bugün

(bkz: çekirdek aile)
(bkz: geniş aile)
sizin için bütün kavramlardan en değerli kavramdır. o geçmiştir ,gelecektir.en kötü gününüz de, en sevinçli gününüz de her zaman yanınızda olacak sizinle bu duyguyu paylaşacak kavramdır. *
edit: *
bir dilim sıcak ekmek ve ocakta kaynayan çayın buharıdır aile.sığınacak limandır okyanusun dalgalarıyla boğuşurken...bir siperdir arkasına saklanabileceğin, kimsenin kimseye eyvallahı olmayan ağır bir dünya savaşında.bir şiirdir samimi ve sıcak...bazen bir şarkıdır hüzün dolu.
bazense bir mektup buram buram özlem kokan...
bir memlekettir sınırları olan ve bir dünyadır herşeyi paylaşılan.
aile faşizmin en küçük yapı taşıdır. anne baba ve kurbanlardan oluşan bu minik hücremsiler, fabrikalar, mitoz bölünerek anne ve babanın aynısından bir tane daha yaratmak için ellerinden ne geliyorsa yaparlar. bunu farkedip onları da uyaran çocuklar olmadıkça, aile toplumun en küçük parça tesirli bombası olmaya devam edecektir. aile insanların düzen içinde yaşamaları için uydurulmuş yalanlardan sadece biridir. insanın akılını kullanmasını engeller. *.
KiŞiYi KARŞILIKSIZ OLARAK SEVEN KiŞiLERDEN OLUŞAN TEK KURUM...
sadece cocuk sahibi olanları icinde barındırmaz. cocuk sahibi olmayanlarda aile'dir. aile olmak demek bir ekip olmayı basarabilmek, ortak degerleri, ortak paydalar altında yasamak demektir. onemlidir, insana guven duygusunun dorugunu yasatır. tek kosulu sevgidir, mutlak sevgi...
en kutsal birimlerdendir, pek çok olgudan önce gelir. tek taraflı bozanların affı yoktur, cezasız kalmayacak hususlardan biri de bu eylemdir. çünkü her zaman "başlamama" gibi bir alternatifi vardır, bu alternatif aile yapısını iradesi ile bozmaktan önce gelir; gerekendir.
faşizmin yapı taşı falan değildir. toplumsal kaosun en büyük engeli, ve yine toplumsal dayanışmanın, sağlıklı birey ve toplumların en asli ve özgün unsurudur. abuk sabuk çakma post-entellektüel ayaklarına yatanlara ya rahat batıyordur, ya travmatik bir ailede yetişmiştir, ya da buyursun kibbutzlarda yaşasındır...
iç iletişiminin televizyon ve sair etkiler yüzünden yüzeyselleşmesi ve yitmesi son on küsür yıldaki toplumsal 'dandikleşmemizin' en temel sebebidir zanımca...
"Aile, insanın fitratında var olan behimi hislerinin meşru tatmin vasıtasıdır." Bunun alternatifi dinin ölçütlerine göre tek kelime ile ifade edecek olursak, yoktur. Vardır diyenlerin göstereceği tek şey olsa olsa zina ve gayr-i meşru hayat olabilir.
yok olmaya yuz tutmus olmasi uzuntuyle gozlenen kavram. temelin saglam olmamasi halinde bir sonraki asamalarin gelisimi konusunda endiseye mehal veren en kucuk toplumsal olusum.
fr. kanat.
kıymeti bilinmesi gereken en nadide hediyedir.
kutsaldir. Herzaman yaninda hisetmesende zor durumda olunca daima arkanda oldugunu hisedersin. Kiymeti bilinmeli!
akşam yemek saatinden önce evde olmayı, yılbaşında beraberce tombala oynamayı gerektiren, genellikle birbirlerine çok bağlı bireylerden oluşan topluluk. uzun adıyla; bacak bacak üstüne atıp evde topluca dizi seyretme.
Bükerek kaslarını
Geliyor mağaralarından
Korunun kara şeyleri.

Yemiş bahçesini karıştırırlar,
Sarı odalarımızın etrafımızdaki
Çimen denizini kemirirler.

Bizi hâlâ tanıyorlarsa
Seyrek bakarlar
Ne yaptığımıza.

Duyarız onları, ya da öyle sanırız:
Ay ışığının yalayan hayvan burnu,
Elmadaki diş.

Bir odun daha at ateşe;
Mozart, yeniden, pikapta,
Hâlâ bir üzünç var

Bizimle odada.
Anımsarız mağarayı.
Düşlerimizde geri döneriz

Ya da onlar görmeye gelir.
Müziği de severler.
Birlikte yaprak yeriz.

Biraderlerimizdir.
Ailemizdir.
Kaçtığımızdır.

Mary Oliver
kurarken next next next diyip geçmeden önce tüm sözleşmeyi okumanızı ve kabul etmenizi gerektiren kurum.

aksi halde trajik hallere giriyorsunuz ailecek.
(bkz: overrated)
kapitalizmin içine ettiği kurum.
(bkz: aile sözcüğünün kökeni)
bi insanın sahip olduğu herşey.kavga edince çünkü aileden biriyle insan, çekip gidince evden, arkadaşlarını çağırıp ağlayınca onların yanında...herkes bi gün çekip gider sonunda.ve üşüyünce dışarıda yine gidilecek tek yerdir o sıcak yuva.ve gidip zili çaldığınızda yine ailenizden biri açar kapıyı.ne olursa olsun, siz nereye kiminle giderseniz gidin o kapı kapanmaz suratınıza siz zorla çekip kapatmaya çalışsanızda.
yaşam kaynağıdır.
kalpsiz dünyadaki son sığınak.
aile çekirdek ve büyük aile olmak üzere 2 ye ayrılır.yada böyle bişeye ayrılıyor.ben çekirdek bir ailenin üyesiyim.teyzemler şehir dışında olsalar da onlarla sık sık görüştüğümüz için diyebilirim ki ailemiz oldukça geniştir.
teyzemler dışardan oldukca modern,ileri görüşlü gözükürlermiş,öyle derler hep.onlarla her oturduğumuzda da bunu dile getirirler.kuzenim arkadaşlarıyla sinemaya gider,piknik yapar.annesi olan teyzem ben ne modern bir anneyim başkası olsa böyle şeylere izin vermez diyip,yanımızda kasılır.ee bu olay bugüne kadardı.dünkü konserden sonra o modern kadınlar,ileri görüşlü çağdaş kadınlar kayboldu.bugün kendimi ortaçağda giyotine giden hatta yakılmak üzere olan cadılar gibi hissettim.hepsi birden üstüme geldi.yahu ben alışık değilim ki böyle şeylere demek istedim ama sadece sustum.biri ordan, bir daha böyle yerlere gidilmeyecek der,biri annen duysa sana ne derdi der.dedem ordan,nasıl yaptığını anlayabilmiş olmamamla beraber,her zaman yaptığı şeyi yapıp,konuyu hükümete getirip,hükümeti över.
bu yazdıklarımı o teyzelerden birinin evinde yazıp,burdan onlara saygılarımı iletiyorum.