1. 1.
  üstad hazretleri.
  72 -106 ... zeka oyunu
 2. 2.
  kendisini ümmet-i muhammedi ve bilcümle ademoğlunu tekrar islama ve ıslaha davet etmeye vakfetmiş devrinin muhteşem filozofu zat-ı muhterem
  57 -76 ... nuhkkor
 3. 3.
  sadece ve sadece bir insan ve bir kul.
  61 -18 ... hec
 4. 4.
  Gözümde ne Cennet sevdası var; ne Cehennem korkusu! Cemiyetin, yirmi beş milyon
  Türk cemiyetinin îmanı namına bir Said değil; bin Said fedâ olsun! ... diyecek kadar halkını seven insan.
  71 -61 ... palta
 5. 5.
  (bkz: Risale i Nur)
  10 -9 ... muslumgurses
 6. 6.
  bir din bilgini olarak faydalı ve gerekli * ancak bir siyaset adamı olarak son derece tehlikeli, yandaşları tarafından bediüzzaman said nursi, karşıtları tarafından said kürdi olarak bilinen nur cemaati'nin ruhani(!)lideri...

  bir din bilgini olarak, gerek kuran tefsirleri gerek risaleleriyle islam aleminde önemli bi yere sahiptir... ancak zat'ı muhterem yalnız din işleriyle uğraşmakla kalmamış, yeni kurulmuş türkiye cümhuriyetini yıkmaya yönelik, şeriat yanlısı, hatta kürdistan yanlısı * eylemleri yüzünden pek çok kez sürülmüştür...
  günümüzde hem maddi hem manevi yönden güçlü nur cemaati * sayesinde bir demokrasi aşığı yada vatanperver bir eğitim gönüllüsü olarak gösterilmektedir... ancak durum tam olarak böyle değildir...
  demokrasi aşığı ilan edilen said nursi * 'nin şeriat hatta kürdistan yanlısı söylevleri dönemin osmanlı imparatorluğunun etkisinden kurtulamamış halkı oldukça etkilemiştir... halkın şeriat istemesini demokrasi imkanları içerisinde görmüş ve bunu açıklamakta bir sakınca görmemiştir...

  günümüzde atatürkü deccal, kemalizmi dinsizlik olarak gören şeriatçı nur tarikati nin örnek aldığı şahıs olması bile onun siyasi görüşünü daha net görmemize yetecektir... (ayrıca gerici demokrat parti iktidarı da said kürdi den bolca istifade etmiş, elde edebilecekleri maksimum rant için bolca gayret göstermişlerdir...)

  hakkında bukadar çelişki olan bi insan için ben bediüzzaman diyemem... diyen desin... ama sözlükteki said nursi hakkındaki bütün entrylerin bediüzzaman said nursi başlığında olması bana göre yanlıştır... çünkü bediüzzaman bir sıfattır... objektif olmak açısından bu başlık daha sıhhatlidir *...

  ekleme

  said nursi başlığının buraya yönlendirilmesiyle değişik, saçma sapan bir durum olmuş. adam hakkında olumsuz görüş bildirmeye meyilli kişiler bile önce onun bediüzzaman olduğunu kabul etmek zorunda bırakılmış. hakkında bilgi verilmesi, yorum yapılması için hedef olan başlık daha baştan yorulanmış.
  atatürk için "ulu önder atatürk" abd için "kan emici sömürgeci abd" başlıkları açmak nasıl doğru değilse, bu da doğru olmamış.

  ekleme 2:
  tedirgin başlık. önce said nursiye yazdığım entry bediüzzamana taşındı şimdi hepsi birden buraya geri döndü. burdan da "said naber" ya da "saidou" başlığına yönlenmesi muhtemel.
  35 -22 ... cartman
 7. 7.
  (bkz: said nursi)
  6 -6 ... cartman
 8. 8.
  (bkz: royal arch)
  11 -8 ... bl
 9. 9.
  kurt ilim adamidir. hayati surgunde gecmistir. cok genis bir kulliyata sahiptir. sanildigi gibi cumhuriyeti yikma girisimi yoktur ve cumhuriyete'de asla karsi cikmamistir. isin asli saltanat rejimi yuzunden istediklerini gerceklestirememistir.

  cumhuriyet kurulmadan once abdulhamit'in karsisina cikip dogu anadolu'da medreselerin cok oldugunu fakat diger fen bilimleri ve cebir ilmini ogretecek modern bir universitenin gerekliliginden bahseder. abdulhamid'in kurmaylari kendisinin tehlikeli birisi oldugunu iddia edip hapsedilmesini talep eder ancak padisah boyle birisinin deli oldugunu savunur ve akil hastaliklari hastanesine yani timarhaneye kapatilmasini uygun gorur. sonra cikar nasil cikiyorsa tam bilmiyorum. ayrica padisaha hitaben okudugu agir bir fermanla giyabinda idam emri cikarilmis ancak uygulamadan vazgecilmistir.

  said nursi cumhuriyete asla karsi cikmamistir. ataturk'le yasadigi iddia edilen o komik olay ise tamamen onun adini kullanip rant kurmaya calisan sozde muritlerinin safsatalaridir. said nursi kendisini tamamen ilme adamis bir ilim adamidir. sadece dini ilemler degil ayni zamanda fenni ilimler de hasir nesir olarak seyhulislam denilen kurumlarin matbaayi bile yasaklayacak kadar yobaz olduklari bir donemde her yonuyle ilmin onemini vurgulamistir. aslinda sadece bu yonuyle bile bediuzzaman sifatini hak ediyor.

  icinde adeta bir ukte olarak kalan dogu anadolu'da universite projesini ise gerek yurt disi gerek yurt icinde yasadigi surgunler dolayisiyla gerceklisterememistir.

  said nursi'nin en buyuk sanssizligi halen kullaniliyor olmasidir. sozde muritleri (burada belirtmeyi uygun goruyorum, kendisi yasarken hic bir murit edinmemis, tarikat kurmamistir) olumunden sonre onu adeta peygamber gibi yuceltmisler, yok pasaya ayar verdi, yok kisir kadinlari iyilestirdi, yok korlerin gozunu acti gibi ipe sapa gelmeyen gudik hikayeler uydurmuslardir. ve bu sozde muritleri bu adami gunumuzde halen kullanmaktadirlar. onu tarikat icinde adeta korkulan bir put, bir mit haline getirerek tarikat mensuplarinin beynini yikayip, sistemleri icin kusursuz bir asker haline getirirler.

  said nursi nur tarikati(cemaat demiyorum) icinde bir efsanedir. korkulan bir golgedir. ama bunun sorumlusu said nursi degildir. onun uzerinden rant saglamaya calisan sozde yandaslarinin planli calismasidir.

  her ne kadar said nursi'nin hayat dusturuyla benim hayat cizgim cok farkli olsa da kendisine sadece ve sadece ilme verdigi hizmetlerden dolayi, bir dusunur olmasindan dolayi saygi duyuyorum ve hakkinda hakarete varan gorusleri de esefle karsiliyorum. ama asil onun gibi bir cilekesi bu kadar somuren sozde insanlardan nefret ediyorum.
  29 -20 ... laz pacino
 10. 10.
  kürt siyasetçi ve din adamıdır. said nursi nin asıl tartısılması gereken yönü syasetidir. zira yasadığı dönemlerin abdulhamit dönemi, ittihat ve terakki dönemi ve cumhuriyet in ilk yılları olduğu düsünülürse onun burda izlediği tutum daha önemlidir. o ilk olarak ittihat-terakki safında yer almıstır ki said nursi ye kutsiyet atfedenlere bu dönemi hatırlatılmalıdır.

  ilmi olarak ise risale ler asla bir kuran tefsiri değildir. hiçbir tefsir ekolunde ya da olusumunda ismi gecmez. zira risale lerde kuran dan yaklasık 140 kadar ayetin acıklaması vardır. yine risale lerde said nursi nin ebced ve cifir hesapları vardır ki islami bilimleri acısından kabul edilemez. ayrıca kitabın yazdırıldığına, kendisine gelecein gösterildiğine dair islami referanslarla bağdasmayacak yerlerde vardır.

  omrunun buyuk bolumu surgunde gecmis, rusya da esir olmus yani hareketli hayatında ilim tahsil etmeye zamanı olmamıstır.

  ilmi ya da siyasi eksiklikleri bir tarafa bırakıldığında en takdir edilen yonu kararlığıdır. onun cumhuriyete ve yeni sisteme karsı olmadığını nurcular bas bas bağırsa da, bu biraz yakın tarih bilen herkesin vakıf olabileceği bir durumdur. takdir edilesi yanı cumhuriyet ya da rejim karsıtlığı değil, kararlılığıdır. o doğru bildiği yolda tüm acılara rağmen yürümüstür.

  bugünkü nurcuların en büyük kolu olan fethullahcılar gibi militarizm e yavsamamıs, milliyetcilik adı altında fasist idealler gütmemimstir. ağlayarak edindiği sempatizanlarından gelen parayla amerika da krallar gibi de yasamamıstır.

  nihai olarak, yazdığı risaleler orta halli ve içinde yanlıslıklarda bulunan dini ve yararlı bir kitaptır. faydalanılabilir. fakat onun incelenmesi yönü asla vazgecmediği devrimci yönüdür. neyi devirmeye calısırsa çalıssın kararlılığı saygıyla karsılanmalıdır.
  11 -15 ... sosyoklon
 11. said nursi Başlığındaki Önemli Entry'ler