1. 1.
  çağın dehası.
  sahip olduğu zekası ve yazdığı 3000 sayfalık risaleleri ile dikkat çeken bir dahi.

  kendisi nur risalelerini yazmıştır.
  ancak gelin görün ki günümüz geri zekalı nurcuları onun değerli kitaplarını kutsayıp eski türkçeden günümüz türkçesine çevirmezler bile.kuran gibi okurlar.
  kimse birşey anlamadan yada çok az anlayarak okumaya çalışır.
  risaleleri sayesinde bir çok insan iman etmiş ve ya imanı güçlenmiştir.

  risaleleri temel hedefi imandır.
  üstad bu risalelerinde allah'ın kendisine verdiği dehasını konuşturur.

  yaptığı yanlışlara baktığımızda ise cifir hesabı denilen arapça harflerin rakamsal değerlerinden gelecekle ilgili sonuçlar çıkarmak amacıyla çalışmaları vardır bunun hem saçma,yanlış bir şey olduğunu söyler hemde uygular.nurcular tarafından bu risaleleri gizlenir.
  ve araştırmacı bir kimlikleri olmadığından bunun farkında bile olmazlar.
  uç bi insandır.
  aşmıştır kendisi,bu yüzden yaptığı çılgınlıklar doğal kaşılanmalıdır.

  hayatı incelendiğinde mecnun(cinlenmiş)olduğu sonucu çıkabilir uçuk bir insandır.
  sevecendir,keşke onun zamanında yaşasaydım denilen bir zattır.

  günümüzde kendisini rab edinen nurcuları görse kim bilir ne sopa çekerdi bu geri zekalılara...
  böyle bir saçmalığa düşmeyen nurcularda yok mudur ? vardır elbet hatta çoğunluktadırlar...ama bediüzzamanı rab edinenleri büyük problemdir.

  bir hatasıda islam'ın siyasal yönünü görmezden gelmesidir.
  zaman iman kurtarma zamanıdır deyip siyasi konulara hiç karışmamıştır.
  karışmadığı gibi arkasında ileride şartlar uygun olduğunda siyasete karışacak,islam hükümlerini siyasi arenada insanlarara gösterebilecek bir grupta bırakmamıştır.
  takipçilerinin pısırık kalmasına sebep olmuştur ki aslında kendisi hiçte böyle biri değildir.
  iman kurtarmak davasına aşırı eğilimi islam'ın siyasi boyutunu unutturmuş zaman bırakmamıştır.
  ama eserlerinde geleceğe yönelik bir tarz oturtması gerekirdi..neyse...
  allah kendisinden razı olsun.
  96 -159 ... mosquito
 2. 2.
  üstad hazretleri.
  63 -86 ... zeka oyunu
 3. 3.
  kendisini ümmet-i muhammedi ve bilcümle ademoğlunu tekrar islama ve ıslaha davet etmeye vakfetmiş devrinin muhteşem filozofu zat-ı muhterem
  54 -72 ... nuhkkor
 4. 4.
  sadece ve sadece bir insan ve bir kul.
  59 -16 ... hec
 5. 5.
  Gözümde ne Cennet sevdası var; ne Cehennem korkusu! Cemiyetin, yirmi beş milyon
  Türk cemiyetinin îmanı namına bir Said değil; bin Said fedâ olsun! ... diyecek kadar halkını seven insan.
  68 -60 ... palta
 6. 6.
  (bkz: Risale i Nur)
  9 -8 ... muslumgurses
 7. 7.
  bir din bilgini olarak faydalı ve gerekli * ancak bir siyaset adamı olarak son derece tehlikeli, yandaşları tarafından bediüzzaman said nursi, karşıtları tarafından said kürdi olarak bilinen nur cemaati'nin ruhani(!)lideri...

  bir din bilgini olarak, gerek kuran tefsirleri gerek risaleleriyle islam aleminde önemli bi yere sahiptir... ancak zat'ı muhterem yalnız din işleriyle uğraşmakla kalmamış, yeni kurulmuş türkiye cümhuriyetini yıkmaya yönelik, şeriat yanlısı, hatta kürdistan yanlısı * eylemleri yüzünden pek çok kez sürülmüştür...
  günümüzde hem maddi hem manevi yönden güçlü nur cemaati * sayesinde bir demokrasi aşığı yada vatanperver bir eğitim gönüllüsü olarak gösterilmektedir... ancak durum tam olarak böyle değildir...
  demokrasi aşığı ilan edilen said nursi * 'nin şeriat hatta kürdistan yanlısı söylevleri dönemin osmanlı imparatorluğunun etkisinden kurtulamamış halkı oldukça etkilemiştir... halkın şeriat istemesini demokrasi imkanları içerisinde görmüş ve bunu açıklamakta bir sakınca görmemiştir...

  günümüzde atatürkü deccal, kemalizmi dinsizlik olarak gören şeriatçı nur tarikati nin örnek aldığı şahıs olması bile onun siyasi görüşünü daha net görmemize yetecektir... (ayrıca gerici demokrat parti iktidarı da said kürdi den bolca istifade etmiş, elde edebilecekleri maksimum rant için bolca gayret göstermişlerdir...)

  hakkında bukadar çelişki olan bi insan için ben bediüzzaman diyemem... diyen desin... ama sözlükteki said nursi hakkındaki bütün entrylerin bediüzzaman said nursi başlığında olması bana göre yanlıştır... çünkü bediüzzaman bir sıfattır... objektif olmak açısından bu başlık daha sıhhatlidir *...

  ekleme

  said nursi başlığının buraya yönlendirilmesiyle değişik, saçma sapan bir durum olmuş. adam hakkında olumsuz görüş bildirmeye meyilli kişiler bile önce onun bediüzzaman olduğunu kabul etmek zorunda bırakılmış. hakkında bilgi verilmesi, yorum yapılması için hedef olan başlık daha baştan yorulanmış.
  atatürk için "ulu önder atatürk" abd için "kan emici sömürgeci abd" başlıkları açmak nasıl doğru değilse, bu da doğru olmamış.

  ekleme 2:
  tedirgin başlık. önce said nursiye yazdığım entry bediüzzamana taşındı şimdi hepsi birden buraya geri döndü. burdan da "said naber" ya da "saidou" başlığına yönlenmesi muhtemel.
  34 -22 ... cartman
 8. 8.
  (bkz: said nursi)
  6 -4 ... cartman
 9. 9.
  (bkz: royal arch)
  11 -8 ... bl
 10. 10.
  kurt ilim adamidir. hayati surgunde gecmistir. cok genis bir kulliyata sahiptir. sanildigi gibi cumhuriyeti yikma girisimi yoktur ve cumhuriyete'de asla karsi cikmamistir. isin asli saltanat rejimi yuzunden istediklerini gerceklestirememistir.

  cumhuriyet kurulmadan once abdulhamit'in karsisina cikip dogu anadolu'da medreselerin cok oldugunu fakat diger fen bilimleri ve cebir ilmini ogretecek modern bir universitenin gerekliliginden bahseder. abdulhamid'in kurmaylari kendisinin tehlikeli birisi oldugunu iddia edip hapsedilmesini talep eder ancak padisah boyle birisinin deli oldugunu savunur ve akil hastaliklari hastanesine yani timarhaneye kapatilmasini uygun gorur. sonra cikar nasil cikiyorsa tam bilmiyorum. ayrica padisaha hitaben okudugu agir bir fermanla giyabinda idam emri cikarilmis ancak uygulamadan vazgecilmistir.

  said nursi cumhuriyete asla karsi cikmamistir. ataturk'le yasadigi iddia edilen o komik olay ise tamamen onun adini kullanip rant kurmaya calisan sozde muritlerinin safsatalaridir. said nursi kendisini tamamen ilme adamis bir ilim adamidir. sadece dini ilemler degil ayni zamanda fenni ilimler de hasir nesir olarak seyhulislam denilen kurumlarin matbaayi bile yasaklayacak kadar yobaz olduklari bir donemde her yonuyle ilmin onemini vurgulamistir. aslinda sadece bu yonuyle bile bediuzzaman sifatini hak ediyor.

  icinde adeta bir ukte olarak kalan dogu anadolu'da universite projesini ise gerek yurt disi gerek yurt icinde yasadigi surgunler dolayisiyla gerceklisterememistir.

  said nursi'nin en buyuk sanssizligi halen kullaniliyor olmasidir. sozde muritleri (burada belirtmeyi uygun goruyorum, kendisi yasarken hic bir murit edinmemis, tarikat kurmamistir) olumunden sonre onu adeta peygamber gibi yuceltmisler, yok pasaya ayar verdi, yok kisir kadinlari iyilestirdi, yok korlerin gozunu acti gibi ipe sapa gelmeyen gudik hikayeler uydurmuslardir. ve bu sozde muritleri bu adami gunumuzde halen kullanmaktadirlar. onu tarikat icinde adeta korkulan bir put, bir mit haline getirerek tarikat mensuplarinin beynini yikayip, sistemleri icin kusursuz bir asker haline getirirler.

  said nursi nur tarikati(cemaat demiyorum) icinde bir efsanedir. korkulan bir golgedir. ama bunun sorumlusu said nursi degildir. onun uzerinden rant saglamaya calisan sozde yandaslarinin planli calismasidir.

  her ne kadar said nursi'nin hayat dusturuyla benim hayat cizgim cok farkli olsa da kendisine sadece ve sadece ilme verdigi hizmetlerden dolayi, bir dusunur olmasindan dolayi saygi duyuyorum ve hakkinda hakarete varan gorusleri de esefle karsiliyorum. ama asil onun gibi bir cilekesi bu kadar somuren sozde insanlardan nefret ediyorum.
  29 -18 ... laz pacino