bugün

hiphop kültürünün bir sesidir
ünlü türk mc ler :
sagopa kajmer
ceza
dr.fuchs
ramiz
sahtiyan
ayben
roka
kolera
yener
ümit davala *
http://www.radyorap.com
7/24 rap
hayattır rap gercektir sansürsuzdur dost acı soyler rap de öyle.
hip hop bir ağacsa rap onun bir dalıdır
hiç bir yaratıcılık görmediğim basit bir alt yapı üstünde giden bişey.
gereksiz müzik dalı. müzik bile değil. rap yapanların içinde en iyisi sagopa kajmer bence. hiç değilse sözlerinin bir anlamı var. diğerlerine bakarsak görürüz zaten neden gereksiz olduklarını. yok cluba gittim , yok arabam süper , yok 2-3 hatun düşürdüm , yok hey dj .. hey allahım ya. *
belli kalıp şeyler üzerine bilgisayarda yapılan bazı insanalrın üstüne hızlı konuşarak söyledikleri müzik olmanın dışında daha çok kim daha hızlı konuşacak acaba? diye beklenen hiçç bir hissiyatı olmayan anlaşılamayan ve neden dinlendigi tahmin edilemeyen bişey..
hayatin acimasizligina isyan olarak dogmustur aslinda. azinligin cigligi olarak yer bulmustur kendine. afro-amerikanlarin "biz de variz" cigligi. senelerce kendilerini ifade etmislerdir raple. farkli olabilmenin ozgurlugunu yasamislardir, bir kimlik olarak benimsemislerdir.

ama para bitirmistir rap'i. kapitalizm ve populizm bitirmistir rap'i. puff daddy denen itin sayesinde, hala israrlar rap yapmaya devam eden 2pac ve notorious gibi iki dev oldurulmus ve rap olmustur. zaten puff daddy bu iki devin olumunden sonra abd'nin en cok kazanan rapcisi olmustur.

artik rap su arabayla gezdim, su kadini yedim, su kadar para sictimdan daha oteye gidemeyecektir. sokaklarin adami, ezilmislerin savunucusu oldugunu sarkilariyla iddaa eden mobb deep bile 50 cent'in verdigi bir porsche'ye karsilik g-unit denen abaza topluluguna katilmayi kabul edecektir.

rap 2pac'la olmustur.
Bu tür içinde şu ana kadar yapılmış ve yapılacak olan her şarkı kötüdür, müzikle çok az alakası vardır. An itibariyle türkiyede de piyasa konumuna gelmiştir ve kendinden iyice bıktırmıştır. Özellikle bu müziğimsiyi icra eden kıroların kıyafetleri rahat olmakla beraber komiktir, kolyeleri çok dikkat çekicidir.
-askerlerin yürürken çıkardığı ses (rap-rap-rap-rap)
-aynı sesi okul bandosu geçit töreni yaparken de duyabilirsiniz.
eğer arkaya iyi bi müzik bulunursa tadından yenmeyecek olan müzik türüdür.sanılanın aksine aynı şeyi dinlediğiniz halde daha geç usanırsınız bu müzikten.fakat genelde zencilerin yaptığı ve arkadan "bik bik bik" önden ise bi zenci "cik cik cik" denen türlerine rastlanırsa derhal kaçılmalıdır.bunlar müzik değildir.
günümüzün kendini yaratıcı ve güzel yollardan ifade edemeyen yaratıcı beşiktaş taraftarı * gençliğimizin iyice sardırdığı "kendimi ifade ediyom popom kuru kalıyo" müziği. ama keksin var onun yeri ayrı.
"müzik türü" demeye bin şahit lazımdır.çünkü ortada bir müzik,doğru düzgün bir melodi yoktur.çok nadir şarkılar hoşuma gider.kanımca yabancı rap müzik yapan sanatçılar daha başarılıdır.50 cent,eminem gibi...
açılımının türkçesi ritmik amerikan şiiri olan müzik türü
(bkz: more than words)
Amerikalı siyah ırkın dünyaya hediyesi olmakla birlikte şu an tanınan en iyi örneklerini beyazlar yapmaktadır.sayılamayacak kadar çok tarzı olmakla birlikte bazı 'entelektüel' (!) insanların rapi tv da gördükleri 'karı,kız,araba,para,uyuşturucu' kavramlarının müziği zannetmeleri sonucu asla hakettiği yere gelemeyecek olan en çok yetenek isteyen müziklerden biridir. rap dünyadır,dünyayı anlatmaktır,isyandır,karamsarlıktır,coşkudur,sevgidir. bir pop şarkıcısının bir albümde yer alan tüm sözlerini tek şarkıda anlatır. güldürür,ağlatır,isyan ettirir,sizi anlatır. peki hepsi böyle mi? tabii ki hayır. Türkiye'de her şehirde onlarca underground rapper var. kaç tanesi kaliteli müzik yapıyor acaba? rap kolay değildir. kaliteli olması için onlarca kriter var. gerçek rap tv de gördüğünüz rap de değildir. gerçek rap yeraltındadır. ve dinlemeyen kimse bilemez. (bkz: sagopa kajmer) (bkz: kuvvet mira) (bkz: raziel) (bkz: da poet) (bkz: echo) (bkz: sitem depresif) (bkz: mozole mirach) (bkz: saian) (bkz: sahtiyan) bu bkz lardaki tek bir rapperı bile dinlememiş olan bir insan rap hakkında * konuşmayı düşünmemelidir bile. ayrıca new york'ta dünyanın en iyi rap müziğini yapan mc ve gruplar jedi mind tricks, non phixion, atmospheredir. kimse 50 centi,eminemi,jay z yi rap tahtına oturtup rapi ona göre yorumlamayı seçmemeli.gerekirse araştırmaya inanmalı.
hip-hop la karıştırılan kelime. rap bir müzik türünü ifade eder. hip-hop ise bu müzik türünü de çatısı altında toplayan bir kültürdür.
aslı rhythmic american poetry nin kısaltılmışıdır. sonraları bu muzik turu dünyaya yayılınca bu muzigi yapanlar kendilerine gore değişik acılımlar yaratmışlardır. bunu amerika muziginin otesine goturup cokta guzel yapmışlardır.

değişik açılımlar icin;

(bkz: remote access policy)
(bkz: read aloud protocol).
kimilerince gereksiz müzik tanımlaması yapılsa da, hiç de öyle değildir. her türün başarılı ve başarısız örnekleri vardır. iyi olanları seçilmelidir. normal şarkılardan daha fazla söz içerdiği için, anlatılmak istenenler daha rahat anlatılır. illa kafiye bulmak hızlı konuşmak değildir. hakkıyla yapanlara bakılınca, sözler derindir.

.....

beni sevmek için programlanma,devrelerini yakarım.
şu an deli misal aşığım,bir kişi hariç herkese şaşıyım.

.....

kaybettiklerimin hesabını kalbimden çekin.
bildiğim kadarıyla limitsizim

.....

koş saraylarıma bulabilirsen beni konuş ve dertleş eskisi gibi, bul seni getir bana hediyem ol, aklımın odaları senle doldu taştı...

.....

sagopa idol oldu bak dedim babam, ben dayandım.
buraya kadar geldim 27 adım!
takma kendimden, can sıkıntım önceden beridir bir ölüm takıntım.
bunu da yüzüme vurmasınlar,
sade evde yüzüm asık,
dışarda sempatik takıldım... *
bol bol yeah diyen üzerine fuck ve ogh ogh ekleyen az malzemelı, lezzetsiz muzık turu.
(r)hythm (a)nd (p)oetry
RAP anlatılamaz yaşanır. Sadece nefes aldığı ve aşık olduğu için yaşadığını zanneden insanlardan farklı olanların yaptığı müzik türüdür.* içinde nefret vardır,birşeyleri değiştirme isteği vardır, isyan vardır. Herşeyi kabullenip, bu bana böyle öğretildi o zaman öyledir felsefesiyle yaşamayanların tercihidir RAP. Ama tabi dream tvdeki hiphop saatinde gösterilen klipleri görüpte, dj akman, gıreyzi ossi, emsi serkan vb.'lerinin rap yaptığını sananlar için tiksinilecek birşeydir. Haklıdırlar da birşey diyemem. Yine de RAP'i hiç bilmeyip, tek bir mc yüzünden karalayan insanların araştırması gerekir. Göreceklerdir ki klişe bir şekilde anlatılan herşey rap'te imkan da olduğu için bambaşka anlatılır.*
(bkz: raptiye rap rap)
(bkz: cem karaca) *
dinlenesi şey.
Yanlış bilmiyorsam "rhythmic american poetry" hedesinin kısa yazılışı.