1. 1.
  kabus ülke zannedilen fars medeniyeti..
  57 -57 ... rasko
 2. 2.
  kızım olmadan asla nın iskeletini olusturan kültürü tasıyan ülke, eskiden çok modernmis derler biz yetisemedik
  18 -9 ... kedidoktoru
 3. 3.
  Bir de burda çok fazla Azeri bulunur. Yaşadıkları bölgeye de iran azerbaycanı diyorlar.
  11 ... ratata
 4. 4.
  hakkinda yazilanlardan, cogu kisinin irandan hic haberi olmadigi anlasilan guzide, yasanasi memleket. 'kizim olmadan asla' gibi kitaplardan iran'i ogrenmektense daha mantikli ve muteber kaynaklara basvurmak akillica olacaktir.
  ayrica kadin egemen bir topluma sahiptir. ilginc, turkiyede tam tersi zannedilir halbuki. ve turkiye, irana gore cok daha tutucu bir memlekettir.
  21 -14 ... child
 5. 5.
  Nerdeyse hicbir ulkenin yapmaya cesaret edemedigini yapan, cikip Amerikaya meydan okuyan ulke...
  23 -7 ... mystic rose
 6. 6.
  Avrasyanın , dolayısıyla dünyanın merkezinde bulunan , konumu , tarihi , şu andaki radikal rejimi ve de nükleer çalışmaları sebebiyle dünyanın gündeminde olan ve de uzun süre de gündemde olacak gibi gözüken komşumuz.
  7 -1 ... yıllaryılı
 7. 7.
  (bkz: amerika nin iran a saldirma ihtimali)
  3 ... child
 8. 8.
  bu arada iran'ın nükleer çalışmaları ve abd müdahalesi ihtimali hakkında bilgi sahibi olmak için cumhuriyet gazetesindeki bilgilendirici yazı dizisi okunabilir.
  3 ... yıllaryılı
 9. 9.
  şu anda amerika ya posta koyabilen tek ortadoğu ülkesidir. islam devrimi nden sonra yönetim şekli ve anlayışı değişmiş sah zamanındaki amerikan bağımlısı yönetimden bağımsız yönetime geçilmiştir. fakat devrimden sonra islami tandanslı yönetim yerini teokratik yönetime bırakmıştır. şu an mollalar ve muhafazakar kanadın etkili olduğu teokratik-şii devlettir.

  yönetiminin savunduğu şey islamdan uzaktır. türkiyedede güzide bir örneğini gördüğümüz turan (türk-islam) mantığına benzer bir mantıkla yani pers-islam mantığıyla hareket etmektedir.

  azerbaycan-ermenistan savaşı ndaki tutumu, çeçenlere karşı tutumu, rusya ya karşı tutumu, israil i tanımaması, ahmedinejad ın çıkışları iran ın pers-islam çizgisini özetleyen siyasi hareketlerdir.
  9 -1 ... sosyoklon
 10. 10.
  cumhurbaskani mahmud ahmedinecad olan komsu ulke. su sıralar amerikayla dalasmasi ve nukleer enerji faaliyetleri ile piyasada nam salmakta*
  3 ... cell-im
 11. iran Başlığındaki Önemli Entry'ler