bugün

kabus ülke zannedilen fars medeniyeti..
kızım olmadan asla nın iskeletini olusturan kültürü tasıyan ülke, eskiden çok modernmis derler biz yetisemedik
Bir de burda çok fazla Azeri bulunur. Yaşadıkları bölgeye de iran azerbaycanı diyorlar.
hakkinda yazilanlardan, cogu kisinin irandan hic haberi olmadigi anlasilan guzide, yasanasi memleket. 'kizim olmadan asla' gibi kitaplardan iran'i ogrenmektense daha mantikli ve muteber kaynaklara basvurmak akillica olacaktir.
ayrica kadin egemen bir topluma sahiptir. ilginc, turkiyede tam tersi zannedilir halbuki. ve turkiye, irana gore cok daha tutucu bir memlekettir.
Nerdeyse hicbir ulkenin yapmaya cesaret edemedigini yapan, cikip Amerikaya meydan okuyan ulke...
Avrasyanın , dolayısıyla dünyanın merkezinde bulunan , konumu , tarihi , şu andaki radikal rejimi ve de nükleer çalışmaları sebebiyle dünyanın gündeminde olan ve de uzun süre de gündemde olacak gibi gözüken komşumuz.
(bkz: amerika nin iran a saldirma ihtimali)
bu arada iran'ın nükleer çalışmaları ve abd müdahalesi ihtimali hakkında bilgi sahibi olmak için cumhuriyet gazetesindeki bilgilendirici yazı dizisi okunabilir.
şu anda amerika ya posta koyabilen tek ortadoğu ülkesidir. islam devrimi nden sonra yönetim şekli ve anlayışı değişmiş sah zamanındaki amerikan bağımlısı yönetimden bağımsız yönetime geçilmiştir. fakat devrimden sonra islami tandanslı yönetim yerini teokratik yönetime bırakmıştır. şu an mollalar ve muhafazakar kanadın etkili olduğu teokratik-şii devlettir.

yönetiminin savunduğu şey islamdan uzaktır. türkiyedede güzide bir örneğini gördüğümüz turan (türk-islam) mantığına benzer bir mantıkla yani pers-islam mantığıyla hareket etmektedir.

azerbaycan-ermenistan savaşı ndaki tutumu, çeçenlere karşı tutumu, rusya ya karşı tutumu, israil i tanımaması, ahmedinejad ın çıkışları iran ın pers-islam çizgisini özetleyen siyasi hareketlerdir.
cumhurbaskani mahmud ahmedinecad olan komsu ulke. su sıralar amerikayla dalasmasi ve nukleer enerji faaliyetleri ile piyasada nam salmakta*
kendi üretimini kendisi yapması hasebiyle köle olmaktan kurtulmuş,bu yüzden köleliği ve de köle düzenini seven amerika tarafından sevilmeyen ülke.
Tarih boyunca 8 kez kıtasal imparatorluklar kurmuş,8 kez'de istilaya uğramış fakat yinede ayakta kalmayı bilmiş insanların ülkesi.
(bkz: iran kedisi)
kadınları çok güzel olan,kanımca dünya dengelerini istediği an değiştirebilecek ketum ülke.adamlar yıllardır füze teknolojileri üzerine çalışıyorlar ki zenginleştirmeye çalıştıkları uranyumlar da cabası.geliştirmeye çalıştıkları sahab 6 nın menzili 10.000 km..bu alanda gerçekten ileriler.ırak gibi işgali kabullenmeyeceği aşikar.olası bir savaşta kan ağlatır bence dünyaya * .
şeriat kanunları geçerli olan ülke.
Asla örnek bir islam ülkesi olarak gösterilmeyecek kadar batıl ve islam'dan uzak inançlara sahip ülke.islam inançlarını çarpıtmakta çok başarılıdır.Bunun yanında ABD ve israil'e meydan okuması tebrik edilesidir.
hayatında türkiye nin dışına çıkmamış ve amerikan filmlerinden gördükleri kadarıyla bilenlerin fütürsuzca saldırdığı; yobaz, cahil ve geri kalmış zannettiği ülke. öncelikle şunu belirtmek lazımdır ki pers kültürü medeniyetler tarihinin en eskilerinin başında gelmektedir ve iran bizim asla anlayacağımız derinlikte ve gelişmişliktedir.
türkiye iran olmaz, olamaz. iki medeniyet çok farklı bir kültürel birikim, yaşam felsefesi geliştirmişlerdir. tek ortak noktamız belki de iran da aynı türkler gibi tarih boyunca esaret altında kalmamıştır. evet, iran objektif değerlendiriliği zaman komşumuzdur ve halihazırda keşfedilmesi gereken bir cevherdir.
Amele pazarından kendilerine bir cumhurbaşkanı seçmiş ülke. Türk kültüründen kat kat öte bi kültüre sahip olabilmiş, fakat belli nedenlerle* yozlaşmış, güçlü medeniyet.

(bkz: mahmud ahmedinecad)
kökenleri ingilizlerle aynı olan ırk.devlet radyolarında batı müziğinin yasaklandığı, özel kanallarda sık sık silah kullanımının öğretildiği kendini muhtemel bir savaşa hazırlayan ülke.
cok ilginc, bir yargi mercii tarafindan 80 sonrasi donemde "islamci"* terorun yuvasi ve kaynagi olarak gosterilmis iran.. seksen oncesinde, islami yahut islamci* terorun kaynagi filistin ve lubnan iken seksen sonrasi donemde iran'dir deniliyor.
bu da, mahkemede verilen kararin sebebi olarak zikredilmis.. saka gibi yahu.. hayir, bir yargi kurumu tarafindan yapilan aciklamada bulunmasini gectim.. seksen oncesinde filistin, komunistlerin egitim aldigi yerdi.. islmacilarla ne alakasi var.. ki seksen sonrasi islamci teror diye bir sey turkiyede mevcut degildir.. bunu bilmek icin de yargic yahut savci olmaya da gerek yok.. (bkz: ya ben lan neyse bi sey demiyorum)
doğanın en pahalı nimetlerinden birinin çıktığı ender ülkelerden biridir fakat fazla bulup kıçına sürmektedir ki,her vatandaşına ev,düğün hediyesi falan dağıtır ayrıca şeriat denilen bi sistemle yönetilir ve sormaktayım petrol çıkarıp satmak caiz midir
humeyni'nin 1979'da iran devrimi olarak bilinen devrimle, şah yönetimini devirerek şeriat kanunlarını getirdiği devlet.
tarihi çok eskilere dayanan,kültür,savaş felsefesi,yaşamı ve toplumu bize çok benzeyen bir ülkedir..günümüzdede üzerinde çok tartışma konusu vardır,ortadoğunun kilit kapılarındandır..bu gün iran,kendisi için plan yapanlara,hala bataklıktır..bu bataklığa girmeyi göze almak biraz zordur bazı ülkeler için..çünkü iranın(zararlıda olsa) çok fanatik,koyu bir din ve milliyet anlayışı vardır..bu iki unsuru çözmeden,sadece harp ederek irana girmek her ülke için zordur,o yüzden 20.yüzyılın sonlarından itibaren üzerinde ciddi espiyonaj faaliyetlerinin yapıldığı bir ülkedir..ancak rejimi ve emperyalizmle savaş şekli zararlıdır,terörizmdir..terörü alttan alttan desteklemese hem bizimle daha iyi geçinecek,hem dier güçlerin eline koz vermemiş olacak..tabi onların yönetimi umarız gerekeni yapacaktır
Hiçbir sorunumuzun bulunmadığı halde bazı çevreler tarafından adeta düşmanmış gibi gösterilen, büyük bir medeniyet kurmuş, güçlü ulus devlet. Amerika'nın güdümündeki bir Türkiye'nin unuttuğu (unutmaya zorlandığı) komşusu. Şu sıralar "pkaka"ya yaptığı operasyon ile taktir kazanmış, ilgili ülkelere göz dağı verebilecek kadar da sağlam bir dış politikası olan devlet.
dünya ve türkiye medyasında sürekli karalanıp,objektif karar verme yapısına sahip olamayan insanların korktuğu fars medeniyeti..bilinmez ki iran türkiye den daha fazla kadına değer verir..30 tane çocuğa tecavüz eden bir adamı öldürdüler diye cani yakıştırması yaparlar..ama onlar emperyalizmin karşısındaki sert duruşu,insana verdiği değerlere rağmen haketmediği yakıştırmalara ve karalama politikalarına maruz kalır..

bir de dikkatimi çeken bir nokta vardır ki gerçekten çok üzüldüm..abd-iran gerilimi başladığı andan itibaren doğan medya grubu iran aleyhinde bir kampanya başlatmıştır..hemen hemen her gün çıkan bu haberlerle olması mümkün görünmeyen operasyonu meşru kılmaya çalışmaktadırlar ki esefle kınıyorum...
ırak gibi içi boş olan,yakında abd nin ıraka dönüştüreceği,kof ülke.
dünden itibaren sınırları içerisindeki pkk kamplarını füze yağmuruna tutan ülke.
türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının % 16 sını karşılayan ülke
devrim muhafızlarının hala sorgusuz sualsiz sokaklarda halkın kafasını kestiği insanlıktan ve islamdan bi haber yöneticilerin bulundugu pers diyarı
2006 dünya kupasında oynayacak muhtemel 11 i

- Ebrahim Mirzapour

- Rahman Rezaei
- Yahya Golmohammadi
- Mohammad Nosrati
- Sattar Zare

- Mehdi Mahdavikia
- Ali Karimi
- Fereydoon Zandi
- Javad Nekounam

- Ali Daei
- Vahid Hashemian
cumhurbaşkanının aldığı son kararlara göre,dışardayken saçının bir teli bile gözüken kadınların hapse girmek zorunda kalacağı ülke.
http://www.irankulturevi.com/turkce/iran/dis.htm
seçimlerini sürekli boklu sandöviç ve dev şırınga arasında yaptığından* bir türlü rahata eremeyen ülke.seçimler tamamen demokratik olduğu halde seçime girmek isteyenlere uygulananlar anti-demorkratiktir;halkı şeriattan bıkmış bir ülkedir.
bir zamanlar medeniyeti doğurmuş halk iken şu anki halleri içler acısıdır. yobazlık ve cehalet iranı bu hallere getirmiştir.
Ülkemize şeriatı getirmek için gizli çalışmalarda bulunduğu iddia edilen , yıllarca PKK yı besleyip ABD nin saldırma ihtimali ile 3.5 olan ve Pkk ya karşı yalandan operasyonlar düzenleyen, ülkemiz için tehlike oluşturan sözde komşumuz olan ülke.
akıllı bir taktik izledikten sonra türkiye'nin zarar görmeyip tersine fayda sağlayacağı komşu ülke. dost, müttefik görünüp sırtımızdan hançerleyenleri gördükten sonra adamakıllı bir dost/düşman listesini hazırlamamız gerektiğini hatırlatan ülke.
gözler türkiye'nin üzerindeyken, kandil dağı'ndaki pkk kamplarını vuran ülke.

http://www.milliyet.com.t...06/07/21/son/sondun30.asp
http://www.ntvmsnbc.com/news/386539.asp
hakkında herkesin konustugu gidip gormenin en kolay oldugu ama kimsenin nedense gitmedigi gidenlere de aaa ne isin var iranda gozu ile baktıgi koklu bir medeniyetı olan abartıldıgı kadar buyutulmeyesi ama hic de kucumsenemeyecegi kesin olan, bayanların harbiden güzel olduğu nadir memleketlerden biri. bir de kadınların turkiyedeki kadınlardan daha ozgur oldukları sadece * ve akademik alanda ve is hayatında turkiyeden cok daha fazla var oldukları ulke.
zengin bir edebi geleneği olan ülke.
şu anki konumu sevilsin ya da sevilmesin bin küsür yıllık bir medeniyettir(türk medeniyeti gibi), bu yuzden sevilmesede saygı gosterilmeli ve onemsenmelidir. omer hayyamgibi bir dehanın memleketi.
biz turklere en fazla sure kafa tutmus devlettir. dunyada en eski kulture sahip devlettir. sii mezhebine yapisip kalmis bunun icin diger arap devletlerinin hala sevmedigi ulke..amerikanin simdilik bir sey yapamayacagi devlettir. bush demokratlara donmustur artik. iran biraz unutulcaktir.cesaretleri ile takdir kazanmis insanlarin yasadigi ulke..ilginclikleri de vardi, mesela muta nikahi hala onlara gore gecerlidir. yani zina yapmazsiniz alenen biriyle hafiften nikah kiydirir sonra isiniz bittimi bos ol bos ol bos ol dersiniz tamamdir...iran istedir..
belkide, bize yakın coğrafya'da gidilip görülecek ve de gezilecek en güzel memleketlerden biridir! bir çok tarihi yeri ve doğal parkları iç ve dış turizmine kaynak sağlayan, ahmedi nejad'a ramen son derce kibar ve entellektüel insanlara sahip bir ülke! petrolün ucuz olduğu ülke, o kadar uzucdur ki tahran'dan behistan'a ya da kum kent'e gitmek için uçağa vereceğniz para sadce türk lirası ile 10 milyona denk gelir! yemekleri lezzidir ve alındığı yere göre temizdir de! eğer tahran'da kalıyorsnız ve kaldığınız yerde oranın yerlisi olan bir arkadaşınız varsa şu 3 şeyi çok rahat bulabilirsiniz: esrar, alkol ve kadın, zira iran ilginç mesleklere sahip insanların olduğu ülkedir, mesela particilik gibi! partici olan kişiye bir gün önceden cebinizden çıkarıp 50 dolar para verirsiniz (ki dolar orada çok kıymetli) adam ertesi gün size, bir ev içinde içki dolu masalar ve 3 tane kız kanepede oturur vaziyette bir parti ayarlar! eğer bu ülke'de sağlam paranız varsa ve eğlenceye düşkünseniz burası hiç de sıkıc gelmeyecektir siniz için! garip siyasi tarzı vardır iran'ın 1979 devriminden sonra islami-sosyalist cumuhuriyeti gibi kavramla yönetilir! olay şöyledir, devlet hiç bir zaman büyük işler yapacak sivil kuruluşlara izin vermez, çok büyük fabrikalar kurdurmaz! kurulacaksa anacak devlet kendi adına kurar! ancak, yinede iran'da bir burjuvazi kesimi oluşmuştur, bunlarda tıpkı türkiye'deki gibi tahran'ın ve ya hazar kıyısına bakan kentlerin lüks sokaklarında süper arabaları ile gezerler, kışın ırak'a bakan zagroslar'da kayak tatiline giderler, yaz oldu mu antalya senin yunanistan benim gezer dururlar ve 12 imam kontrolündeki iran bu yapılanlar pek ses çıkartmaz! ancak, insanları son derece eğitim düşkünüdür, liseleri sağlam eğitim veriri ve liseden mezun bir iranlı genç yazıp kendini ifade edebilecek kadar inglizce, almanca ya da fransızca dillerinden birini bilir! muhteşem bir tarihin üzerinde otururlar ve bu durum son derece farkındadırlar! her ne kadar aynı dinden olmasalar da persleri ve sasanileri ataları sayarlar ve onlardan bu zamana kadar kalmış eserleri en az islam eserlerine verdikleri hassasiyetle korurlar.tahran müzesi süperdir. okur yazarlık yüksektir, bir çok iranlı en azından günde bir gazete mutlaka alır, kitap ve dergi satışları da tatmin edicidir, zaten yabancı dillerden çevirilip farsçaya kazandırılan kitap sayısı türkiye'den daha fazladır! bu kadar iyi yanlarının yanısıra, bir çok tezatlıklar da başta tahran olmak üzere bir çok büyük şehrinde göze çarpmaktadır. mesela, petrolden yılda 55 milyar dolar kazanan iran devleti bu parayı halkının ihtiyaçları için pay edeceğine silaha yatırım yapmaktadır, bugün iran sokaklarında tescil edilmiş 10000 fahişenin olduğu ve bu sayının bir ki 40 katı insanın da iran'da mute nikahı adı altında çalıştığı söylenmektedir! yine iran'ın kendi rakamalarına göre iran halkının %10 esrar bağımlısıdır ki bu da dünyada en çok bağımlığın olduğu ülke ünvaını veriri iran'a. internet cefe tabire edilen nargilecilerde sürekli porno film izlenmekte ve esrarlı nargile içilmektedir, devrim muhafızları görmediği sürece bu işler çok rahatça yapılmaktadır, zaten halk devrim muhafızı dışında polis gğcünü falan sallamaz yakar esrarını bakar keyfine! iran hakkında yazılacak çok şey vardır anacak burası dardır, zira gidilesi görülesi bir memlekettir!
(bkz: persepolis), (bkz: kum kent), (bkz: behistan), (bkz: hazar kıyıları), (bkz: hamadan).
Anadolu insanına tip olarak dünya üzerinde en benzeyen insanları bulunduran , hatunlarının güzellikleri dillere destan olan , safaviler zamanında şah ismail gibi türk asıllılarca yönetilmiş olan , tebriz gibi türkçeden başka dil konuşulmayan şehirleri içinde bulunduran , dünyaya mal olmuş kültürlerin doğduğu,binlerce yıllık kadim devlet.

hiç de sanıldığı gibi delikanlı değildir bu ülkeyi yönetenler *pkk kamplarını boşaltın dendiğinde " aa ne kampı!! ,kamp yok abey" derler türk ordusu 5-6 km girip son anda operasyon iptal olduktan sonra dötleri tutuşup pkk'yı def ederler.abd'ye karşı türkiyeyi yanına çekmek için hızlarını alamaz kandili bombalarlar , ahmedinejat erivandaki ermeni soykırımı anıtını ziyeret eder ki amaç iranda yaşayan 500.000 ermeniye yalakalıktır ;)
anayasası hadid suresi ile başlar...
kendi sınırlarında pkk ya yaptığı operasyonlar sonrası yaptığı açıklamada , komşumuzun başına dert olan bu musubete karşı elimiz kolumuz bağlı kalamayız diyerek , saygı ve sempatimi sağlamış bir ülke.(bazı müttefik ülkeler o sırada büyük kürdistan hayali kurmakta idi.)
basin ozgurlugunu 1979 yilinda asmis ulke. O yil cikarilan bir yasaya gore, azinlik gruplara kendi dillerinde gazete, dergi yayini yapma imkani verilmistir.
iranlılara acem iran a da acem eli denildiğini duyduğum kültürel bağların çok sıkı olduğu ülke.
kımılerı sever kımılerı sevmez ama ulke cıkarlarını dusunursek destek vermemız gereken ulke cunku bu ulkeden sonra buyuk ıhtımalle sıra bızde dıye dusunuyorum.