich or die tryin de öyle aman aman bir film değil, şahsen sadece o en son sahnenin bile hatrına 8 mile'ı tercih ederim..
özetlemek gerekirse, kendisi bence hip hop müziğin gördüğü en büyük ve yetenekli adamlardan biridir.. ancak rap ayrı bir olay ve avril lavigne ne kadar rock müzik yapıyor ise, 50 cent de o kadar rap müzik yapıyor..