bugün

demokrasinin arapcası, su an türkiye icin elzem olan ilkel yönetim bicimi.
(bkz: demokrasi)
halkın kendi kendini yönettiğini zannettiği yönetim biçimi. belki ulaşılması zor bir hedef. belki bir ütopya.

halkın %90 ının amerika karşıtı olduğu bir ülkede amerika müttefikimiz naraları atılıyorsa cumhuriyeti temsil eden insanlar tarafından kimse kusura bakmasın ben cumhuriyeti ulaşılması gereken bir hedef olarak görüyorum.
içi popüler gazeteler kadar renkli olmamakla beraber, sınırlı sayıda reklam alan, ancak gününüzün büyük bir bölümünü ayırdığınızda tam olarak okuyabildiğiniz gazete gibi gazete.
Türkiyenin içerik bakımından en dolu gazetesidir zaten alan da bu yüzden alır.
atatürkün ilerigörüşlülüğü sayesinde kazandığımız fakat atatürkten sonra başa gelenlerin içine ettiği yönetim biçimimiz
En iyi yönetim biçimi diye öğretilen ancak demokrasi kavramı olmayınca(bu kavramı öğretmiyorlar)hiçbirşeye benzemeyen yönetim biçimi.Demokratik olmayan cumhuriyet bürokrasiyle yönetilir.
anketlerde herkesin okuyorum dediği ama en az satan gazete
genelde düzgün giyimli, entel insanların elinde görülen gazete. bazısı bu gazeteyi almayı kendine borç bilir fakat iftiralarla dolu bir gazete olduğu gözlemlenmiştir çok zaman. batmamasını trajına değil birilerin bu gazeteyi onur gurur meselesi yaparak verdiği desteğe boçludur.
Olayalara dar görüşle bakan gazatedir. Öyle ki taraf olduğu grubun adına yazılar yazarken çoğunluğu bi tarafa atması halka hitap eden bir gazete olamadığını gösteriyor.Biraz daha liberal ve demokrat yazılar yazmalı diyoruz ancak açıkça taraf tuutuğunu hemen anlıyoruz.
Bir de bu gazetenin tutucuları vardır.Laf ettirmezler.Eleştirmek isteniz hemen etekleri tutuşur.

(bkz: sindirim sorunum var diyene yovita diyorum)
bursa acemler'de bulunan güzide lisenin adı.
hemen hemen her ilde cumhuriyet isimli bir ilköğretim okulu,bir lise,bir cadde,bir bulvar vs. bulunur.bulunsun.iyidir.
zaman'la karşılaştırılmaması gereken gazete.. bir süre okuduğunuzda ihtiyaç haline gelir. dolu dolu bir gazete olduğundan türkiye'de pek satmaz. devamlı okuyucuları arasında ilginç bir bağ olur. otobüste birisi cumhuriyet okuyorsa sırf bu sebeple sohbet başlayabilir. iftira var diyen iftiracıdır. bu gazetenin ayakta kalmasının tek sebebi, okurlarıdır. ne amerikadan gelir sermayesi, ne de camilerden.
en büyük talihsizliği de, her gün ev ev, sokak sokak beleş dağıtılan zaman'la karşılaştırılmasıdır.
hiç okumayanların bile içeriğine saldırdığı gazetedir. sırf bu yüzden bile sevilebilir.
son zamanlarda tiki şeklinde nitelendirdiğimiz insanların masalarına süs edilmeye başlaması insanda sinir uyandıran gazetedir...gazete alındığı gibi durmaktadır, okunmadığı çok bellidir, ulan bari aldınız okuyun da adam olun dedirtir...
tirajıyla ülkenin gelişmişlik ve aydınlık seviyesi doğru orantılı olan gazetedir.
cumhuriyetin aşığı, bu memleketin öz evladı olmamız hasebiyle ismine bakarak utandığımız gazetedir. bir an önce bu ismi bırakıp hak ettiği bir isim bulmalıdır kendine.
(bkz: tehlikenin farkında mısınız)
(bkz: cumhuriyetine sahip cık)
Dünyadaki görüp görülebilecek en taraflı gazetedir. Zira gazete kendisini parti zannedip chp den daha fazla muhalefet yapmaktadır. sayfalarca yazıdan bir cümleyi ustalıkla çekip sanki yarın şeriyat geliyormuş ülke bölünecekmiş havası yaratmakta üzerlerine yoktur. Bu aralar sıkça izlediğimiz reklamlarındada insanların korkularını körükleyerek prim elde etmeye çalıştıkları aşikardır. işin en acı tarafı cumhuriyet kavramını kendilerine alet etmeleridir. Gazete bile denemeyen propaganda aracıdır.
CHP'nin yayın organı.Tarafsız olmasını beklemek çok saçma.Tabii ki sağ partilere bok atıcak.Trajı da yerlerde sürünüyor.Garip bir şekilde finansman sağlanıyor.Kaç kere batıp yandaşlarınca kurtarıldığının sayısı hatırlanmıyor.

cumhuriyetine sahip cik gibi bir demagoji harikasının mimarı.
hükümetin yaptığı saçma sapan hareketleri seyreden chp'den daha iyi muhalefet yapan türkiyenin en nitelikli,en doğru gazetesi
Klasik çizgisini her zaman koruyan,hiçbir topluluğa yaranma kaygısı olmayan ,arka sayfa güzellerinden uzak,Türkiye'nin en kaliteli gazetesidir.
Yunus Nadi tarafından kurulmuş gerçek gazete.bunca yıl bu ülkedeki tüm olumsuzluklara karsı yılmadan mücadele vermiştir.hiç bir zaman iktidar yalakası olmamıştır.bu uğurda uğur mumcuyu ahmet taner kışlalıyı şehit vermiştir.televizyonlardaki yeni kampanyası kimilerini çok rahatsız etmektedir ki bu da bize cumhuriyetin doğru yolda olduğunu göstermektedir...
"bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar"ın eleştirdiği gazete. cumhuriyetin aşığı olup, bu ülkenin iyi bir geleceğe erişmesini isteyip de bu gazeteye karşı olan insanlar anlaşılamaz. her söyledikleri tek tek çıkıyor.
fiyatı dengi olarak görülen gazetelerden biraz daha pahalı gibi görünebilir ilk bakışta fakat cumhuriyet gazetesi türkiye nin en kaliteli, çizgisini en iyi koruyan, en çağdaş gazetesidir, bu fiyatı fazlasıyla hak eder. o zaman ne diyoruz, "ucuzdur var illeti, pahalıdır var hikmeti".
ilk sayısı 7 Mayıs 1924'te yayımlanan ve yunus nadi tarafından kurulan gazetedir.
yani neymiş? 82 yıldır yayın hayatına devam ediyormuş.
bir asıra yakın zamandır reklama ihtiyaç duymadan tutunan, belirli bir aydın kesime hitap eden, elinden geldiğince duruşundan taviz vermemeye çalışan; okumuş, ne dediğini bilen, saygın yazar kadrosu adına,
en azından taşıdığı ve temsil ettiği kavram adına, değer verilmesi gereken gazetedir.