bugün

bi batsada kurtulsak diye her gece dua edilen kana doymayan ülke
zevklerimizin çoğuna egemen olan, kültürümüzü de etkilemeye başlayan devlet. 3 günde sınır komşumuz oldular hadi hayırlısı.
Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Amerika kıtasında yeralan, elli eyaletten oluşan bir federe devlettir. Komşuları, kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika dır. Resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776 dır.

Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. Alaska ve Hawai yi de içine alan ABD nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Alaska, Kanada nın kuzeybatısındadır. Hawai ise, Büyük Okyanusda olup, kıta üzerindeki ABD nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en fazla olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas ikinci gelmektedir.
(bkz: george bush)
(bkz: emperyalizm)
(bkz: süper güç)
(bkz: kapitalizm)
(bkz: demokrasi)
(bkz: sahte özgürlük)
(bkz: polis devlet)
dünyanın heryerinde üst bulundurmayı becerebilmiş bir tür süper güç
talihsiz insanların yaşadığı emperyalist ülke.şahsen ben orada dünyaya gelmiş olsaydım leyleğime küfür ederdim en güzelinden.hoş, türkiye de yaşarken de bol küfür yiyor leylek kardeşlerimiz.
her şeyin XL olduğu ülke.
tahmin edildigi gibi zayif insanlarin cok az oldugu, zayif ve guzel olanlarin ya manken, tv gibi medyada yada fahiselikte kullanildigi, gercek olanini televizyonlarda goremedigimiz ulke
dunyanin jandarmaligini yapmaya calisan batasica devlet
dünyanın eşkiyası.
fırsatlar ülkesi
bugünki anayasası tam 26 kez değişikliğe uğramış olan ülke. bazılarına göre süper güç.
aynı kişinin yalnız iki dönem başkanlık yapabildiği bir ülke.

telefon kodu 1*dir.

(bkz: abd)
çökeçeğini bildiğim ama ne zaman çökeceğini bilmediğim ama sonu yakın olan süper güç A.B.D
(bkz: individualism)
kendini dünyanın koruyucusu zanneden devlettir. dünyayı onlardan kim koruyacak onu bilmiyorum.
halkının %61'i ülkesini harita üzerinde gösterememektedir.o kadar eğitime bu kadar zeka sewiyesi..
"hay birleşmez olaydı" dedirten dünyayı yönettiği söylenen devlet..
dünyanın en aşağlık ve en olmaması gereken yerde olan ülkesi.
Herkesin bok atmakta birbiriyle yarıştığı ülke.

Acaba hangi ülke "dünyanın en güçlü ülkesi" olma ünvanına sahipken kendi konumunu korumaya çalışmayacaktır? Acaba hiç bir ülke "tamam yeter bu kadar güçlenmek" diyecek midir? Daha önce güç sahipleri ****** * de ABD gibi davranmamış mıdır? Bu amerikalıların kanı mı bozuk? Ruh hastaları da mı insanların kötülüğünü istiyorlar?

Sonuç olarak sistem bu şekilde devam ettikçe mutlaka bir güçlü var olarak ve bütün dünyanın eline verme hakknı kendinde bulacak. 200 yıl sonra türkiye güçlensin abd nin yaptıkarlının aynısını biz yapacağız. Yalan mı? *
2006 dünya kupasında oynayacak muhtemel 11 i

- Kasey Keller

- Carlos Bocanegra
- Steve Cherundolo
- Jimmy Conrad
- Eddie Lewis

- Landon Donovan
- Claudio Reyna
- DaMarcus Beasley
- Bobby Convey

- Brian McBride
- Eddie Johnson
Nüfusu ve yüzölçümü ile hayli büyük olan, ama ekonomisi ve askeri gücüyle en büyük olan ülke. gelişmiş bir ülkedir. öyle sadece sanayide de değil, eğitimde, finans piyasalarında, bilimde, teknolojide filan da gelişmiş bir ülkedir. bunda bir çok faktörler etkilidir. misal vermek gerekirse abd, kendi vatandaşı ve kendi toprakları söz konusu olduğunda son derece özgürlükçüdür. abd'de bile bayraklarını yakabilirsiniz, bunu ifade özgürlüğünün bir metodu olarak görür yüksek mahkemeleri. ilk yazılı anayasaya sahiptirler. bu anayasa onlara "mutluluğu arama hakkı" verir. anayasa açık açık devlet bir gün sapıtır da özgürlüklere bir halel gelirse bu ülkenin vatandaşları bu devlete karşı silahlı mukavemet hakkına sahiptir ve dahi bu onların görevidir demektedir.
bir de vergilere bakalım isterseniz. diyelim ki 1000 birim brüt maaşınız var.
türkiye'de,
200 birim gelir vergisi
330 birim ssk primi
30 birim işsizlik sigortası primi
7,5 birim damga vergisi verirsiniz
sizin elinize net 432,5 birim kalır.
bununla bir mal satın almak isterseniz yüzde 8 ile yüzde 18 arasında da kdv ödersiniz.
kısaca brüt maaşınız 1000 birim ise yaklaşık 350-400 birimlik mal satın alabilirsiniz. (veya maaşınızı-gelirinizi az gösterirsiniz, vergi kaçırırsınız)

abd'de
70 birim federal vergi
0 ile 30 birim arasında eyalet vergisi verirsiniz.
bir mal satın alırken de kdv ödemezsiniz, orada yoktur.
yani 1000 birim brüt maaşla en az 900 birimlik mal alabilirsiniz.

düşük vergiler ekonomik ilerlemeyi teşvik etmektedir.
neymiş? sadece şuraya saldırdılar da burayı talan ettiler filan değilmiş... adamlar akıllıymış, liberal bir sistem kurmuşlar, üretiyorlarmış falan filan. ama bundan size ne? siz yine düşünmeden bağırın.
kahrolsun abd! 6. filo defol! derwish go home!

Not: ABD'li olan sosyal psikoloji hocamla 11 eylül'ün ertesi günü konuşuyorduk. bir arkadaş "siz bizi sömürerek zenginleştiniz" dedi, o da "benim eyaletimde bir tarlanın yanına gelirsin, arabayla bir ucundan bir ucuna 3 saatte gidersin, tarımı ülke halkımın sadece yüzde beşi yapar, dünya tarım üretiminin yarısını yapar bu yüzde beş. sadece detroit'in sanayi üretimi türkiye dahil tüm orta doğununkinden daha fazladır. tembel tembel yatıyorsunuz, bize bok atıyorsunuz, şimdi de bize saldırıyorsunuz, keşke ülkem dünya savaşlarına hiç karışmasaydı da hitler-stalin rejimi altında görseydiniz ebenizinkini" demişti, böyle 2 metrelik de bir adamdı, korkmuştum. boyundan posundan değil, haklılığından korkmuştum. o ülke bizim kendi başımıza sardığımız krizde**10 milyar dolar vermişti çünkü. bir daha yanımızda olmazlarsa kimlerin eline kalırız diye korkmuştum. o hoca da gitti zaten bir zaman sonra. türkiye'nin yaşanılabilirliğinden de bir parça alıp amerika'ya götürdü sanırım yanında. *
kıtalararası balistik füze denemesini yapmış devlet.
israil'e 100 adet sığınak delici füze hibe eden ülke.