bugün

üstüne binilesi, binilip gezilesi hayvan.
Hali hazırdaki sayın başbakanımızı üstünden atıp, bu da yetmezmiş gibi bi de bilmem nerelerine basan, küp şeker verildiğinde asla hayır diyemeyen, yemek için evvela dudaklarını kaldırdıktan sonra açzını açan, mütemadiyen elbise fırçası gibisindan bi aletle fırçalanan tımar canım yaratık. Allahın kaslı kulu...

http://www.youtube.com/watch?v=dWd3rz6yOdc
bacakları uzun kadınlara da söylenir. (bkz: at gibi)
aynı zamanda bir emir kipidir.
en ünlü üçlülerden birisinin ilk halkası.diğerleri için:
(bkz: avrat)
(bkz: pusat)
(bkz: seyis)
beygir.
sergen yalcın'ın bugünlere gelmesinde büyük etkisi olan hayvancağızlar.
"dünyanın en muhteşem üçlüsü"nün bir elemanıdır.
at_avrat_silah
binmesi özellikle dörtnal olayı çok zevkli hayvan, binicilik sporu yapan şahıslar(örn:ben) için değerli bişeydir
ali ozgenturk'un 1982 tarihli mukemmel filmi. basrolde genco erkal var. oglunun okumasi icin ogluyla birlikte koyden istanbul'a giden ve gunden gune yok olan bir babanin hikayesi. derin toplumsal elestiriler var. cok basarili bir neo-realist film bence. ladri di biciclette'den cok esinlendigi belli ozgenturk'un ama cekildigi doneme ve imkanlara bakilirsa deneysel bir film cekmeye calismis ama cok basarili olmus. ayrica genco erkal'in oyunculuguna da hayran kaldim bu filmde. cok mukemmel.
advanced technology
(bkz: ata)
satrançta L şeklinde hareketeden ve diğer taşların üzerinden atlaya bilen tek oyun taşıdır.aynı anda 8 kareye birden basar.
Antalya Film Festivalinde en iyi2.film ödülü almış ali özgentürk filmidir.
koşarken sıçabilen garip mahlukat.
yurdum insaninca laf atarken kullanilir.
ingilizcede sik kullanilan bir edat*.

en yakin iki arkadasi icin bakiniz;
(bkz: in)
(bkz: on)
makina mühendisliği ile birlikte anılan hayvan.
türklerin dünya ya kazandırdırarak medeniyetin gelişmesine ön ayak oldukları faydalı hayvan.
(bkz: türklerin dünyaya kazandırdıkları)
asaletiyle kendine hayran bırakan insan dostu. dörtnala gitmek özgürlük değildir de nedir.
1 ay boyunca ayakta kalabilen hayvan.
(bkz: makine mühendisi) **
latincesi equide olan ve makina mühendislerinin hayvan sevgisinde doruk noktasına çıkmalarını sağlayan hayvandır.

(bkz: hayvan sevgisi)
şeker verenlere daha çabuk ısınan güzel.
Atmak fiilinin emir kipli versiyonudur. AT diyerek atma eylemi için emir verilmiştir.