1. 1.
  rap dunyasinin puff daddy ile birlikten en buyuk produktorlerinden birisi, zerre degeri olmadigini dusundugum pislik bir adam.
  3 -9 ... laz pacino
 2. 2.
  (bkz: prof dr dre)
  (bkz: uzman dr dre)
  1 -1 ... laz pacino
 3. 3.
  dehşet beatler yaratan adam.kişisel kanaatimce eminem bu herif sayesinde var olmuştur.
  1 ... elendil
 4. 4.
  eminemin osama bin laden sesiyle gerçekten komik bi şekilde disslediği adam ama aralarında bi sorun yokh çünkü beatler drenin
  ... kongo kenesi
 5. 5.
  gelmiş geçmiş en büyük rap prodüktörü .. yaptığı harika şarkıların yanısıra, piyasaya sunduğu isimler ile de ne kadar büyük bir yetenek avcısı olduğunu kanıtlamış, 20 yılı aşkın süredir rap müziğin en iyisi .. kariyerinin son albümü olacak Detox'u hem gözüyaşlı, hem de sırıtmış bir şekilde bekliyoruz .. ha bu arada p diddy gibi bir şaklaban dr dre ile aynı kulvarda olamaz onu da ekliyeyim .. hani dj premier neyse de .. p diddy biraz hayal olur ..
  4 ... tudor lodge
 6. 6.
  world class wreckin cru'nun müzik yaptığı 80'ler başındaki neredeyse bütün siyahlar taytlı olarak sahne alıyorlardı. bu dr dre'ye yada world class wreckin cru'ya özgü bir olay değildi. dr dre'nin lirikleri hiçbir zaman fiyasko olmadı çünkü hep bir ghostwriter kullandı. the d.o.c., eminem gibi kişiler dre'nin sözlerine yardımcı oldular ki dre bir mc olarak değil bir prodüktör olarak var oldu zaten rap piyasasında. dr dre nin açtığı yoldan gelen 2pac'ı kutsarken, müziği değiştirmiş bir kişi hakkında kötü konuşmak da komik bir olaydır yalnızca. 20 yıı geçkin bir süredir hala rap'in en büyüğü olmak ve en önemlisi "müziği değiştirmek" her babayiğidin harcı değildir ki bir daha da yapabilen olmadı. eazy e'den kötü bir ayar almıştır ama şuna da dikkat edilmelidir ki eazy e'nin dr dre'yi disslediği Real Muthaphuckkin G's şarkısının sound'ı direk dr dre'nin yarattığı g-funk sound'ıdır. yalnızca bu örnek bile dr dre'nin rap dünyasındaki önemini vurgular.
  3 ... tudor lodge
 7. 7.
  suge knight ile beraber death row plak şirketini kuran ve bu dönemde rap dünyasının sehirini değiştiren efsanevi the chronic albümünü yapmış ve daha sonrasında yanına diğer kankilerini* de alarak death row'dan ayrılıp kendi yoluna gitmiş efsanevi rapper, prodüktör. batı yakası ekolünü yaratanların başında gelir kendisi.
  2 -1 ... kenjin
 8. 8.
  Asıl adı "Andre Romel Young"olan Dr. Dre, 18 Şubat 1965 'te Amerika 'nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde doğmuştur. Hip hop tarzı müziğin en bilinen prodüktörlerindendir
  ... jeam
 9. 9.
  Dr.dre zamanın en çok ses getiren rapçi/prodüktörüdür. Nwa grubuyla beraber kendi stilini yaratmış ve gangsta rap in öncülerinden olmuştur. G-Funk adı verilen tarzın başını çekenlerden olmuştur.
  1 ... jeam
 10. 10.
  müziğe yeni bir sound getirmesi, nedense çok eleştirilen prodüktördür. old skool, old skool diye ortalarda dolaşan kişilerin ilah konumuna çıkardığı grandmaster flash bile dr dre ile oturup yemek yediğini söyleyen bir abimdir. hatta linkteki** siyahi ressam abimiz Jean Michel-Basquiat'ın restrospektif'inin yapıldığı houston güzel sanatlar müzesindeki performansında, 01:50'dan sonra grandmaster flash'in çaldığı şarkıya bir kulak verilmeli, şarkının prodüktörünün ismi beyinlere kazınmalıdır. dr dre !!! grandmaster flash bile dr dre'nin şarkısını çalacak kadar onu beğeniyorsa, yani kısaca iyi müzik yapanlar, iyi müzik yapanları kutsuyorsa bir nevi, hala dr dre karşıtlığı yapanlara ne düşeceğini hepimiz biliyoruz. 30 yıl önceki rock müzik, günümüz rock müziği ile nasıl aynı değilse, rap müzikte aynı şekilde 30 yıla yakışan tarihinde değişimler göstermişttir. yapılması gerekilen at gözlüklerini/kulaklıklarını çıkartmaktır. yoksa the chronic albümü güzeldir, nwa günleri de iyidir ama olsun adam gene de gangsta rap'çidir, işe yaramaz demek, hem insanın kendisi ile çelişmesi, hem de gülünç duruma düşmesidir. dr dre'yi gangsta rap'çi diye bundan bir adam olmaz diyenlerin, gangsta rap'in yaratıcılarından eazy-e'yi kutsamalarını ise ikiyüzlülük olarak adlandırıyorum.

  ** ahanda link ;

  https://video.uludagsozluk.com/v/dr-dre-5386/

  2 ... tudor lodge