bugün

futbolcu fabrikası, maradona'sı ve ekonomik krizleriyle ünlü latin ülke.
ankarada barlarıyla ünlü caddenin adı.
bir çeşit bira bardağı.

-abi ne istersin?
-çek bana ordan bi arjantin.
-abi patates falan ister misin?
-çerez var mı çerez, bana çerez getir boşver patatesi şimdi...
2006 dünya kupasında oynayacak muhtemel 11 i

- Roberto Abbondanzieri

- Coloccini
- Walter Samuel
- Esteban Matias Cambiasso
- Gabriel Milito

- Juan Roman Riquelme
- Juan Pablo Sorin
- Pablo Aimar
- Kily Gonzalez

- Lionel Messi
- Hernan Crespo
Dünya kupasında fotbolundan çok latino ablalarıyla dikkatleri üzerine çeken güney amerika ülkesi.
ankara arjantin caddesinde bir kahve içmenin bedelinin 20 ytl olduğu söylenir. * * *
latince'deki argentum kelimesinden türeyerek oluşmuş ülke ismi.birebir gümüş anlamına gelir. (bkz: gümüş)
imf yi kovduktan sonra gelişen ülke. bize de örnek olmalıdır.
imfi onlar kadar rahat kovamayacağımız ülkedir.
"gemilerle gelenlerin ülkesi". ben değil diğer güney amerikalılar öyle söylüyor, haklılar da. ama arjantine gelenler zenci köleler değil avrupalılar. zaten arjantinde pek zencide göremezsiniz. kıtanın çoğu pek sevmez bu adamları ama iyi insanlardır. italyanca gibi ispanyolca konuşmayıp türkçe konuşsalar türkiyede sanırsınız kendinizi.
mate adlı çayın en çok tüketildiği ülkedir.
ekonomik yönden ülkemizle büyük benzerlikler gösteren güney amerika ülkesidir. şöyle ki; imf dediğimiz küresel banka, ilk denemelerini hep arjantin, türkiye, brezilya gibi ülkelerde uygulamaktadır. bu ülkelerin ortak özelliği de, küresel üretim zinciri içerisinde bir nevi taşeron görevi gören ülkeler olmalarıdır. yani, çok uluslu şirketlerin karlarını maksimize edebilmeleri için, bu tip ülkelerin gerekli düzenlemeleri yapmış olmaları ve yabancı sermaye için cennet olmaları gerekmektedir. bunu sağlamanın yolu da, imf kredileri karşılığında bu düzenlemelerin yapılmasını koşul olarak koymaktır.

uzun lafın kısası, arjantin, vakt-i zamanında ekonominin içinde bulunduğu dar boğaza daha fazla dayanamamış ve halk ayaklanması ile hükümeti devirerek imf ile olan tüm görüşmeleri askıya almıştır. borçlarını da tek taraflı olarak ertelemiştir. *

türkiye mi? bunlar türkiye'de neden mi olmuyor? zor dostum zor..
yetişdirdiği futbolcuların bonservis bedelleriyle bile tüm borçlarını kapatabilecek bir ülkedir.o derece futbolcular yetiştirir.
(bkz: veron)
(bkz: maradona)
(bkz: saviola)
(bkz: crespo)
(bkz: messi)
yılda kişi başına 56,3 kilo et tüketimi ile guinness rekorlar kitabi'nın 2007 baskısına girmiş ülke.
çok jan jan'lı bir ülke.her yerinde futbol kokuyor bu arada arjantin demek gümüş ülkesi demekmiş.
12-14 nisan 2007 tarihleri arasında 'water & youth' adlı organizasyona ev sahipliği yapacak olan ülke.
2.776.890 km2'lik yüzölçümü ile dünyanın yüzöçlümü bakımından 8., 40.060.000 kişilik nüfusuyla demografik açıdan 30., 548.754 milyar dolarlık ekonomisiyle de ekonomik açıdan 22. büyük devletidir. Dünyanın önde gelen bölgesel güçlerinden biridir aynı zamanda.
ankaranın sosyetik mekanı,
gençler altlarında son model arabalar,
yanlarında seri üretim hatunlar ve beyler;
kimsenin kimseye dönüp bakmaya tenezzül bile etmediği bir mekandır.
ithal kahveciler,restoranlar,cafeler mevcuttur.
ayrıca garip yokuş bir yerdir,
özelliksiz bir mekandır,
parası olmayan gelemesindir. *
koyun nufüsunun hayli yüksek olduğu memleket.(not: bu tespitim arjantin in sözde ermeni soykırımı kararı ndan sonra oluşmamıştır. önceden de arjantin de koyunların çok olduğunu biliyordum.)

koyun yetiştiriciliğinden büyük gelirler sağlamaktadırlar.
hayvancılık türkiye ninde acilen desteklemesi gereken bir sektör olduğu için tecrübelerinden faydalanılmalıdır.
ekonomik krizden sonra , bir gece yarısı, binlerce çocuğun ellerinde poşetlerle çöplere saldırdığı ülke
votkalı bira olduğunu zannederdim, ama nedense barlar hep en büyük bardaklarına arjantin diyorlar, genelde 70liğe verilen isim olsa da ankara'da keyifte 1,5 litrey
güney amerika'nın brezilya'dan sonraki 2.en büyük ülkesi.
inanmıyorum kimsenin aklına gelmemiş hehheh, ernesto che guevera 'nın ülkesi.
ingilizce yazılışı argentina olan ülkedir.
http://www.arjantinfelsefe.com

edit: Sıcaklığın eksi 22 dereceye dek düştüğü
Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de
90 yıl sonra ilk kez kar yağdı,
soğuk yüzünden, son iki ayda 25 kişi öldü.*