bugün

1932 ve 1933 yıllarında sovyetlerin ukrayna'ya gıda vermeyerek yaklaşık 10 milyon kişinin açlıktan ölmesine sebep olması. ABD dahil birçok ülkede soykırım olarak kabul edilmiştir hatta anıtı vardır.
Sovyet döneminde yapılan tarım arazilerinin kollektifleştirilmesinin doğrudan sonucudur.

(bkz: kollektifleştirme)

Günümüzde özellikle internet ortamının Rus-Ukrayna kavgasının bir numaralı konusudur.
bile bile yapılan eziyet, soykırım .
http://haber.mynet.com/de...57750&date=01Ocak2009
özrü dileme meraklılarına özür dileten avrupa yanıbaşındaki bu katliama neden ses çıkartmıyor? yousef yousef sesleri mi çıkıyor yoksa?

bir tarafta katliammış gibi gösterilen bir savaş- diğer tarafta insanlık suçu, tecrit -aç bırakma- gerçek katliam. dünya ikiyüzlülüğünü bıraksın o zaman zaten özür dilenecek birşey varsa mertçe dileriz.

bildiğin katliam. tanımlamak için bir sıfat aradım bulamadım. hayvanlar yapmaz, insan değiller orası malum peki kim ya da ne yaptı bunu?

bir diğer taraftan güneyimde emperyalizm-kapitalizm el ele vermiş masum insanları bombalıyor; kuzeyimde yıllar önce komünizm milyonlarca masum insasnı öldürmüş; ve ben tüm bunları gördükçe neden en güzel yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunu ve neden bunun en güzel şekliyle bizlere miras bırakıldığını daha iyi anlıyorum.
Ukrayna Kırımı olarak da bilinen sovyetler birliği kıtlık projesi. 1932-1933 yılları arasında, Stalin döneminde, şimdiki Ukrayna ve Rusya'nın Kuban bölgesinde suni olarak bir kıtlık meydana getirildi. Kıtlıkta, 5-10 milyon insan can verdi. Sovyetler'in kooperatif tarım uygulamalarını kabul etmeyen Ukrayna köylüsü zorlamalar karşısında tarım üretiminden vaz geçmiş, buna bağlı olarak da kıtlık meydana gelmiştir. Bölgeden kaçmaya çalışanlar, komünist rus askerleri tarafından engellenmiş ve bölgede büyük bir kırım ya da katliam gerçekleşmiştir.
(bkz. http://forum.paticik.com/read.php?17,3596865
sırf rusya, ermenistan, fransa ve isviçre'ye inat azerbaycan ve gürcistan'ın yaptıkları gibi ukrayna'ya destek vererek soykırım olarak tanımamız gereken hadise.

5-10 milyon insan göz göre göre silahsız şekilde katledildi. boru mu bu?
holodomor, katin katliamı bile birlikte, bu ve benzer sözlüklerdeki stalinistleri turnusol gibi ortaya çıkaran entry dir. yahu kardeşim hangi dünyada yaşıyorsunuz siz? ama klasik kapalı toplum örneği. bosna savaşı sırasında tüm türkiye'nin yüreği sızlarken, savaşı o en acımasız günlerinde biz her gün bosnayla, yatıp bosnayla kalkarken, elemanlar kızılaya yüzlerce pankart asmışlar:

amerika! kübadan elini çek.

siz busunuz işte.yaşadığı topluma yabancı.kendine yabancı.yabancı oğlu yabancı.
küba bile fidelin gebermesini raul'ün başa geçmesini beklerken, bizimkiler stalinin (veya lenin hatta troçki'nin) canlanarak geri dönmesini bekliyor.
sovyet sevici komunistler tarafından "büyük yalan" olarak reddedilen insanlık suçu...
büyük yalanmış...vay be...
ukrayna'da sırf etnik kimliklerinden ötürü açlıkla islah etmeye çalışarak milyonlarca insanın katledilmesi demek ki büyük yalan...
bu mu komunizmin insana ve insan haklarına verdiği değer...
bu mu bizim insan haklarına saygılı komunistlerin bu olaya bakış açısı.
yazık lan...sizin nefes alıp tükettiğiniz havaya yazık...

http://www.kemalistgencle...arihi-holodomor-soykirimi

bakınız hemen bugün bir gelişme yaşandı.
başbakan rte kısa süreli ukrayna gezisinde holodomor krizi yaşandı.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16875321.asp

rakamları uyduruyor diyenler gitsin öyle birşey yoktur diye ukraynalı birisine söylesin. bakalım ne cevap alacak.
sosyalist devletin doğal politikası olan kolleklefleştirme, tüm üretim araçlarını devlet yönetiminde halkın ortak malı yapma politikasına direnen ukraynalı toprak sahiplerinin üretimi durdurması, hayvanlarını sovyetlerin eline vermemek için kesmesi ve ardından sovyetler'in bölgeyi kaderine terk etmesi, başka yerlere kaçışı yasaklaması sonucu bölgede ortaya çıkan kıtlıktan sonra ukraynalılar'ın öldüğü olayın adıdır.

şimdi bunu kapitalist devlete empoze edersek, ben gidip bir fabrikaya el koyup sosyalistim lan ben deyip hisseleri işçilere pay etsem devlet beni ne yapar? işte aynı şekilde sosyalist bir devlette de üretim araçlarının özel mülkiyeti söz konusu dahi olamaz, her üretim aracı devletin kontrolündedir ve halkın ortak malıdır. yok eğer siz diyorsanız devleti biz ikna ederiz sen git fabrika işgal et diye o zaman tamam haklısınız soykırım yapılmıştır. ayrıca olayın ırkla falan hiçbir alakası yok.

ayrıca rte bunun soykırım olduğunu kabul etmiyor, edemiyor. ne demek istediğimi anlamak isteyen baksın: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16875321.asp ne oldu ilk kez başbakanınızla görüş ayrılığına mı düştünüz?

http://tr.wikipedia.org/wiki/holodomor

kendi ulaştığım sonuca gelirsek, sosyalizmmiş kapitalizmmiş bunlar için insanların ölmesi, öldürülmesi, ölüme terkedilmesi tamamen hatadır, vicdansızlıktır.

edit: son olarak eklemek istediğim, eğer ki bu olay katliamsa kürt toprak ağalarının da devlete direnip isyanlar çıkarmasını bastıran türkiye'nin de yaptığı soykırımdır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.