bugün

üstad hazretleri.
kendisini ümmet-i muhammedi ve bilcümle ademoğlunu tekrar islama ve ıslaha davet etmeye vakfetmiş devrinin muhteşem filozofu zat-ı muhterem
sadece ve sadece bir insan ve bir kul.
Gözümde ne Cennet sevdası var; ne Cehennem korkusu! Cemiyetin, yirmi beş milyon
Türk cemiyetinin îmanı namına bir Said değil; bin Said fedâ olsun! ... diyecek kadar halkını seven insan.
(bkz: Risale i Nur)
bir din bilgini olarak faydalı ve gerekli * ancak bir siyaset adamı olarak son derece tehlikeli, yandaşları tarafından bediüzzaman said nursi, karşıtları tarafından said kürdi olarak bilinen nur cemaati'nin ruhani(!)lideri...

bir din bilgini olarak, gerek kuran tefsirleri gerek risaleleriyle islam aleminde önemli bi yere sahiptir... ancak zat'ı muhterem yalnız din işleriyle uğraşmakla kalmamış, yeni kurulmuş türkiye cümhuriyetini yıkmaya yönelik, şeriat yanlısı, hatta kürdistan yanlısı * eylemleri yüzünden pek çok kez sürülmüştür...
günümüzde hem maddi hem manevi yönden güçlü nur cemaati * sayesinde bir demokrasi aşığı yada vatanperver bir eğitim gönüllüsü olarak gösterilmektedir... ancak durum tam olarak böyle değildir...
demokrasi aşığı ilan edilen said nursi * 'nin şeriat hatta kürdistan yanlısı söylevleri dönemin osmanlı imparatorluğunun etkisinden kurtulamamış halkı oldukça etkilemiştir... halkın şeriat istemesini demokrasi imkanları içerisinde görmüş ve bunu açıklamakta bir sakınca görmemiştir...

günümüzde atatürkü deccal, kemalizmi dinsizlik olarak gören şeriatçı nur tarikati nin örnek aldığı şahıs olması bile onun siyasi görüşünü daha net görmemize yetecektir... (ayrıca gerici demokrat parti iktidarı da said kürdi den bolca istifade etmiş, elde edebilecekleri maksimum rant için bolca gayret göstermişlerdir...)

hakkında bukadar çelişki olan bi insan için ben bediüzzaman diyemem... diyen desin... ama sözlükteki said nursi hakkındaki bütün entrylerin bediüzzaman said nursi başlığında olması bana göre yanlıştır... çünkü bediüzzaman bir sıfattır... objektif olmak açısından bu başlık daha sıhhatlidir *...

ekleme

said nursi başlığının buraya yönlendirilmesiyle değişik, saçma sapan bir durum olmuş. adam hakkında olumsuz görüş bildirmeye meyilli kişiler bile önce onun bediüzzaman olduğunu kabul etmek zorunda bırakılmış. hakkında bilgi verilmesi, yorum yapılması için hedef olan başlık daha baştan yorulanmış.
atatürk için "ulu önder atatürk" abd için "kan emici sömürgeci abd" başlıkları açmak nasıl doğru değilse, bu da doğru olmamış.

ekleme 2:
tedirgin başlık. önce said nursiye yazdığım entry bediüzzamana taşındı şimdi hepsi birden buraya geri döndü. burdan da "said naber" ya da "saidou" başlığına yönlenmesi muhtemel.
(bkz: said nursi)
(bkz: royal arch)
kurt ilim adamidir. hayati surgunde gecmistir. cok genis bir kulliyata sahiptir. sanildigi gibi cumhuriyeti yikma girisimi yoktur ve cumhuriyete'de asla karsi cikmamistir. isin asli saltanat rejimi yuzunden istediklerini gerceklestirememistir.

cumhuriyet kurulmadan once abdulhamit'in karsisina cikip dogu anadolu'da medreselerin cok oldugunu fakat diger fen bilimleri ve cebir ilmini ogretecek modern bir universitenin gerekliliginden bahseder. abdulhamid'in kurmaylari kendisinin tehlikeli birisi oldugunu iddia edip hapsedilmesini talep eder ancak padisah boyle birisinin deli oldugunu savunur ve akil hastaliklari hastanesine yani timarhaneye kapatilmasini uygun gorur. sonra cikar nasil cikiyorsa tam bilmiyorum. ayrica padisaha hitaben okudugu agir bir fermanla giyabinda idam emri cikarilmis ancak uygulamadan vazgecilmistir.

said nursi cumhuriyete asla karsi cikmamistir. ataturk'le yasadigi iddia edilen o komik olay ise tamamen onun adini kullanip rant kurmaya calisan sozde muritlerinin safsatalaridir. said nursi kendisini tamamen ilme adamis bir ilim adamidir. sadece dini ilemler degil ayni zamanda fenni ilimler de hasir nesir olarak seyhulislam denilen kurumlarin matbaayi bile yasaklayacak kadar yobaz olduklari bir donemde her yonuyle ilmin onemini vurgulamistir. aslinda sadece bu yonuyle bile bediuzzaman sifatini hak ediyor.

icinde adeta bir ukte olarak kalan dogu anadolu'da universite projesini ise gerek yurt disi gerek yurt icinde yasadigi surgunler dolayisiyla gerceklisterememistir.

said nursi'nin en buyuk sanssizligi halen kullaniliyor olmasidir. sozde muritleri (burada belirtmeyi uygun goruyorum, kendisi yasarken hic bir murit edinmemis, tarikat kurmamistir) olumunden sonre onu adeta peygamber gibi yuceltmisler, yok pasaya ayar verdi, yok kisir kadinlari iyilestirdi, yok korlerin gozunu acti gibi ipe sapa gelmeyen gudik hikayeler uydurmuslardir. ve bu sozde muritleri bu adami gunumuzde halen kullanmaktadirlar. onu tarikat icinde adeta korkulan bir put, bir mit haline getirerek tarikat mensuplarinin beynini yikayip, sistemleri icin kusursuz bir asker haline getirirler.

said nursi nur tarikati(cemaat demiyorum) icinde bir efsanedir. korkulan bir golgedir. ama bunun sorumlusu said nursi degildir. onun uzerinden rant saglamaya calisan sozde yandaslarinin planli calismasidir.

her ne kadar said nursi'nin hayat dusturuyla benim hayat cizgim cok farkli olsa da kendisine sadece ve sadece ilme verdigi hizmetlerden dolayi, bir dusunur olmasindan dolayi saygi duyuyorum ve hakkinda hakarete varan gorusleri de esefle karsiliyorum. ama asil onun gibi bir cilekesi bu kadar somuren sozde insanlardan nefret ediyorum.
kürt siyasetçi ve din adamıdır. said nursi nin asıl tartısılması gereken yönü syasetidir. zira yasadığı dönemlerin abdulhamit dönemi, ittihat ve terakki dönemi ve cumhuriyet in ilk yılları olduğu düsünülürse onun burda izlediği tutum daha önemlidir. o ilk olarak ittihat-terakki safında yer almıstır ki said nursi ye kutsiyet atfedenlere bu dönemi hatırlatılmalıdır.

ilmi olarak ise risale ler asla bir kuran tefsiri değildir. hiçbir tefsir ekolunde ya da olusumunda ismi gecmez. zira risale lerde kuran dan yaklasık 140 kadar ayetin acıklaması vardır. yine risale lerde said nursi nin ebced ve cifir hesapları vardır ki islami bilimleri acısından kabul edilemez. ayrıca kitabın yazdırıldığına, kendisine gelecein gösterildiğine dair islami referanslarla bağdasmayacak yerlerde vardır.

omrunun buyuk bolumu surgunde gecmis, rusya da esir olmus yani hareketli hayatında ilim tahsil etmeye zamanı olmamıstır.

ilmi ya da siyasi eksiklikleri bir tarafa bırakıldığında en takdir edilen yonu kararlığıdır. onun cumhuriyete ve yeni sisteme karsı olmadığını nurcular bas bas bağırsa da, bu biraz yakın tarih bilen herkesin vakıf olabileceği bir durumdur. takdir edilesi yanı cumhuriyet ya da rejim karsıtlığı değil, kararlılığıdır. o doğru bildiği yolda tüm acılara rağmen yürümüstür.

bugünkü nurcuların en büyük kolu olan fethullahcılar gibi militarizm e yavsamamıs, milliyetcilik adı altında fasist idealler gütmemimstir. ağlayarak edindiği sempatizanlarından gelen parayla amerika da krallar gibi de yasamamıstır.

nihai olarak, yazdığı risaleler orta halli ve içinde yanlıslıklarda bulunan dini ve yararlı bir kitaptır. faydalanılabilir. fakat onun incelenmesi yönü asla vazgecmediği devrimci yönüdür. neyi devirmeye calısırsa çalıssın kararlılığı saygıyla karsılanmalıdır.
(bkz: nur cemaatini tarikat zannetmek)
türkler hakkında çok güzel bir söz söylemiş ilim adamı, eski siyasetçi, islam alimi...

"ey türk kardeş senin ırkın dininle mecz etmiş. her kim islamdan çıkarsa türklükten de çıkar"
asrın hastalığını* çok iyi tespit etmiş ve bunu yok etmek için risale-i nur külliyatını yazmış,yani emr-i bil maruf nehy-i anil münker vazifesini yerine getirmiş büyük insan,müceddid.
nur cemaatinin kurucusu,yazdığı risalelerle insanları tefekküre davet ediyor.
yazdığı eserleri ile zekasının ne derecede olduğunu göstermiştir.herkes için olduğu gibi onunda hakkında araştırma yapılmadan atılıp tutulmaması gerekir.yüce bir zat.
TARiKAT LiDERi OLMADIGINI HERZAMAN SOLEMiŞ ASIL MiSYONUNUN GELECEK NESiLiN iMANINI KURTARMAK OLDUGUNU SOLEYEN BiR iSLAM BiLGiNiDiR.ATATURK TARAFINDAN MECLiSE CAGRILMIŞ VE DOGU iLLERiNiN GENEL VALiLiGi GOREVi VERiLMiŞTiR MiSYONI GEREGi DEVLET iŞLERiNE GiRiŞMEMiŞTiR.
http://www.hemenpaylas.co.....33005/ceylan_2.mp3.html
şiirin sonundaki maşallah üstadın sesindendir.
http://www.zaman.com.tr/?...rh=20060423&hn=278563
her 100 yılda bir gönderilen müceddid..islamda reform yoktur yenileme vardır bu yenileme insanlara dini hatırlatmakladır bunun 20.yy.daki öncüsü olmuştur bu şahıs..hapishanedeki hırsızdan, katilden islam sancağını göğüsleyecek adamlar yetiştirmiştir kısacası kömürü elmasa çevirmesini bilmiştir..
imansızlık almış başını giderken çıkıp davam diyebilmiştir..'Milletimin imanını selâmette görürsem Cehennem'in alevleri içinde yanmaya razıyım. Çünkü vücudum yanarken gönlüm gül gülistan olur' diyebilmiştir (bkz: Hz Ömer)..yazdığı risalelerle iman konusunda birçok noktaya ışık tutmuş tereddütleri ortadan kaldırmıştır..irticacı gerici diyenler ise bir yarışta yerinde sayan kişinin tur bindiren kişiyle dalga geçtiği gibi kendi rezil durumlarının farkında değillerdir zira onlar bu dünyayı yaşarken o dünyayı elinin tersiyle itmesini bilmiştir..müceddid olduğu reddedilmez bir gerçektir **..
Arapça ya hakimiyeti olmayan,eğitim hayatında başarısız bir medrese öğrencisi,gençliğinin hevesi bulunduğu ülkenin vaziyetine mülakin ilkin siyasetle ilgilenmiş zaman zaman piyon olmuş ve rusya tarafından da kullanılmış, yaşı ilerleyince *benden bir bok olmaz oturayım da bir dini kitap yazayım bari* demiş.
----ki bu olgu pek çok batılı ülkede de var ingiliz bir kız arkadaşım vardı babası avukattı, boş zamanlarında incil yazardı ben bu iki adamı birbirine çok benzetiyorum,ikisi de acayip derecede bilmediğim kelime kullanıyor ki yazdıkları kitapları okumak için harcadığım zaman sözlüğe bakmak için harcadığım zamandan daha az---
oradan oraya sürülmüş,kimi zaman *bırakın lan deli bu* denilmiş,kimi zaman *alim lan bu*denilmiş pipisi öpülmüş bir garip mahlukat...

nitekim gelinen noktada fethullah gülen gibi bir adamın salya sümük ağlayarak imparatorluk kurmasına vesile olmuş ama ne dinine ne insanına ne de kendine zerre kadar yararı ve ahlakı olmamış insan.
(bkz: sozlukteki nurcular)
(bkz: nur cemaati) nin kurucusu (bkz: risale-i nur) ların yazarı
Asrımızın Bediüzzaman ı; Kendi tabiri ile Garibüzzaman ı.
istibdadın Garibüzzamanı
Meşrutiyetin Bedîüzzamanı
Şimdikinin de Bidatüzzamanı
Said Nursî
Risale-i Nur külliyatının müellifi.
hayatını iman hakikatlerini ispat etmek uğrunda baskı ve zülm altında geçiren allah dostu bir alim.
Mezarında bile rahat bırakılmayan kişi.
Her soruya cevap verilir, ama soru sorulmaz diyen kişi.
photoshoplu resmi ile kafasında kalpak memleketi kurtarmış havasında belediye otobüslerinde resmi olan kimse.
said i kurdi diyerek te anılır. islamcı bir kürt dür. bediiüzzaman olduğu söylenir. yolunda nice türkler gitmektedir. peşinden gidenlerin zekasından ve kanından şüphe edilesi bir kişidir.

peşinden gidenler türk ülkelerine yönelmiş ve orada da türklük namına hiçbirşey bırakmayarak, milletsiz toplumlar oluşturmuşlardır.
nurculuk hareketinin öncüsü türk tarikatçı. 31 mart ayaklanması bastırıldıktan sonra ısparta'ya sürüldü. cumhuriyet döneminde şeyh sait ayaklanmasıyla (1925) ilgili görülerek mahkum edildi. risale-i nur adını taşıyan yapıtlarıyla çağdaş uygarlığın, laikliğin karşısında yer aldı. şeriata bağlı islam birliğini savundu.
son müceddid büyük din alimi. eserlerinde cumhuriyeti savunur. tarikatçı değildir zira zaman tarikat zamanı değildir demiştir. siyasetten uzak durmuştur. din ve siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini bildirmiştir. Atatürk'ün kendisine teklif ettiği milletvekilliğini siyasetle işim olmaz diye reddetmiştir.
(#562555)
teşbih sanatını kullanarak kuranı açıklamaya çalışan din alimi.kitaplarında benzetmeleri ustaca kullandığı söylenir. Ünlü Yahudi bir yazar kendisi için "hayatımda bu kadar güzel kelimelerle resim çizen birini tanımadım" demiş.
zamanın bedisi; çağın eşsiz güzelliği.
nurcuların ''üstad hazretleri'' diye hitap ettikleri said nursiye verilen sıfat.
fethullah gulen'in sadece kürt olduğu için yaşarken görüşmek istemediği insan.
eğitim kurumlarının coğunda kendisini anlataraktan beyin sarsıntısı geçirten milenyum müridlerine sahip kişi. *
gerçek adı said kürdi olan ama dönemin mahkemesi : "bu isimle mahkemeye dahi çıkartmayız seni" dediği için said nursi ismini kullanmıştır. kürtçülükten yargılanmamak için dini motifler ile kendini tanımlayarak sempatik görünmeye çalışmış kişidir.
(bkz: seyyid rıza)
(bkz: said nursi)
(bkz: bediüzzaman said nursi)
(bkz: bediüzzaman)

evet bu üç başlık da mevcuttur sözlükte. üçünün altına da aynı şahsiyet hakkında yorumlar yazılmıştır. şimdi karşıtlarına sormak lazım? insan hiç karşıtı olduğu , beğenmediği bir insana bediüzzaman der mi? ya da bu kişi bediüzzaman ise neden karşıt olur? dur bir soru daha sorayım: bir kişi bediüzzaman başlığına said nursi hakkında yorum yazarsa said nursi'nin harikalığını otomatik olarak kabul etmiş olmaz mı?
Malta'da Şekerci Han'da kalırken kapısına "Burada her soruya cevap verilir ancak soru sorulmaz" diye yazarak, -yobaz olduğunu bilmeyen, yobaz diyen yobazlara- bir şey anlatmaya çalışan ve anlanılması gereken bir kişidir. eserlerinden tabii biraz zahmet çekerek faydalınılması gerekir.
bırakın peygamberlik iddia etmeyi(#923578)* kendi şahsını asla önde tutmamış, halkın teveccuhunden dahi her daim sakınmış, kur'anın ahir zamana en uygun* şekilde tefsiri olan, dünya çapında kur'andan sonra en çok okunan kitap olan risale i nur külliyatının müellifi*.
kadın ile ilgili olarak;

--spoiler--
"refîka-i hayatını*, rahmet-i ilâhiyenin mûnis, latîf bir hediyesi olduğu cihetiyle sev ve muhabbet et. Fakat çabuk bozulan hüsn-ü sûretine* muhabbetini bağlama. Belki kadının en câzibedar, en tatlı güzelliği, kadınlığa mahsus bir letâfet ve nezâket içindeki hüsn-ü sîreti*dir. Ve en kıymettar ve en şirin cemâli* ise, ulvî, ciddi, samimi, nurânî şefkatidir. Şu cemâl-i şefkat ve hüsn-ü sîret, âhir hayata kadar devam eder, ziyâdeleşir. Ve o zaife, latîfe mahlûkun hukuk-u hürmeti o muhabbetle muhâfaza edilir. Yoksa, hüsn-ü sûretin zevâliyle, en muhtaç olduğu bir zamanda, bîçare, hakkını kaybeder."
--spoiler--

sözleri; günümüzde cinsel bir meta olarak kullanılan kadının, dış güzelliğinin göklere çıkarılırcasına övülmesi suretiyle bir yığın aptal sarışına dönüştürüldüğü çağımızda, kulak verilmesi son derece gerekli olan bir çağrısıdır.
31 mart olayı na karışmaktan idamla yargılanıp beraat etmiştir, 1925'te şeyh saidisyanına karışmış ve ısparta'ya sürülmüştür. bunlar sevenleri tarafından pek gündeme getir(t)ilmez.
(bkz: risale i nur)
(bkz: sözler)
sağır odanın teşkilat-ı mahsusa iftirasına dair:

http://www.yeniasya.com.t...6/yazarlar/lsalihoglu.htm

şeyh said isyanı ile ilgili olarak ise:

--spoiler--
"Türk, Kürt Birdir, Kardeştir

Şark isyanında Şeyh Said ve askerleri Üstadımız Bediüzzaman'ı Şarktaki büyük nüfuzundan istifade için mücadeleye iştirake davet ettiği zaman cevaben demiş: öYaptığınız mücadele kardeşi kardeşe öldürtmektir ve neticesizdir. Türk milleti islâmiyete bayraktarlık etmiş, dini uğrunda yüz binlerle, milyonlarla şehid vermiş ve milyonlar veli yetiştirmiştir. Binaenaleyh kahraman ve fedakar islam müdafiilerinin torunlarına, yani Türk milletine kılınç çekilmez ve ben de çekmem, diye hem cevab-ı red vermiş hem mücadelesinden vazgeçmesini söylemiştir.
Osmanlıca teksir Asa-yı Mûsa , s. 250. Isparta. (Beyanat ve Tenvirler, s.137)"
--spoiler--

bimem yeterince açık ve tatmin edici mi, yalanların ve herşeyin sahtesinin çok yaygın olduğu bu ahir zamanda mesnedli, belgeli iddialar geçerlidir ancak.

(bkz: her duyduguna inanmak)
doğumu:1876-bitlis'in nurs köyü/ölümü:23 mart 1960-şanlı urfa.yaşadığı dönemlerde kürdistan'ın kurulması için din paydasını kullanan,said_i kürdi,yani kürt sait olarak anılan zat.http://tr.wikipedia.org/wiki/Said_Nurs%C3%AE da hakkında çok geniş bilgi var.
tanzimattan beri her hisarı deviren teceddüt dalgası ilk defa olarak said nursi kalesi önünde geriler.said nursi bir kavga adamı. yani bir irade. taviz vermeyen bir mizaç. tefekkürden çok iman.nurculuk said nursi ile başlayan bir tepki. küfre karşı imanın, batıya karşı doğunun isyanı.
kendisine son derece saygı duymakla birlikte , cemaatiyle bir alakam olmadığını ve objektif bir yorum kattığımı belirtiyorum öncelikle ..

saygı duymamın nedeni ; gerçekten çok bilgili ve ilimli olmasıdır . eğer ki elinize geçerse ,bu adam cemaatçi , tarikatçı , şucu , bucu (ki ben bu oluşumlara çok karşıyım (bkz: (#1170576)) demeyerekten eserlerine bir göz atmanızda fayda var..böylece sizde anlayacaksınız ilminin boyutlarını ...

ancaak üç konu yapmak istedikleri konusunda yolunu tıkamaktadır ;

1.si ; türkiye'de onu takip eden insanların nur cemaati şemsiyesi altına girmesidir ki bu en büyük sorundur.zaten bu nedenle diğer insanlar , eline onun eserlerini almaktan çekinmektedirler.

2.si ; nur cemaati'nin haftada 1 veya 2 defa yaptıkları sohbet (ki buna ders derler) leri olur.bunların 1.bölümünde said nursi nin eserlerinden bir bölüm bir bilen tarafından çevrilerek okunur ve gerçekten içinde biraz imanı bulunupta köreltilmiş olan bazı gençler bundan büyük haz alırlar , ama 2.bölümde said nursi nin hayatından bir bölüm okunarak, -bence - gereksiz bi şekilde acıtasyon yapılmaktadır ki bu said nursi nin adını duymamış genç bünyede 'nooluyo lan , tarikatmı bu , bu dinin peygamberi varken niye bu adamı anlatıyolar bize' sorunsalı yaratır ve yine soğutur kendisinden .. (bakınız , said nursi çile çekmemiştir , lay lay lom yaşamıştır demiyorum,sadece çektiklerini herkese anlatmak zorunluluğu yoktur,karşılığını zaten bi şekilde alır , allah razı olsun denmeli , geçilmelidir)

3.sü ve daha az etkeni olan konu ise eserlerinin eski türkçe,arapça ve farsa tandanslı bir şekilde hala basılmasıdır.bu da okumaya niyetlenen az bilgili bünyede 'anlamıyorum bişey yaa' diyerekten kitapların bir kenarda eskitilmesine neden olur .. bu kadar kitabı , risaleyi zınk diye basmaya gücü yeten bir insan topluluğunun bugünki ,herkesin anlayabileceği bir türkçeye çevirip neden basmadığını hala anlamaya da güç yitirmiş değilim şahsen ..

eğer ki günün birinde birileri said nursi yi kendi tekellerine almaktan kurtulurlarsa , işte o zaman gereken değerin verileceğini düşünüyorum ama herşeyin birilerinin tekelinde olduğu -bugünki- türkiye'de bunun hayalden ibaret olduğuda besbellidir ..
önceleri mustafa kemal'in düşüncelerine önem verip, meclise çağırdığı fakat şehadet parmağını göstermesiyle, atatürk'ün meclisten dışarı attığı şahsiyettir.
alim kişi.