1. 1.
  Afrikanın kuzeyinde, Asya'nın batısında ve Atlantik Okyanusu'nun doğusunda bulunan kıta. Üzerinde birçok ülke mevcuttur.

  Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib)=Güneşin Battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege denizine göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir.

  Kapladığı alan yönünden Okyanusya'dan sonra en küçük 2. kıta olan Avrupa; batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz denizi ve Atlas Okyanusu, güneyde Akdeniz ve doğuda Asya kıtası ile çevrilidir. Avrupa kıtası güneyde Afrika kıtasına oldukça yaklaşır (Cebelitarık boğazı 14 km). Güneydoğuda ise Asya ile hemen hemen bitişir (istanbul boğazı 0,7 km., Çanakkale boğazı 1,3 km.).

  Avrupa'nın doğuda kesin bir sınırı bulunmamakla beraber, kuzeyden güneye Ural dağları, Ural nehri, Maniç çukuru, Karadeniz, istanbul ve Çanakkale Boğazları ile Ege Denizinden geçecek hattı sınır kabul edebilir.

  Avrupa'nın yüzölçümü 10.523.000 km2 dir.
  3 ... arabaciarabayatasget
 2. 2.
  Yunan mitindeki europadan adını alan kıta.**
  2 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  duyma problemi var sanırsam çünkü;
  (bkz: avrupa avrupa duy sesimizi)
  4 ... sıçtırtma lamasına
 4. 4.
  edirneden sonrası...
  1 -1 ... picnick
 5. 5.
  (bkz: cografi acidan avrupanin bir kita olmamasi)
  1 ... azorka
 6. 6.
  daha önce de deginildigi gibi sanayi devrimine kadar bir hic olan kita asilli,daha sonraki milletler toplulugu ve günümüzde ise bir örnek alinasi modern sanilasi kavram

  Dünyayi sömüre sömüre adam olmaya baslamis,ortacagin karanliklarindaki vertigolari coktan unutmus,simarmis,cok bilen,dünyayi yönetmeyi ödev edinmis,ac ölen insanlari iyi! farkeden, kurallar icinde bogulmus bir o kadar da kokusmus,fakat bilimsel vizyonlarla kendini süslemeye calisan,simdilerde ekonomik ve sosyal cikmazlarin anaforlarinda cözüm arayan,kapitülasyonlarin babasi, Osmanli nin ve engin dogu/ortadogu kültürünün besleyip de gözünün oyuldugu kargasi.
  2 ... justice of the peace
 7. 7.
  tanidikca hicte anlatildigi gibi insanlar olmadiklarini gordugum mutlu ve neseli insanlardan olusan kendi hallerinde insanlarin olusturdugu topluluk bizim kulturumuz gibi onlarin kulturlerinde genis ve eski dir.bizden tek farklari zamaninda kendilerini sorgulamis ve elestirmis akaminde reform ve ronenans yapmalaridir
  1 ... scurtel
 8. 8.
  zamanında hepsini almaya çalıştığımız kıta
  1 ... dermatolog
 9. 9.
  (bkz: avrupa köylüsü)
  1 ... pilotmont
 10. 10.
  (bkmynz: fenerbahçe)
  -3 ... thedewil