bugün

entry'ler (16012)

il olması gereken ilçeler

"Artan nüfus üzerine artık il olması beklenen ilçeler için çalışmanın zorunlu bir hale geldiği belirtilirken özellikle de nüfusu 200 bini aşan Tarsus, Alanya, Manavgat, inegöl, Siverek, iskenderun illerinin 82. il olmaya daha yakın olduğu belirtildi. Nüfusu 100 binin üzerine çıkan Ereğli, Erciş, Akhisar, Nazilli, Fethiye, Bandırma, Lüleburgaz, Ereğli, Elbistan, Cizre, Kozan, Ergani, Ünye, Polatlı, Erdemit, Kahta, Yüksekova, Midyat ilçelerinin de il olması beklenen ilçeler arasında yer aldığı belirtiliyor."

Bazı kaynaklar özellikle Karadeniz'e kıyasla Akdeniz'de il sayısının olmasından ötürü Tarsus, iskenderun, Alanya ve Kozan'ın il olmasına kesin gözüyle bakıyor.

Biz ise her seçim bu konular açıldığı için sıkıldık, bekliyoruz.

hz meryem ile hz muhammed in cennette evlenmesi

Gerçekten tek derdiniz bu mu?
Gerçekten bunun derdi ve merakına mı düştünüz?

Sanmıyorum ama diyelim hadi doğru.
Bunun bizi ilgilendiren kısmı neresidir? Dini konuları medyatik magazin konusu yapma çabası mıdır bu?

Özet olarak, Gereksiz iddialar.

1 şubat 1992 şırnak görmeç köyü çığ felaketi

1 Şubat 1992 tarihinde Gömeç, Şırnak'ta meydana gelen ve 71'i asker 97 kişinin hayatını kaybettiği çığ faciası.

30 yıl geçti. hem terör hem de kara kış ile mücadele eden aslanları unutmadık.
unutmayacağız.

aynı hafta içinde türkiye'nin çeşitli yerlerinde düşen çığlar sebebi ile toplamda 230'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.bunların arasında siirt'teki bir jandarma karakoluna düşen bir çığ sebebi ile hayatını kaybeden 22 asker de bulunmaktadır.

olaydan bir kaç gün sonra, yine şırnak'ın boğazören köyüne çığ düşmüş ve 57 kişi hayatını kaybetmiş idi.

millet ittifakınının oy oranının yüzde 48 olması

anket sonucu bana mantıklı geliyor.
çoğu anket şirketine göre cumhur oy kaybediyor.

akp ve mhp'nin sağ tabanlı seçmeninin iyi parti varken chp'ye gitmesi kaç kişiye mantıklı geliyor acaba?
bazı chpliler gerçekten chp %30 olacak diye düşünüyor. chp hangi partiden oy devşirerek %30 olacak peki? iyi parti gayet akp'den mhp'den alır.

orc'a göre;
akp %30,
chp 23,
iyi parti %19
hdp %7,
mhp %5.

benim de tahminlerim yaklaşık bu şekilde.

6lı masanın adayı eylulsabahi olabilir mi

kulislerde dolaşan bir iddia.
atatürkçü, halkçı, seküler ama bir yandan da gelenekçi, milliyetçi genç ve dinamik bir aday.

varı yoğu üretime ve eğitime yığacak bir lider.
zamlarla geçici iyileştirmeler değil, en ufak yağmur damlası kadar geliri dahi üretime yığarak ayakları yere sağlam basacak bir ekonomi vaadinde bulunan lider.
eğitimde ise niceliğe değil, niteliğe takıntılı durumda bir lider.

son büyük tarım ve sanayi kalkınma planını vaat ediyorum.
türkçü, seküler, eşit ve küresel yozlaşma batağından çıkmış modern gelenek sentezi bir türkiye vaat ediyorum.

taşra

resmi anlamda başkent dışında kalan bölgeleri ifade eden bölge.
pratikte ise şehir merkezi 1.5 - 2 milyonun üstünde olan metropollerin dışındaki tüm yerleşimler.

arabesk had safhadadır.

ilçe gençleri beyaz bir torosta toplanır.
ardından son ses küllenen aşk, adını sen koy, intizar, seni unutmaya ömür yeter mi.. *

çoğu milliyetçi olup, en büyük hayalleri asker polis olmaktır.
üniversite bitirip öğretmenlik, mühendislik vb yapabiliyorsan çok büyük saygı gösterirler. ha sağlıkçılara karşı pek göremiyorum bu durumu anlamış değilim, erkek hemşire sağlıkçı algısı henüz kırılabilmiş değil sanırım.

buranın arabesk ama efendi çocuklarını büyükşehirlerin kenar mahallelerinde oturan saygısız keko tiplere değişmem.
bir de sadık olurlar.

bir muhabbetiniz olsun bir şekilde, her denk geldiklerinde selam verirler, yardım etmek için yanar tutuşurlar.

şaka geliyor ama taşra dediğimiz yerler 1995-2010 yılları arasında hapsolmuş yerler gibidir.
büyükşehirlere hapsolarak büyüyen bir taşra çocuğu olarak seviyorum taşrayı.

renault 9 broadway

görsel
görsel
görsel
görsel

kozan ın il olması

Ekşi sözlükte ceyhanlı bir yazar kardeşim dahi mantıklı olanın Kozan'ın il olması gerektiğini savunmuştur.

"şu sıralar gündemde ceyhan'ın il olması konuşulmakta ancak ben buna gerek görmüyorum. mevcut şartlar altında da kozan'ın il olarak adana'yla neredeyse pek bağı olmayan uzaktaki kuzey ilçelerinin kozan'a bağlanması kanaatindeyim. il merkezine arabayla yarım saatte gidilen bir ilçenin il olması, yerel yönetimler açısından pek mantıklı görünmemekte."
https://eksisozluk.com/entry/145504532

Ceyhan batıda Adana'ya 35, doğuda Osmaniye'ye 40 km uzaklıktadır.
Kozan ise güneyde Adana'ya 70, doğuda Osmaniye'ye 75, kuzeyde Kayseri'ye 225 km uzaklıktadır.

kozan

netflix dizisinde de kendisine yer bulmuş şehirdir.
küresel bir platformda şahmaran hikayesini ithal etmiş bulunmaktayız. *
görsel
görsel

yine bölgenin (çukurova/kilikya) en önemli tarihi ve mitolojik yerinin (anavarza kalesi) kozan'da olduğu vurgusu da yapılmış.
görsel

bu arada bölgede şahmaran'dan bağımsız yılanlı hikayelerin en yoğun olduğu yer sanılanın aksine ceyhan değil, kozan ile kadirli'dir.
ve yine anavarza ile ilgili bölgede kıyamet alameti denen hikayeler anlatılagelir ancak şahmaran bağlantısı olup olmadığını net bilmiyorum.

tarsus ve ceyhan'ın yanından sıyrılarak hikayenin kozan'a mâl edilmiş olması yereldeki yılanlı hikayelerin gerçekten araştırılmasına ve yoğunluğuna bağlı olmuş ve kalıp bilgilerle hareket edilmemiştir. bu kozan için olumlu bir gelişme olmuştur.

kozan

netflix dizisi şahmaran'da dizi adana çevresinde geçse de, hikayenin kalbi kozan'ın anavarza kalesi olarak geçmiş, bizzat kozan vurgusu yapılmıştır.
uluslararası bir platformda şahmaran hikayesi kozan'a mâl edilerek, tanıtım için güzel bir iş yapılmış olmuş.

ve hatta yetinilmemiş kozan'daki anavarza için çukurova/kilikya ''bölgesinin en önemli tarihi eseri'' denmiştir.
ki gerçekten de öyledir.

anavarza kalesi

şahmaran dizisi 2.bölümünün başlangıcında yer bulan kale.
kendisinden, geniş anlamda çukurova bölgesi kastedilerek ''bölgenin en mühim tarihi yapısı'' olarak bahsedilmiştir.

dizide adana vurgusu dahi yapılmadan direkt kozan şeklinde mal edilmesi güzel bir detaydı.

kozan ı il yapacağım

kemal kılıçdaroğlu bugün kozan'dan sonra akşehir'e de il olma vaadi verdi. *

amatör lig

adana'da seyhangücü, sarıçam kürkçüler'e karşı kozanspor,
gaziantep'te şehitkamil belediyespor, nizipspor'a karşı aktoprakspor,
mersin'de mersin 33 fk, mersin camspor'a karşı erdemli yörükspor,
kayseri'de kocasinan'a, akkışla'ya karşı kayserigücü ile kayseri şekerspor,
hatay'da reyhanlı, kırıkhan, hassa, yayladağı, samandağ'a karşı arsuz karaağaçspor'u tutuyorum.

arsuz dışında hepsi liderliğe rakiplerine karşı liderliğe oynamakta.
kozanspor büyük bir kentin takımı ve senelerdir profesyonel olan bir takım.
antep merkezden şehitkamil ve büyük ilçe takımı nizip'e karşı kasaba takımı aktoprak,
mersin'de milliyetçi bir isme sahip erdemli yörük,
kayseri'de kayserigücü ve kayseri şekerspor,
hatay'da da denizden uzak ilçelere karşı kıyı kasabası karaağaç sempatik geliyor.

z kuşağının oy tercihleri

•CHP: %21,9
•iYi PARTi: %20,1
•AK PARTi: %15,1
•KARARSIZ: %10,2
•MHP: %6,9
•HDP:%6,6
•TDP: %5,1
•GELECEK: %5,0
•ZAFER: %3,8
•DEVA: %2,5
•Diğer: %2,8

-orc anket.

saç boyamak

Geçen bir video geldi.
Kardeşinin saçının rengi olmamış ağlıyor, çeken ablası da gülüyor.

Lan ablasının eski kız arkadaşımın sesi olduğuna eminim ama yüzleri net olmadığı için bilemiyorum.

aldatan karısının sevgilisine tecavüz eden adam

Hak edene hak ettiğini vermiştir.

erikçe

Trollüğüne "o ormanların dili olsa da konuşsa ah. *" yazmıştım.
O seneler araba kullanamıyordum, ehliyet yoktu,
öğrenciydim ve orası dağın başındaydı..

En ufak yalanda vicdan azabı çekiyorum be.

6 lı masa

iyi Parti'nin anketler ve halk kim istiyor baskısına rağmen inat ile halkın istemediği bir isim aday olur ise bu masa halkın milletin masası değildir.

iyi Parti'ye aylardır süren bu mücadelesinden ötürü teşekkür eder, şayet kendi şahsi iktidarları uğrunda ısrar ediyorlar ise masadan çıkarak güçlü bir adayı bizzat kendileri aday göstermelerini rica ederiz.

Kemal Kılıçdaroğlu ve türevi bir isim aday olduğu takdirde net bir şekilde iyi parti dahi tam anlamıyla kanalize olamayacak

illa CHP kökenli bir aday isteniyorsa faik Öztrak orada.
Kapasite, kabiliyet, eğitim seviyesi, hitabet ne ararlarsa var.

Ha yok şahsi ise iyi parti masa dışında imamoğlu'nu aday göstersin, 5'li masanın adayı Kemal'i sollasın.
Bu kadar net.

şehirli seküler milliyetçilik

(bkz: Türkçülük)
Siyasal islamcılığın güçlenmesi, önce çözüm süreci ve ardından mülteci kriziyle beraber yükselişe geçtiği çoğu siyasal bilimci tarafından Kabul edilen fikir.

Öyle ki Numan kurtulmuş dahi bu grubun cumhur ittifakının dışında konumlanmasıyla ilgili "Muhafazakar Kürtlerden, cuma cemaatinden, şehirli milliyetçilerden oy kaybettik.." demişti.
https://sputniknews.com.t...kaybettik-1039922967.html

Kırsal ve gelenekten gelen nedenlerle milliyetçi olan kesimin aksine fikirlerini okuyarak kendileri inşa eden; geçmişte başta Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde olan, Türkçü ve demokrasi yanlısı Kuvayı milliye ile ittihat ve Terakki çizgisindeki milliyetçilerdir.

Gelenekten gelen nedenlerle milliyetçi olan kesimle; saltanatçılık - ittihatçılık, monarşi sempatizanı - demokrat, türk islam sentezi - seküler Türkçülük gibi farklar bulunmaktadır.

merkezi yerde eski 3 1 mi dağ başında yeni 2 1 mi

ben de aynı fikirdeyim, çarşıda olsun.
sanki 10 senelik toki ne kadar güvenli olabilir.