bugün

sokakta ingiliz görmenin güç olduğu mini asya.
Londra, ingiltere'nin başkentidir. Nüfusu 7.200.000'dir. Km²ye 4.573 kişi düşmektedir.

Avrupa'da en fazla beyaz olmayan nüfusun yaşadığı şehirdir. Yaklaşık 250 değişik lisan konuşulmaktadır.

Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra'da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır.
(bkz: big ben)
(bkz: london eye)
bir cok asyalı ve pakistanlı barındıran şehir.
gezmek çok kolaydır, eğer bir harita edinirseniz yürüyerek tüm londrayı 5 günde rahat rahat gezebilirsiniz. araba yük olur size, tavsiye edilmez. ve eğer kriteriniz türkiye ise boşuna dolaşmayın caddelerini ve görülecek yerlerini. hiçbir şey ifade etmez size. güzel değildir çünkü istanbul ile karşılaştırıldığında. güneş nimettir bu şehirde ve görürseniz bir resmini çekin.*
ravelerine doyum olmayan,yağmurlu sonra gene yağmurlu,bir daha yağmurlu şehir.bir özelliği daha vardı lakin unuttum.hah,çok yağmurlu şehir. * *
mağazaların oldukça erken kapandığı bir şehirdir burası.6.30* da bir mağazaya gitmek istediğinizde oranın kapanmış olduğunu görmek ilginç gelebilir.
tahmin ettiğinizden çok daha fazla kebapçı vardır burda..adım başı kebapçı var desem yeridir.eğer biriyle konuşmaya başlarsanız sordukları sorular genelde aynıdır.****
ingilterenin baskentinden kuş bakısı,ufo bakısı,uzay mekiği bakısı bir görüntü. hayrını gör;
http://maps.google.com/ma...,0.05785&t=k&om=1
sokaklarında sarhoş bir vaziyette dolanırken beşiktaş 'ın eski başkanına rastladığımız şehirdir. ryu adamla fotoğraf çektirmiştir. heh adını şimdi hatırladım* serdar bilgili idi. hiç magazin programlarında göründüğü gibi değil di, o kütlede bir karış göbek vardı.
ingilizce de london denilen, *

diğer ingiliz şehirlerine nazaran çok kalabalık olan dünyanın en karışık ama trafiği çok rahatlatan metroya sahip olan heathrow havalimanı* ndaki olaylardan sonra adı iyice duyulan gidip görülesi yer.

nüfüsu 10 milyon olduğu söylenir ama oraya bir çok turist öğrenci göçmen vs. gittiğinden zaman zaman 15-20 milyonu bulan şehir.
yağmurlu,sıkıcı,tipik kırmızı burunlu asık suratlı ingilizlerin fotoğraflarda bile gülmeye çekindikleri ingiltere kenti.
balmumundan yapılı heykelleri katmıyoruz.*.
kendimi alice harikalar diyarinda gibi hissetmeme neden olan kent.. manik depresif havasina, bir anda bardaktan bosanircasina yagan yagmuruna ragmen ikincci dakika gunes acmayacaginin garantisini kimsenin size veremeyecegi sehir.. hersey ama hersey rengarenk burda.. insanlar, sokaklar, vitrinler, hayat.. 3 ayi uc gun gibi yasamama neden olmus siginak.. gece yarisinda metrodan oluk oluk insanin leicester square'deki publara aktigini gorunce, girdiginiz (soho civarindaysa muhtemelen gay) clubta calan zamanin otesinden sarkilarda ( 80ler dahil) insanlarin nasil eglendigini gorunce kendinizi bir filmin icinde gibi hissedebileceginiz, herkesin herseyin alabildigine rahat, para kazanmanin alabildigine zor oldugu diyar.. tutunabilirseniz ne ala.. ip ustunde yurumek gibi.. ama duzene kaptirirsaniz kendinizi asla donmek istemeyeceginiz bir yer.. gelene de gelmek isteyene de tavsiyem.. burdayken tadini cikartmaya bakin.. gordugunuzun otesinde anlamaya calisarak..
(bkz: bond street)
(bkz: oxford street)
(bkz: regent s park)
(bkz: hydepark)
(bkz: hampstead)
(bkz: globe theatre)
(bkz: the theatre)
(bkz: westminster)
(bkz: buckingham palace)
(bkz: london aquarium)
(bkz: london zoo)
(bkz: london bridge)
(bkz: tower bridge)
(bkz: tower of london)
Londra

Londra, ingiltere'nin ve Birleşik Krallık'ın başkentidir.0 derece meridyeninin geçtiği
Greenwich Londra'dadır.Dunyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. 8 mılyon nüfusuyla AB nin en kalabalık kentidir.(Greater London 12milyon) 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır uluslararsı havaalanı bulunmaktadır.

Bunların en büyüğü Heathrow'dur.En önemli turistik mekanları, Parlamento Binası,Tower Bridge,Tower of London,Buckingham Sarayı,Trafalgar Meydanı ve London Eye dır.Nüfusu 7.200.000'dir. Km² 'ye 4.573 kişi düşmektedir.Merkez şehir City of London ve 32 borough(Türk yerel yönetim sistemindeki ilçe benzeri) dan oluşur.Avrupa'da en fazla beyaz olmayan nüfusun yaşadığı şehirdir. Yaklaşık 250 değişik lisan konuşulmaktadır. Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra'da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Londra
şehir planlaması muhteşem olmasına rağmen trafik sorununun hiçbir zaman çözülmeyeceği şehirdir.
Emlak piyasasinin inanilmaz dinamik oldugu sehirdir. Central London diye tabir edilen merkez bolgede 30-40 metre kare bir studyo daire 500 bin sterline alici bulabilir. Bunun ana sebebi, Amerikalisindan Japonuna kadar bircok zengin insanin Londraya gelip yerlesmeye calismasidir. Ikinci bir sebeb ise , Londra'da buyuk firmalarin yil sonunda verdikleri prim odemeleridir. 2006 sonunda bir kisiye odenen rekor prim 58 milyon sterlindi.

Hem yabanci hemde yerli zenginlerin akin etmesiyle arz/talep ikilisinden talep olani cosmus, insaat yasaklarindan dolayi arz yerinde saymis ve sonuc olarak fiyatlar yilda 15%-20% artar duruma gelmistir.
istanbul, paris ve moskova ile birlikte avrupa'nın dört büyük şehrinden biri.
7 gun 24 saat ruzgarli olan, gunesi cok nadir gordugunuz, muzeleri ile unlu bir avrupa ilimiz.
londra belediyesine açık mektup!

"sevgili ken livingstone,

piccadilly circusta yer alan eros heykelinin yay'ı alttan kopmuş. ilgilenirseniz sevinirim."

şeklinde bir mail yolladığım belediye'ye sahip şehir.

bu da kanıtım! üşenmedim çektim sonra aktardım şimdi de sözlükte...

http://img441.imageshack....php?image=dsc00817po4.jpg
şehircilik anlayışının, farklılığa tahammülün ve bir kültür başkenti yaratmanın özümsendiği, metropol kelimesine varlığıyla anlam katan şehir.

şöyle ki...

belki de en sade ve en anlamlı anıt ikinci dünya savaşında alman bombardımanı nedeniyle ölen "gönüllü işçi kadınlar" anısına yapılandır. kırım savaşı anısına yapılan anıt ta bir türk için en azından anlamlıdır.

nothing hill tam anlamıyla bir antika cenneti, insanı büyülüyor. meraklılarını şeker çuvalına düşmüş afacan kadar mutlu edebilecek bir yer.

buckingham sarayına gelince... sarayın giriş kapılarının karşısında yer alan, sol taraftaki heykelin işçiyi temsil ettiği elinde bulunan çekiç'ten bellidir. sağ tarafta ise elinde orak bulunan ve çiftçiyi temsil eden bir kadın yer almaktadır. sembolizasyon dedikleri böyle bir şey olsa gerek.

bunlar da çektiğim resimleri*...

bu işçi: http://img502.imageshack....php?image=dsc00816hd8.jpg

bu da çiftçi: http://img153.imageshack....php?image=dsc00812ei2.jpg

çiftçinin fotosunda farkında olmadan bir de uçan daire çekmişim nasa'ya gönderdim cevap bekliyorum.

devam...

ayrıca sarayın parkında kocaman mor bir ağaç vardı, adeta hayatın anlamını bulmuş... neyse abartmıyayım lost'un finalini izlemiş gibi bakakaldım sevgili okuyucular.

genel olarak şehirdeki mimari tek kelimeyle inanılmaz iki kelimeyle yine inanılmazdır, ikinci kelimeyi bulamadım. neyse.

ve insanı içene çeken bir piccadilly circus vardır ki, kelimeler yetersiz kalır gözlerinizle görüp içine doğru çekilişinizi hissetmeniz gerekir. baktığımda kendimi eczanede adı okunup, prozac'ını alması istenen ally mcbeal gibi küçücük hissettim.

ayrıca haftanın her günü, günün her saati, her yerde, koşuculara rastlayabilirsiniz.

kısaca londra taksileri, çift katlı otobüsleri, telefon kulübeleri, mimarisi ve parklarıyla anlatıldığı gibi olmakla beraber anlatılanlardan çok daha etkileyicidir.
yanılmıyorsam romalılar tarafında kurulmuş şehir.
latince olarak "londonivm" ve "londinium" kullanılmış şehir.
sokakları buram buram tarih kokan, ancak asil (!) ingiliz tarihi göz önünde bulundurulduğunda kokusu burun direklerini sızlatan şehir. Londra'daki bütün caddeler, sokaklar, köşeler, meydanlar kısacası her yer aynı zamanda umumi tuvalettir, rahat olun. ingilizler sanıldığının aksine turistlere yer & yön konusunda son derece yardımcı ve güleryüzlü olurlar, ancak turistler göz mesafesinden kaybolduğu anda haklarında yoruma başlarlar. Çıkartılamayan ingilizce aksanını sempatik bulmazlar çünkü artık hintliler bu işin cılkını çıkarmıştırlar. Bir de Wimbeldon da tenis oynayanlar falan oluyormuş, ara ara, onları da bir bilene sormak lazım artık..
hayret edilecek kadar türkün özellikle kıbrıs türklerinin yaşadığı şehir.
(bkz: commonwealth)