bugün

tarihi ve turistik yerleri bol,ispanya ile çok yakın,başkenti rabat olan ülke.ingilizcede morocco olarak bilinir.aklıma gelmişken bu ülkenin vatandaşları nedense hollanda'da bolca bulunur.
yeniden gidip sokaklarında dolaşmayı hayal ettiğim rengarenk ülke.Fas neydi benim için?
Baharat kokusuyla baş dönmesi mi? Neredeyse reçel kıvamındaki şekerli nane çayı mı? Belgesellerde izlediğim Krallıkla yönetilen ama bir o kadar da
fakir ülke mi? Renkler mi? Duvarlar mı? Kapıların ve pencerelerin arkasında saklanmış hayatlar mı? Yeni bir ülke ve insanlar keşfetmek mi? Karla kaplı
Atlas Dağlarındaki Berberiler mi? Çok kısa zaman aralarıyla hem ihtişamı hem de yüzleri kavruk fakir insanları yaşamak mı?
Hepsi mi ya da aşkın peşinden gidiş mi? Fasta kış harikaydı.
"Geminin Bordasında Teslim'' terimi, belirlenen yükleme limanında malların gemi doğrultusunda rıhtıma ya da mavnaya yerleştirilmesiyle satıcının teslim yükümlülüğünün yerine getirildiği anlamına gelir.
nedense türkleri oldukça seven insanlarla dolu kuzey afrika ülkesi .. tek sorunları ; boyunduruk altında kalmış olmalarına üzülmek yerine,fransızca bilmeleri ile övünmeleridir ..
başkent : rabat
yüzölçümü : 446,550 kilometrekare
nüfus : 30,645,000
dil : arapça (resmi) , fransızca
okuma-yazma oranı : %43,7
din : %98,7 müslüman , % 1,1 hristiyan , %0,2 yahudi
yönetim biçimi : anayasal monarşi
Free Alongside Ship
Rıhtımda teslim, geminin yanına teslim; bütün masrafların alıcıya ait olduğu teslim şeklidir.
uçakla türkiye-fas 4.5 saat,fas-türkiye 5 saat sürmektedir.**
başlıkların türkçe karakter tanımamasından dolayı bu başlık altında bilgi vermek istediğim bir kelimedir faş. açığa vurulma, ortaya dökülme anlamına gelir. faş etmek de; Gizli olanı açığa vurmak, duyurmak, ortaya dökmek, dile vermek anlamında kullanılır.
gönül rahatlığı ile kullanınız. ama farsça bu, ne gerek var ki türkçesi varken derseniz de hay ağzınıza sağlık derim açıkçası*.
bir zamanlar ekranlarda yayınlanan aşkın peşinde adlı dizide olayların geçtiği ülkelerden biri.
başkentinin rabat olmasına karşın casablanca, fes ve marakeş gibi tarihsel ve kültürel bakımdan önemli şehirleri bünyesinde bulunduran kuzey afrika + güney akdeniz ülkesidir.*
bahsi geçen şehirler gerek batı kültüründe gerek bizim kültürümüzde o denli iz bırakmıştır ki ülkenin adı bu şehirlerden esinlenerek anılmıştır.biz fes şehrinden esinlenerek fas demişiz örneğin.batılılıar ise marakesten esinlenip morrocco * adını kullanmaktadır. cezayir şehrinin başkentlik ettiği ülkeye cezayir dememiz gibi birşey bu.
ara sokaklarında kocaman gözlerine kalem cekmiş peceli erkeklerin bulundugu ülkedir.
nüfusunun yüzde 99 u müslüman olan, dinlerine son derece bağlı bedevi lerin oluşturduğu ancak, türbanla gezmenin yasak olduğu tek müslüman ülkesidir. dünyanın en büyük ikinci camisi kral 2. hasan camii buradadır.
Fas, Islam cografyasinin en batidaki ülkesidir. Bu yüzden geçmiste el-Magribu'l-Aksa (Uzak Bati) diye adlandirilirdi. Günümüzde de Magrib olarak adlandirilir. Fas ise bu ülkedeki bir sehrin adidir. Ama Türkiye'de Fas adi bu ülke için kullanilmaktadir.
Resmi adi: Magrib Kralligi
Baskenti: Rabat (Nüfusu: 1.000.000)
Diger önemli sehirleri: ed-Dâru'l-Beyza (Kazablanka), Fas, Merakes, Meknes, Ucda, Tanca, Tatvan, Agâdir, el-Cedide, Kenitra, Safi. ed-Dâru'l-Beyza (Kazablanka) ülkenin nüfusça en kalabalik sehridir.
Yüzölçümü: 724.730 km2. (Batili kaynaklarda Bati Sahra ayri bir ülke kabul edildiginden Fas'in yüzölçümü 458.730 km2 olarak gösterilmektedir. Bati Sahra hakkinda "Iç problemler" kismina bkz.)
Nüfusu: 32.000.000 (2000 tahmini). (Bunun yaklasik 300.000'i Bati Sahra'da kalani ülkenin diger bölgelerinde yasamaktadir.) Halkin % 45'i sehirlerde yasamaktadir.
Nüfus artis hizi: % 2.2
(bkz: federation of american scientists)
(bkz: free alongside ship)
para birimi fas dirhem'idir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Moroccan_dirham
1987 yılında türkiye'yle birlikte avrupa birliği'ne adaylık başvurusunda bulunmuş, ama avrupa'da toprağı olmadığı gerekçesiyle kısa sürede reddedilmiş ülke.
bayrağı şu şekildedir;

görsel
Kazablanka şehri, fosfat üretimi, Rif Dağları ile ünlü ülkedir.
far angle stack.

sismik yansıma yönteminde, yerin altina bir titresim gonderir, bunu da belli bir hat boyunca dizilmis olan alicilarda kaydedersiniz. ardindan da kaydedilmis veriyi islersiniz. amac yer altinin yapisini ortaya cikarmaktir. bunun icin denenen cesitli methodlar vardir. bunlardan biri de, veri islem sirasinda sadece yeryuzune uzak olan yerlerden (yani derinden) gelen verinin toplanmasi sonucu elde edilen (yani fas sonucu olusan) islenmis veriye bakmaktir.
üstü açık genel ev derler.
iyi bir ekonomiye sahip ülkedir. ayrıca kızlarıda çok güzeldir.
bir minarenin yikilmasi sonucu 41 kisinin oldugu ulke.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25059938/
fransanin somurgesi altinda oldugu halde, vatandaslari kendilerini bir halt sanarlar. fransizca konusmalarindan kaynaklaniyor olsa gerek...
ayrica fuhus ve uyusturucu kacakciligi oldukca fazladir...
geri kalmis bir ulkedir. zenginlerinin mekani olan turistik yerler bile, mis gibi vatanimizin en kiytirik saydigimiz yerleri gibi veya daha kotudur...
54 yil once bugun bagimsizligini ilan etmis ulke.