1. 1.
  hayranı olduğum usta oyuncu.

  Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü bitirdikten sonra Devlet Tiyatrosunda çalıştı. ingiltere'de LAMDA bünyesinde 1 yıllık çalışmanın ardından 1980 - 1993 yılları arasında ingiltere'de TV dizilerinde ve tiyatrolarda oyuncu olarak görev yaptı. Türkiye'de kendi tiyatrosunu kurduktan sonra (Tiyatro Stüdyosu) birçok oyun sahneledi. Haluk Bilginer, Ulusal ve Uluslararası Sinema ve Tiyatro ödülünün sahibidir.

  Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Haluk Bilginer, Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olduktan sonra eğitimine Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde devam etti.

  1990 yılında Tiyatro Stüdyosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi.

  Televizyon Dizileri:
  Gecenin Öteki Yüzü, Ateşten Günler, Safiyedir Kızın Adı, Borsa, Son Söz Sevginin, Gülşen Abi, Eyvah Babam, Eyvah Kızım Büyüdü, Tatlı Hayat, Karanlıkta Koşanlar, Cesur Kuşku, Yine de Aşığım, hayat işte

  Filmler:
  Kara Sevdalı Bulut, Ölürayak, iki Kadın, Sekseninci Adım, istanbul Kanatlarımın Altında, Nihavent Mucize, Masumiyet, Usta Beni Öldürsene, Harem Suare, Fasulye, Güle Güle, Filler ve Çimen,Neredesin Firuze, Hırsız Var

  Tiyatro:
  Haluk Bilginer, 1999 yılında Zuhal Olcay'la beraber kurduğu Oyun Atölyesi'nde Dolu Düşün Boş Konuş (Steven Berkoff, 1999), Ayrılış (Tom Kempinsky, 2000), Ermişler ya da Günahkarlar (Anthony Horowitz, 2002), Cimri (Moliere, 2004) oyunlarında oynadı

  Aldığı Ödüller:
  34. Antalya Film Şenliği, 1997, Masumiyet, en iyi yardımcı erkek oyuncu
  10. Ankara Film Festivali, 1998, Masumiyet, en iyi erkek oyuncu
  9. Sadri Alışık Ödülleri, 2004, Neredesin Firuze, en iyi erkek oyuncu
  14 -2 ... eru
 2. 2.
  her ne kadar işinin ustası olsada zuhal olcaya bir hiç için ihanet ederek saygınlığını kaybeden tiyatrocu.
  3 -2 ... selmagezinir
 3. 3.
  Yetenekli ve mütevazi aktör...işini iyi yapan dolayısıla zırt-pırt ortalığa kendini atıp, ben şunu şöyle yaptım ben şunda çok iyiyim rakip tanımıyorum demeye gerek duymayan insan
  6 ... panapa
 4. 4.
  türkiyenin yetiştirdiği en iyi aktörlerden biri.verilen rollerin hakkını veren,insanları genelde güldürmeyi başaran kişi.
  8 ... trda
 5. 5.
  yaptığı işe saygı duymanın yanında çok da seven, her fırsatta işini * zevk alarak yaptığını belirten bana göre türkiyenin şuanki en iyi aktörü.
  5 ... dogos
 6. 6.
  (bkz: büyük yalan)
  1 ... infantes
 7. 7.
  ihsan yıldırım karakteriyle milleti ekranda kırıp geçiren şahsiyet.
  8 ... aquantass
 8. 8.
  her zaman takdir ettiğim büyük oyuncu.
  3 -1 ... witch
 9. 9.
  ihsan yıldırım karakteriyle gönlümü öle bir fethetmiştir ki oynadığını her rol için kesin güzeldir dememe sebep olmuştur. zıbıdı diiyişi, melekle atışması ise unutulmazlardandır.
  5 ... maksat muhabbet
 10. 10.
  özel hayatıyla değil muhtesem oyunculugu ile gündeme gelen bir üstad.o kadar iyi ve kaliteli bir adamdırki özel hayatı bile sanatının gölgesinde kalmıstır.
  5 ... karpuzkabugu
 11. haluk bilginer Başlığındaki Önemli Entry'ler