bugün

hayranı olduğum usta oyuncu.

Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü bitirdikten sonra Devlet Tiyatrosunda çalıştı. ingiltere'de LAMDA bünyesinde 1 yıllık çalışmanın ardından 1980 - 1993 yılları arasında ingiltere'de TV dizilerinde ve tiyatrolarda oyuncu olarak görev yaptı. Türkiye'de kendi tiyatrosunu kurduktan sonra (Tiyatro Stüdyosu) birçok oyun sahneledi. Haluk Bilginer, Ulusal ve Uluslararası Sinema ve Tiyatro ödülünün sahibidir.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Haluk Bilginer, Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olduktan sonra eğitimine Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde devam etti.

1990 yılında Tiyatro Stüdyosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi.

Televizyon Dizileri:
Gecenin Öteki Yüzü, Ateşten Günler, Safiyedir Kızın Adı, Borsa, Son Söz Sevginin, Gülşen Abi, Eyvah Babam, Eyvah Kızım Büyüdü, Tatlı Hayat, Karanlıkta Koşanlar, Cesur Kuşku, Yine de Aşığım, hayat işte

Filmler:
Kara Sevdalı Bulut, Ölürayak, iki Kadın, Sekseninci Adım, istanbul Kanatlarımın Altında, Nihavent Mucize, Masumiyet, Usta Beni Öldürsene, Harem Suare, Fasulye, Güle Güle, Filler ve Çimen,Neredesin Firuze, Hırsız Var

Tiyatro:
Haluk Bilginer, 1999 yılında Zuhal Olcay'la beraber kurduğu Oyun Atölyesi'nde Dolu Düşün Boş Konuş (Steven Berkoff, 1999), Ayrılış (Tom Kempinsky, 2000), Ermişler ya da Günahkarlar (Anthony Horowitz, 2002), Cimri (Moliere, 2004) oyunlarında oynadı

Aldığı Ödüller:
34. Antalya Film Şenliği, 1997, Masumiyet, en iyi yardımcı erkek oyuncu
10. Ankara Film Festivali, 1998, Masumiyet, en iyi erkek oyuncu
9. Sadri Alışık Ödülleri, 2004, Neredesin Firuze, en iyi erkek oyuncu
her ne kadar işinin ustası olsada zuhal olcaya bir hiç için ihanet ederek saygınlığını kaybeden tiyatrocu.
Yetenekli ve mütevazi aktör...işini iyi yapan dolayısıla zırt-pırt ortalığa kendini atıp, ben şunu şöyle yaptım ben şunda çok iyiyim rakip tanımıyorum demeye gerek duymayan insan
türkiyenin yetiştirdiği en iyi aktörlerden biri.verilen rollerin hakkını veren,insanları genelde güldürmeyi başaran kişi.
yaptığı işe saygı duymanın yanında çok da seven, her fırsatta işini * zevk alarak yaptığını belirten bana göre türkiyenin şuanki en iyi aktörü.
(bkz: büyük yalan)
ihsan yıldırım karakteriyle milleti ekranda kırıp geçiren şahsiyet.
her zaman takdir ettiğim büyük oyuncu.
ihsan yıldırım karakteriyle gönlümü öle bir fethetmiştir ki oynadığını her rol için kesin güzeldir dememe sebep olmuştur. zıbıdı diiyişi, melekle atışması ise unutulmazlardandır.
özel hayatıyla değil muhtesem oyunculugu ile gündeme gelen bir üstad.o kadar iyi ve kaliteli bir adamdırki özel hayatı bile sanatının gölgesinde kalmıstır.
tatlı hayat dizisindeki ihsan yıldırım rolüyle gönülleri fetheden piyasaya hakim amerikan sinemasında rol almıs sahsiyet
hacivat karagoz neden olduruldu filminde essiz bir oyun cikaran, katildigi her prodüksüyonun basarili olmasini saglayan, sanatci denebilicek yegane insanlardan biri
karagoz hacivat neden öldürüldü filmi setinde tanışma imkanı bulduğum kısa muhabbetlerde kendisine olan sevgimin ve saygımın kat kat artmasına sebep olmuş mükkemmel insan süper karakter kostümünü giydiği andan itibaren rolünü üstüne yapıştıran haluk bilgineri unutup ortalarda gerçekten de karagöz dolaşıyormuş izlenimi verebilen yaşlısından çocuğuna herkese oyunculuk dersi veren müthiş insan.Zeki karakter kusursuz oyuncu.

--spoiler--
çekimler esnasında kendi sahnesinde yoldan geçen çocuk figuranlardan birisi kabloya takılıp yere düşmüştür. Kendisi sahnesi bitene kadar rolunu hiç bozmamış ve sahne sonunda koşarak o çocuğun yanına gitmiş kendisinden özür dilemiş çocuğu kucağına almış ve yaklaşık yarım saat boyunca çocukla konuşmuş ve yarasını unutturmuş muhteşem bir insandır.
--spoiler--
büyüyü bozmak istemezdim ama, bu gerçekten yetenekli oyuncu, ingiltereden türkiyeye döndüğü dönemde, belki paraya ihtiyacı olduğu için, belki can sıkıntısından, belki de başka sebeplerden bilemeyiz artık , sıcağı sıcağına adlı bir reality show sunmuştu. konsepti üçüncü sayfa haberlerinden oluşan bir reality show ve sunucu olarak haluk bilginer. sakın kafanızda canlandırmaya çalışmayın, ben hala unutmaya çalışıyorum çünkü.
ilk olarak Stanislavski'nin yazmış olduğu "Bir aktör hazırlanıyor" ve "Bir karakter yaratmak" isimli kitaplar alınır ve okunur; daha sonra kendisi tarafından tivide orada yazan herşeyin harfiyen pratik olarak nasıl gerçekleştirileceğine ve daha fazlasına şahit olunur ...
kendimi bildigimden beri butun calısmalarını severek takip ettigim bana televizyonu ve beyazperdeyi sevdiren usta
türkiye deki gerçek oyunculardan biridir...acemi askerler adlı 2001 yapımı filmde oynamıştır...
masumiyet filmiyle beni büyülemiş usta aktör.
Young indiana jones serisindede 1-2 bölüm oynamış türkiyede godfather çekilse (ki çekilmez umarım)don vito baba olacak yegane kişilerden biri...
Eyvah Babam adlı salak dizide oyunculuğuyla büyülemiş insan.
Zuhal Olcay'a benzeyen biri *ile sevgili olduğunda bir çok kişi tarafından demek ki aynı tip kadınlardan hoşlanıyor yorumu yapılmış oyuncu.
oynadigi tv dizileri arasinda ingilterede yillardir devam etmekte olan eastenders diziside vardir.

http://www.imdb.com/name/nm0082211/
her şeyden önce aydın türk sanatçısı profilini son derece yerinde taşıyabilen bir sanatçı kişiyken, şimdilerde turkcell reklamları ve özel hayatını magazin gündemine taşımasıyla gözlerden bir parça düşmüş tiyatrocudur.
bu durumunun birden fazla nedeni olabilir tabiki;bence bunlardan en önemlisi sahip olduğu tiyatro aşkıdır. ülkemizde özel tiyatroların durumu sürekli olarak kötüye gitmektedir ve birçoğunun maddi olarak sırtını dayayabileceği bir kaynağı yoktur. "benim ülkemde kenterler perde kapatmışlar maddi yetersizlikten.." yada "haldun dormen popstar sunmaya pek mi hevesliydi??" açısından bakıldığında başkaca bir şans bırakılmamış bu güzel insana da. kendini magazin yoluyla da olsa gündemde tutmaya çalışıyor ki tiyatro ile olan aşklarını sürdürebilsinler..
her türlü açıklama ve sebebe rağmen böylesine güvenilir ve topluma örnek olması şart olan bir türk aydınını televolelerde görmek pek acıdır doğrusu..
ülkemizde reklam seslendirmelerinden en çok ücreti isteyen ve en çok kazanan sanatçı.
reklam seslendirmesi olsun sinema vs. icin aldıgı parayı hak eden sanatçı.
Türkiye'nin yaşayan en iyi komedi oyuncularından biridir.Mimiklerini ve vücud dilini kullanışı ile son derece peter sellers'a benzettiğim oyuncu.Bununla beraber ciddi rollerin altındanda başarılı bir biçimde kalkabilmektedir.Son olarakta çok etkileyici bir sesi olduğu için ve sesini yönlendirmeside kendisi için bir artı bence....
tatlı hayat dizisinde sergilediği performans ile dizinin hala gösterilmek de olan tekrar bölümlerinin tarafımca izlenmesinin, celal kadri kınoğlu ile birlikte 2 nedeninden biridir. oynadığı her rolün hakkını verebilen yetenekli oyuncu.
cok saygi duyulmasi gereken uluslararasi oyunculuk deneyimi de olan tatli hayatla tavan yapmis cok yetenekli bir oyuncu ustat guzel sesli yegane insan.
kısık ateşte 15 dakika adlı filmde de ayakta alkışlanası bir oyunculuk sergilemiştir. ustalardandır.

(bkz: şener şen)
(bkz: masumiyet)
oyuncu olmak için dünyaya gelmiş kişi.kusursuz yetenek.
bir tür saygıdeğer üstad.
eşi aşkın nur yengi'den nazlım isimli bir kız çocuğu olan tapılası usta oyuncu.
1954 senesinde izmir'de doğan, ingiltere'de tiyatro eğitim almış, 1980-93 yılları arasında ingiltere'de çeşitli oyunlarda ve de dizilerde rol almış, türkiye'nin yetiştirdiği belki de en büyük tiyatrocu olan, özellikle film endüstrisindeki oyunculukları da ayrı bir vurucu olup, masumiyet filmindeki 7 dakikayı bulan tiradıyla kafalara kazınmış, oynadığı bir sürü reklamda boşuna oynadığını belli edip, yanlış seçimlerde bulunsa da, gönüllerin fermanını imzalayan süper ötesi, hem karizma, hem sanatçı, adam gibi adam...
artık üstüne üstelik bir de baba. çocuğunun annesi için (bkz: aşkın nur yengi)
karizmatik sahsiyet, buyuk oyuncu.
haddinden fazla abartılan tiyatro oyunucusu.
polis filmiyle yakıp kavuracak, ezberlerimizi bozduracak, zihnimizi talan edecek efsane namzedi.

musa rami karakterini bağrımıza basacağız. posterlerini duvarlarımıza asacağız.

http://www.youtube.com/watch?v=p_Yu7upJqEo

"hadi 16 şubat; hala gelmedin mi?"
Nazlı isimli bir kıza sahip olan oyuncu.
ingilterede yaşadığı zamanLarda oynadığı bir müzikaL sonrası freddie mercuryden "sesin çok güzeL" diye övgü aLan aşmış tiyatro/sinema sanatçısı..
her filminde ve dizisinde; mükemel oyunculuguna hayran kaldigimiz; türkiye nin al pacino su, godfather i, robert de niro su, anthony quinn i, en gercek jön ü..

son filmi polis'in gösterime girmesinden 7-8 yil sonra ilkokullar musa rami isimli cevval veletlerle dolacak, hep birlikte görecegiz..

sözlük kahininiz simetrikbaykus kaf dagindan bildirdi..
devlet ya da herhangi bir özel kuruluştan tek kuruş yardım almadan tamamen kendi emeğiyle bir tiyatro mabedi inşa eden ve o salonu sürekli dolduran büyük oyuncu.

aynı zamanda ne kadar mütevazi olduğuna bizzat tanık olduğum kişi. bir oyuncu olarak yolumuza ışık tutuyor.
"hacivat karagöz neden öldürüldü" * filmi ile kendini aşmış kişidir..
kim beş yüz bin ister i sunacakmış, hadı bakalım hayırlısı. yakışır abime.
polis filmiyle yine oyunculuğunu konuşturmasına karşın halen hazırda nasıl olurda zuhal olcay gibi bir kadını bırakıp da aşkın nur yengi'ye gider dediğim usta oyuncu, sanatçı.

Not: Benzer hisleri bir de nilüfer'e karşı duymaktayım, anlamıyorum nasıl olur da bir insan, hele ki yıllar yılı duruşuyla, çizgisiyle adından hep iyi bahsettirmiş bir insan, reha muhtar gibi biriyle birlikte olur* ...
verdiği bir röportajda; oyunculukta hedefin para ve şöhret olmaması gerektiğini, zaten başarılı bir oyuncu olma yolunda ilerlerken bunların kolunuza takılacağını belirten ve bu sözleriyle tekrar tekrar hayranlık uyandıran, türkiye'nin en başarılı tiyatrocusu ve aktörü..
babalığın çok yakıştığı aktör. Öyle mutlu ki,insanın baba olası geliyor.
itinayla her projesinde farklı bir role bürünen ve hepsinin de altından büyük bir ustalıkla kalkabilen, benim için Türkiye'nin tartışmasız bir numaralı erkek oyuncusu.
zuhal olcayla harold pinterin aldatma oyununda oynamış usta oyuncu. aynı zamanda aldatma oyununu da türkçeye kazandırmıştır.
bu gece bursa konak kültür merkezi'ndeki "polis" filminin galasına gelmesi muhtemel usta oyuncu. *

babalığına gelince; şöyle anlatır bir röportajında;
"ufak bir trafik kazası atlattım geçenlerde; aklıma ilk gelen şuydu;
-ya nazlı babasız kalırsa?..."
kadıköy'de ki oyun atolyesinde çalışır.* *