bugün

entry'ler (911)

kj

özellikle tv haberlerinde haberi kısaca tanımlayan alt kısımda bulunan yazı. iki satırdan oluşur. üstteki satır daha kısadır ama daha vurucu olması gerektiği düşünülür. alt satırda ise haberin içeriğindeki önemli bir kısımdan bahsedilir. günümüzden haber kanalları genellikle bir haber için birden fazla, değişen kj kullanmaktadır.

2014 brezilya dünya kupası

grup maçlarının bitimi ardından:

conmebol’dan (güney amerika) 6 takım geldi dünya kupasına: arjantin, brezilya, şili, kolombiya, ekvador, uruguay.
ekvador dışında tüm takımlar bir üst tura çıktı.

concacaf’tan (kuzey ve orta amerika, karayip) 4 takım geldi: kosta rika, honduras, Meksika. honduras dışında tüm takımlar gruplarından çıktı.

afc’den (asya) 4 takım geldi: avustralya, iran, japonya ve güney kore.
özetle hepsi elendi.

caf’tan (afrika) 5 takım geldi: cezayir, kamerun,gana,fildişi sahilleri,nijerya`.
kamerun, fildişi sah ve gana elendi, nijerya bir üst tura bosna hersek sayesinde çıktı. Cezayir son tur atan ülke oldu.

uefa (he işte avrupa) 13 takım gönderdi kupaya. şimdi saymayalım hangi takımlar olduğunu ama 7’si elendi, 6’sı çıktı. portekizve rusya son elenenler oldu.

Kamerun, Avustralya ve Honduras sıfır çekti. Hollanda, Kolombiya, Arjantin ve Belçika ise her maçını kazandı.

Her takım en az 1 gol attı. Belçika ve kosta rika 4 gol atıp 1 gol yiyerek grup lideri oldular. En çok golü Hollanda (10) atarken, Belçika, kosta rika ve Meksika 3 maç sonunda sadece 1 gol yedi. Avustralya ve kamerun’sa 9’ar yol yiyerek gole doydular. En çok gol (22) Hollanda ve şili’nin çıktığı b grubunda atıldı. En az gol (12) ise d grubundaydı.

grup maçlarının yıldızları: messi, james rodriguez, benzema, robben, neymar.

hayalkırıklıkları: ronaldo, balotelli, rooney ve kesinlikle luis suarez.

not: bir yerlerden kopyala-yapıştır değildir.

game of thrones

--spoiler--

dizi giderek kitabın dışına çıkarak çeşitlemeler yapmaya başladı. büyük olaylar değişmezken, bu olaylara giden yollar değişti. bu da kitabın çok geniş bir konu ve karakter dağarcığına sahip olmasından ileri geliyor olabilir; diyeceğim eleştirilecek bir yanı yok benim açımdan.

ama robin arryn karakterinin geçirdiği salakça değişim pek hoş olmamış. kitapta da dizide de embesil ve ağlak olan bu çocuğun 4x05'de "pitır amca, pitır amca" diyerek baelish'e koşup sarılması hiç de doğru olmamış. biz daha önceki bölümlerde de gördüğümüz burnu sümüklü, anasının kucağından inmeyen ve "cüceyi uçuralım" diyen annenin aşırı ilgisi sonucu insanlıktan çıkmış ergeni görmek istedik.

--spoiler--

l education sentimentale

gustave flaubert'in 25 senede yazıp 1869'da yayınladığı başyapıtı. 1848 ihtilalleri dönemi fransa'sını ve ihtilalin öncesini arka plana alarak oluşturulmuş bir imkansız aşk hikayesidir. ihtilal, direniş, barikatlar ve gerçek aşk peşinde genç bir adam.

"bazı durumlar vardır, hiç de zalim olmayan bir insanoğlu, öbür insanlardan öylesine ayrılmış kopmuştur ki insan soyunun yok edilişini tek kılı bile oynamadan seyreder."

gökten ne yağar ki yer kabul etmez

recep tayyip erdoğan'ın birden çok kullandığı atasözü. en son "abd'de fethullah gülen'le görüşecek misiniz" sorusuna bu cevabı verdi.

kişinin istediği şeyin kendisine bağlı olmadığı durumlarda kullanılır. gökten geleni yer kabul eder. ama kader, kısmet, allah isterse olur.

katil galatasaray taraftarı

güzel ülkemde bazı sorunların neden hâlâ çözülemediğinin emarelerinden olan başlık.

bir ölümün, bir sorunun esas sebeplerini göremeden, nefretle suçlayarak sadece başka ölümlere davetiye çıkarırsınız. ortada gitmiş gencecik bir can ve muhtemelen batmış bir başka genç hayat var.

bir takım taraftarını katil olmakla suçlamak her gün oturup konuştuğun, çay-kahve içtiğin, yaşamından pek çok şeyi paylaştığın 'o takım'ı tutan dostunu da suçlamaktır. kısacası riyakarlıktır. riya yok diyorsanız, klavyenin başına geçince kendinizi kaybedip saçmalıyorsunuz derim sadece.

klişe ama olsun: fenerbahçeliyim. en yakın dostlarım içinde galatasaray'ı, beşiktaş'ı, trabzonspor'u, adana demirspor'u, gençlerbirliği'ni tutanlar var. hiçbirinin sandığınız gibi tipik bir özelliği yok. tek ortak özellikleri takımlarını karşılık beklemeden çok sevmeleri.

joe satriani

önümüzdeki cumartesi* küçükçiftlik park'ta sahneye çıkacak yaşayan en büyük gitar virtüözlerinden biri.

17 mayıs'ta saat 16.30 ile 17.30 arasında ise mephisto kitabevi'nde imza günü olacaktır.

ottowa sözleşmesi

mayın kullanımını, stoklanmasını ve üretimini yasaklayan, imhası konusunda çalışmaları içeren sözleşmedir. çalışmalara 1997'de başlanmış ve 1 mart 1999'da yürürlüğe girmiştir. türkiye'nin de içlerinde bulunduğu 161 ülke tarafından imzalanmıştır.

abd, iran, çin, ermenistan, küba, suudi arabistan, vietnam, fas, güney kore, kuzey kore gibi ülkeler bu sözleşmeyi imzalamamıştır.

cenevre mutabakatı

haziran 2012'de yayınlanan, esad rejimine karşı mücadele veren özgür suriye ordusu, suriye devlet başkanı beşşar esad ve muhaliflerin uzlaşısına dayalı bir geçiş hükümetinin oluşturulmasını öngören cenevre'de yapılmış uluslararası toplantı ve bildirinin adı.

aradan 1 yıla yakın süre geçmiş olmasına rağmen iç savaşın tarafları, bu mutabakata yanaşmamışlardır.

kim milyoner olmak ister

yakın zamanda katılan yarışmacıların pek çoğunun koç, sabancı, boğaziçi ve itü gibi elit üniversitelerden olduğunu gördüğümüz programdır. ya da köylü teyze-amca gibi yarışmada başarılı olamayacağı düşünülen kişileri çağırıyorlar. bir orta yeri yok. ne marmara'dan ne celal bayar'dan ne de onsekiz mart'tan kimseyi göremiyoruz.

ulan başvuranların hepsi de bu elitistlerden mi? benim anadolu üniversitelerinden mezun olan ya da öğrencisi olan vatandaşlarım başvurmuyor mu?

ya ilginç bir hikayen olsun ya da über bi okuldan mezun ol, harvard'da yüksek lisans yap, peeh!

edit not: al tanıtımında da gördük bilkent'ten mezunu, ulan bir gün biri de çıksın "erzincan üniversitesi'nde okuyorum, beşinci senem, seneye inşallah mezun olcam kenan bey" desin dişimi kırcam.

edit not 2: ya unutmuşum, ilkokul mezununu çıkarıyorsunuz marjinal yarışmacı kadrosundan, bir gün de lise mezunu birini çıkarın. lise mezunu tabii, hiçbir ilginçliği yok mnkym!

şampuan galatasaray

(bkz: şampuanlar ligi)

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

5-5 sonlanan maçtır. iki takımın da müthiş oynadığı, hollanda liginden bir maç izlemiş gibi olduk.

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

mehmet batdal attı, 5-5 oldu. yetişemiyoruz, atıyorlar.

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

adana beşi de attı. dak. 79 nurullah kaya.

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

bucaspor'un 4-4 yaptığı maç.

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

efe halil'in attığı golle 4-3 olmuştur.

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

penaltı golüyle 4-2 olmuştur. gol juninho, dak. 50.

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

adana demirspor'un 3-2 öne geçtiği maç. dak. 40.

1 nisan 2013 adana demirspor bucaspor maçı

trt 3'den naklen verilen, 30 dakikada 4 golün olduğu, müthiş keyifli maç.

musallat kardeşler

bir veya birden fazla alanda etkin olan abi/abla kardeşli ya da ikiz kardeşli oluşumlara denir. bunların ebeveyninin o alandaki etkinliğinden feyz alarak, kardeş kardeş ilerlerler. aklıma gelen ilk örnek:

(bkz: çetin altan) = (bkz: ahmet altan) + (bkz: mehmet altan)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.