bugün

kabus ülke zannedilen fars medeniyeti..
kızım olmadan asla nın iskeletini olusturan kültürü tasıyan ülke, eskiden çok modernmis derler biz yetisemedik
Bir de burda çok fazla Azeri bulunur. Yaşadıkları bölgeye de iran azerbaycanı diyorlar.
hakkinda yazilanlardan, cogu kisinin irandan hic haberi olmadigi anlasilan guzide, yasanasi memleket. 'kizim olmadan asla' gibi kitaplardan iran'i ogrenmektense daha mantikli ve muteber kaynaklara basvurmak akillica olacaktir.
ayrica kadin egemen bir topluma sahiptir. ilginc, turkiyede tam tersi zannedilir halbuki. ve turkiye, irana gore cok daha tutucu bir memlekettir.
Nerdeyse hicbir ulkenin yapmaya cesaret edemedigini yapan, cikip Amerikaya meydan okuyan ulke...
Avrasyanın , dolayısıyla dünyanın merkezinde bulunan , konumu , tarihi , şu andaki radikal rejimi ve de nükleer çalışmaları sebebiyle dünyanın gündeminde olan ve de uzun süre de gündemde olacak gibi gözüken komşumuz.
(bkz: amerika nin iran a saldirma ihtimali)
bu arada iran'ın nükleer çalışmaları ve abd müdahalesi ihtimali hakkında bilgi sahibi olmak için cumhuriyet gazetesindeki bilgilendirici yazı dizisi okunabilir.
şu anda amerika ya posta koyabilen tek ortadoğu ülkesidir. islam devrimi nden sonra yönetim şekli ve anlayışı değişmiş sah zamanındaki amerikan bağımlısı yönetimden bağımsız yönetime geçilmiştir. fakat devrimden sonra islami tandanslı yönetim yerini teokratik yönetime bırakmıştır. şu an mollalar ve muhafazakar kanadın etkili olduğu teokratik-şii devlettir.

yönetiminin savunduğu şey islamdan uzaktır. türkiyedede güzide bir örneğini gördüğümüz turan (türk-islam) mantığına benzer bir mantıkla yani pers-islam mantığıyla hareket etmektedir.

azerbaycan-ermenistan savaşı ndaki tutumu, çeçenlere karşı tutumu, rusya ya karşı tutumu, israil i tanımaması, ahmedinejad ın çıkışları iran ın pers-islam çizgisini özetleyen siyasi hareketlerdir.
cumhurbaskani mahmud ahmedinecad olan komsu ulke. su sıralar amerikayla dalasmasi ve nukleer enerji faaliyetleri ile piyasada nam salmakta*
kendi üretimini kendisi yapması hasebiyle köle olmaktan kurtulmuş,bu yüzden köleliği ve de köle düzenini seven amerika tarafından sevilmeyen ülke.
Tarih boyunca 8 kez kıtasal imparatorluklar kurmuş,8 kez'de istilaya uğramış fakat yinede ayakta kalmayı bilmiş insanların ülkesi.
(bkz: iran kedisi)
kadınları çok güzel olan,kanımca dünya dengelerini istediği an değiştirebilecek ketum ülke.adamlar yıllardır füze teknolojileri üzerine çalışıyorlar ki zenginleştirmeye çalıştıkları uranyumlar da cabası.geliştirmeye çalıştıkları sahab 6 nın menzili 10.000 km..bu alanda gerçekten ileriler.ırak gibi işgali kabullenmeyeceği aşikar.olası bir savaşta kan ağlatır bence dünyaya * .
şeriat kanunları geçerli olan ülke.
Asla örnek bir islam ülkesi olarak gösterilmeyecek kadar batıl ve islam'dan uzak inançlara sahip ülke.islam inançlarını çarpıtmakta çok başarılıdır.Bunun yanında ABD ve israil'e meydan okuması tebrik edilesidir.
hayatında türkiye nin dışına çıkmamış ve amerikan filmlerinden gördükleri kadarıyla bilenlerin fütürsuzca saldırdığı; yobaz, cahil ve geri kalmış zannettiği ülke. öncelikle şunu belirtmek lazımdır ki pers kültürü medeniyetler tarihinin en eskilerinin başında gelmektedir ve iran bizim asla anlayacağımız derinlikte ve gelişmişliktedir.
türkiye iran olmaz, olamaz. iki medeniyet çok farklı bir kültürel birikim, yaşam felsefesi geliştirmişlerdir. tek ortak noktamız belki de iran da aynı türkler gibi tarih boyunca esaret altında kalmamıştır. evet, iran objektif değerlendiriliği zaman komşumuzdur ve halihazırda keşfedilmesi gereken bir cevherdir.
Amele pazarından kendilerine bir cumhurbaşkanı seçmiş ülke. Türk kültüründen kat kat öte bi kültüre sahip olabilmiş, fakat belli nedenlerle* yozlaşmış, güçlü medeniyet.

(bkz: mahmud ahmedinecad)
kökenleri ingilizlerle aynı olan ırk.devlet radyolarında batı müziğinin yasaklandığı, özel kanallarda sık sık silah kullanımının öğretildiği kendini muhtemel bir savaşa hazırlayan ülke.
cok ilginc, bir yargi mercii tarafindan 80 sonrasi donemde "islamci"* terorun yuvasi ve kaynagi olarak gosterilmis iran.. seksen oncesinde, islami yahut islamci* terorun kaynagi filistin ve lubnan iken seksen sonrasi donemde iran'dir deniliyor.
bu da, mahkemede verilen kararin sebebi olarak zikredilmis.. saka gibi yahu.. hayir, bir yargi kurumu tarafindan yapilan aciklamada bulunmasini gectim.. seksen oncesinde filistin, komunistlerin egitim aldigi yerdi.. islmacilarla ne alakasi var.. ki seksen sonrasi islamci teror diye bir sey turkiyede mevcut degildir.. bunu bilmek icin de yargic yahut savci olmaya da gerek yok.. (bkz: ya ben lan neyse bi sey demiyorum)
doğanın en pahalı nimetlerinden birinin çıktığı ender ülkelerden biridir fakat fazla bulup kıçına sürmektedir ki,her vatandaşına ev,düğün hediyesi falan dağıtır ayrıca şeriat denilen bi sistemle yönetilir ve sormaktayım petrol çıkarıp satmak caiz midir
humeyni'nin 1979'da iran devrimi olarak bilinen devrimle, şah yönetimini devirerek şeriat kanunlarını getirdiği devlet.
tarihi çok eskilere dayanan,kültür,savaş felsefesi,yaşamı ve toplumu bize çok benzeyen bir ülkedir..günümüzdede üzerinde çok tartışma konusu vardır,ortadoğunun kilit kapılarındandır..bu gün iran,kendisi için plan yapanlara,hala bataklıktır..bu bataklığa girmeyi göze almak biraz zordur bazı ülkeler için..çünkü iranın(zararlıda olsa) çok fanatik,koyu bir din ve milliyet anlayışı vardır..bu iki unsuru çözmeden,sadece harp ederek irana girmek her ülke için zordur,o yüzden 20.yüzyılın sonlarından itibaren üzerinde ciddi espiyonaj faaliyetlerinin yapıldığı bir ülkedir..ancak rejimi ve emperyalizmle savaş şekli zararlıdır,terörizmdir..terörü alttan alttan desteklemese hem bizimle daha iyi geçinecek,hem dier güçlerin eline koz vermemiş olacak..tabi onların yönetimi umarız gerekeni yapacaktır
Hiçbir sorunumuzun bulunmadığı halde bazı çevreler tarafından adeta düşmanmış gibi gösterilen, büyük bir medeniyet kurmuş, güçlü ulus devlet. Amerika'nın güdümündeki bir Türkiye'nin unuttuğu (unutmaya zorlandığı) komşusu. Şu sıralar "pkaka"ya yaptığı operasyon ile taktir kazanmış, ilgili ülkelere göz dağı verebilecek kadar da sağlam bir dış politikası olan devlet.
dünya ve türkiye medyasında sürekli karalanıp,objektif karar verme yapısına sahip olamayan insanların korktuğu fars medeniyeti..bilinmez ki iran türkiye den daha fazla kadına değer verir..30 tane çocuğa tecavüz eden bir adamı öldürdüler diye cani yakıştırması yaparlar..ama onlar emperyalizmin karşısındaki sert duruşu,insana verdiği değerlere rağmen haketmediği yakıştırmalara ve karalama politikalarına maruz kalır..

bir de dikkatimi çeken bir nokta vardır ki gerçekten çok üzüldüm..abd-iran gerilimi başladığı andan itibaren doğan medya grubu iran aleyhinde bir kampanya başlatmıştır..hemen hemen her gün çıkan bu haberlerle olması mümkün görünmeyen operasyonu meşru kılmaya çalışmaktadırlar ki esefle kınıyorum...