bugün

vahsi bir sey. saban'in* cazibesi gibi.
küreselleşmenin görünmeyen yüzüdür. tarih boyunca sosyalist ve kapitalist ekonomi arasında bir sarkaç salınımı olduğu farkedilmektedir. burdan hareketle küreselleşme ve neoliberalleşmenin de yerini tekrar sosyal devlete bırakacağı söylenebilir.**
kişiyi mutsuz eden, sahip olduğu hiçbir şeyden tatmin olamamasına yol açan bir düzendir. artık kişi 1000 tane seçenek arasından seçtiği mp3 çaların keyfini çıkarmak yerine acaba ebayden mi alsaydım diye düşünmektedir.seçeneklerin fazlalığı kişiyi mutsuzlaştırmaktadır. elbette kapitalizmin yaydığı müthiş yalnızlık duygusu da unutulmamalıdır. binlerce kişinin kocaman bir salona toplanıp başlarında paul van dykle,sadece tek başlarına dansederek eğlenmelerinin yalnızlıktan başka bir açıklaması olamaz*
Kapitalizm, özel mülkiyet ve kişel kârlılığa dayanan bir ekonomik örgütlenme şeklidir. Bu sistemede kişiler kendi çıkarları doğrultusunda ekonomik faaliyetlerde bulunurlar.
şu an kullandığımız internet dahil tüm yenilikleri borçlu olduğumuz insanoğlunun şimdiye kadar bulduğu en verimli sistem
Zenginin daha da zenginleştiği ve fakat fakirin gün be gün fakirleştiği bir sistemdir.
insanlığı;yanıbaşındaki komşusu açken hiç düşünmeden mangal partileri yapmanın ayıp olmadığına ikna eden,
ulus-milet,devlet anlayışının olmadığı,her tülü makamı ve mekanı sadece sayılı bir kaç kişinin cebine girecek yeşillik olarak gösteren bir garip anlayıştır.
Yarattığı ezilen kesimin her türlü dini,milli ve insani duygularını sömürüp onların posasından bile rant sağlamaya çalışan ve hatta sağlayan düzendir.
Sadece daha çok kazanmak için bunu ortaya atan dünyadaki sayılı kişi ve kurumların, dünyanın her bir metrakaresini sömürdükten sonra kendisine hizmet edenleri de yok edeceği ,ancak rüya alemindeki hizmetkarların şu an bunun farkında olmadığı örgütsel yapıdır.
Bundan birkaç yüzyıl öncesinde Amerikan yerlilerini yok eden,yıllarca yürüttüğü sömürü hareketi ile Afrika'da açlığa neden olan,her türlü tarım koşulu müsait olduğu halde bizim gibi birçok ülkeyi dışa bağımlı yapan sinsi bir plandır.
Ve en sonunda yalnızca bireysel çıkarlarını korumak ve kollamak uğruna başka topraklarda olduğu gibi bizde de bolca vatan haini ve işbirlikçi üreten,sırasında dünyanın en şerefli kurtuluş hareketi ile işgalden kurtarılmış topraklarının bir bölümünü bile tek tek yurtdışı pazara satışa çıkartan vicdansız bir düzenektir.
üretimi tetikleyebilecek yegane sistem.
bizim kucagımıza verdigi piçi emperyalizm olan fahişe bir düzendir.
ana pransibi gereği zenginin daha zengin fakirin de daha fakir olmasını sağlayan ekonomik ve sosyal sistemdir.bu sistemim bir yansıması olarak bugün etiyoplalı bir bireyin bir ay boyunca çalışarak kazanabildiğini bir amerikan vatandaşının bir günde kazanabildiği gösterilebilir.
kapitalist düzenin temelinde serbest piyasa ekonomisi yatmaktadır.buda merkantilizm fikrine dayandırılır o fikrin modifikasyona uğramış biçimidir.yani her kes dünyanın heryerinde ticaret yapabilecektir.bu şekilde hem yatırım yapanlar hemde yatırım yapılan yerler gelişecetir.tabii iş bu kadar basit ve göründüğü kadar masun değildir.
kapitalist düşünce çerçevesinde hammadde ve sömürge arayışları nedenleriyle fransızların ispanyolların portekizlilerin ingilizlerin dünya üzerinde neler yaptıklarını burda anlatmaya gerek yokt.
bedenini değilde kafasını çalıştıranın zengin olabileceği ekonomik sistem.
yıllık geliri 30 bin yeni tayyip lirasından fazla olan bir çok türk vatandaşının desteklediği ve rüzgarında kendini kaybetmek istediği izm'dir.
ancak gelir düştükçe insanlar komünizme kadar kaymaktadır.
üretim araçları sahipliğinin özel kişilere ait olduğu, sermayeye dayalı ekonomik sistemdir. kapitalist ekonomilerin en önemli özelliklerinden biri banka kredileridir.
john maynard keynesin dirilttiği leş düzeni. büyük balık küçük balığı yer. büyük olan balık daha da büyür mantığıyla işler. keynesden nefret ediyorum.
halime bakıp üzülme anneanne
bir bakarsın dayımla beraber
ortak bir iş kurar
belki bir süpermarket açarız

ne dersin, kasada da
muzaffer durur, gülümseyerek
yok yok olur, dandy, pop-corn
ve kalve çorba satarız.

kahrolsun amerika deriz sonra
kahrolsun fransa için ve mançurya
kahrolur biz böyle deyince
devr-i daim düzeniyle dönen dünya

mançurya da kahrolur
niye kahrolacaksa

anneanne, müzmin
başağrılarım artıyor
işte yaşamak bu deyip dostlar
müttefiklere gülümsediğinde

anneanne, ah anneanne
çıkış yok ve bu tereke
rahmetli dedemin yüreğinden
daha eski bir mesele

yüreğimiz bölüştürülemez
iyi günler ilerde

sade ekmeği bildiğimiz
günler geçmişte
ve güzeldi anneanne
şimdi ekmek dile gelse
boğazımızdan geçişine
utandığını söylerdi

iyi günler yok!
iyi günler yok anneanne

kıyamet bize
kıyamet bize
kıyamet bize

hüseyin atlansoy 'un iyi günler ilerde anneanneadlı siirinden
maalesef insanın doğasına en uygun ekonomi biçimi. diğer bazı sistemlerdeki hazırcılık ve güvende olma hissi insanları zamanla tembelliğe itmektedir.

sistemin sosyal yanının zayıf olduğu bir gerçektir.
gerçek demokrasi ile birlikte uygulandığında iyi sonuçlar vermektedir.

(bkz: sosyal devlet)
her şeyin "kaymak yemek" üzerine olduğu ekonomik sistem. doğal olarak, bu sisteme göre en kıymetli meta kaymak üretebilen metadır.

papa, her pazar kliseye gelen dindaşlarını sever. şeyh, her cuma kendi tekkesine gelen mürîdini sever. kapitalist de, kendisine en fazla parayı kazandıracak adamı sever.

cemaatçi / tarikatçi ruh türkiye cumhuriyeti vatandaşı'nın kafasından tamamen silinmedikçe, kapitalizm de onun* için en uygun (kimilerinin değişiyle "doğal") ekonomik model olarak muhafaza edecektir kendisini.

korkulur ki, vatandaşında bu kafa devam ederse t.c. tarihten silinir. korkulur ki..
bu sistemde insan insanı sömürür. sosyalizmde ise tam tersi...
(bkz: john kenneth galbraith)
kimilerince günün getirdiği kaçınılmaz sistem * kimilerince mutlaka kendini yiyip bitirecek sosyalizme geçiş ile sonuçlanacak empeyalizmin alt dalı...
Paranın insanları yönettiği sistem. Egemenlik kayıtsız şartsız paranındır.
zenginlerin babalar gibi yaşadığı, fakirlerin açlıktan süründüğü, işçilerin sömürüldüğü patronların semirdiği düzen.
.... yararlı görmeduği alanlara yaturum yapmaz. ikame piyasalar araşturur. karli olmaktan çikan bir malun üretimi yerine bir başka mali koyar.
mesela kumaş üretimi karli değilsa hemen silah üretimine geçer. sen caddebostanda denize girmek içun çötüne giyecek don bulamamışsun, kapitalizmin uörunda değildur.
.emice oğli ahmet ten örnek vererek basit anlatayim; bu uçkuri bozuk herif karisi songülden 12 tane uşak yapti... (3 i kiz). doktorlar songülün bir daha doğurmasi halinde hayatını kaybedebileceğini söyleyince, ahmet, songülün üzerine birgül ü kuma geturdi. ahmet şimdi uşak üretimine birgülle devam edeyi.

kaynak: yılmaz okumuş, lazkapital, sayfa: 9, kapitalizum menfaat görmezse yarali parmağa bile işemez
bir nevi adolf hitler adlı iğrenç caninin ekonomideki yansımasıdır.
alımlı bir fahişeye benzer, ama herkese vermez.
savunucularının bile vahşiliğini kabul ettikleri sistemdir.
(bkz: paradir parayi kazandiran koc yigitler bag beller)
yani;
para kazanmak icin var olmasi gereken en onemli olgu yine paradir. "koc yigitler" tamlamasiyla dag gibi caliskan insanlarin guc ve kuvvetlerinin para kazanmaya muktedir olmadigina isaret eder. lafi, boylesine ademogullari bile paralari yoksa bag bellemeye mecburdura getirir. kapitalist yaklasimda bi sozdur ve sermayenin gucunu cok guzel bi sekilde ortaya koyar.
önceki tüm sosyo-ekonomik formasyonlardan ayıran üç karakteristiği vardır:
(genelleşmiş) meta üretimi
(muazzam) sermaye birikimi
özgür emek.

bunlar dışında kapitalizme dair söylenen herhangi bir şey betimleyici olabilir ama ayırdedici olamaz.