bugün

küçük dağları biz yarattık,biz avrupayız,öyle herkesi aramıza almayız hali ve tavrıyla benim için gençlerbirliği kadar para etmeyen oluşum.
bizi manevi değerlerimizden vazgeçirmeye zorlamış, yozlaşmamızı sağlamış birliktir. belki de değişen dünyanın bir getirisidir. bizim için olmassa olmazıdır...
ab seklinde kısaltılan ülkeler birligi.
sevr ile parçalanamamış Osmanlı'yı ve ardılı Türkiye Cumhuriyetini parçalamanın en kapsamlı ve komplex yolu. günümüzdeki dayatmalar, 1856 Balta Limanı anlaşması, Kanuni Döneminden başlayan kapütilasyonlar ve azınlık hakları söylemleri, o günlerden hiç de farklı değildir.
kaynağı 1951 paris ve 1956 roma euratom füzyon anlaşması olan örgüt *
daha çok ülkemiz devlet dairelerinde gördüğümüz bugün git yarın gel felsefesini bize uygulayan amaçları tamamen bir kaç ülkeye hizmet edmek olan avrupa kıtasındaki ülkeler birliği.

evet sayın türkiye cumhuriyeti yetkilisi siz birliğimize girmek istiyorsunuz fakat henuz ülkenizi avrupa için pazar olarak açmamışsınız hele siz bize vergileri kaldırın o zaman sizi kesin alırız.

vergiler kaldırılır tekrar gidilir.

ama olmazki bak siz kıbrıs rum kesimini tanıyormuşsunuz gemileri denizlerinizde rahat rahat at koşturamıyormuş açın limanlarınızı kıbrıs'a kesin alıcaz.

elbet açılacak o limanlar.

iyi tamam alalımda kokoreç yemeyeceksiniz, kokoreç yemeyin olur bu iş.

kokoreç yasaklanır.

tamam alıcaz tabi niye almayalım ama bu sizin gözünüzün üstündeki ne sayın erdoğan yoksa gözünüzün üstünde kaşınızmı var yok olmaz bu şekilde alamayız. *
habire girmeye çalıştığımız ama habire bize giren hödö
Türkiye temsilciliğinin web adresi olan uluslarüstü kuruluş. Faydaları maksizimize edilmek suretiyle olumlu hale getirilebilme özelliği taşımaktadır.
halkımızın büyük çoğunluğunun, hakkında büyük hayaller kurduğu birliktir.
çok büyük umutlar beslenir çok.. güya avrupalı sayılıcaz, birden bire cebimize giren para artacak, türkiye çöl olmaktan kurtulacak vs vs.. herkesi bir merak salmış gidiyor, uyum paketleri hazırlıyoruz, kriterlere uymak için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz, ter döküyoruz..
sonra söz büyüklere geliyor.. gergin bir bekleyiş.. acaba alınacak mıyız.. çıkan cevap : aşılması gereken bazı sorunlar var ülkenizde..
yıkılıyoruz bunu duyunca.. ee halbuki biz avrupa birliğini cennet gibi biyer sanmıştık? bunun için ter dökmüştük noldu o terlere?

daha dökmen lazım ama bu kadar yetmez..
efendim, bu ter hiç yetmeyecek..

kandırıldığımızı farketmeyene kadar yetmeyecek..
resmen oyalandık senelerdir, ama bir kimse de çıkıp kandırılıyoruz demedi. dese bile duyan, duyuran olmadı. basın, avrupa birliğini elma şekeri gibi gösterdi. ah bir yalayabilsek denildi..

ab'ye uymak için ülkemizin topraklarının bir kısmını verdiğimiz zaman belki de avrupa birliği yolu açılabilecektir..

dikkat edin, açılabilecektir..
girermiyiz?
e bi ara da gireriz..

(bkz: saygılar)
(bkz: AB nin Turkiye ye girmesi)
bildiğin maden işletme birliğinin modifiye edilmiş halidir. ticari amaçla kurulmuş olan çoğu birlik gibi sonradan siyasal bir hale gelerek güçler birliği olmuş baş ağrısıdır. tek dertleri büyümekte hiç de durmayan amerikan hegamonyasına dur çekmektir. fakat, ülkeye sadece eğitim anlamında katkı yapmasını gönülden desteklediğim oluşumdur.

ansiklopedik bilgi için http://tr.wikipedia.org/wiki/Avrupa_Birli%C4%9Fi
ab yolunda giren çıkan hep türkiyeye oldu. oktay sinanoğlundan bir iktibas:

"...80 milyar, 200 milyar dolarlık kazıklar yedik; yemeğe devam ediyoruz. Üçüncü ülkelerle, örneğin komşularımızla ticaret yapmamız bile AB;nin iznine tâbi. Gümrük Birliği anlaşması izin vermiyor. insan kendi elini kolunu bu kadar bağlayabilir. Ama bu insan müsveddeleri halkın elini kolunu bağlıyorlar. Her hâlde o zaman bilmiyorlardı ki küresel kıraliyetçiler; kendi kuklalarını kendileri harcar. Çünkü kuklacılık sanatı veya kuklacılık biliminin birinci kanununa (!) göre bir süre sonra kukla kendini sahici zannetmeye başlar (Pinokyo masalındaki gibi); onun için kuklaların harcanıp yerine yenilerinin oturtulması vâciptir. Ayrıca, bir süre sonra kuklaların maskeleri eskir; halk foyalarını sezmeğe başlar. işte o zaman yeni kuklalar gerekir. "

"ABDEN MEDET UMANLAR
YA AHMAKTIR, YA KARA CAHiL YA DA HAiN
Diyelim ki, daha önce Batı karşıtı olan zevat, ABye girilirse fırkaları kapatılmaz, dinî özgürlükleri olur diye hevesleniyorlardı. Ee, ama şimdi tek başına iktidar oldular; yasaları, hattâ anayasayı değiştirecek gücü kendilerinde buluyorlar o yoldalar. O zaman ABye ihtiyaçları kalmadı demektir. Peki hâlâ niye AB de AB ? (Tabii bir de, niye IMF de IMF? Birçok ülkeyi olduğu gibi bizi de batıranın IMF olduğunu bilmiyorlar mı? Biliyorlarsa bu muhabbetin arkasında ne yatıyor? Halk bir gün bunu sormayacak mı sanıyorsunuz?).
Kaç kere yazdık, defalarca 10 milyonlarca kişiye TVlerde söyledik. Sağır sultan bile duydu: Avrupada ABden memnun olan kimseyi bulamazsınız. Avrupada işsizlik artıyor, yabancı düşmanlığı almış başını gidiyor. Almanyada câmilerin minareleri olması, ezan okunması yasak. Türk çocuklarının, değil Türkçe öğretim görmesi, okullarda Türkçe konuşmalarına bile izin verilmiyor. AB önderleri yeni girecek Lehistan gibi ülkelere mâlî yardım yapılmayacağını beyan ettiler (zaten kaynakları yok). Türklerin Avrupada serbestçe dolaşıp iş bulmalarına izin verilmeyeceği kesin. Vaktiyle muhtaç oldukları Türk işçilerini bile Avrupa ülkeleri sepetlemeğe uğraşıyor. Kısacası ABden medet uman ya ahmaktır, ya kara câhil, ya da hain. Peki niye AB de AB hükümet programının belkemiğini oluşturuyor?
Bir önceki hükümette de, şimdi de IMFnin dediklerini harfiyen yerine getirmekten öte başlıca faaliyet,AB uyum yasaları çıkartmak. Avrupada biraz insanî duyguları olanlar bize acıyor, diğerleri kıs kıs hâlimize gülüyor; içerde, dışarıda düşmanlar seviniyor. Seni almaya hiçbir niyeti olmayan, bunu her fırsatta terennüm eden Haçlı kafalı, bayrağı Hıristiyanlığın on iki havarisini temsil eden (Bkz. Sayın Turgay Tüfekçioğlunun Orkun dergisindeki yazıları ve kitabı) ABye, karşılığında hiçbir taahhüt bile almadan nasıl uyum sağlar, o kılıf altında TCnin tasfiyesine yol açarsın? Hesabını kimse sormayacak mı sanıyorsun? "
türklerin artık girmeyi istemediği birlik(miş).
http://www.haber10.com/haber/39255/
götürüsünün getirisinden cok oldugu(!), ülkeyi satsak giremiceğimiz kesin olduğu halde kendimizi paralamamıza sebep topluluktur.*'birlik nedir' bilmiyormuşuz gibi benzetmeye çalışsak da kendimizi bişeylere, bir uçurumdur aradaki asla kapanması mümkün olmayan.
(bkz: kendinden ödün vermek)
(bkz: ütopya)
(bkz: kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş)
sözde ermeni soykırımı türkiye raporunda önkoşul olma olasılığını reddeden birlik.
haçlı birliğinin yeni jenerasyon yüzü olup; zaten içten içe parçalanmaya ve bölünmeye başlamış olan emperyalist, kapitalist devletlerin: ayağını kaydırmak istedikleri devletler için güç birliği yapması durumudur...
(bkz: 2006 yili ap ilerleme raporu ve turkiye)
türkiye'de en ufak bir şiddet (örneğin bir polisin eylemcileri coplaması) uygulandığında çok zaman geçirmeden hemen yetkili birisinin türkiye'yi kınadığı, insan haklarını ihlal ettiğini söylediği ;fakat israil'deki vahşete sesini bile çıkartamayan, işlerine geldiği gibi çifte standart uygulayan, avrupa devletlerinin bazılarının üye olduğu topluluk.
Yil 2050 . AB Komisyonu Baskani odasinda otururken, yardimcisi iceriye heyecanla girer:
-Efendim, Turkiye tum isteklerimizi yerine getirdi. Onlari AB'ye alacak miyiz?

AB Baskani:
-Yok canim, henuz olmaz. Git, duyur, Tum Turkiye Ingilizce konusacak, Turkce'yi yasakliyorum.
-Efendim onu 5 sene once yaptilar. Hatirlamiyor musunuz?
-O zaman soyle Kibrisi
versinler..
-Efendim onu da 40 sene once verdiler zaten...
-O zaman soyle guneydoguya ozerklik versinler.
-Aman efendim, Turkiyede guneydogu mu kaldi, 2020'de bagimsiz devlet oldu ya orasi zaten.
-O zaman soyle (sozde) ermeni soykirimini tanisinlar.
-Efendim, sadece ermeni degil, Pontus, Yunan, Bulgar, Rus, Ukrayna, Moldova soykirimini bile tanidilar,

hatta Canakkale savasindan dolayi Ingiliz, Avustralya, Yeni Zelanda
soykirimini bile tanidilar ya.. nasil unuttunuz.
-Hmm. O zaman soyle, kokorec yasaklansin.
-Aman efendim, onu yemeyi 2007'te biraktilar.
-Isa askina, ya ne bileyim? Kinayi yasaklayin, yakamasinlar.
-Ooooo. Beyefendi.Onu da coktan biraktilar.
AB Baskani dusunup tasinir ve;
-EEEE...DAGITIN O ZAMAN AVRUPA BIRLIGI'NI.. . *
avrupa ülkeleri kendi başlarına hiç bir zaman siyasal,askeri birl güç olarak abd ve rusyanın karşısına çıkamayacaklarını anladıktan sonra güçlerimizi birleştirmek en mantıklısı diyerek kurdukları topluluk.şayet bugunde dunya polıtıkalarında ne kadar etkılı oldugu tartısılır.kendı ıcınde bıle bır bırlık oldugu soylenemez.ornegın ıngıltere amerıkanın kendıne bıctıgı gorevı yerıne getırerek her seferınde ortak ordu gıbı olusumları baltalamıstır.amerıka ve rusya hıc bır zaman guclu bır avrupayı kendılerıne rakıp olarak ıstemedıgı ıcın ıcten ve dıstan bu bırlıgı parmaklarlar.
bakın bu konu da 1999 yılın da ab dış ilişkiler komitesi başkanı tom spencer ne demiştir;" türklere, ileride birgün ab nin bir parçası olacakları konusunda 30 yıldır söz vererek hiç dürüst davranmadık. çünkü gerçek olan ab nin türkiye yi üye olarak almayı hiç düşünmediğidir. türkiye ye gerçek niyetimizi anlatmamız çok daha dürüst bir davranış olurdu"..
hele almanya eski başbakan ı schmidt in 8 nisan 2000 günü berlin deki bir konferasta yaptığı konuşma içimizde gaflet ve delalet içindekilerin oynanan oyunları nasıl görmediğinin adete bir kanıtıdır." avrupa nın geleceğinde ne olursa olsun türkiye nin yeri yoktur. 70 milyon türk vatandaşını avrupa içinde dolaştıramayız. avrupa nın iran, ırak ve suriye ile sınır komşusu olmasını kabullenemeyiz. türkiye ile ekonomik ilişkilerimizi sürdürmeli, ticaretimizi geliştirmeliyiz. genç ve hızla büyüyen nüfusun satın alma gücünden faydalanmalıyız. ancak bu ülkenin globelleşmenin temel prensiplerine sahip olmadığını ve uluslararası kardeşliği içine sindiremediğini görmeliyiz" (yorumsuz)
buyuk bir uygarlik projesi oldugu iddia edilen ama kendi uygarlik anlayisini uye ulkelere empoze etmekten baska birsey yapmayan, bunu yaparken bile durustlukten uzak olan ve cifte standard uygulayan bir birliktir avrupa birligi. yakin bir tarihte klasik bulmaca sorusu olan "eski dilde su"nun "eskiden girmeye calistigimiz birlik" olarak degismesine neden olabilecek olan birliktir avrupa birligi (bkz: ab).

adamlar bizi almamakta haksizlar mi? tabii ki haklilar ama durust olsunlar. evlenmeyecegi kizi "hadi bi kere daha ver, yarin bosanma davasini aciyorum ondan sonra da seni ailenden isteyecegim, nikah kiyacagim.." diyerek kandiran turk filmi kotu adamlari gibi davranmasinlar bize. fransa ve avusturya referandum yapacaksa simdi yapsin. yunanistan bir lafi varsa simdi soylesin.

ab'ye giremezsek bu herseyin sonu mu? ucuncu dunya ulkesi mi oluruz? tabii ki hayir. unutmayalim ki su anda da ab uyesi degiliz ve hala yasiyoruz (buna da yasamak denirse) ve de henuz ucuncu lige dusmedik.
ilk başvuran ülkelerden biri olmamıza rağmen hala alınmadığımız birlik olup, neden hala girmek istediğimizi anlamadığım durumdur.
cogu ingilizin bizi icinde zannetigi birlik.
(bkz: ingiliz egitim sistemi)
edit: o kadar cok turk varki ingilterede, adamlarda haklilar.
biz mi o'na gireceğiz yoksa o mu bize girmek istiyor bir türlü anlaşılmayan, halan daha halkın birçoğunun avrupa birliğinden "avrupa'da gezecez, helgalar'a verecez" anladığı bir birlik.