bugün

ingilteredeki unlu saat kulesi.Kesinlikle gorulmelidir.Tam bir sanat vardır kendisinde.muhtesem bi yapıdır.Westminister da bulunur.Aynı yerde bide (bkz: London eye) vardır.
the house of parliment * nın yanında bulunup ilk başta gördüğümüzde vaybe deyip sonra london eye dan bakıldığından o kadar da büyük değilmiş dedirten ancak yinede görülüp resmi çekilmesi gereken binalardan biri.ayrıca saatlerinizi de big ben e göre ayarlayıp millete hava atabilirsiniz.* *
(bkz: big bang) *
bu sene 150. ya$ına girmesi kutlanıyormu$.
aslında big ben saat kulesinin çanının ismiymi$ ama zamanla tüm yapının ismi olarak kullanılır olmu$.
big ben(Büyük Benjamin) Dunya'nin en buyuk 4 tarafli saatidir.
1834 yılında inşa edilen 96.3 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun 4 taraflı saatidir.
(bkz: ben wallace)
ingiliz porno starı rumuzu olması muhtemeldir.
31 mayıs 2009 da 150. yılını kutlayan saat kulesi.
sığırcık sürüsünün akşam üstü yelkovanın üzerine konması nedeniyle her gün 5 dakika geri kalır.
çok ünlü ve çok dakik bir saat kulesi. büyük benjamin (çanların ismidir bu) çok büyük her biri 7 ton ağırlındaki saat çanlarıdır. londra´nın en ünlü melodisi o ünlü yedi notalı melodi - belki de en çok kullanılan cep telefonu melodisidir- bu kulede çalar. yani şöyle ; önce bu melodi çalar, sonra da saat kaçsa o kadar çan sesi duyulur.

2009 yılında sisteminde birkaç değişiklik yapılarak , daha da dakik bir hale getirilmiştir big ben. westminster´dedir.
son derece alkollü iken metrodan hangi durakta indiğimizi bilemeden çıktık kafayı bir kaldırdık ve big ben her zamankinden daha büyük, daha heybetli görünmüştü ya gözümüze artık ne zaman görsem ufaktan bi tırsarım.
metrodan çıkar çıkmaz karşınıza çıkan ve ihtişamı ile kendisine hayran bırakan londra'nın bence en güzel yapılarından bir tanesi.
westminster sarayı'nın çıkan bir yangında zarar görmesinden sonra yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikilen saat kulesi.
westminster metrosundan çıkıldığı anda karşınızda tüm heybetiyle duran büyük saat kulesidir. Günde binlerce insan ziyarete gelir ve her birinin onu ilk gördüğü an çok özeldir. Özellikle asyalıların "hınanısikeya" tarzında tepkiler verdiğini gördüğüm için bazen bigben i bırakıp o insanları izlediğim doğrudur.
Londra’da bulunan saat kulesi Big Ben, Pisa kulesi gibi eğimlidir.
Evet karşim büyük sensin.
Ingiltere londra'daki en ünlü dört taraflı saat kulesidir. Mimar charles barry tarafından 1834'te yapılmıştır.
Saat yerçekimi mantığına göre bir mekanizma ile çalışır. Dolayısıyla dış hava koşullarından oldukça etkilenmektedir. Estetik açıdan da oldukça güzel bir duruşu vardır. Dünyaca En bilinen simgelerden biri haline gelmiştir.
31 Mayıs 1859 günü Londra'nın en ünlü saraylarından biri olan Westminister Sarayı'nın simgesi haline gelen Big Ben Saat Kulesi olarak açılmıştır. "Big Ben" aslında Westminister Sarayı'nda bulunan kulenin içindeki çanın adı olup kulenin adı da 2012 yılında Elizabeth Kulesi olarak değiştirilmiştir.